Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 11 Şubat 2022
 • 234 okunma

Protez saç yaptırmaya karar verdiyseniz veya hali hazırda protez saçlarınız varsa bakımının son derece önemli olduğunu unutmamak gerekir çünkü protez saçı kafaya sabitlemek için kullanılan yapıştırıcılar belirli süre sonra işlevini yitirir. İşlevini kaybeden bu yapıştırıcılar ise parçalanarak kafa derisinde kalıntılara sebep olur. Tahmin edeceğiniz üzere bu kalıntılar cilt ve protez saçın sağlığı açısından zararlıdır. Protez saçın tül gözenekleri zamanla kalıntılar dolayısıyla tıkanır, tül erir ve sonuç olarak saçlar birbirine yapışır. Böylece protez saçın ömrü çok daha çabuk bitebilir. İşte bu yüzden sizler için protez saç bakımını araştırdık…

Protez Saç Nedir?

Protez Saç Nedir?

Protez saç, kafa derisinde dökülme görülen yerlere veya hiç saç olmayan bölgelere kişinin kendi saçından alınan tellerle yapılan işlemdir. Tabii kendi saç telleri yeterli olmayan kişiler için ikinci alternatif de mevcuttur: Protez yalnızca sentetik saçtan ya da hem kişinin kendi saçı hem de sentetik saç kombine edilerek elde edilebilir. Her ne malzeme tercih edilirse edilsin protez saç suni deri üzerine yapılan incelikli ve insan derisi gibi gerçek görünümlü işlemdir. Yani kafa derisine benzeyen taban düzlemi sentetik malzemelerden yapılsa da kullanılan içerikler kesinlikle gerçek cilt dokusundan farklı değildir. Protez saç uygulaması için ilk olarak saç olmayan bölgenin birebir ebatları alınarak ölçü, yani kalıp oluşturulur. Saç uygulanacak kişinin ten rengine göre birebir oluşturulan protez hastanın gerçek derisine işlenir.

Protez Saç Çeşitleri Nelerdir?

Protez Saç Çeşitleri Nelerdir?

Bu işlemi yaptırmayı düşünenler için tüm protez saç çeşitlerini bilmek de son derece önemlidir:

 • Bölgesel Protez Saç Nedir?

İşinin uzmanı doktorlar tarafından saç kaybedilmesine karşı yapılan bölgesel protez saç işlemi sayesinde saç dökülmelerini engellemek mümkündür. Fakat saç ekimi yapılacak bölgede mutlaka saçın uzunluk-kısalığına ve şekline göre dikkatlice işlem yapılmalıdır. Dolayısıyla yapılacak uygulama ileri düzey uzmanlık gerektirir.

 • Yarım Protez Saç Nedir?

Yarım tül protez veya yarım protez saç olarak da tanınan bu saç çeşidi yaklaşık olarak 6-7 ay aralığında dayanır. Eğer geceleri protez saçını çıkarmayı düşünüyorsanız bu süre kısmen daha da uzayabilir. Tabii ki protez saç bakımının uygun malzemeler ile ve düzgünce yapılması bu süreyi artıracaktır. Yarım protez saç bakımı sırasında taban ünitesi olarak adlandırılan alanı hırpalamadan uygulama yapılmalıdır.

 • Komple Protez Saç Nedir?

Tam protez saç uygulaması olarak da tanınan uygulama ile kişinin saçsız tüm bölgelerine protez uygulanır. Kişinin saçsız bölgelerinin kalıbı çıkartılarak cilt tipine en elverişli kalıp bulunur. Bu kalıba uygun protez saç hazırlanır. Tabii normal saçtan ve deriden ayırt edilemeyecek kadar kusursuz şekilde hazırlanan bu protez dikkatlice kişiye uygulanır. Ancak bu çeşitte protez yapılan bölge genellikle daha büyük olduğu için uygulamadan sonra kişinin saça alışma süresi ortalama 1-2 ay sürebilmektedir. Eğer ilk protez saç uygulamanız değilse bu süre azalabilir. Tedavisi mümkün olmayan saç dökülmelerinde çoğunlukla tam protez saç uygulaması yapılmaktadır.

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Dışarıdan karmaşık görünse de protez saç çoğunlukla kişinin kendi saçından alınan parçayla yapıldığı için bakımı oldukça kolaydır. Kişiler genelde daha genç görünüme ve parlak ve güçlü saçlara sahip olmak ya da imaj yenilemek için bu yönteme başvururlar. Hatta özellikle Sean Connary ve John Wayne gibi pek çok Hollywood yıldızı tarafından tercih edilen bu yöntem, son zamanlarda güvenle uygulanmaya başlamıştır. Bakımı konusunda kısaca protez saç kullanan kişilerin saçlarını yıkayarak, kurutarak ve kestirip şekil vererek saçlarını kullanmaları mümkündür diyebiliriz. Bu işlemler sırasında hiçbir problem yaşanmaz. Yani protez saç bakımı yapılırken saçlar suyla temas edebilir. Saç, kişinin derisi ile uyumlu özel sabitleyiciler kullanılarak yapıştırıldığı için kafa derisine herhangi bir zarar vermez veya alerji yapmaz. Şimdi birkaç soruda protez saç bakımını ele alalım:

Protez Saç Bakımı Evde Yapılabilir Mi?

