Hangi Doğal Taşı Kullanmalıyım?

 • Tugba yazdı.
 • 14 Eylül 2022
 • 336 okunma

Hangi doğal taşı kullanman gerektiğini bilmiyorsan yazımızı mutlaka okumalısın. Doğal taşlar farklı enerjiler yayar ve farklı çakraları açarak kendinde olumlu değişimler hissetmeni sağlar. Senden yayılan enerjinin taşın yaydığı enerji ile uyumlu olması gerekir. Bu noktada burçlar da devreye girer. Her burca hitap eden farklı seçenekler vardır. Çok sayıda seçenek arasından ruhuna uyumlu olanı bulduğunda her zaman kendini daha pozitif ve daha enerjik hissedersin.

Doğal taşlar doğanın bize sunduğu armağanlar arasındadır. Kayaçların diplerinde, toprağın altında ve belli başlı yerlerde bulunur. Taşların şifa kaynağı olarak kullanılmasının nedeni ise tarihsel çağlara dayanmakta. Sümerler, Antik Mısırlar ve Yunanlılar sağlıklarını iyileştirmek amacıyla taşları kullanmışlar. Bunun yanı sıra düşmandan korunma amacıyla da doğal taşlardan yararlanılmış. Günümüzdeki kullanım tarzı ise Asya kökenli olarak ifade edilebilir. Özellikle Uzak Doğu öğretilerinde taşların şifasından yararlanılarak meditasyon yapılır.

Doğal Taş Çeşitleri Nelerdir?

Doğal taş çeşitleri arasında akik, akuamarin,amazonit, ametist, apatit, aventurin gibi çok sayıda seçenek yer alır. Bu seçeneklerin her biri farklı özelliklere sahiptir. Bazıları bir arada kullanılarak daha fazla fayda elde edilebilir. Kullanım sırasında uzman birinden yardım almak daha faydalı olabilir. Özellikle taşlarla yapılan meditasyon konusunda uzman olan kişilerin yardımıyla hatasız bir uygulama yapabilirsin. Yazımızın devamında bazı taşların özelliklerini bulabilirsin.

Akik

akik

Akik, koruyucu bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda duyguları açığa vurma ve pozitif bir enerjiyle dolma yönüyle de akiğin faydalarından yararlanmak mümkündür. Akik taşının en yaygın olarak kullanılanı kırmızı olandır. Bunun dışında beyaz, siyah ve mavi gibi farklı renkleri vardır. Eski zamanlarda çeşitli tılsımlara dâhil edilen bu taş ile uyum sorunlarına, uykusuzluğa, kabuslara çözüm bulunabilir. Cinsel güç elde etme noktasında da akik fayda sağlar.

Ametist

ametist

Ametist taşı parlak bir renge ve etkileyici bir görünüme sahiptir. Özellikle bağımlılıklardan kurtulma noktasında fayda gösterir. Uyuşturucu ve sigara bağımlılığının tedavisine ametist de dâhil edilebilir. Negatifliğinizi alan ve sizi daha dingin bir yapıya kavuşturan taş, kaygı giderme ve manevi farkındalık anlamında da olumlu etkiler açığa çıkarır.

Kaplan Gözü

kaplan gözü

Kaplan gözü özgüven ve cesaret odaklıdır. Düşüncelerinizde daha kararlı olmak, gücü içinde hissetmek ve iradeni kuvvetlendirmek gibi amaçlarla kaplan gözü tercih edebilirsin. Bu taş genellikle tespih yapımında kullanılır. Erkekler tarafından daha fazla tercih edilmesinin önemli bir nedeni de tespih olarak son derece şık bir görüntü sergilemesidir. Kolye ve bileklik olarak da kaplan gözü kullanımlarına rastlamak mümkündür.

Obsidyen Taşı

obsidyen

Kararsız bir yapın varsa obsidyen tam sana göre bir taş. Duygularını daha açık şekilde ifade etmeni, duygusal olarak seni engelleyen konulara çare bulmanı sağlayan obsidyen ile kafanda yeni fikirler, yeni düşünceler uyanabilir.

Firuze Taşı

firuze

Bu taş özellikle nazardan korunma amaçlı tercih edilir. Çok fazla göz önünde bir insansan ve bazen üzerinde bir ağırlık hissediyorsan yanında firuze taşı taşıyabilirsin. Aynı zamanda depresyon ve yorgunluk için de firuze taşı birebirdir. Turkuaz taşı olarak da adlandırılan bu taşın olumlu etkileri arasında fiziksel sağlığını koruması da vardır.

Yeşim Taşı

yeşim taşı

Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı yeşim taşının koruyuculuğundan yararlanmalısın. Bu taş senin, beyninde dolaşan olumsuz düşünceleri kafandan çıkarmana yardımcı olur. Aynı zamanda bolluk için de gerekli enerjiye sahiptir. Yaralanma neticesinde vücuduna dikişler atıldıysa yeşim taşının iyileştirici gücü, daha çabuk iyileşmene yardımcı olur.

Malakit Taşı

malakit

Tek başına kullanılması gereken ve birçok pozitif etkisi olan bir taştır. Malakit ağrıları geçirme yönüyle faydalıdır. Rahatlatıcı bir etki de sunar. Bu taş araba, uçak ve gemi yolculuklarında midesi bulanan kişilere de yardımcı olur. Migren ve vertigo hastalığında sıkıntılarını hafifletmene destek olur.

