Dünyanın En İyi Gitar Markaları ve Efsaneleşmiş Ürünleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 13 Haziran 2021
  • 510 okunma

Gitar tutkunlarının çoğu, hangi markaların diğerlerinden daha iyi olduğu ya da hangisinin daha yüksek ses çıkardığı gibi konularda fazlasıyla fikir sahibi olabilir. Ancak bu durum, yeni gitaristler için endişelerin artabileceği ve farklı görüşlerin yayılabileceği kültüre yol açar. Bu sebeple gitar seçimlerinin biraz popüler kültür ve akran baskılarının bilinçaltındaki yansımasına tabi olduğunu farz etmek mantıklıdır. Bireysel ‘sound’ gitaristlerin kendi tarzlarına bağlıdır, dolayısıyla marka incelemesinde gerçeklere bakmakta fayda vardır. İşte dünyanın en iyi 13 gitarı…

1. Gibson

Gibson

Çoğu kişi tarafından Gibson, en iyi üst düzet elektro gitar markalarından olarak görülmektedir. Bunun sebebi büyük ölçüde erken inovasyondur. Şirket ilk olarak 1902 yılında kurulmuştur. Tam anlamıyla ‘archtop’ yani caz kasa gitarları icat etmişler ve ilk oyuk gövdeli elektro gitarları üretmişlerdir.

Gitar denince akla gelen isimlerden olması 1950’li yıllarda bazı modellerinde sunduğu ‘Les Paul’ tasarımının üretimi ile mümkün olmuştur. Daha modern çağlarda Gibson, ‘flying V’ ve ‘Gibson SG’ dahil olmak üzere anında tanınabilir ve çok çeşitli parçaların yapımına imza atmıştır. Ayrıca Epiphone, Tobias, Maestro, Kramer, Steinberger dahil olmak üzere pek çok yan marka aracılığıyla gitar üretmektedirler. İlk kuruldukları günden beri gitar inovasyonuna öncülük etmişlerdir ve yüzyılı aşkın deneyimden sonra, Gibson kendisine büyük itibar kazandırmıştır. Ürettiği efsaneleşmiş enstrümanlar Metallica’dan Bob Marley’e kadar pek çok grup ve müzisyen tarafından kullanılmıştır ancak daha yeni modelleri tartışma konusu olmuştur.

2. Guild

Guild

Dünyanın en iyi gitar markalarından Guild, 1952’de yalnızca kemer üstü caz gitarlar üreterek kurulmuştur. 1960’larda folk ve blues popülaritesi sosyal sahnede çiçek açtığında şirket, akustik dretnot ailesiyle birlikte diğer üretim alanlarına da girmiştir. 60’ların ilerleyen dönemlerinde, aynı zamanda elektro gitarlar üretmeye başlamıştır ve dönemin psikedelik (dönemin yaygın madde kullanımından etkilenmiş müzik türü) grupları arasında oldukça popüler olan ‘Starfire’ serisini tanıtmıştır.

Bryan Adams ve Billie Joe Armstrong gibi sınırsızca uzanan müzisyen listesi tarafından kullanılmıştır. Ürün yelpazesi caz elektriklerinden çelik tel akustiğine kadar geniştir ve bu ürünler, özellikle 60’lar-70’ler boyunca mükemmel performanslar görmüştür.

Ayrıca Hangi Müzikler Beyni Çalıştırır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Seagull

Seagull

Seagull akustik gitar markası, 30 yılı aşkın süredir akustik gitarlar ve elektrik-akustik gitarlar üreten Godin gitarlarının alt bölümü olarak faaliyet göstermektedir. Akort makinelerini ve somunları hizalayan ve daha iyi akort tutarlılığı sağlayan kafa yapısı, en belirgin özelliklerindendir. Peppino d’Agostino, Kim Deal ve James Blunt gibi pek çok akustik gitar sanatçısı tarafından kullanılmıştır. Ayrıca S6 modeli, en çok satan enstrümanlarından olmuştur.

4. Yamaha

Yamaha

Yamaha’nın 130 yıllık öyküsü Japonya’da alçakgönüllülükle piyano ve org üretimiyle başlamıştır. Geniş ürün ve hizmet yelpazesiyle çok uluslu holdingler arasına girmiştir.

İlk gitarlarını ise 1940’larda üretmeye başlamışlardır. O zamandan beri sürekli olarak etkileyici rekor sayılarda satılan gitarlar üretmişlerdir. Fantastik kalitede, uygun fiyatlı başlangıç enstrümanları üretmeleriyle ünlenmiştir ve bu ün, bazen gitarlarının giriş seviyesi olduğu yanılgısına yol açmıştır. Ancak en deneyimli gitaristlere iltifat niteliğinde pek çok model üretmişlerdir.

