40 Yaşından Sonra Başarıya Ulaşan Ünlü Oyuncular

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 21 Mayıs 2022
  • 274 okunma

İstatistikler, aktör ve aktrislerin genel olarak 30-39 yaşları arasında kariyerlerinin zirvesine ulaşarak en iyi rollerine sahip olduklarını söyler. Ancak Hollywood'un en büyük yıldızlarından bazıları 40 yaşını gördükten sonra başarıyı yakalamış ve bizlere başarının ya da yeteneğin yaş ile alakası olmadığını kanıtlamıştır. Üstelik gereken azim ve sabra rağmen, ileriki yaşlarda başarıyı yakalamak, özellikle ünlü oyuncular için, gerçek nimettir. Zira ünlü kişilere içerisinde bulundukları şöhret ile başa çıkabilmek adına ihtiyaç duydukları bilgelik ve olgunluğu sağlayacak tek şey yalnızca zamandır. Peki hayallerini gerçek yapana dek pes etmeyerek çalışan bu ünlülerin kim olduğunu merak ediyor musunuz? İşte 40 yaşından sonra başarıya ulaşan ünlü oyuncular

1. Peter Dinklage

Peter Dinklage

Amerikalı aktör 41 yaşına kadar hali hazırda 30 film ve 10’u aşkın TV şovunda yer almıştı. AncakPeter Dinklage’ın gerçek atılımı kırklı yaşlarında Game of Thrones’da rol almasıyla gerçekleşti. Meşhur dizi 2019’da sona erene dek, yani tam olarak 8 sezon, başarılı oyuncu Tyrion Lannister rolünü canlandırmaya devam etti. Üstelik yetenek ve başarısını her geçen gün artırarak!

2. Kim Cattrall

Kim Cattrall

İngiliz asıllı Kanadalı aktris, esasında 1975 senesinden beri sektörün içerisindedir. Fakat ona dünya çapında tanınırlığını kazandıran hit dizi, hiç şüphesiz ki Sex and the City’dir. 42 yaşında oynadığı Samatha Jones rolüyle hafızalarımızda asla silinmemek üzere yerini aldı. Kim Cattrall TV ekranlarında ilk kez, 1998’de kendinden emin ve güçlü Samantha olarak karşımıza çıktı. Neredeyse dizinin tüm hayranları tarafından beğenilen bu rol, 2002 Altın Küre de dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü.

3. Bryan Cranston

Bryan Cranston

Amerikalı aktör, gerçek atılımını 2000 senesinde Malcolm in the Middle dizisinde baba, yani Hal rolünü aldığında gerçekleştirdi. Dizi sona erdikten sonra Bryan Cranston, bana bu kadar yeter deyip durmadı, hatta yavaşlamadı bile! Usta oyuncu 2008’de, tam olarak 51 yaşındayken, mega hit şovu Breaking Bad’de oynadığı Walter White rolüyle başarısına başarı ekledi.

4. Viola Davis

Viola Davis

Viola Davis’in aslında en az 75 filmde göründüğünü söyleyebiliriz. Fakat Amerikalı aktris esas olarak destekleyici rollerde bulunuyordu. Tabii bu, 2011’de dönem draması The Help’te rol alana kadardı. Film, Davis 46 yaşına basmadan birkaç gün önce yayınlandı. Ve buradaki rolü ona En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırdı.

5. Kathy Bates

Kathy Bates

Hem oyunculuk hem yönetmenlik yapan Kathy Bates, esasında 1970’lerden beri sektörde. Fakat onu herkes tarafından tanınan yıldız haline getiren ve hatta ona Akademi Ödülü kazandıran yapım, 42 yaşında rol aldığı 1990 yapımı korku filmi Misery olmuştu. Misery’den bu yana başarılı aktris Titanik de dahil olmak üzere pek çok hit filmde yer aldı.

6. Simon Cowell

Simon Cowell

Simon Cowell aslında İngiltere’de zaten ünlüydü. Ancak onun ismini her gün söylenen kelimeler haline getiren esas işi American Idol oldu. 43 yaşında canlandırdığı yargıç rolüyle çelik gibi tavrı ve ciddi karakteri, 2002 yapımı şovdaki ilk görünüşünden bu yana seyircilerin dikkatini çekmeye devam ediyor.

7. Martha Stewart

Martha Stewart

Amerikan iş insanı ve yazar Martha Stewart, 1982’de 41 yaşındayken ilk kitabını yayınladığında büyük atılımını gerçekleştirdi. O günden bu yana kendi imparatorluğunu inşa etmeyi başardı. Hatta 2005 – 2012 yılları arasında Marthaisimli kendi TV şovunda sunuculuk yaptı.

8. Samuel L. Jackson

Samuel L. Jackson

Şimdilerde 73 yaşında olan oyuncu, kariyerine 1970’lerin başında başladı, çeşitli filmler ve TV şovlarında yer aldı. FakatSamuel L. Jackson Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini üstlendiği Pulp Fiction filminde rol aldıktan sonra, 1994 yılında, yani tam 46 yaşındayken dünya çapında yıldız olmayı başardı. Hatta filmdeki performansıyla Akademi Ödülü’ne aday olmaya hak kazandı.

9. Octavia Spencer

Octavia Spencer

Başarılı aktrisin 2002 senesindeBig Momma’s House ve Spider-Man gibi popüler yapımlarda küçük roller edindi. Fakat Octavia Spencer’ın büyük atılımı ise 2011’de, 41 yaşındayken rol aldığı The Help’teki rolüyle gerçekleşti. Ünlü oyuncu, üstün performansı sayesinde Akademi tarafından En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

10. Liam Neeson

Liam Neeson

İrlandalı aktör esasında 1970’lerin sonlarında ve 1980’lerde daha çok sahne oyuncusuydu. Daha sonra filmlerde de rol almaya başlayan Liam Neeson’un en büyük rolü ise 42 yaşındayken, yani 1993 senesinde geldi. Steven Spielberg’ün 1993 yapımı Schindler’s List filminde başrol Oskar Schindler’i üstlenen yetenekli oyuncu böylelikle 40 yaşından sonra başarıya ulaşan ünlü oyuncular arasında yerini aldı. Ayrıca film büyük beğeni toplayarak En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film dahil olmak üzere tam 7 tane Oscar kazandı.

Sıkça Sorulan Sorular

Marvel evreninin yaratıcısı Stan Lee, ilk çizgi romanı Fantastik Dörtlü’yü kaleme aldığında tam 39 yaşındaydı. Ondan sonra birkaç sene içerisinde Örümcek Adam ve X-Men gibi tüm dünyaya mal olan yapımları içeren koskocaman evrenini yarattı.

Neredeyse tüm hayatını doğa bilimci olarak geçiren Darwin, bilim dünyasını sonsuza dek değiştiren Türlerin Kökeni adlı eserini 1859 yılında, yani tam 50 yaşındayken çıkarmıştır.

İlgili Yazılar