Aventurin Taşı Özellikleri, Kullanımı ve Faydası

  • Tugba yazdı.
  • 12 Eylül 2022
  • 281 okunma

Doğal taşlar bazen umulmadık özelliklere sahip olabilir. Bu taşların sahip olduğu enerji vücuduna temas ettiğinde sende bulunan negatif durumları pozitife çevirme becerisine sahiptir. Sadece belirli taşlarda bulunan bu özellikler sayesinde kendini daha iyi hissetme imkânı elde edersin. Taşların yaydığı olumlu enerji, gün boyu daha pozitif olmanı sağlar. Tabii ki bu etkiler herhangi bir kesinlik taşımaz. Taşın enerjisi sana geçebileceği gibi senin olumsuz enerjin de taşa yansıyabilir. O zaman istediğin etkiyi hissetmediğin için bir nebze hayal kırıklığı yaşaman mümkün. Acaba yanlış seçim yapmış olabilir misin? Burcunun taşını bulamadıysan ya da seçtiğin taş senin dâhil olduğun artık hava, toprak, su her neyse o grupta değilse istediğin etkiyi elde edememen normal. O zaman hemen burcuna uygun taşı bulmak için çabalamalısın. Belki de aventurin, senin burcunun taşıdır.

Aventurin Taşı Nedir?

aventurin taşı nedir

Aventurin taşı kuvars grubunda yer alır. Mineral olarak ise kalsedon mineral sınıfındadır. Yeşil, mavi ya da turuncu renkte olabilir fakat en yaygın görüleni yeşil olanıdır. Pırıltılı ve hoş bir görünüme sahip olan aventurinin diğer adı yıldız taşıdır. Aventurinin yansıtıcı bir yüzeyi vardır. Aventurin kelimesi ise İtalyancada macera anlamına gelen Avventura sözcüğünden üretilmiş. Aynı zamanda kelime refah ve güven manasına da gelir. Mikrokristal kuvars türünde olan taşın parlak görüntüsünün sebebi, içeriğinde bulunan ve krom içeren fuksittir. Birçok aksesuarın yapımında aventurin kullanımına rastlamak mümkündür.

Aventurin taşı belirli bölgelerde bulunur. Hindistan, Amazon Ormanları, Rusya, Brezilya ve Şili; bu taşın çıkarıldığı yerlerdir. Bu doğal şifa kaynağı, genellikle kendini kayaç aralarına saklar. Bunun yanı sıra volkanik patlamalar da bu taşların oluşmasını sağlar.

Aventurin Taşı Özellikleri Nelerdir?

Gelelim en önemli noktaya. Bu taş hangi özelliklere sahip? Geçmiş dönemlerde Amazon kadınlarının kalkanlarını korumak maksadıyla bu taşı kullandıkları söylenir. Amazon kadınları bu taşı dişil enerjilerini, güçlerini artırmak ve ilahi bir güç tarafından korunmak için de kullanır. Sen bu taşı tabii ki kalkanlarını korumak için kullanmayacaksın ama anlamının şans olması sana bir şeyler çağrıştırmıyor mu? Evet, tahmin edebileceğin üzere şansını artırmak için aventurini kullanabilirsin.

Sadece Amazon kadınları değil Yunanistanlı ve Asyalı Budistler ve Çinliler de aventurin taşının farklı güçlere sahip olduğuna inanmıştır. Budistlerin doğa tanrıçası ile ilişkilendirdiği taşı, Çinliler merhamet tanrıçasının kutsalı olarak kabul etmektedir.

Aventurin kalp çakralarını açan bir taş. Duygularını canlandırman ve aradığın aşkı kendine çekmen için kullanılabilir. Aslında aventurin senin çabaladığın ve arzuladığın ne varsa ona ulaşmanı hedeflemekte. Derdin daha çok paramı ya da yalnızlığına derman olacak bir arkadaş mı? Eşinin sana olan ilgisini artırmak ya da çocuğunun mutluluğunu istemek gibi farklı tercihlerin de olabilir. İşte aventurin bunlar için ihtiyaç duyduğun enerjiyi sağlar.

Mavi Aventurin

Mavi aventurin yeşil kadar çok bilinmese de olumlu etkileriyle dikkat çeker. Bu türde beyninizin ve kalbinizin ortak hareket etmesini sağlayan bir enerji mevcut. Aynı zamanda boğa ve üçüncü göz çakrasına bağlı olduğu için zihinsel faaliyetleriniz üzerinde de etkili. Mavi aventurin size ruhsal bir rehberlik sağlamakta.

Kırmızı Aventurin

Prana terimini daha önce duydun mu? Prana yaşam enerjisi, evrende bulunan toplam enerji anlamına gelen bir yoga terimi. İşte kırmızı aventurin senin enerjinle evrenin enerjisini bağdaştırarak harekete geçmeni sağlar. Bir işi tamamlamakta zorlandığında ya da verimsiz geçen bir çalışma sonrası bu taşa dokunarak olumlu etkilerini hissedebilirsin.

Aventurin Taşı Nasıl Kullanılmalıdır?

Aventurin taşı süs eşyası ya da takı olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra yanında taşıyarak da kullanabilirsin. Kalbin yakın kısmına temas ettirildiği takdirde negatif enerjiden arınma anlamında fayda sağlar. Bu nedenle aventurin taşından yapılan kolyeleri takabilirsin. Bunun yerine belirli aralıklarla taşı tenine temas ettirmen de etkilerini hissetmeni sağlar.