Earth Wind and Fire, No doubt ve Goo Goo Dolls dünyanın en iyi gitar markalarından olan Yamaha’yı çalmakta olan bahsetmeye değer bazı gruplardandır. Ayrıca, Carlos Santana’nın kullandığı özel Yamaha SG175’i çok sevmesi nedeniyle onu daha da geliştirmek için Yamaha ile çalışarak markanın en efsaneleşmiş modellerinden SG2000’i üretmiştir.

5. Washburn

Washburn

Washburn’un 135 yıldır gitar ürettiği bilgisi, ağırlıklı olarak gitarları ithal ettikleri için yanıltıcıdır. Şirket, 1880’lerin başında ticarete başlamış ancak çalışmalarının çoğu gravür, özelleştirme veya onarım işleri olmuştur. Kendilerine ait bazı gitarlar yaptılarsa da tasarımları genellikle çok farklıydı ve önceki modellerinde karakteristik özellikler yok denecek kadar az olduğu için markanın imzasını anlamak epey zor olmuştur.

Modern Washburn, uluslararası şirketi şu anda US Music Corp’un bölümlerindendir ve 2009’dan beri JAM endüstrilerine aittir. İlk elektro modelleri Wing serisiydi. İtme-çekme çift bobinine ve Japonya’da üretilmiş, boyundan geçen yapıya sahiptiler.

6. Fender

Fender

Fender gitarları dünyanın en iyi gitar markalarındandır ancak pek çok gitarist gerçekten en iyi olup olmadığı konusunda kararsızdır. Bunun nedeni aslında kalite ve çalınabilirlik açısından Fender’i gölgede bırakan ikonik markalardan çok fazla olmasıdır.

Fender’in rakiplerine karşı sahip olduğu şey ise, nostaljiyi tatmin eden ve onu geçmiş dönemlerin otantik rock tonlarını yeniden yaratmak için mükemmel kılan özgün tonlarının mirasıdır. Asıl yükselişleri oyunun kurallarını değiştiren Stratocaster ve Telecaster serileriyle mümkün olmuştur. Öte yandan, EVH serisinde Eddie Van Halen ile epey ünlenen iş birlikleri olmuştur.

7. Epiphone

epiphone

Epiphone aslında Gibson’un yan kuruluşudur. 140 yıldan daha uzun süre önce lavta ve keman üretmeye başlamışlardır ve zamanında Gibson’un en büyük rakiplerindendiler. Epiphone başlarda gitarlarını daha pahalı Gibson’ların imajında yaratsa da sonunda ilk gitarların kalite seviyeleri Emperor, Delux, Broadway ve Triumph ile gölgede kalmıştır.

Elit serileri çok daha kaliteli gitarlara sahiptir. En çok beğenilen modellerinden bazıları ise Casino, Sheraton/Sheraton II ve tabii ki Gibson Les Paul’dan daha hafif tasarlanmış olan Les Paul’dur.

8. ESP

ESP

Electric Sound ürünleri yine Japonya merkezli şirketlerdendir ancak Kaliforniya merkezli kurulumları da bulunmaktadır. Dolayısıyla her ilgili pazar için iki ayrı hat oluştururlar. En hızlı büyüyen gitar şirketleri arasında en üst sırada yer almaktadır. Başlangıçta sadece yedek parçalar üretirken sonraları hızla New York’lu sanatçılar için özel gitarlar üretmeye başladılar. George Lynch’in ESP Kamikaze’si, James Hetfield’ın Eet Fuk’u ile genişleyen ilk imza modeliydi. Öte yandan özel serileri de çok rağbet görmektedir. Üstelik diğer markaların özel serilerine göre çok daha uygun fiyatlıdır.

9. Gretsch

Gretsch

Dünyanın en iyi gitar markalarından Gretsch yüzyıldan fazla süre önce kurulmuştur ancak gitar üretimi 1930’ların başında başlamıştır ve 1950’lerde hızla popüler olmuştur.

En unutulmaz modeli, Bo-Diddly’nin ünlü olarak çaldığı ikili odalı, sağlam gövdeli Nashville’dir. Chet Atkins de markayı onaylamıştır ve sonrasında yarattıkları Chet Atkins 6120 modeliyle rock’n’roll hayranlarının sevgisini ve dolayısıyla kendi ününü kazanmıştır. Aynı dönemde Gretsch, etrafındaki en büyük markalara rakip olacak gitarlar tasarlamıştır ve Eddie Cochran, hatta Elvis Presley gibi isimler bu markanın gitarlarını çalmıştır. Dikkat çeken başka modellerin başında, White Falcon ve George Harrison’un sahip olduğu Duo Jet gelmektedir.

