Evlerde Karınca İstilasından Kurtulmak İçin 18 Doğal Yöntem

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 15 Aralık 2020
  • 636 okunma

Bazen balkonumuza hatta mutfağımıza kadar karıncalar girer ve onları öldürmeden evimizden atmak isteriz. Karıncalara zarar vermeden onları evlerimizden yollamanın birçok doğal yöntemi vardır. Benzer şekilde ev yapımı doğal sivrisinek kovucuları da linkteki yazımızda vermiştik. İşte karıncaları kovmak için kullanılabilecek bu doğal yöntemler👇

1- Karınca Kovmak İçin Sirke

Karınca Kovmak İçin Sirke

Karıncalar sirkeden hiç hoşlanmaz. Bir sprey şişesinin içerisine su, sirke ve limonu katın ve çalkalayarak karıştırın. Her gün bir defa karıncaların geldiği ve evinizde takip ettiği güzergaha bol bol sıkın. Göreceksiniz ki karıncalar artık evinize gelemeyecek. Ayrıca ev yapımı doğal yüzey temizleyicileri yazımızda belirttiğimiz gibi sirke evi de çok iyi temizleyen bir madde olduğu için eviniz için de ufak bir temizlik yapmış olacaksınız.

2- Karınca Kovmak İçin Kahve Telvesi

Karınca Kovmak İçin Kahve Telvesi

Karıncalara zarar vermeden kahve telvelerini karıncaların geldiği yere koyarsanız, karıncalar evlerinize bir daha gelemez.

3- Karınca Kovmak İçin Arnavut Biberi

Karınca Kovmak İçin Arnavut Biberi

Karıncalardan kurtulmanın bir başka doğal yönteminde de yapmanız gereken adımlar çok basit. Tencere içerisine su koyun ve kaynatın. Kaynamış suyun içerisine Arnavut biberini ilave edin ve kaynatmaya devam edin. Sonra ocaktan alın ve karıncaların geldiği güzergaha azar azar dökün. Karıncaların artık gelemediğini göreceksiniz.

4- Karınca Kovmak İçin Tarçın

Karınca Kovmak İçin Tarçın

Tarçın karıncaların tahammül edemediği bir baharattır. Bunu karıncaların geçtiği yerlere serperseniz karıncalar evinize bir daha gelmez. İsterseniz çubuk tarçınları karıncaların evinize girdiği yerlere de koyabilirsiniz.

5- Karınca Kovmak İçin Karanfil

Karınca Kovmak İçin Karanfil

Karıncaların evinize geldiği kapı, pencere gibi yerlere karanfil koyarsanız kokusundan rahatsız olur ve evinize bir daha adım atmazlar.

6- Karınca Kovmak İçin Nane Yağı

Karınca Kovmak İçin Nane Yağı

Nane çok etkili bir böcek kovucudur ve karıncalar nane kokusuna tahammül edemezler. Bir bardak suyun içerisine 10 damla nane yağı damlatın ve karıştırın. Daha sonra bu karışımı karıncaların geliş yoluna ve evinize girdiği yere sürün. Bu işlemi günde 2 kez yapın ve karıncaların gelmeyi bıraktığını çok kısa sürede göreceksiniz. 

7- Karınca Kovmak İçin Sarımsak

Karınca Kovmak İçin Sarımsak

Karıncaların bir başka nefret ettiği şey sarımsaktır. İki diş sarımsağı ve bir karanfili karıştırın. Sonra bu karışımı karıncaların evinize girip çıktığı yerlerine koyun. Sarımsak kokusuna tahammül edemeyen karıncalar evinize artık giremeyecek.

8- Karınca Kovmak İçin Tebeşir

Karınca Kovmak İçin Tebeşir

Karıncaların geldiği pencere, balkon, kapı gibi yerlere tebeşirle çizgi çizin. Karıncalar o tebeşir çizgisini geçemez. Çünkü tebeşirin içerisinde kalsiyum karbonat vardır ve tam bir doğal karınca savardır.

9- Karınca Kovmak İçin Limon

Karınca Kovmak İçin Limon

Karıncalar limonun kokusunu da hiç sevmez. Cam, kapı gibi karıncaların giriş yaptığı yerlere limon kabuğunu rendeleyip koyabilirsiniz.

Ayrıca bir sprey şişesinin içerisine limon suyu ve su koyarak çalkalayın. Bunu karıncaların geldiği ve izlediği yola sıkın. Karıncalar bir daha gelemez.

10- Karınca Kovmak İçin Portakal

Karınca Kovmak İçin Portakal

Karıncalar limon gibi portakalları da sevmezler. Bu yüzden portakal ile karıncaları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. İlk olarak bir fincan kaynamış suyun içerisine birkaç portakal kabuğu koyun. Sonra bunu iyice karıştırın hatta kabuklar yumuşayınca ezebilirsiniz de. Bu karışımı karıncaların izlediği güzergaha ve eve girdikleri yere iyice sürün. Bunu düzenli yaptığınızda karıncalar evinize bir daha uğramaz.

11- Karınca Kovmak İçin Karbonat

Karınca Kovmak İçin Karbonat

Karbonata da tahammül edemeyen karıncalar için evinize giriş yaptığı yerlere serptiğinizde kolaylıkla onlardan kurtulabilirsiniz.

12- Karınca Kovmak İçin Acı Biber

Karınca Kovmak İçin Acı Biber

Acı biberi karıncaların evinize girdiği yere dökerseniz asla oradan evinizin içerisine giremez.

