Saçları Kalın ve Parlak Yapmak İçin Hint Uzmanlardan 9 İpucu

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 9 Haziran 2022
  • 196 okunma

Hem parlak hem uzun, ışıltılı ve sağlıklı saçlar neredeyse her kadının hayali… Hintli ve Orta Doğulu kadınların da bunu çoğunlukla başardığını söylemek mümkün. Dolayısıyla biz de onların muhteşem saç tellerinin ardındaki en derin sırları bilmek istiyoruz. Bu sırları keşfetmek için en iyi yol ise, hiç şüphesiz ki işi uzmanlarından öğrenmek. Bu yüzden en parlak, kalın ve sağlıklı saçlara nasıl sahip olabileceğimizi anlamak adına Hint uzmanların görüşlerinden destek aldık. İşte saçları kalın ve parlak yapmak için Hint uzmanlardan 9 ipucu

1. Saç Bakımını Cilt Bakımının Parçası Olarak Görmek

Saç Bakımını Cilt Bakımının Parçası Olarak Görmek

Esasında bu ipucu sadece Hint kadınlarına özel değil, dünya çapında çoğu uzman saç bakımının cilt bakımı gibi düzenli olarak yapılması gerektiğinde hemfikirdir. Ancak Hint kadınlarının saçlarına davranış tarzındaki en büyük fark saçlarına tıpkı yüzleri gibi bakıyor olmalarıdır. Başka bir deyişle, Hint uzmanlarına göre, saçların en iyi doğal ürünlerle iyileştirildiğinden, tedavi edildiğinden ve korunduğundan emin olmak önemlidir. Bu bakımdan dünyanın farklı bölgelerinde reaktif ve benzeri tedavilere vurgu yapılsa da Hint uzmanlarının tavsiyesi yüksek kaliteli birsaç yağını düzenli olarak kullanmak kadar basittir. Bu pratik işlem tıpkı yüzümüzde veya cildimizde olduğu gibi saçımızı iyileştirebilir ve olası hasarın önüne geçebilir.

Dünya geneline bakıldığında, saç bakımı genellikle saçlar kurumaya başladığında ya da boyandıktan sonra derin bakım tedavileri olarak gerçekleşir. Ancak Hindistan’da saç bakımına önleyici bir temelde bakılır. Yani başka bir deyişle Hint kadınların sırrı, haftada birkaç kez soğuk preslenmiş yağlar ile saçlarına masaj yapmaktır.

2. Evde Yapılan Saç Maskeleri Kullanmak

Evde Yapılan Saç Maskeleri Kullanmak

Hint kadınların sihri yalnızca onarıcı yağlar ve serumlarla bitmiyor elbette. Yine yüz ve cilt bakımına benzer şekilde, saçları da tercihen ev yapımı maskelerle desteklemek önemlidir. Hint uzmanları, Orta Doğulu kadınların çoğunlukla ev yapımı olan, saçın elastikiyetini artıran ve kırılmayı önleyen çok sayıda saç maskesi kullandığını belirtir. Zira bu maskeler saçı nemlendirir, yumuşatır ve besler.

Bir başka uzman ise, bölgedeki kadınların saç rutinlerine cilt bakımında yapıldığı gibi sadık kaldıklarını ifade eder. Saçlarının her zaman sağlıklı kalmasının ardındaki sır, araştırma yapmaları ve çok bilgili olmalarıdır. Örneğin çoğu Hint kadın, en sevdiği saç ürünlerinden vazgeçmez ve bu ürünlerin içeriğini detaylıca inceleyerek kullanmaya başlarlar. Ayrıca uzmanlara ve kuaförlere başvurmayı da ihmal etmezler.

3. Saç Sağlığını Destekleyen Diyetler Benimsemek

Saç Sağlığını Destekleyen Diyetler Benimsemek

Uzmanlar Hintlerin beslenme şeklinin sebzeler, meyveler, otlar ve baharatlarla dolu olmasının da önemli etkenler arasında yer aldığını düşünür. Başka bir deyişle kadınların aldığı besleyici değeri yüksek pek çok gıda, saçların parlamasını ve uzamasını teşvik etmektedir. Esasında bu çoğu kişinin atladığı adımlardan biridir. Hint uzmanlaroptimal saç sağlığı için ihtiyaç duyulan bütün vitamin, mineral, protein, yağ asitleri ve antioksidanların diyet içerisine dahil olması gerektiğini belirtir.

