Ev Yapımı Doğal Dudak Nemlendirici Tarifleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 14 Aralık 2020
  • 708 okunma

Artık kış mevsimindeyiz ve cildimizin kuruduğu gibi dudaklarımızda kurumaya başladı. Şu an dudak nemlendiricilerimiz bir numaralı bakım ürünümüz. Peki hazır dudak nemlendiricileri kullanmak yerine evde kolaylıkla yapabileceğiniz dudak nemlendiricisi istemez misiniz? Bizler isteyeceğinizi düşündük ve yapımı hem çok pratik hem de sizlere eğlenceli vakit yaşatacak, birbirinden güzel kokulu malzemeler bulunduran doğal dudak nemlendiricileri tariflerini yazdık.

Sadece dudak nemlendiricilerinizi değil, aynı zamanda sabunlarınızı, deodorantlarınızı, diş macunlarınızı da kendiniz evde üretebilirsiniz. Hatta gül parfümü ve yasemin parfümü yapmanız da mümkün. Tarifler için linklere tıklamanız yeterli!

İşte birbirinden güzel doğal dudak nemlendiricisi tarifleri👇

1- Yapımı Kolay Dudak Nemlendiricisi

Yapımı Kolay Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı balmumu
2 yemek kaşığı shea yağı
2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Bir kap içerisine balmumunu, shea yağını ve Hindistan cevizini koyun. Güzelce karıştırarak eritin. Erittikten sonra soğumadan küçük bir krem kutusuna koyun ve biraz bekleyin. Bekledikten sonra artık kullanabilirsiniz.

2- Kakaolu Dudak Kremi

Kakaolu Dudak Kremi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı kakao yağı
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı hint yağı
1 yemek kaşığı rendelenmiş balmumu
8 famla nane yağı
7 damla yeşil nane yağı
½ çay kaşığı kakao tozu

Yapılışı:

Bir tencere içerisine 1 yemek kaşığı kakao yağını koyun ve içerisine istediğiniz yağları ekleyin. Sonra üzerine rendelediğiniz balmumunu ekleyin ve ocakta karıştırın. Ocaktan aldıktan sonra hazırladığınız karışımı yavaşça boş bir krem kutusunun içerisine dökün. Soğuduktan sonra kullanıma hazır.

3- Ahududulu Dudak Nemlendiricisi

Ahududulu Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler:

1-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
½ tatlı kaşığı kurutulmuş ve toz haline getirilmiş ahududu
1,5 tatlı kaşığı balmumu

Yapılışı:

Kurutulmuş ahududuları toz haline gelene kadar kahve öğütücüde öğütün. Bir kap içerisine balmumu ve Hindistan cevizi yağını koyun ve iyice eritin. Eritme işlemini yaptıktan sonra içerisine toz haline getirdiğiniz ahududuları ekleyin ve karıştırın. Daha sonra küçük kapaklı bir kaba ya da krem kutusuna koyun. Soğuduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

4- Çilekli ve E Vitaminli Doğal Dudak Nemlendiricisi

Çilekli ve E Vitaminli Doğal Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler:

Yarım yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 yemek kaşığı balmumu
Yarım yemek kaşığı badem yağı
1/8 tatlı kaşığı E vitamini
1/4 su bardağı donmuş çilek

Yapılışı:

Mutfak robotunun içerisine çilekleri koyun ve un olana kadar çekin. Ayrı bir kaba tüm malzemeleri ilave edin ve benmaride tahta bir kaşık yardımıyla karıştırarak eritin. Eridikten sonra kaseyi ocaktan alın ve süzgeç yardımıyla hazırladığınız karışımı süzün. Bunu küçük bir krem kutusuna koyun ve dolapta dondurun. Donduktan sonra kullanabilirsiniz.

5- Portakal Kokulu Doğal Dudak Nemlendiricisi

Portakal Kokulu Doğal Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı balmumu 
2 yemek kaşığı shea yağı
4 yemek kaşığı badem yağı
10-12 damla portakal yağı
8 adet küçük krem kutusu

Yapılışı:

ilk olarak bir tencere içerisine balmumunu koyup eritin ve eridikten sonra içine badem yağı ile shea yağını döküp karıştırın. Karışımı 8 adet küçük krem kutularına soğumadan koyun. Soğuduktan sonra artık doğal dudak nemlendiriciniz hazır.

