Ev Yapımı ve Doğal Nemlendirici El Kremi Tarifleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 17 Aralık 2020
  • 2.452 okunma

Evlerinizde yüz ve cilt nemlendiricileri yapılabildiği gibi doğal el kremleri de yapabilirsiniz. Dışarıda satılanlarda yer alan zararlı maddeler olmadan, doğal ve malzemelerini kolaylıkla evlerinizde ve aktarlarda bulabileceğiniz doğal el kremleri tariflerini sizler için derledik..

İncelemek isterseniz evde yapabileceğiniz yüz nemlendiricileri, doğal dudak nemlendirici tarifleri, sağlıklı kendin yap deodorantları linklerdeki yazılarımızda bulabilirsiniz.

1- Badem ve Hindistan Cevizi Yağlı Doğal El Kremi

Badem ve Hindistan Cevizi Yağlı Doğal El Kremi

Malzemeler:

120 ml tatlı badem yağı
60 ml Hindistan cevizi yağı
60 gr balmumu
2 yemek kaşığı shea yağı

Yapılışı:

Bir tencere içerisine su koyun ve üzerine cam kase koyun. Daha sonra kısık ateşte ocağı açın ve suyun ısınmasını sağlayın. Cam kasenin içerisine badem yağı, Hindistan cevizi yağı, balmumu ve shea yağını sırasıyla ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Su kaynamaya başladıktan sonra cam kaseyi alın. Karışımı küçük bir kavanoza koyun ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra doğal el kreminiz hazır.

2- Gül Esanslı Doğal El Kremi

Gül Esanslı Doğal El Kremi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı gliserin
2 çay kaşığı limon suyu
7-8 damla gül suyu

Yapılışı:

Küçük bir kasenin içerisine limon suyu ve gliserini ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra içerisine gül suyunu ilave edin (7- 8 yazılsa da kokuyu çok seviyorsanız 10 -11 damla da damlatabilirsiniz). Tekrar iyice karıştırın. Karışımı kapaklı bir cam kavanoza koyun. El kreminiz artık hazır. Sadece bu karışımı kısa süre içerisinde bitirmeniz tavsiye edilir.

İlginizi çekiyorsa evde gül parfümü nasıl yapılır sorusunun cevabı linkteki yazımızda..

3- Kakao Yağı ile Doğal El Kremi

Kakao Yağı ile Doğal El Kremi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı kakao yağı
1 orta boy portakal suyu
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı E vitamini 

Yapılışı:

Bir tencerenin içerisine su koyun ve üzerine cam kase yerleştirin. Cam kasenin içerisine portakal suyu, kakao yağı, E vitaminini ve zeytinyağını ekleyin ve iyice karıştırın. Malzemeler eriyene kadar karıştırın ve kaynatın. Malzemeler kaynayınca ocaktan alın ve küçük, kapaklı bir kaba dökün ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra doğal el kreminiz hazır.

4- Gliserinli El Kremi

Gliserinli El Kremi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı gliserin
1 küçük limonun suyu
1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Bir tencerenin içerisine su koyun ve üzerine cam kase yerleştirin. Cam kasenin içerisine gliserini ekleyin ve gliserin eriyene kadar ocakta kaynatın. Gliserin eridikten sonra içerisine limon suyu ve zeytinyağını da ilave edin. Ardından bunu küçük bir kavanoza boşaltın ve soğuyana kadar hiç dokunmayın. Soğuduktan sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

5- Portakal ve Sedir Ağacı Yağlı El Kremi

Portakal ve Sedir Ağacı Yağlı El Kremi

Malzemeler:

1/4 fincan shea yağı
1/4 tatlı badem yağı
1 çorba kaşığı balmumu
10 damla portakal yağı
10 damla sedir ağacı yağı

Yapılışı:

Bir tencerenin içerisine su koyun ve üzerine cam kase yerleştirin. Cam kasenin içerisine shea, balmumu ve tatlı badem yağını dökün ve erimesini sağlayın. Yağlar eridikten sonra cam kaseyle alın ve 5 – 10 dakika kadar soğumaya bırakın. Portakal yağını karıştırın ve cam kaseye ilave edin. Birkaç saat kadar yağın tamamen katılaşmasını bekleyin. Artık içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan doğal el kreminizi kullanabilirsiniz.

6- Aloe Vera, Badem ve Jojobalı El Kremi

Aloe Vera, Badem ve Jojobalı El Kremi

Malzemeler:

¼ fincan Hindistan cevizi yağı
¼ fincan shea yağı
¼ fincan kakao yağı
1 çorba kaşığı aloe vera jeli
1 çay kaşığı tatlı badem yağı
5-10 damla jojoba yağı

Yapılışı:

Bir tencerenin içerisine su koyun ve üzerine cam kase yerleştirin. Su kaynayınca cam kasenin içerisine shea yağı, Hindistan cevizi yağı ve kakao yağını koyun ve eriyene kadar iyice karıştırın. Karışımlar eridikten sonra cam kaseyi dikkatlice alın. İçerisine aloe vera jeli, tatlı badem yağı ve jojoba yağını ekleyin ve iyice karıştırın. Küçük cam bir kavanozda ya da içi boş krem kutusunun içerisine karışımı koyun ve soğuyana kadar bekletin. Soğuduktan sonra kullanabilirsiniz. Aloe vera özellikle kuruyup çatlayan elinizi nemlendirerek tekrar eski yumuşak haline dönmesini sağlar.