Aventurin Taşının Faydaları Nelerdir?

aventurin taşı faydaları nelerdir

Aventurin taşının faydaları arasında kısaca bolluk vardır. Hedefin yeni bir kariyer, iyi bir üniversite ya da iyi bir eş olabilir. Evrene olumlu mesaj gönderme işini bu durumda aventurine bırakabilirsin. Tabii ki taşın sağladığı etkiler sadece psikolojik değil fiziksel olarak da sana faydaları var. İşte yaratıcının her derdin dermanını da sunduğunun önemli bir kanıtı olarak aventurinin faydaları:

  • Sinir sisteminde dengeleyici bir etki yapar.
  • Doğurganlıkla ilgili problemlere yardımcı olur.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Timus bezinin işlevini doğru şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

Aventurin taşının faydaları arasında zihinsel kararlılık da yer alır. Bu kararlılık sayesinde önüne çıkan engelleri kolayca aşabilirsin. Bunu sağlarken şefkatli kalbini geride bırakmana gerek yok. İçindeki sevgi ve empati gücü ile olaylara daha doğru açıdan bakabilirsin. Aynı zamanda hem zihnini hem de duygularını doğru yönlendirebildiğin için sosyal ilişkilerinde başarıyı yakalarsın.

Aventurin, yaşadığın güven problemlerinde iyi bir destekçidir. Seni geriye götüren ve ilerlemene engel olan ne varsa üstesinden gelmene yardımcı olur.

Aventurin Taşının İyi Geldiği Hastalıklar Var mıdır?

Aventurin taşının bazı hastalıklar üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yüksek tansiyon ve kolestrol bunların başında gelir. Aynı zamanda çeşitli cilt ve eklem hastalıkları da taşın enerjisiyle olumlu yönde bir seyir izleyebilir. Ağrıya yol açan sinüzit, psikolojik bir rahatsızlık olan anksiyete ya da ritim bozukluğu gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanlar, aventurin kullanmalıdır. Taş sayesinde açılan çakralar, bu fiziksel rahatsızlıkların hafifletilmesinde etkilidir. Bebekler için de bu taşın faydalarından yararlanabilirsin. Çeşitli nedenlerle ateşlenen bebeklerde ateşin düşürülmesinde aventurinden destek alabilirsin.

Hangi Burçlar Aventurin Taşı Kullanmalıdır?

Aventurin taşı özelliklerinden tam anlamıyla faydalanman için burç uyumlarına değinmekte de fayda var. Koç ve aslan burçlarına uyumlu bir yapıda olan aventurin, yengeçlerin doğum taşıdır. Ani gelişen korku ve endişelerini gidermek için yengeç burçları aventurin kullanabilir. Koçlar ise liderlik becerilerini artırmak ya da tutkularını gerçeğe dönüştürmek için bu şifa kaynağından yararlanabilir. Aslanlar, başkalarının düşüncelerine takılma ya da olumsuz düşünce yapısıyla mücadele için aventurinden yardım alabilir. Başak, yengeç, koç, boğa, ikizler burçları aventurin taşından daha yüksek bir fayda elde edebilir.

Aventurin Taşı Nasıl Temizlenir?

Aventurin taşı nasıl anlaşılır

Aventurin taşının temizliği için su ya da toprak kullanabilirsin. Taşı toprakta bir gün bekletmek bu noktada işe yarar. Bunun yanı sıra sadece suyla taşı yıkayabilirsin. Temizlik sırasında aşınmaya sebep olacak malzemeler ya da kimyasallar kullanılmamalıdır. Temizlik sırasında farklı kişilerin taşa temas etmesinin de engellenmesi gerekir. Çünkü negatif yapılı kişilerin olumsuz enerjisi, taşın faydalarına da sirayet edebilir.

Orijinal Aventurin Taşı Nasıl Anlaşılır?

Orijinal avanturin taşı yerine sana taklit ürünleri satanlar olabilir. Taklit ürünleri kolayca anlamak için bir çakmaktan yardım alabilirsin. Çakmakla taşı ısıttığında boya akması oluyorsa o taş orijinal değildir. Taşı kırarak da orijinalliğini anlayabilirsin. İç ve dış kısımda kırılınca bir farklılık oluyorsa taşının sahte olduğundan şüphelenmelisin. Orijinalliği sorgulamanın önemli bir yolu da fiyattır. Bu taşlar genellikle yüksek fiyatlardan satılır. Oldukça ucuz ürünlerin yapay olma ihtimali yüksektir. Bunun yanı sıra aldığın ürün sertifikalı olmalıdır. İnternette ya da online alışveriş sitelerinde olumlu yorum alan satıcıları seçerek orijinal ürün satın alma şansını artırabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Aventurin taşı, negatif duygu ve düşüncelerin giderilmesinde fayda sağlar. Aynı zamanda taşın fiziksel rahatlıklara da iyi geldiği bilinir.

Aventurin taşı; kolyelerde, tespihlerde ve çeşitli aksesuarlarda kullanılır.

Koç,, İkizler, Yengeç ve Boğa burçları için bu taş tercih edilebilir.

İlgili Yazılar