Avustralya Hakkında Bilgi: 30 Özelliğiyle Avustralya Hakkında Merak Edilenler

 • Minik Tospik yazdı.
 • 25 Ağustos 2021
 • 1.586 okunma

Avustralya, şüphesiz ki gezegendeki en tuhaf ve en eşsiz yerlerdendir. Kimilerinin hala var olduğunu söylediği tuhaf Aussie Kanunlarından tuhaf vahşi hayatına kadar, ülke kesinlikle türünün tek örneği… Bu Avustralya gerçeklerinden bazılarını daha önce duymuş olabilirsiniz ama kesinlikle aralarında size sürpriz olacak bilgiler var! İşte Avustralya hakkında genel, tuhaf ya da biraz ilginç gerçekler, yani bilmeniz gereken her şey…

Avustralya Hakkında Genel Bilgiler

Avustralya Hakkında Genel Bilgiler

 • Resmi Adı: Avustralya Topluluğu
 • Yönetim Şekli: Federal parlamenter monarşi
 • Başkent: Canberra
 • Nüfus: 23.470.145
 • Resmi Dil: İngilizce
 • Para Birimi: Avustralya doları
 • Yüzölçümü: 7.692.024 km2
 • Başlıca Sıradağlar: Great Dividing Range, Macdonnell
 • Başlıca Nehirler: Murray-Darling, Murrumbidgee, Lachlan

Ayrıca Avrupa’da Az Parayla Gezilebilecek 8 Ülke adlı yazımızı inceleyin!

Coğrafyası

Avustralya Coğrafyası

Avustralya, dünyanın en büyük ülkeleri arasındadır. Doğal kaynaklar açısından zengin ve çok verimli topraklara sahip olmasına rağmen ülkenin 1/3’inden fazlası çöldür. Avustralya şehirlerinin ve çiftliklerinin çoğu, iklimin daha rahat olduğu güneybatı ve güneydoğuda yer almaktadır. Kuzeydoğuda ise yoğun yağmur ormanları vardır.

Ünlü taşraları (uzakta kalan kırsal alanlar) neredeyse hiç bitki örtüsünün olmadığı ve kavurucu sıcaklıkların, az suyun olduğu ülkenin en büyük çöllerini içerir. Great Dividing Range dağları, Avustralya’nın doğu ve güneydoğu kenarlarında dolaşır. Bu 3700 kilometrelik dağ, suyu Avustralya’nın en önemli nehirlerine ve dünyanın en büyük yeraltı su kaynağı olan Büyük Artezyen Havzası’na (the Great Artesian Basin) gönderir.

İnsanları ve Kültürü

Avustralya İnsanları ve Kültürü

Avustralya, dünyanın en fazla etnik çeşitliliğe sahip ülkeleri arasındadır. Avustralya’da yaşayan insanların yaklaşık 1/4'i başka ülkelerde doğmuştur. Birleşik Krallık ve diğer Avrupa ülkelerinden, ayrıca Çin, Vietnam, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’dan gelirler. Avustralya’nın sıcak, güneşli iklimi ve açık alanların bolluğu, nüfusuna açık hava ve doğa sevgisini aşılar. İnsanlar ayrıca yüzme, sörf, yelken, tenis, futbol, kriket, ragbi ve kendi icatları olan Avustralya futbolu gibi sporlar konusunda da tutkuludur.

Doğası

Avustralya Doğası

Avustralya’nın ekosistemi, uzak konumu nedeniyle alışılmadık ekosistemlerdendir. Sonuç olarak ornitorenk, kanguru, echidna ve koala gibi dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan ve burada bulunan pek çok hayvan türü vardır. Avustralya, eşsiz bitki ve hayvanlarını korumak için 516 milli parka sahiptir. Kırmızı Merkez (the Red Center), ülkenin en şaşırtıcı yerlerindendir. Burası, düz ve kırmızı toprak çölünden devasa balinanın dönüşü gibi yükselir. Bu bölgeye ‘Uluru’ da denir ve ülkenin kalbinde kutsal ve doğal oluşumdur. Ayrıca, 335 metre yüksekliğinde olan dünyanın en büyük kayası unvanına da sahiptir.