6- Shea Yağı Dudak Balmı

Shea Yağı Dudak Balmı

Malzemeler:

2 yemek kaşığı shea yağı
2 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağı
2 yemek kaşığı balmumu
10+ damla nane yağı

Yapılışı:

Bir kabın içerisine bal mumu, shea yağı ve Hindistan cevizi yağını koyun ve orta ateşte eriyene kadar karıştırın. Sonra içerisine nane yağını (ya da isterseniz başka bir uçucu yağ tercih edebilirsiniz) ilave edin. Balsamı kaplardan dışarıya aktarın ve kapağı kapatmadan soğuyup sertleşmesini bekleyin.

7- Chai Dudak Kremi

Chai Dudak Kremi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 yemek kaşığı kakao yağı
1 yemek kaşığı balmumu 
¼ çay kaşığı hint yağı
¼ çay kaşığı vanilya
İsterseniz 4 damla çin tarçın, 4 damla zencefil, 4 damla karanfil yağı ilave edebilirsiniz.

Yapılışı:

Küçük bir tencereye Hindistan cevizi yağını koyun ve eriyene kadar karıştırın. Sonrasında balmumunu ve kakao yağını ekleyerek kaynayana kadar karıştırmaya devam edin. Son olarak hint yağını eritin ve ocaktan alın. Ocaktan aldığınız zaman içine vanilya yağını ve yukarıda belirtilen diğer yağları ekleyip karıştırabilirsiniz. Küçük krem kutularının içerisine koyun ve soğuduktan sonra kullanmaya başlayın.

8- Lavanta ve Naneli Dudak Kremi

Lavanta ve Naneli Dudak Kremi

Malzemeler:

1 çorba kaşığı balmumu
2 yemek kaşığı shea yağı
1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
6 damla nane yağı
6 damla lavanta yağı

Yapılışı:

Küçük bir tencere içerisine balmumu, Hindistan cevizi yağı ve shea yağını orta-kısık ateşte eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra tencereyi ocaktan alın ve içerisine nane yağı ve lavanta yağını ilave ederek iyice karıştırın. Sonra bu karışımı küçük krem kaplarına koyun ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra doğal nemlendiriciniz hazır.

9- Güllü Dudak Kremi

Güllü Dudak Kremi

Malzemeler:

1/8 su bardağı Hindistan cevizi yağı
1/4 su bardağı balmumu
1/8 su bardağı shea yağı
1 tatlı kaşığı vanilya
1/4 su bardağı gül yaprağı
1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

Yapılışı:

Bir tencere kabına yukarıdaki malzemeleri sırasıyla ekleyip, kısık ateşte eriyene kadar karıştırın. İsterseniz gül yaprağını çıkarın. Bu karışımı küçük krem kutularına aktarın. Soğuyana kadar hiç dokunmayın. Soğuduktan sonra artık kullanıma hazır.

10- Akçaağaç Şuruplu Dudak Kremi

Akçaağaç Şuruplu Dudak Kremi

Malzemeler:

5 gram balmumu
3 gram Hindistan cevizi yağı
2 gram soya lesitini
4 gram koyu akçaağaç şurubu
4 gram tatlı badem yağı
4 gram kakao yağı

Yapılışı:

Bir kap içerisine kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, balmumu, tatlı badem yağı, soya lesitini ve akçaağaç şurubunu ilave edin ve orta ateşte eriyene kadar karıştırın. Erime işlemi tamamlandıktan sonra ocaktan alın ve çırpın. Karışım soğuyup koyu bir kıvama geldikten sonra küçük kaplara aktarın. Doğal nemlendiricinizi dudaklarınıza sürebilirsiniz.