7- Vazelinli El Kremi

Vazelinli El Kremi

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı vazelin
1 limonun yarısı
1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Bir tencerenin içerisinde kaynayan suyun üzerine bir kap koyun. Bunun içerisine vazelin koyun ve eriyene kadar bekletin. Eriyen vazelini kaptan çıkarın ve içerisine zeytin yağı ile yarım limonun suyunu sıkıp iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kutu ya da küçük bir kavanozun içerisine aktarın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra doğal el kreminiz hazır.

8- Avokadolu Doğal El Nemlendiricisi

Avokadolu Doğal El Nemlendiricisi

Malzemeler:

5 gr kakao
5 gr balmumu
5 gr fıstık yağı
40 gr avokado yağı
50 gr su

Yapılışı:

Bir tencerenin içerisine 50 gram suyu koyun ve benmari usulü avokado yağı, fıstık yağı, balmumu, kakaoyu kısık ateşte iyice karıştırarak kaynatın. Karışımı soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra cam bir kavanozun içerisine dökün. Artık elleriniz için doğal kreminiz hazır.

9- Limon Kabuğundan Doğal El Kremi

Limon Kabuğundan Doğal El Kremi

Malzemeler:

2 adet limon kabuğu
6 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Bir blenderin içerisine limon kabuğu ve zeytinyağını ilave edin ve çektirin. Karışımınız bu kadar kolay şekilde hazır. Küçük bir kavanoza koyarak ellerinize uygulayabilirsiniz. Limon kabuğu cildi yumuşatır ve çok iyi besler.

10- Balmumlu Organik El Kremi

Balmumlu Organik El Kremi

Malzemeler:

Kullanabileceğiniz miktarda yağ (Jojoba ya da günebakan çiçeği yağı tercih edebilirsiniz)
Sebze bazlı doğal balmumu
Damıtılmış su
T-50 vitamin E yağı

Yapılışı:

Bir kabın içerisine yağı ilave edin ve üzerine yağın dörtte biri oranında doğal bal mumunu da ekleyerek, balmumunu eritiniz. Eritirken kısık ateşte olmalı ve sürekli karıştırmalısınız. Bal mumu eridikten sonra ateşten alın ve yaklaşık iki üç dakika soğumaya bırakın. Ardından kullandığınız yağın yarısı kadar damıtılmış suyu karışıma ilave edin. Sonra tüm karışımı blender yardımıyla iyice karıştırın. Sonra 10 dakika kadar bekletin. Ardından tekrar karıştırın ve koyu renkli bir kavanoza aktarın. Soğuduktan sonra doğal el kreminizi kullanabilirsiniz. Karanlık ve serin bir ortam olmak kaydıyla 1 ay içerisinde bitirmelisiniz.

11- Aloe Veralı Doğal Nemlendiren El Kremi

Aloe Veralı Doğal Nemlendiren El Kremi

Malzemeler:

1 su bardağı saf aloe vera jeli
½ su bardağı rendelenmiş balmumu
1 çay kaşığı E vitamini yağı
15 damla dilediğiniz bir esansın yağı

Yapılışı:

Orta boy bir kabın içerisine aloe vera jelini, E vitamini yağını ve esans yağını koyun ve güzelce karıştırın. Sonra bu karışımı oda sıcaklığında bekletin. Küçük bir tencerenin içerisine su koyun ve içerisine cam kase koyun. Bu cam kasesin içerisine balmumunu koyun ve eriyene kadar kaynatın. Balmumu eriyince cam kaseyi tencereden alın. Hazırladığınız yağ karışımını balmumuna ilave edin ve homojen bir kıvam elde dene kadar güzelce karıştırın. Karışımı kavanoza koyun ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kurumuş olan ellerinizi doğal bir şekilde nemlendirecek aloe veralı el kreminiz hazır. Aloe veradan diş macunu da yapabilirsiniz, tarif için evde kendi yapabileceğiniz diş macunu tarifleri yazımıza bakmanız yeterli..

Bu birbirinden kolay ve doğal el kremlerinde herhangi bir alerji yaratan madde bulunmayanı  tercih etmelisiniz. Ayrıca yaptıktan sonra da alerjik bir reaksiyon göstermesi durumunda kesinlikle kullanmamalısınız. Hatta kullanmadan önce celinizde küçük bir yere sürüp biraz bekleyin ve sonra tamamen kullanın.

Malzemeler içerisinde yer alan bal mumu hazırladığınız kremi kalınlaştırmak için mutlaka bulunması gereken maddedir.

Bir başka malzeme de birkaç tarifte yer alan T- 50 E Vitamini ise kreminize doğal bir koruyucu özelliği katar ve kreminizin uzun süreli kullanmanızı sağlar.

Bazı tariflerde yer alan ve hafif yağ olarak geçen Jojoba ya da günebakan yağı tercih edilmesinin sebebi bu iki yağ da cilt tarafından kolaylıkla emilir ve elde yağlı bir his bırakmaz. Evde doğal sivrisinek kovucu tariflerinde de bol bol bu yağlardan görebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Birçok el kremi tarifinde balmumu bulunur. Balmumunun yapılan kremlere etkisi onların daha katıya yakın bir kıvam kazanmasını sağlar.

Hafif yağ olarak Jojoba ya da günebikin yağlarını örnek verebiliriz. Bu tarz hafif yağlar eLİN kremi daha hızlı emmesini ve cilt üzerinde yağın kalmamasını sağlar.

İlgili Yazılar