Dünya'nın En İlginç 18 Heykeli

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 17 Kasım 2021
  • 396 okunma

Sanatsal bakış açısıyla meydana getirilen, üç boyutlu görselliğe sahip sanat formları… Heykeller dünyanın neresinde ve yaratıcısı kim olursa olsun eser sahibinin ilginç, çılgın, bazen anlamsız bazen de belirli anlamlar taşıyan fikirlerinden doğmuşlardır. Dünyanın dört köşesinde boyutu, yapımında kullanılan malzeme ya da içerdiği mesajla sıra dışı görüntü veren ve hayranlık uyandıran yüzlerce belki de binlerce heykel vardır. Bazen tek bazen de daha fazla heykeltıraşın bir araya gelmesiyle yapılan heykeller… Dünyaca tanınanı da var, kıyıda köşede kalanı da…

Özetle dünya üzerinde yapılmış ilginç heykelleri araştırdık ve bu yazımızda bize en ilginç gelen 18 Heykel hakkında sizlere bilgi aktarmaya çalıştık.

1. The Caring Hand of Glarus - Glarnerland, İsviçre

The Caring Hand of Glarus

Eva Oertli ve Beat Huber’ın ortak çalışması olan bu heykel, çevre bilinci ve çevre sorumluluğuna dikkat çekmek amacıyla tasarlanmıştır.

2. Franz Kafka - Prag, Çek Cumhuriyeti

Franz Kafka - Prag, Çek Cumhuriyeti

Heykelin adı "Franz Kafka". Hikâyeye göre zengin fakat çok kıskanç olan bu adam, dünyayı başka birinin gözlerinden görmek için diğer adamın omuzlarında bulunuyor.

3. The Kelpies - Falkirk, İskoçya

The Kelpies

30 metre uzunluğunda ve toplam 300 ton ağırlığında 2 devasa atın oluşturduğu heykelin yaratıcısı Andy Scott. Heykelin yapım amacının çağlar boyunca yük taşıyan bu değerli hayvanlara övgü olduğu biliniyor.

4. Support - Venedik, İtalya

Support - Venedik

Support/Destek isimli 9 metre uzunluğundaki ellerden oluşan heykeli, heykeltıraş Lorenzo Quinn yaratmış. Amaç küresel ısınma ve şehrin yükselen su seviyesine dikkat çekmek...

5. Architectural Fragment - Melbourne, Avustralya

Architectural Fragment - Melbourne

‘Sinking Library’/Batan Kütüphane adıyla da bilinen heykel, heykeltıraş Petrus Spronk imzalıdır. Yunan sanatının izlerini taşıyan heykel, sanatçının yorumuna göre kaderine teslim olmuş insanoğlunun kırılganlığını ve ölümlülüğünü vurguluyor.  

6. The Mustangs of Las Colinas - Teksas, Amerika Birleşik Devletleri

The Mustangs of Las Colinas - Teksas

Mustang Atları! Hareket halindeymişçesine görünen ve gerçekte son derece büyük olan suyun içindeki at heykellerinin yapımına Tanzanya’da başlanmış, Bronz renge kavuşturulmaları İtalya’da gerçekleşmiş ve nihayetinde bulundukları yere getirilerek sergilenmiş.

Yaratıcısı Robert Glen. Atların her biri, normal boyutlarının aşağı yukarı 1,5 katı büyüklüğünde… Atların suyun üzerinden adeta dörtnala koşarak geçtiğini en gerçekçi biçimde yansıtabilmek adına, atların ayaklarının alt kısımlarına özel çeşmeler bağlanmış.

7. The Shoes on The Danube Bank - Budapeşte, Macaristan

The Shoes on The Danube Bank

“Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar”ın yaratıcıları Can Togay ve Gyula Pauer. Aslında Holokost/Soykırım anıtı. 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış olayları simgeleyen bu anıt, infaz edilmeleri için nehrin kıyısına getirilen; soğuk sulara karışıp kaybolmadan önce giysileri ve ayakkabıları nehrin kenarında çıkarılan Yahudileri anlatıyor.

8. Man Hanging Out - Prag, Çek Cumhuriyeti

Man Hanging Out

Aslında Prag’da buna benzer başka heykeller de var ve popüler teoriye bakılırsa bu heykellerin amacı aydınlar ile sıradan insanlar arasındaki farkı anlatmak. Ancak fotoğrafta görünen ve damdan çubukla aşağı salınmış vaziyette duran bu adam Sigmund Freud ve heykelin yaratıcısı da David Černý. Söylenene göre heykel, Freud’un ölüm korkusuna ve yaşlılığında yakalandığı hastalığa olan tepkisine gönderme yapıyor

9. The Black Ghost - Klaipeda, Litvanya

The Black Ghost

Kalipeda’da “Memel Kalesi” yakınlarında yapılmış olan; elinde fener taşıyan 2 metre boyundaki bronz heykel de ortak çalışma ürünüdür.

Yaratıcıları Svajunas Jurkus ve Sergejus Plotnikovas’dır. Heykelin hikâyesi Kara Hayalet adındaki eski halk hikâyesine dayanıyor. Hikâyeye göre bu hayalet kale muhafızlarından birine görünüyor ve muhafıza, her zamankinden fazla tahıl ve kereste depolamaları gerektiğini söyleyerek gözlerden kayboluyor.

