Kan Grubuna Göre Doğal Taşlar ve Özellikleri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 12 Şubat 2022
  • 457 okunma

Kan grubumuz fiziksel özelliklerimizden tutun da ruhsal yapımıza kadar pek çok açıdan bedenimizi etki alanında tutuyor. Kişilik özelliklerimiz, huyumuz, davranış biçimlerimiz ve hatta meslek seçimi dâhil olmak üzere kan gruplarımız yaşamımız için belirleyici etkiye sahiptir. Uzmanlar tarafından, insanın sahip olduğu kan grubunun beslenme, diyet, cilt sağlığı ve beden sağlığı ile ilişkisi hakkında araştırmalar, analizler yapılıyor. Kan gruplarının insan davranışında ve ruh durumunda etkin rol oynadığına ilişkin veriler elde ediliyor. Veriler bilimsel anlamda kanıt niteliğinde olmasa bile astrologlar ve doğal taş uzmanları kişinin seçimlerinin kan grubu ile ilişkili olduğunu ve buna uygun yapılan tercihlerin yaşam kalitesini yükseltebileceğini öne sürüyorlar.

Bilindiği gibi doğal taşların özelliklerinin, metabolizma hastalıklarında ve ruh ve sinir hastalıklarında faydalı olduğu düşüncesi yaygındır. Artık kişilerin doğal taş seçimi yaparken sadece frekans uygunluğuna değil kan grubuna uyumlu olup olmadığına da önem vermesi gerektiği inancı gelişiyor.

İşte bu yazımız, kan gruplarının doğal taşlarla ilişkisini sorguluyor. Doğal taş seçiminde kan grubu neden ve nasıl etkili olabiliyor? Kan grubuna göre seçilebilecek doğal taşlar ve özellikleri nelerdir? Gelin beraberce inceleyelim…

Kan Grupları Nelerdir?

Kan Grupları Nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi insanda 4 tür kan grubu vardır ve onlar da 0, A, B ve AB kan gruplarıdır. Kendi içlerinde + ve – olarak alt sınıfları bulunsa da bu durum yazımızın içeriği ile ilgili değil.

İnsanların sahip olduğu kan gruplarının belli başlı karakteristik özellikleri bulunuyor. Yani insanlar kan gruplarına göre kişisel özellikler, ruh hali, mizaç ve çevre özellikleri gibi yönlerden sınıflandırılabiliyor.

Kan Gruplarına Göre İnsanların Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Kan Gruplarına Göre İnsanların Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

İnsanların karakteristik özellikleri kan grubuna göre değişebilmektedir. İşte kan grubuna göre insanların özellikleri:

  • 0-Kan Grubu: En eski kabul edilen, avcı denilen kan grubudur. Bu kan grubundaki insanlar pratik, sorumluluk sahibi ve organizasyon yeteneği olan kişilerdir. Liderlik vasıfları vardır ve yönetici kademelerinde iş yaparlar. Kırmızı ve turuncu tonları onlara yüksek enerji verir. Sıcak tonlarla kendilerini güvende hissederler. Mor renk ise düşünce gücünü ve aktivitesini arttırarak 0 grubu insanının daha güçlü iradeye sahip olmasını sağlar.
  • A Kan Grubu: Çiftçi kan grubudur. Sabırlı, sakin, hassas, nazik ve şefkatlidirler. Yazarlık, programcılık gibi işler onlara göredir. Mavi ve yeşil renkler A grubu insanlarına göredir. Çevreye nasıl uyum sağlayacaklarını bilirler, kalabalık ortamlarla başa çıkabilirler. Arkadaş canlısıdırlar ve çatışmalardan uzak dururlar. Karakteristik olarak hisleri kuvvetlidir ve araştırmacı yapıya sahiptirler. Yardımsever ve paylaşımcıdırlar ancak kendi dertlerini paylaşmaktan hoşlanmazlar.
  • B Kan Grubu: Göçebe kan grubudur. B grubundaki insanlar yaratıcı, enerjik, meraklı ve yeni deneyimlere açıktırlar. İlginç uğraşılar için saatlerini harcayabilirler. Rutin onlara göre değildir. Cesur ve çekici özellikteki B grubu insanları kendilerini nasıl sunacaklarını çok iyi bilirler. Sanatçı, gazeteci ve akademisyen gibi meslekler onlar için çok uygundur. Ruh durumları çok sık değişir. Çalışkan ve disiplinli oldukları söylenemez. Adalet hassas çizgileridir. Bağımsızdırlar. Sarı, mavi, yeşil, kırmızı ve mora kadar her ton bu grubun rengi olabilir.
  • AB Kan Grubu: Modern kan grubudur. AB kan grubundan olan insanlar saygılı, nazik, duyarlı, bağımsız, dışa dönük ve enerjisi yüksek kişilerdir. Belirgin ve üstün zevkleri vardır. Fedakâr, dürüst, iyilik yapmayı seven, adil ve küsmeyi bilmeyen bu gruptaki kişiler için öğretmenlik, avukatlık gibi meslekler ideal olabilir. Fazla duygusal olduklarından hemen kalplerini açarlar ve bu genelde iyi sonuçlanmaz. Bağışıklık sistemleri zayıftır. Sade renkler bu grubun renkleri

Hangi Doğal Taşlar Hangi Kan Grupları İçin Uygundur?