10. Ibanez

Ibanez

Altmış yıldan daha uzun süre önce kurulan Ibanez, halihazırda kendi sınıfında çok şey başarmıştır. Şu anda mirasında 130’dan fazla akustik model, 300’den fazla elektro ve yaklaşık 160 bas model bulundurmaktadır. Enstrüman ithalat endüstrisini önemli ölçüde şekillendiren diğer Japon şirkettir.

Ibanez, Salvador adı altında İspanyol tarzı akustik gitarlar yapmaya başladıklarında, modern çağ gitarları 1950’lerin sonlarında gelmiştir. Kısa süre sonra efsaneleşmiş Iceman ve Roadstar serilerini çıkardıklarında, 1970’ler sona erdiğinde hala gelişmekteydiler. Ayrıca Joe Satriani JS serisi, Steve Vai ile JEM ve Universe, Head ve Munky ile K7 gibi pek çok imza serileri bulunmaktadır.

11. Paul Reed Smith

Paul Reed Smith

PRS gitarları, üniversite yıllarında gitar üretmeye başlayan Paul Reed Smith tarafından kurulan ve son 30 yıldır faaliyet gösteren şirket tarafından üretilmektedir. Ürettikleri yüksek kaliteli ısmarlama gitarlarla rekabet edebilen çok az firma vardı. Bu yüzden piyasadaki yerleri her zaman iyiydi.

Şirket, Kore’den ithal edilen uygun fiyatlı hat ve imza hattı üretmekteydi. Ayrıca Dragon modelleri gibi sınırlı seri gitarları ve fiyatı 10.000 dolara kadar ulaşan tek seferlik parçalar üreten özel hatları da bulunmaktadır. Kısa sürede çok şey başarmalarından dolayı ana akım endüstriye giren üst düzey ısmarlama markalardan olmuştur.

12. Martin

Martin

Dünyanın en iyi gitar markalarından Martin, telli enstrüman üreten türdeş firmaların neredeyse iki katı süreden fazla tarihe sahiptir. Dolayısıyla, gitarları uzun tarihlerinde pek çok kez gelişmiş ve şekil değiştirmiştir.

Modern Martin ürünleri genel olarak uygun fiyatlı olsa da vintage modellerinin fiyatı 5-6 bin doları bulmaktadır. Martin modelleri harika ses kalitesine sahip giriş seviyesi gitarlar üretmektedir, bu yüzden yeni başlayanlar için idealdir. Eski modelleri ise, Elvis’in son konserinde çaldığı D-28’in müzayedede 100.000 doların üzerinde satılmasından sonra arananların arasına girmiştir.

Ayrıca Müzik Tarihini Değiştiren Efsane; The BEATLES! adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

13. Rickenbacker

Rickenbacker

Erken dönem çelik Rickenbacker gitarları, markanın ikonik dairesel gövdelerine ve uzun boyunlarına atıfta bulunarak sevgiyle ‘kızartma tavası’ olarak adlandırılmıştır. 1950’li yıllara kadar çelik gitarlarda uzmanlaştılar ancak daha sonra patlayan rock’n’roll sahnesinin ışığında odaklarını hızla yeniden ayarladılar.

Başta Capri serileri olmak üzere pek çok popüler boyundan geçmeli model üretmişlerdir. John Lennon, The Beatles Ed Sullivan şovunda ilk kez sahneye çıktığında ve Rickenbacker markası Beatles imajıyla hızla iç içe geçtiğinde Capri serisi iyice ünlenmiştir. Markanın gitarları pop, pop-rock, rock ve progresif rock müzikle fazlasıyla ilişkilendirilir. Baslarının kendine özgü tonu bulunmaktadır. Özellikle çift çıkışlı olmalarıyla inanılmaz derecede çok yönlü enstrümanları vardır ve 4004LK imzalı Lemmy Kilmister ile heavy rock tutkunları tarafından epey sevilmektedirler.

Sıkça Sorulan Sorular

2020 yılında en çok Fender markası satılmıştır.

Kişiden kişiye değişmekle beraber, genellikle 1 ve 2 seviyesine ulaşmak 1 ya da 2 ay sürmektedir. Daha üst düzeylere ulaşmak, düzenli çalışmayla 2-3 seneye kadar sürebilmektedir.

İlgili Yazılar