Dünyanın En İyi Stand Up Komedyenleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 4 Kasım 2021
  • 3.049 okunma

Komedi, insanları boş zamanlarında mutlu etmek için eğlence sektöründe önemli rol oynar. Peki sizce dünyanın en komik adamı kim? Listemizde son zamanların ve tüm zamanların en iyi stand up komedyenlerini bulacaksınız. Bu insanlar, komik satırlar yazarken hayal güçlerinin cesaretiyle komedinin sınırlarını zorladı. Aslında komedyenlik bilinen diğer meslekler gibidir; insanları güldürmek için çaba, sıkı çalışma, tutku ve özveri gerekir.

Kim bu özverili insanlar diye merak ettiğinizi biliyoruz. İşte bu yüzden, Amerikalılardan İngilizlere ve dünyadaki diğer komedyenlere kadar uzanan en iyi stand up komedyenlerini sizin için derledik. Listelediğimiz kişilerin çoğu, kariyerlerine çok parlak başlamasalar da yükselmeye devam ettiler ve en sonunda yıldız oldular…

1. Louis C.K.

Louis C.K.

Bilinen adıyla Louis C.K. Amerikalı- Meksikalı ünlü aktör, yazar, komedyen ve film yapımcısıdır. İki kez ‘En İyi Komedi Albümü’ dalında Grammy Ödülü kazanmıştır. O, genellikle ortamda pek çoğumuzun söylemeye cesaret edemediği şeyleri yapabilen ve söyleyebilen adamdır.

2. Bill Burr

Bill Burr

Bill Burr müzisyen, yazar, seslendirme sanatçısı ve en başarılı Amerikan komedyenleri arasındadır. ‘All Things Comedy’ isimli dijital medya kooperatifi ve içerik oluşturma stüdyosunun kurucu ortağıdır. Komedyen en iyi, ‘Morning Podcast’e ev sahipliği yapmasıyla tanınır. Bill, herhangi bir konuyu anlatırken kimseyi küçümsemeyeceğinden emin olabileceğiniz şovmendir.

3. Dave Chappelle

Dave Chappelle

David Khari Webber Chappelle, içinde aynı zamanda oyunculuk, yazarlık ve prodüktörlük sevgisi bulan Amerikalı komedyendir. Sinema kariyerine 1993 senesinde başlamıştır ve kendisini neslinin en belirleyici sesleri arasında konumlandırmayı başarmıştır.

4. Jerry Seinfeld

Jerry Seinfeld

Amerikalı komedyen Jerry, en iyi ‘Seinfeld’ sitcomunda kendini oynamasıyla tanınmaktadır. Yıllar içinde, yalnızca gülünç derecede başarılı olmakla kalmayıp aynı zamanda sadeliğine rağmen taklit edilmesi neredeyse imkânsız olan stand up tarzı geliştirmiştir.

5. Chris Rock

Chris Rock

Chris Rock’ın mizahı siyaset, Amerikan ırk ilişkileri ve kadın-erkek ilişkisi etrafında döner. Amerikan siyaset sistemini ve Afro-Amerikanların Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mücadelesini hicvetme konusunda yerinden oynatılmayan hiçbir taş bırakmadığı sahnesindeki yüksek enerjisiyle tanınmaktadır. Chris, gezegendeki en anlaşılır ancak aynı zamanda cüretkar komedyenlerdendir.

6. Kevin Hart

Kevin Hart

Dünyanın 1 numaralı komedyeni kim diye sorarsanız, cevabı belki de çoğu kişiye göre Kevin Hart olabilir. Philadelphia, Pennsylvania’da doğup büyüyen Kevin, komedi kariyerine New England’daki kulüplerde birkaç amatör komedi yarışmasını kazanarak başlamıştır. Ardından ona dünya çapında ün kazandıran filmlerde rol almıştır. Öte yandan Netflix’teki en güncel stand up komedyenleri arasındadır.

7. Amy Schumer

Amy Schumer

Amy, Comedy Central televizyon kanalının en iyi ve ünlü kadın komedyenleri arasındadır. Kariyerine 2000’li yılların başında başlamıştır ve hala her gün elinden gelenin en iyisini yapmaya devam etmektedir. 2007’de istikrarlı yükseliş yaşayarak ün kazanmış ve NBC’nin ‘Last Comic Standing’inde dördüncü sırayı almıştır. Schumer, 2011’de ise ‘Cutting’ isimli ilk stand up albümünü çıkarmıştır.

8. George Carlin

George Carlin

Amerikalı komedyen George Carlin, en çok yaptığı kara komedi ve bunun siyasete yansımaları ile tanınmaktadır. Üstelik yaşına rağmen eğlence endüstrisiyle hala ilgilenmektedir.

9. Margaret Cho

Margaret Cho

San Francisco’da doğun büyüyen Cho’nun büyükbabası Koreli olduğu için kökleri Kore’ye dayanır. Margaret komedi kariyerine başladıktan kısa süre sonra, büyük ödülün ünlü Jerry Seinfeld’in açılış performansını sergilemek olduğu yarışmayı kazanmıştır.

10. Catherine Tate

Catherine Tate

Catherine Tate, tüm zamanların en yetenekli kadın komedyenleri arasındadır. 2011-2013 yılları arasında İngiliz sitcom dizisi ‘The Office’te ‘Eleanor Donna’ rolünü oynamıştır. 2013’te ise Tate, yine İngiliz sitcom dizisi ‘Big School’da ‘Sarah Postern’ olarak görünmüştür. Hem güzel hem de komik olan bu başarılı kadın 2019 yılına dek, Amerikan ve İngiliz yapımlarında birkaç kez yer almıştır.