Hangi Doğal Taşlar Hangi Kan Grupları İçin Uygundur?

Uzmanlar farklı kan gruplarındaki insanları farklı doğal taşlarla ilişkilendiriyorlar. Siz de kan grubunuza uygun doğal taşların neler olduğunu merak ediyorsanız, bu başlık altındaki bilgiler de sizin için geliyor…

0 Kan Grubuna Uygun Doğal Taşlar

0 kan grubundaki kişilere önerilen taşlar sarı ve kahve renkleri arasında kalan sıcak renkli taşlardır. Kan grubuna göre doğal taş ilişkisinin en güçlü olduğu gruplardandır. İlkkan grubunda yer alan bu kişiler için sitrin, safir, kehribar, kaplan gözü, jasper ve altın gibi ışığı yansıtan sarı renkli doğal taşlar çok uygun olabilir. Taşlarını yüzük olarak taşıyabilecekleri gibi farklı aksesuarlar şeklinde de kullanabilirler. Bu kan grubundaki kişiler için ayrıca kırmızı ve mor gibi sıcak renkli doğal taşların, olumlu etkiler yarattığı düşünülüyor. Kırmızı ve roza renginde uygun doğal taşlar için de yakut, mercan, rodonit, turmalin ve pembe inciyi sayabiliriz.

A Kan Grubuna Uygun Doğal Taşlar

İkinci kan grubu. Dünyada en çok bu kan grubunda insan bulunuyor. Mavi ile yeşil tonları tam bu grubun insanlarına uygun olduğundan doğal taş seçerken bu renk tonlarına sahipdoğal taşları tercih etmeliler. Dumanlı kuvars taşı, yeşim taşı, safir, zümrüt, opal, akik, turkuaz, turmalin, nefrit ve lapis lazuli gibi mavi ve yeşil tonlardaki doğal taşlar A kan grubundaki bireylerin zihinsel performanslarını güçlendirir. Taşlarını yüzük, kolye ve bilezik olarak kullanmaları tavsiye ediliyor.

B Kan Grubuna Uygun Doğal Taşlar

Üçüncü kan grubu kabul edilen B kan grubundakiler sarıdan turuncuya; sarıdan mavi ve yeşile kadar olan tüm ton aralıklarında arzu ettikleri renkteki taşları rahatlıkla tercih edebilirler. İlk iki grubun birleşimi olan B grubundaki kişilere zümrüt, safir, altın, mercan, jasper, ametist, sitrin, aventurin gibi taşlardan istedikleri herhangi birinin uygunolacağı düşünülüyor. Çünkü her iki gruba da ait olabilecek ortak özellikler taşıyor. Özellikle kırmızı ve turuncu tonlarındaki doğal taşlar, bu gruptaki insanlarda hem fizyolojik hem de entelektüel süreçleri uyarıyor.

AB Kan Grubuna Uygun Doğal Taşlar

Son kan grubu olan AB grubu ilk üç kan grubunun hepsinden farklıdır. Diğerlerine göre daha sade ve rafine olan bu gruptakiler için ay taşı, zümrüt, akik, güneş taşı, kuartz, garnet, yeşim, turmalin gibi doğal taşlar çok uygundur. Aslında A kan gruba ile kısmen benzer özellikler taşıdıklarından aynı türden doğal taşlar AB grubundakiler için de uygun olacaktır. Bu gruptaki bireyler bu doğal taşlar sayesinde grubunun sıra dışılığını yansıtarak, değişimin öncülüğüne soyunacaklardır.

Doğu ve Uzak Doğu kültürlerinde son derece ciddiye alınan bu konuyu sizlerle paylaşmaya ve kan gruplarına uygun doğal taşları sıralamaya çalıştık. Belki siz de biraz daha detaylı araştırma ile kendi kan grubunuza ve karakter özelliklerinize uygun tercihler yaparak doğal taşlarınızı belirlemek istersiniz. Kan grubunuza uygun doğal taşlarla daha güçlü olmanızı dileriz…

Sıkça Sorulan Sorular

Her ay ile ilişkili birden fazla taş bulunabilmektedir. Ancak en çok yakıştırılanlar şu şekilde sayılabilir: Ocak- Lal; Şubat-Ametist; Mart-Akuamarin; Nisan-Elmas; Mayıs-Zümrüt; Haziran-İnci; Temmuz-Yakut; Ağustos-Peridot; Eylül-Safir; Ekim-Opal; Kasım-Topaz; Aralık-Turkuaz.

Zor yaşam koşullarına karşı direnç gücünü artırmak, söz gelimi stresle başa çıkmak için doğal taşların olumlu enerjilerinden yararlanmak isteriz. Bu seçimi yaparken kişisel özelliklerimize uygun taşlar tercih etmediğimizde oklara tersine çevrilebilir. Yani yanlış seçilmiş doğal taş/taşlar üzerimizde tam tersi etki yaratabilir.

İlgili Yazılar