4. Saça Daha Bütünsel Yaklaşımla Bakmak

Saça Daha Bütünsel Yaklaşımla Bakmak

Hint uzmanlarına göre, Hindistan'da saçlara özen göstermek kültüre inanılmaz derecede entegre edilmiştir. Örneğin bölgedeki öğrenci kızlara bakıldığında saçlarının örgülerle şekillendirildiğini, koruma ve beslemeyi sağlamak adına özenle bitkisel yağlar eşliğinde tarandığını hemen fark etmek mümkündür. Dolayısıyla Hindistan ve dünyanın geri kalanı arasındaki en büyük fark, saçlara ne sıklıkta özen gösterildiği ve bunun kültürün ne kadar parçası olduğudur.

Sonuç olarak, Hint kadınlarının saç rutinlerinde daha bütünsel yaklaşıma sahip oldukları aşikar. Anneleri ve büyükanneleri ile büyüyen ve on yıllardır var olan güzellik ritüellerini devam ettiren bu kadınlar doğal, kimyasal içermeyen ve evde hazırlanan fikirleri her zaman benimserler.

5. Sıcak Duşla Saçları Yakmaktan Kaçınmak

Sıcak Duşla Saçları Yakmaktan Kaçınmak

Esasında bu uluslararası alanda tüm güzellik uzmanlarından duyulan güzellik sırrıdır: Soğuk su dosttur, düşman değil! Bilhassa Hindistan ve Orta Doğu kadınlarının nemli ve parlak saç tellerine sahip olmak isteyenler için… İkinci kez düşünmeye fırsat bile verilmeyen ancak düzenli hale getirilen alışkanlıklar bile saç sağlığını iyileştirebilir, soğuk su gibi. Uzmanlar, saç bakım rutininde en nemlendirici bileşenler ve ürünler kullanılıyor olsa bile sıcak suyla durulandıkları anda saçın yeniden kurumaya başlayacağını ifade eder.

6. Filtreli Duş Başlığından Yardım Almak

Filtreli Duş Başlığından Yardım Almak

Evinizdeki ya da bölgenizdeki su kalite açısından en iyi standartları sunmuyor olabilir. Hatta bu durum günümüz şartlarında çoğumuz için geçerlidir. Hint uzmanlar saçları kalın ve parlak yapmak için filtreli duş başlıklarına yatırım yapmayı önerir. Özellikle Orta Doğu’daki su, saçlara zarar verebilecek nitelikte pek çok kimyasal içerdiği için Hint uzmanlar herkese duşun ardından saçları filtrelenmiş ya da şişelenmiş su ile durulamalarını tavsiye etmektedir. Bu yöntem saçların aşırı kimyasallardan arınmasına yardımcı olarak saç sağlığındaki olumsuz çevresel faktörleri minimuma indirir.

7. Daha Az Bakım Gerektiren Saç Modellerini ve Renklerini Tercih Etmek

Daha Az Bakım Gerektiren Saç Modellerini ve Renklerini Tercih Etmek

Kısa saç sık sık dünya genelinde moda haline gelse de uzmanlar, geleneksel olarak Hindistan ve Orta Doğu’da kadınların bugün hala saçlarını uzun ve dalgalı kullandığını belirtir. Üstelik bu pürüzsüz, hafif dalgalı ve hacimli saç şekli dünya çapında çoğunlukla beğenilen ve talep edilen saçlar arasında ilk sırada yer alır. Öte yandan bu bölgedeki kadınların çılgın renk kombinasyonları ya da çok fazla bakım ve onarım gerektiren herhangi bir renge yatkın olmadıkları da uzmanların yaygın olarak rastladıkları özelliklerden biridir. Buradaki birçok kadın saç rengi ve şekli konusunda daha muhafazakardır.Saçı aşırı işlemek veya saçların tamamına zarar veren işlemler yapmak asla tercih ettikleri güzelleşme yöntemi değildir. Dolayısıyla saçlarında tercih ettikleri renkler daha doğal, ten ve göz renklerine gerçekten uyan seçeneklerdir.