Avustralya, gezegendeki en ölümcül hayvan türlerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Doğu Avustralya’da 36 tür zehirli huni ağı örümceği vardır. Öte yandan, uyarı vermeden saldıran ve tekrar tekrar ısıran, kurbanını dakikalar içerisinde öldüren ‘taipan’ dahil olmak üzere 20 tür zehirli yılana da ev sahipliği yapar. Ülkede birkaç tür yağmur ormanı bulunur. Özellikle kuzeydoğusunda bulunan tropikal yağmur ormanları, bitki ve hayvan türleri açısından en zengin olanlardır. Subtropikal yağmur ormanları ise orta kıyılarında bulunur ve geniş yapraklı yağmur ormanları güneydoğuda, Tazmanya Adası’nda yetişir.

Devlet ve Ekonomi

Avustralya Devlet ve Ekonomi

Birleşik Krallık’a ait topluluk olarak, Avustralya’nın devlet başkanı İngiliz hükümdarıdır. Pek çok Avustralyalı, ülkenin İngiltere ile olan bağlarını sona erdirmesi ve tek başına cumhuriyet olması gerektiğini düşünür. 1999’da yapılan oylamada Avustralyalılar Birleşik Krallık’tan ayrılma kararı çıkmış ancak oylama sonucu uygulanmamış ve tartışma devam etmektedir. Öte yandan Avustralya, yün, buğday, sığır eti, meyve ve şarap gibi tarımsal ürünlerin önemli ihracatçıları arasındadır. Ülke aynı zamanda mineraller ve metaller açısından da zengindir ve dünyanın 4. en büyük altın üreticisi konumundadır.

Tarihi

Avustralya Tarihi

Aborijin halkı yaklaşık 50.000 yıl önce Avustralya’ya gelmiştir. Bu halkın Asya’dan, deniz seviyelerinin daha düşük olduğu zamanlarda ortaya çıkan kara köprüleri üzerinden seyahat etmiş olabileceği düşünülmektedir. Cesur Aborijinler, bu bölgeye geldikten sonra taşranın zorlu koşullarında yaşamayı öğrenmişlerdir. Hollandalı kaşifler ise ilk olarak 1606’da Avustralya’ya ayak basmış ve İngilizler 1788’de bölgeye yerleşmeye başlamıştır. Pek çok yerleşimci, ceza olarak Avustralya’da yaşamaya gönderilen suçlulardan oluşmaktaydı.

Kısa süre için, yeni gelenler Aborijin halkıyla barış içinde yaşamışlardır ancak daha sonra, şaşırılmayacak biçimde, arazinin kime ait olduğu konusunda kavga çıkmıştır. 1851’de Avustralya’da altın keşfedilmiştir. Zenginliğe erme telaşı binlerce yeni göçmeni bölgeye getirmiş ve 1859’da artık 6 ayrı koloni haline gelmişlerdi. 1901’de ise bu koloniler, bir İngiliz topluluğu olmak üzere birleştirilmiştir.

Ayrıca Avrupa’da Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler adlı yazımızı okuyun!