11. Eddie Murphy

Eddie Murphy

Eddie Murphy Amerikalı aktör, şarkıcı, komedyen, senarist ve film yapımcısıdır. Liseden mezun olduktan hemen sonra komedi kariyerine başlamış ve o zamandan beri yolundan hiçbir şekilde geri dönmemiştir.

12. Steve Martin

Steve Martin

Steve Martin, Amerika’nın başarılı oyuncuları arasında listelenir. Öte yandan, işinde epey başarılı yetkin piyanisttir. Eğlence sektöründe, çeşitli konularda yüksek sesle liberal görüşlerini dile getirmesiyle tanınmaktadır.

13. Rodney Dangerfield

Rodney Dangerfield

Daha çok ‘Rodney’ olarak tanınan Jack Roy, Amerikalı şovmendir. O, en iyi sloganı ‘I don’t get no respect!’ ve monologlarıyla tanınmaktadır. Üstelik pek çok genç ve müstakbel sanatçıya akıl hocalığı yaptığı için diğer komedyenlerden ayrılmaktadır.

14. Don Rickles

Don Rickles

Amerikalı komedyen Don Rickles, çok sayıda talk show ve varyete programında dünya çapında popüler konuk olarak yer almıştır. Asıl ünlendiği alan ise hakaret komedyenliği olmuştur.

15. Lewis Black

Lewis Black

Lewis Black, ‘The Daily Show’da ‘Back in Black’ yorum segmentinde düzenli olarak yer almasıyla ünlenmiştir. Lewis, hayatın düzenli sıkıntıları hakkında histerik tutuşlar sağlamasıyla tanınır. Ayrıca orijinal komedi karakterlerini oynaması ve şimdiye kadar görülen en iyi yüz izlenimini yakalamasıyla ünlenmiştir.

16. Ricky Gervais

Ricky Gervais

Ricky Gervais, 1980’lerin başında komediye dönmesinden hemen önce müzik sektöründe kendini denedi. O zamandan beri de arkasına, yani müzik endüstrisine, dönüp bakmadı. Yirmi yılı aşkın süredir komedi sektöründe ve bundan hiç pişman olduğunu düşünmüyoruz.

17. Steven Wright

Steven Wright

Amerikalı stand up komedyeni Steven Wright’ın başarıları arasında Akademi Ödülü ve iki adet Primetime Emmy Ödülü bulunmaktadır. Dünya çapında daha fazla ödül ve şöhret kazanmayı ise dört gözle bekliyor.

18. Bill Cosby

Bill Cosby

Bill Cosby, tüm zamanların en iyi 25 komedyeni arasında kabul edilir. İlerleyen yaşına rağmen seyircisini güldürmeyi başaran hamleler yapıyor. Kendisi eğlence endüstrisinde mutlaka akla gelmesi gereken güçlü şovmenler arasındadır.

19. Jim Carrey

Jim Carrey

Amerikalı komedyen, oyuncu ve yapımcı Jim Carrey, Ontario-Kanada’da doğup büyümüştür. İlk profesyonel stand up çalışmasını Toronto komedi kulübünde gerçekleştirmiştir. Carrey öte yandan inanılmaz yetenekli aktörlerdendir; ‘Maske’, ‘Dumb and Dumber’ ve ‘Bruce Almighty’ filmlerinde rol almıştır.

20. Sarah Silverman

Sarah Silverman

Sarah Silverman, Netflix’teki en iyi kadın komedyenler arasındadır. Son zamanlarda ‘I Love You, America’ adlı haftalık talk show programına ev sahipliği yapmasıyla tanınmıştır. Silverman şu anda ise, ‘The Bedwetter: Stories of Courage, Redemption ve Pee’ isimli 2010 anı kitabının müzikal uyarlaması üzerinde çalışmaktadır.

21. Bernie Mac

Bernie Mac

‘Bernie’ olarak tanınan Bernard Jeffrey McCullough, Chicago’dan Amerikalı stand up komedyeni, ses sanatçısı ve aktörüdür. Mac pek çok filmde daha küçük rollerde yer almıştır. En çok dikkat çeken film rollerinden biri ise ‘Ocean’s Eleven’ın yeniden çekilmesinde canlandırdığı ‘Frank Catton’ rolüdür.

22. Norm Macdonald

Norm Macdonald

‘Norm’ olarak ünlenen Norman Gene Macdonald, Kanadalı komedyen, yazar, yapımcı ve oyuncudur. ‘The Drew Carey Show’ ve ‘NewsRadio’ gibi şovlarda yer almıştır. Comedy Central beş bölümlük mini dizisinde ‘Tüm Zamanların En İyi Stand Up’ı listesinde ona 83. sırayı layık görmüştür.

Sıkça Sorulan Sorular

Jerry Seinfeld, en çok kazanan stand up komedyeni olarak kabul edilmektedir. Jerry Seinfeld’in net kazancının 2020’de 950 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Zakir Khan, Hindistan’ın en iyi stand up komedyeni yarışmasını kazandıktan sonra ün kazanmıştır. Komedisiyle seyircilerin kalbini kazanması ise uzun sürmemiştir.

İlgili Yazılar