10. Feltépve - Budapeşte, Macaristan

Feltépve

Yerden çıkmaya çalışıyor gibi görünen bu dev adamın heykelini Ervin Loránth Hervé yapmıştır. Heykel adının Türkçesi Yırtık olarak çevrilebiliyor. Yapılış amacı ise Budapeşte’deki sanat fuarı “Art Market Budapeşte”nin 2014 yılında düzenlediği etkinliğe dikkat çekmek…

11. The Story of Expansion - New York, ABD

The Story of Expansion

Adı ‘Genişleme Hikayesi’ anlamına gelen ve Lotus pozisyonunda derin düşünme/meditasyon yapan ve gövdesindeki çatlaklardan su sızan bu kadın heykelin yaratıcısı Paige Bradley. Heykel, insanın gerek içine gizlendiği kozaların gerekse zihin yapısının yıkılışını ve duyguların serbest kalışını vurguluyor.

12. Appennine Colossus - Floransa, İtalya

Appennine Colossus

Heykel Rönesans dönemine ait ve 1500’lü yılların sonunda tamamlanmış. Giambologna imzalı. Floransa yakınındaki Villa Demidoff‘ta yer alan eser, yaklaşık 11 metreyi bulan boyu ve görkemli yapısıyla hala dimdik ayakta ve doğal olarak turistlerin ziyaretini hak eden gözde mekânlardan biri olmayı başarıyor.

13. Bureaucratic Themis - Kopenhag, Danimarka

Bureaucratic Themis

Danimarkalı sanatçı Jens Galschiot tarafından yapılan heykelin verdiği mesaj şudur: çok ince ve sıska adamın omuzlarına çıkıp oturmuş olan bu çok kilolu kadının elinde adalet ve eşitliği simgeleyen teraziyi tutması ile yaratılmış olan çelişki ve tezat… Kimilerine göre heykel aynı zamanda endüstriyel dünyanın acımasızlığını ve Afrika'yı temsil ediyor.

14. Nelson Mandela - KwaZulu - Natal, Güney Afrika

Nelson Mandela

Sanatçı Marco Cianfanelli bu heykeli Nelson Mandela onuruna tasarlamıştır. Heykel, Nelson Mandela'nın 1963 yılında tutuklanmış olduğu KwaZulu-Natal kentinde kurulmuştur. Anıt görünümlü heykel için, Nelson Mandela'nın tutuklanması ve zulüm görmesinin ardından geçen 50 yılı sembolize etmek üzere 50 kolon kullanılmıştır. Mandela’nın sureti yalnızca belirli açıdan bakıldığında seçilebiliyor, diğer açılardan ise sadece demir yığını gibi algılanabilir.

15. Power Of Nature - …

Power Of Nature

Power Of Nature yani ‘Doğanın Gücü’ sanatçı Lorenzo Quinn tarafından tasarlanan ve dünyayı bez parçasıyla döndüren kadını betimleyen heykeller serisidir. Bu heykelde kadın Doğa Ana’yı temsil eder.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Monako ve Singapur başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde benzer versiyonları bulunmaktadır ve hepsi de fiziksel müdahale olmaksızın kendi dönme hareketini sağlamaktadır.

16. The Headington Shark/Falling Shark - Oxford, İngiltere

The Headington Shark/Falling Shark

İngiltere'nin Oxford kentinde bulunan bu heykelin adı dilimize Düşen Köpek Balığı olarak çevrilmiş. Gökyüzünden düşen köpek balığının gücünü temsil ettiği de söylenebilir. Ancak vermek istediği mesaj biraz farklı; heykel aslında 2. Dünya Savaşı sırasında Nagazaki’ye yapılan nükleer saldırıyı sembolize ediyor. Saldırının 41. Yılı anısına heykeltıraş John Buckley tarafından tasarlanmış; 1986 yılında Bill Heine tarafından New High caddesindeki binanın çatısına dikilmiştir.

17. Viccisitudes - Lanzarote, İspanya

Viccisitudes

Dünyanın ilk sualtı heykel parkı olan Molinere Sualtı Heykel Parkı ve Müzesi’nin yaratıcısı Jason deCaires Taylor’a ait su altı heykellerinden biridir. Adı Değişimler olarak Türkçeye çevrilebilecek bu su altı heykeli farklı etnik kökenlere mensup çocukların el ele tutuşarak daire oluşturmasıyla birlik, süreklilik ve adaptasyon mesajı veriliyor.

18. People Of The River - Cavenagh, Singapur

People Of The River

Nehir kıyısına dağıtılmış ve adeta canlı gibi görünen bu heykeller nehrin mazisini hikâye ediyor. Chong Fah Cheong tarafından yaratılmış olan bu heykeller, iş güçleri, çalışmaları ve yaşamları nehirle bütünleşen ve nehirden etkilenen yerli halkı anlatıyor.

Heykel, nehrin kıyısında yaşayan/çalışan insanların gözdesi ve onlar için özgürlüğü temsil ediyor. İçlerinde en popüler olanı da suya atlayan çocuk heykeli ve Cavenagh köprüsü yakınında bulunuyor… Nehrin İnsanları olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Türk heykeltıraş İlhan Koman'ın 1980 yılında İstanbul/Zincirlikuyu'ya dikilmiş anıtsal heykeli, yıllar içinde çeşitli gerekçelerle yer değiştirmiş, son olarak 2017 yılında İstiklal caddesi üzerinde bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat binasının üçüncü katına (caddeden bakıldığında görülebilecek şekilde) yerleştirilmiştir ve orada sergilenmektedir.

Järnpojken (Demir Çocuk) adı verilen ve Gamla Stan'da, iki bina arasındaki bahçede yer alan minik çocuk heykeli, dünyanın en küçük heykeli olarak bilinir. İnsanlar uğur getirdiğine inandıkları için bu heykelin yanına bozuk para bırakırlar.

İlgili Yazılar