Sağlık İçin Doğal Taşlar ve Özellikleri

  • Tugba yazdı.
  • 29 Eylül 2022
  • 471 okunma

Sağlık için doğal taşlar ve özellikleri kendini daha iyi hissetmen ve yeni şifa kaynakları ile tanışman açısından önemli bir konu. Doğal taşlar, yaratıcının ve doğanın bize sunduğu armağanlardandır. Yüzyıllardan beri bazı taşlar şifa bulmak amacıyla kullanılır. Farklı ülkelerde farklı biçimlerde kullanılan taşlar, meditasyon süreçlerinin de önemli bir parçasıdır. Sağlık için doğal taşlar ve özellikleri konusunda fikir sahibi olmak, sana belki de yıllardır üstesinden gelemediğin ağrıların, korkuların ya da farklı rahatsızlıkların şifasını öğretir. Bu nedenle yazımızı mutlaka okumalısın.

Doğal Taş Nedir?

Doğal Taş Nedir?

Doğal taş, doğada kendiliğinden oluşan taşlardır. Yerin metrelerce altında kayaçların arasına sıkışmış ve farklı bir yerlerde gizlenmiş olan bu taşlar, gün yüzüne çıktıktan sonra farklı amaçlarla kullanılır. Özellikle takı yapımında kullanılan doğal taşların yaydıkları enerjinin bazı hastalıklar üzerinde iyileştirici etki yarattığı söylenir. Bu iyileştirici etki; taşların enerjisi ve senin beden enerjinin tutması, sendeki problemli çakra ile uyumlu taşın kullanılması sonucu olur. Bu nedenle hangi taşın ne işe yaradığını öğrenmen çok önemli. Yazımızın devamında hiçbir yerde bulamayacağın bilgiler sayesinde doğal taş seçimini yapabilirsin.

Doğal Taşlar Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Doğal taşların iyi geldiği rahatsızlıklar oldukça fazladır. Yalnız bu aşamada şunu göz önünde bulundurmak gerekir. Doğal taş bir hastalığın tedavisini sağlamaz. Sadece onun seni rahatsız eden bazı etkilerini ortadan kaldırır. Buna örnek olarak migren ağrılarının hafiflemesi gösterilebilir. Ancak sen hala migren hastası olduğun için tıbbi tedaviyi de aksatmaman gerekir. Yani beklentin tamamen tedavi değil sadece destekleyici tedavi olmalı.

Psikolojik Rahatsızlıklara İyi Gelen Doğal Taşlar

Psikolojik Rahatsızlıklara İyi Gelen Doğal Taşlar

Psikolojik rahatsızlıklara iyi gelen doğal taşlar herkes tarafından merak edilen konuların başında gelir. Çağımızın hastalığı olan stres; okulda, iş yerinde ve hatta evde bile peşimizi bırakmaz. Kanser gibi hastalıklar ise stres kaynaklı ortaya çıkar. Bu durumda doğal taşlara başvurmadan önce stresi hayatından uzaklaştırmanın yolunu bulmalısın. Canını sıkan her ortamdan ve insandan uzaklaşmak, bu aşamada iyi bir fikir olabilir. Gelelim taşlara. Aslında strese karşı kullanabileceğin pek çok taş var. Turmalin, Ametist, Akik, Kuvars, Obsidyen... Bu liste uzar gider. En iyisi şimdi bu taşların stres üzerinde nasıl bir etkisi var ona bakalım.

  • Siyah turmalin; bu taş negatif enerjiyi adeta yok eder. Evinde ya da iş yerinde uygun bir noktaya bu taşı koyabilirsin.
  • Ametist; bu taşı yanından ayırmamalısın. Seni her zaman sakin tutar. Duygu durumunu dengede tutar ve stresi ciddi manada azaltır.
  • Akik taşı; tüm gerginliğini alacak taşlardan biri. Enerjini yükseltir ve olaylara daha iyimser bakmanı sağlar.
  • Dumanlı kuvars; sakinlik ve huzur için birebir. Negatif enerjiyi yok ettiği için her zaman pozitiflik yaymana yardımcı olur.
  • Obsidyen; stresi azaltarak sakin yönünü açığa çıkarır.

Tüm bu taşların faydasından yararlanmak için birbirinden şık doğal taşlı takıları kullanabilir ya da bir süre bu şifa kaynaklarına dokunarak enerjilerini hissedebilirsin. Tırnak yeme problemin varsa krizokol, kilo problemi için turmalin, kyanit ve ametist gibi farklı taşlarla şifalı bir enerji elde edebilirsin.

Eklem Rahatsızlıklarına İyi Gelen Taşlar

Sıra geldi eklem rahatsızlıklarına iyi gelen taşlara. Sağlık için doğal taşlar ve özelliklerini merak edenlerin araştırdığı konulardan biride bu. Eklem ağrıları bazen öyle rahatsız edici boyutlara gelir ki günlük hayatını sürdürmekte zorlanırsın. O yüzden doğal taşların bu konudaki faydalarını öğrenmek son derece önemli.  Bu aşamada ilk bilmen gereken hematit taşı. Enerji düzenleme yönüyle bilinen bu taş, iletken olması nedeniyle eklem ağrıları üzerinde olumlu etkiye sahip. Ametist, kehribar, azurit gibi taşlar da eklem ağrılarına olumlu etki gösterdiği bilinenlerden. Taşlardan yayılan olumlu enerji hastalığın sebebiyet verdiği olumsuz enerjiyi kırar. Bu sayede daha az ağrı hissetmen mümkün hale gelir.