8. Doğal İçeriklere Şans Vermek

Doğal İçeriklere Şans Vermek

Yurtdışında, özellikle Hindistan ve Orta Doğu’da tercih edilen egzotik malzemelerin çoğu hala dünya genelinde kullanılır hale gelmemiştir. En hevesli saç bakım bağımlıları bile bu malzemeleri nadiren kullanır. Peki nedir bu mucizevi bileşenler diye merak ediyorsanız, cevabı aşağıda:

  • Sedr: Hint uzmanlarına göre sedr, Cehrigiller familyasından gelen dikenli çalı olan ziziphus bitkisinden elde edilen özel tozdur. Bu özel toz biraz su ile karıştırarak macun haline getirilebilir ve ortalama 20 dakika kadar saçta bekletilebilir. Sedr bir yandan saçları temizlerken diğer yandan saça parlaklık verir; saçı güçlendirir ve saça doğal yoğunluğunu geri kazandırır.
  • Kına: Sedre ek olarak kına, Orta Doğu’da, hatta ülkemizde bile en yaygın olarak kullanılan malzemelerden biridir. Uzmanlar, pek çok insan kınayı saç rengiyle ilişkilendirmesine rağmen Orta Doğu’da bu ürünün genelliklesaç kremi ya da saç maskesi amacıyla kullanıldığını belirtir. Kına saçları nemlendirir, karışık saçların daha kolay açılmasını sağlar ve kıvırcık saçları daha kolay yönetilebilir hale getirir. Ayrıca saça daha canlı görünüm verir.
  • Amla: Hint Bektaşi üzümü olarak da bilinen amla, henüz pek az kişi tarafından tanınan olağanüstü meyvedir. Tıbbi ve bilimsel alanlarda, potansiyel kanser önleyici niteliklere sahip ve besleyici yönden güçlü süper gıda olarak kabul edilir. Hint uzmanlar, amlanın saç bakımı rutininde de harikalar yaratacağını belirtir. Amla 1 portakaldan 20 kat daha fazla C vitamin içermesiylesaça ihtiyacı olan besini sağlar.
  • Safran: Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olarak tanınan safran sadece mutfağın temel bileşenlerinden değil, aynı zamandasaç ve güzellik kültürünün de önemli içeriklerindendir. Uzmanlar saç tellerini güçlendirmek ve saç dökülmesini engellemek için ev yapımı saç kürlerinde sıklıkla safran tercih edildiğinden bahseder. Safran içerisinde saç için ideal olan vitaminler, antioksidanlar ve mineraller bulunur.

9. Nemi Saça Hapsetmek İçin Yağ Kullanmak

Nemi Saça Hapsetmek İçin Yağ Kullanmak

Evet, saça nemini hapsetmek üzere yağ kullanmak önemlidir. Ancak Hint uzmanların önerdikleri yağlar, dünya çapında yaygın olarak kullanılan Hindistan cevizi yağı ve argan yağından farklıdır. Ayrıca yağların doğru şekilde uygulandığında saç tellerinin sırılsıklam görüntüye sahip olmayacağını da vurgularlar. Dünya genelindeki en büyük yanılgı, yağların saçı daha yağlı hale getireceğidir. Bu bilgi kısmen doğru olsa da,yağlı saç derisi genellikle çok sık saç yıkamaya ve saç derisinin aşırı kurumasına verilen doğal tepkidir. Başka bir deyişle, saç çok yıkandığı için derisi kuruduğunda, saç derisi aşırı yağ üreterek telafi etmeye çalışır. Hint uzmanlar bu noktada saçı mümkün olduğunca az yıkamayı ve saç derisine yağ uygulanmasını önerir. Böylece zaman içerisinde saç sık yıkanmaya ihtiyaç duymayacak; daha güçlü, daha parlak ve sağlıklı olacaktır.

Öte yandan, daha önce de belirtildiği gibi, kullanılan yağlar da önemlidir. Hint kadınları Hindistan cevizi yağı gibi popüler saç bakım yağlarından farklı seçenekler tercih ederler. Uzmanlarsoğuk preslenmiş Ayçiçek yağının saçı çevresel faktörlere ve kuruluğa karşı koruduğunu;organik yasemin yağının ise inanılmaz aromasına ek olarak mantar önleyici etki gösterdiğini ve saç derisini beslediğini belirtir. Üstelik her iki yağ da hali hazırda eski Hint ilaçları olarak kabul görür.

Sıkça Sorulan Sorular

Sigara, alkol ve sağlıksız beslenme gibi faktörlerin yanı sıra hormonal değişiklikler, saç bakım ürünlerinin hatalı kullanımı, bazı ilaçların yan etkileri gibi etmenler saç köklerinin zaman içinde zayıflamasına neden olur.

Bilhassa protein ağırlıklı olmak üzere beslenmek saç köklerinin daha güçlü hale gelmesine yardım eder. Bu sebeple pek çok doğal maske içerisinde yoğurt, yumurta gibi proteince zengin besinler bulunmaktadır.

İlgili Yazılar