Protez saçın temel olarak 2 grupta incelendiğini hatırlamakta fayda vardır. Eğer sahip olduğunuz protez saç gerçek saçtan elde edildiyse saç bakımınızı evde yapabilirsiniz. Çünkü gerçek saçtan üretilen protez saç insan saçıyla birebir aynı olduğundan kendi saçınızı yıkamaktan farksız olmayacaktır. Ancak kullandığınız saç sentetikse proteze zarar gelmemesi için daha özenli davranarak düzenli olarak kuaföre gitmekte fayda vardır. Tabii tüm bu detayların haricinde doğru bakım ürünleri bilindiğinde ve tercih edildiğinde protez saç bakımını evde gerçekleştirmek mümkündür. Yine de saçların daha uzun ömürlü olması adına minimum ayda 1 olmak üzere kuaföre gidilmesi önerilir.

Protez Saç Bakımını Kendimiz Yapabilir Miyiz?

Elbette, protez saçınızın bakımını kendiniz yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekenlerden ilki protez saçınızı aşırı sıcak suyla yıkamaktan kaçınmaktır. Yumuşak formda tercih edeceğiniz kaliteli şampuan ile ılık suda saçınızı yıkayarak havlu aracılığıyla fazla suyunu alabilirsiniz. Daha sonra saç kurutma makinesi ile protez saçınızı kuruturken şekil vermenizde de sakınca yoktur. Bu uygulamayı haftada bir olmak üzere gerçekleştirebilir, hatta saç kremi bile kullanabilirsiniz.

Protez Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ne kadar kolay olsa da her cilt ve saç bakımı türünde olduğu gibi protez saç bakımında da dikkat edilmesi gereken detaylar vardır:

 • Protez saç bakımından dikkat edilmesi gereken ilk şey onlara nazik davranmaktır. Mesela saçınızı sertçe savurarak ovalamak yerine havlu aracılığıyla hafif hafif kurutmalı ve aşırı sıcaktan uzak tutmalısınız.
 • Yine saçlarınızı tararken olabildiğince nazik olmalısınız; kökten uca doğru hafifçe taramaya dikkat etmelisiniz.
 • Saçınıza boya ve röfle gibi herhangi bir kimyasal işlem uygulamadan önce protezi yaptırdığınız uzmana mutlaka başvurmalısınız.
 • Dış mekanlarda ve açık havada saç derinizi mutlaka güneş koruyucu ürünler ile korumalısınız.
 • Protez saç bakımı için genel olarak propilen glikol, polyethelyne glycol PEG, sofyum lauril sülfat, alkol, formaldehit, paraben, parfüm veya sentetik parfüm içermeyen doğal şampuanlar önerilir.
 • Bu gibi kimyasalları içermeyen şampuan ve saç kremi tercih etmek protez saçın ömrünü uzatacak ve dökülen saçların daha fazla dökülmesini önlemesinin yanı sıra daha güçlü saçların çıkmasını da sağlayacaktır.
 • Saç tellerindeki gevşeme ve kırılmayı engellemek için saçınızı yıkarken son derece dikkatli olmalısınız. Kopma veya kırılma olmaması adına saçınızı yumuşak fırçalarla, hafif hafif ve kökten uca taramalısınız. Ani hareketlerden kaçınarak şekil vermek en doğrusudur. Hatta bu detaylar kendi saçınız için de geçerlidir, saçları şiddetle ovalamak yerine hafifçe diplerine masaj yapmak daha sağlıklıdır.
 • Son olarak hem protezi hem cildinizi korumak adına saçın abartılı şekilde gerilmesinden kaçınmak gerekir. Gerilim proteze son derece zararlı olduğundan saç yıkanırken ve kurulanırken fazla basınç uygulamamaya özen göstermelisiniz.

Protez Saç Bakımı İçin Öneriler

Protez Saç Bakımı İçin Öneriler

Bakımın olağan adımları olduğu gibi bazı ekstrem durumlarda protez saç bakımı için uzmanların önerdiği detaylar vardır. Örneğin;

 • Su altı, su üstü veya ekstrem spor dallarıyla uğraşıyorsanız protez saçınızı spor esnasında çıkarmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapılması gereken tek şey düzenli olarak, minimum ayda 1 kez olmak üzere uzmana görünmektir.
 • Protez saç yıkanabilir olduğundan kemoterapi gibi tedavileri gören kişilerin kullanımı için oldukça uygundur.
 • Protez saç uygulaması ve bakımı profesyoneller tarafından yapılmazsa görünümü estetikten uzak ve yapay olabilir. Saçınızı rahatça kullanmak için son aşama olan kesim ve bakım işlemlerini de uzmanlara teslim etmelisiniz.
 • Protez saç normal saçlarınız gibi düzenli olarak yıkanmalıdır ancak eğer proteziniz tamamen sentetik saçtan yapıldıysa yıkama işleminin yaklaşık 20 kullanımdan sonra yapılması önerilir.
 • Protez saçınız tamamen sentetikse saç kurutma makinesi veya maşa gibi şekillendiricileri fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ancak proteziniz kendi saçınız ve sentetik saçın karışımından oluşuyorsa saç şekillendiricileri güvenle kullanabilirsiniz. Öte yandan sprey, jöle, köpük veya benzeri kozmetik ürünleri gönül rahatlığıyla kullanmak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Protez saç, saç ekimi gibi uygulamalardan değildir. Dolayısıyla kişiye özeldir ve protez saç kafa derisine sabitlenir. Bu sebeple uzaması mümkün değildir.

Uygulama ve bakım esnasında kişilerin ağrı veya başka türlü acı yaşadıklarına rastlanmamıştır. Kullanılan malzemeler tamamen insan derisine uygun olduğu ve ameliyat veya kanama gerektiren süreçlerden geçilmediği için ağrı söz konusu değildir.

İlgili Yazılar