Kan Dolaşımını Düzenleyen Taşlar

Kan dolaşımını düzenleyen taşlar olarak granat ve pembe kuartzdan bahsedilebilir. Kan dolaşımının yavaş olması halinde birçok problemle karşı karşıya kalabilirsin. Tırnakların kırılır, cildin pullu görünüme sahip olur, yaraların geç iyileşir vs. Bu tarz problemlerin yaşanmaması amacıyla taşların mucizevi gücünden yararlanabilirsin. Granat taşından yapılmış bir kolye ya da pembe kuartzdan yapılmış bir yüzük senin için faydalı olabilir.

Yorgunluğa Karşı İyi Gelen Taşlar

Yorgunluğa Karşı İyi Gelen Taşlar

Yorgunluğa karşı iyi gelen taşlar belki de en çok ihtiyacımız olanlar. Sınava gireceğimizde, önemli bir toplantı öncesinde ya da uzun bir yolculuğa çıkmadan son derece yüksek bir enerjiye ihtiyacımız olur. Bu enerjiyi bulamadığımızda ise kendimizi devamlı yorgun ve bitkin hissederiz. İşte bu aşamada yapman gereken sana enerji verecek olan taşları bulmak. Ametist, akik ve turkuaz gibi alternatifler arasından uygun olanı seçebilirsin.

Nazara İyi Gelen Taşlar

Nazara iyi gelen taşlar sayesinde kötü gözlerin üzerinde bıraktığı olumsuz etkiden kurtulabilir ve kendini daha huzurlu hissedebilirsin. Nazar batıl bir inanç olsa da sokağa çıkıp sorduğumuzda hemen hemen herkesin bu batıl inanışı benimsediğini görürüz. Tabii ki bunda yaşadıklarımızın da etkisi var. Komşumuz bize "Sen ne şanslısın" dedikten sonra şansımızı kaybetmemiz ya da "Çocuğun ne güzel yemek yiyor." dendikten sonra çocuğun aniden iştahının kaybolması... Tüm bunlar tesadüf olamaz öyle değil mi? Bu nedenle nazara inanıyoruz. Nazardan korunmak için kullanabileceğin en etkili taş da turkuaz taşı. Negatif enerjiyi üzerinden atan bu taşın yer aldığı takıları kem gözlere karşı kullanabilirsin.

Kansere İyi Gelen Doğal Taşlar

Kansere iyi gelen doğal taşlar, tedavi süresince bedenini olumlu yönde destekler. Kanser hastaları bu noktada olumlu katkısı olan taşları yanlarında bulundurabilirler. Bu sayede kendilerini manevi yönden daha güçlü hissederler. Akuamarin, lapis, inci, ametist gibi taşları bu amaçla kullanabilirsin. Bu taşları yanında taşımak ya da bir meditasyon uzmanı eşliğinde vücutta belirli bir süre bekletmek yapabileceklerin arasında.

Cinsel Gücü Artıran Taşlar

cinsel gücü artıran taşlar

Cinsel gücü artıran taşlar, evlilikte mutluluğu yakalamak isteyenler için birebir. Bu anlamda pembe kuvars ön plana çıkar. Aşk taşı olarak da bilinen bu taş, romantik tarafını da açığa çıkarır. Sağladığı huzur ve mutluluğun yanı sıra dumanlı kuvars da cinsel güç üzerinde etkili. Bir diğer alternatifin ise jasper taşı. Bu taşın en önemli etkisi bedensel hazzın daha uzun süreli gerçekleşmesini sağlaması. Böylece bedensel enerjinle hem kendini hem de beraber olduğun kişiyi mutlu edebilirsin. Portakal kalsit ve lal taşı da cinsel güç üzerinde olumlu etki yaratanlardan.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelen Taşlar

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen taşlar ile ağrılarını, yanma, ekşime ve bulantı gibi problemleri giderebilirsin. Mide söz konusu olduğunda akik taşını kullanabilirsin. Bunun yanı sıra ağrı ve ekşime gibi sorunlar varsa yeşim taşı yardımına koşar. Mide asitini dengeleme amacıyla akuamarin, ay, güneş taşı ve hematit oldukça etkili. Yola çıktığında miden bulanıyorsa sodalit sana yardımcı olabilir.

Kadın Hastalıklarına İyi Gelen Taşlar

Kadın hastalıklarına iyi gelen taşlar ile ağrılı süreçlerin üstesinden gelebilirsin. Regl döneminde meydana gelen ağrıyı azaltmak için amazonit taşı kullanabilirsin. Adet düzensizliği sorunu yaşıyorsan kırmızı mercan taşı, sitrin, aytaşı ve garnet taşı ile şifa bulabilirsin. Sağlık için doğal taşlar ve özelliklerini öğrendikten sonra hemen orijinal taşlar sattığından emin olduğun bir yerden bu şifa kaynaklarını temin edebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal taşlar; kadın hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar ve mide hastalıkları gibi pek çok sorun üzerinde olumlu etki gösterir.

Doğal taşlar takı olarak kullanılabileceği gibi doğrudan çakra bölgelerinin üzerine konularak da kullanılır.

Turkuaz taşı nazara karşı etkilidir.

İlgili Yazılar