11- Tarçınlı Dudak Nemlendiricisi

Tarçınlı Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler:

4 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
1,5 yemek kaşığı balmumu
2-3 adet E vitamini kapsülü
15 damla tarçın yağı
3/4 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

Küçük bir tencerenin içerisine Hindistan cevizi yağı ve balmumunu ekleyin ve eriyene kadar kısık ateşte karıştırın. Eridikten sonra ocaktan alın ve içerisine E vitamini, bal ve tarçın yağını ilave edin. Bunları ilave ettikten sonra kapaklı bir kaba koyun ve soğumasını bekleyin.

12- Ballı Dudak Kremi

Ballı Dudak Kremi

Malzemeler:

1 çay kaşığı kenevir yağı
4 çay kaşığı badem yağı
2 çay kaşığı bal
10 gram kakao yağı
10 gram balmumu
15 gram shea yağı

Yapılışı:

Küçük bir tencere içerisine balmumu, kakao ve shea yağını koyun ve eritin. Bunlar eridikten sonra kenevir yağı, badem yağı ve balı da ekleyip, sıvı kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra karışımın içerisine balı ekleyin ve çırpıcı ile karışımı karıştırın. Orta kalınlıkta kıvama ulaşınca krem kavanozlarına aktarın. Soğuyunca kullanabilirsiniz.

13- Naneli Dudak Nemlendiricisi

Naneli Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı shea yağı
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı balmumu
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
10-15 damla nane yağı

Yapılışı:

Tencerenin içerisine badem yağı, balmumu, shea yağı ve Hindistan cevizi yağını ilave edin ve eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra ocaktan alın ve nane yağını ilave edip karıştırın. Küçük kaplara bu karışımı ilave edin ve 1 gece boyunca donmasını bekleyin. Donduktan sonra doğal nemlendiriciniz kullanıma hazır.

14- Limonlu Dudak Kremi

Limonlu Dudak Kremi

Malzemeler:

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 çay kaşığı kakao yağı
1 çay kaşığı badem yağı
1 çay kaşığı balmumu
5-10 damla limon yağı

Yapılışı:

Küçük bir tencereye kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, balmumu ve badem yağını ekleyin ve orta ateşte eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra ocaktan alın ve içerisine limon yağını ekleyerek karıştırın. Küçük kavanoza ya da krem kutusuna aktarın ve kapaklarını kapatmadan soğumasını bekleyin.

15- Nane ve Çikolatalı Dudak Kremi

Nane ve Çikolatalı Dudak Kremi

Malzemeler:

2 çay kaşığı beyaz balmumu
1 çay kaşığı kakao tozu
2 çay kaşığı tatlı badem yağı
Birkaç damla nane yağı

Yapılışı:

Beyaz balmumunu bir kabın içerisine koyun ve mikrodalgada ya da ocakta eritin. Eriyip iyice karıştıktan sonra kakao yağını ilave edin ve karıştırın. Sonra karışımın içerisine tatlı badem yağı ve nane yağı ekleyin. Karışım soğuduktan sonra küçük bir kabın içerisine koyun. Doğal kreminiz hazır.

16- Gül Yağlı Dudak Nemlendiricisi

Gül Yağlı Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler:

1 çorba kaşığı balmumu
½ çorba kaşığı Hint yağı
3 yemek kaşığı gül yağı
1 çay kaşığı vanilya özü
1 yemek kaşığı kakao yağı
Çeyrek çay kaşığı havacıva kökü tozu

Yapılışı:

Bir kabın içerisine balmumunu koyun ve eritin. İçerisine Hint yağı ve kakao yağını ilave edin. Koku katması için vanilya özünü ve gül yağını da ilave ederek karıştırın. Sonra havacıva kökü tozunu doğal bir renk için ekleyin. Karışım soğuyana kadar bekleyin. Soğuduktan sonra küçük kaplara koyun. Ve artık doğal dudak nemlendiricinizi kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde yaptığınız dudak nemlendiricilerde kullandığınız ürünler yüzde yüz doğaldır ve içerisine hazır nemlendiricilerde olan zararlı maddeler olmadığı için hiçbir şekilde zararlı değildir. Ancak içerisindeki maddelerden birine alerjiniz varsa sorun olabilir.

İçerisinde ömür uzatan zararlı maddeler olmadığı için ne kadar kısa sürede bitirebilirseniz o kadar iyidir.

İlgili Yazılar