Turmalin Taşı

turmalin

Turmalin denge taşı olarak bilinir. Uzmanların görüşü bu taşın evli kişilere daha uygun olduğudur. Zihnini güçlendiren, iç dünyanda seni rahatlatan turmalin; uyku probleminin çözümünde oldukça etkilidir. Bu taşın farklı renkleri olsa da hepsinden aynı etkileri elde etmek mümkündür.

Burçlara Göre Hangi Doğal Taş Seçilmelidir?

Burçlara göre hangi doğal taşları seçeceğini anlamak için aşağıda verdiğimiz listeyi dikkate almalısın. Her burcun uyumlu olduğu taşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Koç; akuamarin, kan, sitrin, yakutlu zoisit, yeşim
 • Boğa; akik, selenit,yeşim
 • İkizler; akik, akuamarin, apatit, ay, oniks, sitrin, yeşim
 • Yengeç; aventurin
 • Oğlak; florit, malahit, şungit, turmalin
 • Başak; akik, amazonit, ametist, jasper,turmalin
 • Akrep; akuamarin, jasper, labradorit,malahit, obsidyen, pembe kuvars, şungit, firuze
 • Balık; akuamarin, amatist, florit,kan,lapis luzili, mavi kuvars, firuze
 • Kova; ametist, mavi kuvars, firuze
 • Yay; ametist, labradorit, lapis luzuli, obsidyen, sodalit, firuze, yıldız
 • Aslan; aventurin, güneş, jasper, labradorit, oniks, sitrin
 • Terazi; güneş, kan,lapis luzuli,malahit,sitrin,turmalin, yeşim
 • Tüm burçlara uyumlu olan taşlar; kristal kuvars, necef taşı

Yukarıdaki listede burca göre tercih edebileceğin taşlar yer alır. Birçok burcun alternatifi oldukça fazladır. Bazı burçlarda ise daha kısıtlı seçenekler yer alır. Bu listeye uygun bir seçim yapıp yapmamak tamamen sana kalmış.  

Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?

Doğal taşların kullanımı sırasında bazı detaylara dikkat edilmelidir. Öncelikle taşın hangi çakraya hitap ettiğini bilmelisin. Örneğin çakrası kalp olan bir taşı, kalbinin üzerine koyabilir ve o şekilde kullanabilirsin. Bunun yanı sıra bazen sadece dokunmak da istediğin etkiyi elde etmene yardımcı olur. En çok merak edilen konulardan biri de hangi taşların bir arada kullanılacağıdır. Aynı çakraları hedefleyen taşları bir arada kullanabilirsin. Bunun yanı sıra aynı renkte ve aynı özelliklere sahip olanlar da bir araya getirilebilir. Aynı iyileştirici güce sahip şu taşları birlikte kullanabilirsin:

 • Pembe kuvars-lepidolit
 • Şungit-siyah turmalin
 • Sitrin-karnelyan
 • Rodonit-amazonit
 • Labradorit-ametist

Doğal Taşların Gerçekten Faydası Var mı?

Doğal taşların gerçekten faydasının olup olmadığı tartışmalı bir konudur. Bu taşları kullanan kişilerden bazıları fayda gördüğünü bazıları ise herhangi bir fayda görmediğini ifade eder. Hatta bu noktada bazı deneyler de yapılmıştır. Deneye katılan kişilerin bir kısmına gerçek taşlar bir kısmına sahte taşlar verilerek onlara herhangi bir sıcaklık, enerji hissedip hissetmedikleri sorulmuştur. Bu deneyde sahte taşları alanlar arasında da sıcaklık ve enerji hissedenler vardır. Bu durum plasebo etkisi olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda taşların gücünü tamamen yok saymak da doğru değil. İçeriğinde bulunan elementler, mineraller olumlu bir hissiyat sağlayabilir. Gerçek faydaları hissetmek için gerçek bir uzmana da ihtiyaç var. Böylece taşları nereye koyman gerektiği gibi konularda destek alabilirsin.

Doğal Taşların Zararı Olabilir mi?

Doğal taşların sana zararı da olabilir. Bunun nedeni yüksek ihtimalle hatalı kullanımdır. Baş ağrısı, vücuda giren kramplar, uyuşukluk gibi etkiler hissedebilirsin. Böyle durumlarda  kullanıma ara vermeli ve bir uzmandan destek almalısın. Doğal taşlara farklı kişilerin teması da olumsuz etkilere sebep olabilir. İnsanların üzerinde taşıdıkları kötü enerjiler taşa geçerek senin de negatif duygularını harekete geçirebilir.

Hangi doğal taşı kullanman gerektiğine karar verdiysen hemen bir uzmanla iletişime geçerek taş masajı ya da meditasyon yaptırabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi doğal taşın sana uygun olduğunu anlamak için burç uyumuna ve taşın özelliklerine bakabilirsin.

Her doğal taşın hitap ettiği bir çakra ve fayda sağladığı farklı sorunlar vardır. Bunlar hakkında bilgi edinerek sorununa çözüm olacak taşı seçebilirsin.

İlgili Yazılar