Avustralya Hakkında 30 İlginç Gerçek

Avustralya Hakkında 30 İlginç Gerçek

 1. Başkent Canberra olmadan önce Melbourne, 1901 ve 1927 yılları arasında 26 yıl boyunca ülkenin başkentiydi.
 2. Avustralya’da yaşayan insanlardan 3 kat daha fazla koyun vardır.
 3. Ornitorenkler oldukça zehirlidir ve bir köpeği öldürecek ya da bir insanı ciddi şekilde hasta edecek kadar zehre sahip olabilir.
 4. Vombatların kakası küp şeklindedir.
 5. Büyük Set Resifi’nin sularında bulunan Kutu Denizanası, yılanlardan, köpekbalıklarından ve tuzlu su timsahlarından daha fazla ölümden sorumludur.
 6. Bir kanguru tarafından kaydedilen rekor atlama, tek sıçrayışta 9 metreyi bulmuştur.
 7. Avustralya hayvanlarından ornitorenk ve echidnas, dünyada doğurmak için yumurta bırakan tek memelilerdir.
 8. Koalalar günde yaklaşık 20 saat uyur.
 9. Avustralya’da en büyüğü Kırmızı Kanguru olmak üzere 4 farklı kanguru türü vardır. Şimdiye kadar görülen en büyüğü Kırmızı’dır ve 2,1 m boyunda ve 91 kg ağırlığındadır.
 10. Kangurular ülke genelinde 40 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen ulusal simge olarak kabul edilir ancak bazı yerlerde zararlı olarak kabul edilip itlaf bile edilebilirler.
 11. Avustralya’nın Mısır’dan daha büyük deve nüfusu vardır.
 12. Avustralya’daki seçimlerde oy kullanmak, 18 yaş ve üzerindeki herkes için zorunludur. Seçmen olmayanlara 72 $’lık başlangıç cezası verilir. Buna rağmen, uygun vatandaşların yalnızca %81’i oy kullanır.
 13. Avustralya, kadınlara oy kullanma hakkı veren dünyada ikinci ülke olmuştur: 1984…
 14. 2005 yılında hükümet Parlamento Binası’nda ‘mate (dostum)’ kelimesini kullanmayı yasaklamıştır. Ancak tartışma yarattığı için sadece 24 saat sürmüştür.
 15. Avustralya’da gündüzleri halk plajlarında yüzmek 64 yıl boyunca yasak kalmıştır.
 16. Ülkenin ilk polis gücü, en iyi davrandığına karar verilen 12 hükümlüden oluşuyordu.
 17. Epey büyük kıta olmasına rağmen, Avustralya nüfusunun %90’ı kıyılarda yaşar çünkü iç kısımlarının çoğu uçsuz bucaksız çöllerden oluşur.
 18. Melbourne, Atina’dan sonra dünyanın en büyük Yunan nüfusuna sahiptir.
 19. Ortalama bir Avustralyalı yılda 83 litre bira içer.
 20. Avustralya’nın Tazmanya eyaleti dünyanın en temiz havasına sahiptir.
 21. Madencilik, ülkenin en büyük endüstrilerindendir ancak barlar madenlerden daha fazla arazi kaplar.
 22. Avustralya, dünya üzerinde aktif yanardağa sahip olmayan tek kıtadır.
 23. Ülkede bulunabilen termit höyükleri, dünyadaki en yüksek hayvan yapımı yapılardır.
 24. Avustralya, tüm Belçika’dan daha büyük olan dünyanın en büyük sığır çiftliğine ev sahipliği yapmaktadır.
 25. Avustralya’nın ‘Dingo çiti’ Çin Seddi’nden daha uzundur.
 26. Canberra hem Sidney hem de Melbourne’ün reddedilmesi için nedenler olduğundan özellikle ülkenin başkenti olması için inşa edilmiştir.
 27. Avustralya, Antarktika haricinde dünyadaki kıtalar arasında en kurak olandır.
 28. Great Barrier Reef (Büyük Set Resifi), dünyanın en büyük canlı organizması olarak kabul edilir ve genellikle Doğal Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak listelenir.
 29. Eski Avustralya Başbakanı Bob Hawke, bir keresinde 11 saniyede 1,5 litre bira içerek en hızlı bira içmek alanında Guinnes Dünya Rekorunu elinde tutmuştur.
 30. Avustralyalıların %49’u, ya yurt dışında doğmuştur ya da yurt dışında doğup ülkeye taşınan en az bir ebeveyne sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

Her yıl 26 Ocak’ta kutlanan Avustralya günü, ilk filonun Sidney Koyu’na 1788 yılındaki inişini ve Yeni Güney Galler’deki Port Jackson’ın keşfinin ardından Arthur Phillip tarafından birlik bayrağının yükseltilmesini işaret eder.

Bina, 20. Yüzyıl mimarisinin başyapıtıdır. Önemi, benzersiz tasarımına ve yapımına dayanmaktadır. Olağanüstü mühendislik başarıları, teknolojik yenilikleri ve dünyaca ünlenmiş ünlü mimari ikonu olması onun önemini az da olsa anlatacaktır.

İlgili Yazılar