13- Karınca Kovmak İçin Tarçın Yağı

Karınca Kovmak İçin Tarçın Yağı

Tarçın kokusuna karıncaların sevmediğini artık biliyoruz. İlk verdiğimiz tarçınlı tarifin dışında yine tarçın kullanarak uygulayabileceğiniz bir başka tarifte var. Bir sprey şişesinin içerisine tarçın yağı ve su koyarak karıştırın. Bunu karıncaların geldiği yere sıktığınızda karıncaların evinize giremediğini göreceksiniz.

14- Karınca Kovmak İçin Boraks

Karınca Kovmak İçin Boraks

Ev yapımı çamaşır deterjanları tariflerinde de bolca kullanılan boraks karıncalardan kurtulabilmenizi sağlayan etkili bir maddedir. Bir su bardağı boraks ile 3 su bardağı şekeri karıştırın. Boş ve küçük bir kabın içerisine yarısına kadar gelecek şekilde bu karışımı dökün. Üzerine su ilave edin ancak şurup kıvamına gelmesini sağlayacak kadar koyun. Güzelce karıştırın ve içerisine 1 çay kaşığı fıstık ezmesi ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Kıvamı yakalayınca kapağıyla kapatın. Kapağın üzerine delikler açın. Bu kutuyu karıncaların evinize girdiği yerlere koyarsanız karıncalar evinize giremez.

15- Karınca Kovmak İçin Tuz

Karınca Kovmak İçin Tuz

Basit ve kolay bir yöntem olarak tuzu kullanabilirsiniz. Karıncaların geldiği pencere, kapı, balkon gibi yerlere tuz serptiğinizde karıncalar tuzların ötesine geçemez. Ancak burada kullanacağınız tuz sofra tuzu olmalıdır. Kaya tuzları hiçbir etki yapmaz.

Bir başka tuzlu yöntem ise kaynattığınız suyun içerisine büyük miktarda tuz ekleyin. Bu tuz eriyene kadar karıştırın. Tuz eriyince bu karışımı sprey şişesine koyun ve karıncaların geldiği yerlere iyice püskürtün.

16- Karınca Kovmak İçin Karabiber

Karınca Kovmak İçin Karabiber  

Karıncaların beğenmediği bir başka baharat türü olan karabiberi suyun içerisine katıp karıştırdıktan sonra karıncaların evinize girdiği yerlere dökün. Karıncalar buralardan bir daha evinize gelemez.

17- Karınca Kovmak İçin Mısır Unu

Karınca Kovmak İçin Mısır Unu

Mısır ununun içerisine birazcık pekmez koyup karıştırın ve bunu karıncaların evinize girdiği yerlere sürün. Karıncaların evinize giremediğini göreceksiniz.

18- Karınca Kovmak İçin Salatalık Kabuğu

Karınca Kovmak İçin Salatalık Kabuğu

Karıncalar salatalık kokusunu sevmezler. Özellikle acı salatalık kokusuna hiç tahammül edemezler. Bu sebeple bir salatanın kabuklarını soyun ve karıncaların evinize girdiği balkon, cam, kapı gibi yerlere yerleştirin. Her gün bu kabukları yenileyin. Karıncalar salatalığın kokusundan kaçarak evinize bir daha giremezler.

Peki Karıncalardan Kurtulduktan Sonra Ne Yapılırsa Bir daha Rahatsız Etmezler?

Artık evinize giren karıncalardan onlara zarar vermeden, öldürmeden kurtuldunuz. Peki ikinci kez aynı şeyleri yaşamamak için neler yapabilirsiniz?

🐜Çöplerinizi her gün biriktirmeden atmalısınız.

🐜Kalan yemekleri saklama kaplarına koyarak dolabınızda saklamalısınız. Kesinlikle masa da ya da tezgah üzerinde, açık bir şekilde bekletmemelisiniz.

🐜Yüzeyleri sirkeli su ile temizlemelisiniz. Sirke hem karınca istilalarından korurken hem de güçlü bir doğal temizlik ürünüdür.

🐜Yemeklerinizi ayakta ya da yerde yememelisiniz. Yerde yiyecekseniz örtü sermeli sonra bu örtünün üzerindeki kırıntıları yere dökmeden kaldırmalısınız.

🐜Masada yemek yedikten sonra iyice silmelisiniz. Silerken kırıntıları yere düşürmemeye dikkat edin.

🐜Evinizi sık sık süpürmelisiniz.

🐜Şekerli yiyecekleri yere düşürürseniz orayı çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz. İsterseniz sirkeli suyla isterseniz de deterjanlı su ile silebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Karıncalardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Ancak en basit yolu sirkedir. Su ve sirkeyi karıştırıp karıncaların geldiği yere doğru sıkarsanız onların bir daha adım atamayacağını görecekseniz.

Karıncalar çoğu baharatın kokusuna tahammül edemez. Bu sebeple evlerinize girdikleri alanlara ve geçtikleri yollara karabiber, acı biber, tarçın, karanfil, nane gibi keskin kokuları olan baharatları koyabilir ya da su ile karışım yaparak sürebilirsiniz.

Karıncaların evlere gelmemesi için dikkat edilmesi gereken noktalar, evlerinizde çöpleri düzenli atmalısınız ve yerlere yemek kırıntısı ve şeker gibi gıdaları dökmemelisiniz. Düzenli olarak süpürme işlemi yapmalı ve şeker gibi gıdaların döküldüğü yerleri çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz.

İlgili Yazılar