Saniyesinde Öldüren Dünyanın En Zehirli 11 Hayvanı

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Temmuz 2021
  • 653 okunma

Huzur dolmak için sahilde yürüyüşe çıkarken üzerine basmak isteyeceğiniz son şey sizi dakikalar içerisinde öldürecek hayvanlardır. Ancak dünya üzerindeki en zehirli hayvanlar tam olarak bunu yapabilir. İster karada ister denizde yaşasınlar, dünya çapında (hatta çoğunlukla Avustralya’da) bazı hayvanlar hayatınızı inanılmaz derecede hızlı biçimde alabilirler. Balıklardan yılanlara kadar, orada bir hayvan olduğunu fark ettikten çok kısa süre sonra sizi bu hayattan koparabilecek canlılar vardır. Peki hayvan zehirleri ne kadar hızlı öldürebilir? Bu değişir…

Zehirli hayvan saldırılarından kurtulup kurtulmayacağınız, sağlık hizmetlerine ne kadar çabuk ulaştığınıza bağlıdır. Bu canlılar tarafından sokulduğunuzda ya da ısırıldığınızda yaygın semptomların neler olduğunu da merak ediyor olabilirsiniz. Genellikle önce uyuşukluk başlar, ardından kas felci ve en son ya solunum yetmezliği ya da kalp durması gerçekleşir. Bunun ne kadar süreceği yaratığa göre değişir ama şansızına bağlı olarak birkaç saate kadar uzayabilir… ya da beş dakikaya kadar. Dünyanın en zehirli canlılarından ne beklemek gerekir? Bu hayvanların sadece ‘zehirli’ değil, ‘hızlı ve zehirli’ olduğunu unutmayın. İşte zehirleriyle hızlıca öldürebilecek 11 tehlikeli hayvan…

1. Kutu Denizanası

Kutu Denizanası

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 5 Dakikadan Az

Dünyanın en zehirli hayvanı olduğuna inanılan kutu denizanası, bu listede karşılaşabileceğiniz en kötü hayvandır. Kutu denizanası türlerinin pek çoğu aslında insanlar için öldürücü olmasa da sizi anında öldürme ihtimali vardır. Felçle başlayacak, ardından kalp duracak ve çok yüksek olasılıkla bunların hepsi kişi su altındayken yaşanacak. Dokunçlarının boyu 3 metreyi bulabilen bu canlıların çoğu Avustralya’nın Darwin kıyılarında bulunmaktadır. Öte yandan, neredeyse 500 milyon yıldır denizlerde yaşayan denizanalarının en az 200 kadar çeşidi fazlasıyla zehirli yapıya sahiptir ve ölümcüldür.

Ayrıca Dünya'nın En Tehlikeli 22 Hayvanı adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Zehirli Dart Kurbağası

Zehirli Dart Kurbağası

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 5 Dakika

Güney Amerika’dan gelen bu 5 santimetrelik kurbağa, 10 kişiyi öldürebilecek kadar toksin içerir. Deri salgıları o kadar güçlüdür ki Kolombiyalı kabileler onu, adının geldiği yer olan hava tabancası dartlarını bahşiş vermek için kullanmışlardır. Bu canlılarla ilgili ilginç olan asıl şey, doğal olarak zehirli olmamalarıdır. Çünkü ormandan uzakta yetişen türleri asla zehirlilik geliştirmezler. Habitatlarındaki bitkilerden çeşitli toksinler aldıkları tahmin edilmektedir. Zehirli dart kurbağasına dokunulduğu anda kişinin vücuduna 400 farklı alkali zehrin yayılması başlar. Eğer zehir kana ulaşırsa kişi 1 dakika içinde ölebilir.  

3. Avustralya Huni Örümceği

Avustralya Huni Örümceği

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 5-15 Dakika

Dünya üzerindeki çoğu hayvan gibi, en kötü örümcekler de Avustralya’da bulunabilir. Avustralya Huni Örümceği, tümü ilk ısırığından 15 dakika sonra bildirilen pek çok ölümden sorumludur. Örümcek eğer sizi gövdenizden ısırırsa iş çoğunlukla bitmiş oluyor. Bildirilen vakalardan birinde boynundan ısırılan kadın 5 dakika içerisinde ölmüştür.

4. Mavi Halkalı Ahtapot

Mavi Halkalı Ahtapot

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 10 Dakikadan Az

Eğer mavi halkalı ahtapot sizi ısırırsa muhtemelen hemen fark etmeyeceksiniz. Ancak dakikalar içinde vücudunuz uyuşmaya başlayacak ve nefes almakta zorluk çekeceksiniz. Ardından, siz farkına bile varmadan, yani tam olarak solunum yetmezliği yaşamadan önce, kusabilirsiniz.

Kalbiniz oksijeni bitene kadar atmaya devam edecek. Neyse ki bazı insanlar 10 dakikadan daha uzun süre hayatta kalmayı başarır fakat o zaman bile tek umudunuz tamamen felç olmadan önce solunum cihazına bağlanmak olacaktır. Mavi Halkalı Ahtapotu daha da ürkütücü yapan şey, toplu olarak hasar vermeye yetecek kadar zehre sahip olmasıdır. Aynı anda 26 yetişkini öldürebilir… Bu yüzden, bundan sonra eğer imkânınız olursa Hint Okyanusu ya da Pasifik Okyanusu’nda yüzerken (özellikle Avustralya ya da Japonya yakınlarında) bu küçük canlılara dikkat edin.

5. Kirpi Balığı

Kirpi Balığı

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 20 Dakikadan 24 Saate Kadar

Sevimli görünüyor olabilir… Ancak bu şişirilebilir kâbus balığı, tetrodotoksin olarak adlandırılan inanılmaz derecede güçlü olan toksini taşır. İnsanlar için ölümcül olan tetrodotoksin, siyanürden 1200 kat daha zehirlidir.

Toksin, vurulduğunuzda solunum sistemindekiler dahil olmak üzere tüm kaslarınızı felç etmeye başlar. Daha sonra beyin hasarına neden olur ve hayatınıza tam olarak son vermeden önce sizi etkili biçimde zombi yapar. Ve eğer merak ediyorsanız, maalesef tedavisi yok… Bu balıklar genellikle Güney Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya sularında bulunur. Peki en çılgın kısmı nedir? Aslında Japon restoranlarında bu balığı yemek mümkün! Tabii tamamen müşterinin sorumluluğunda…

6. Kral Kobra

Kral Kobra

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 30 Dakika İçinde

Kral Kobra, belki tüm yılanların en güçlü zehrine sahip değil, ancak yine de onun yanına uğramayı hiç istemezsiniz. Sadece tek bir ısırığı 20 kişiyi öldürme gücüne sahip zehre sahiptir. Ayrıca bütün 1 fili alt edebilir. Zehir, öncelikle sizi felç edecek, ardından sizi oksijensiz bırakacak güçlü nörotoksinlerdendir. Bu ölümcül hayvan tipik olarak Güneydoğu Asya ve Hindistan’da bulunmaktadır.

Ayrıca Dünyadaki En İlginç 15 Hayvan ve Özellikleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

7. Belcher Deniz Yılanı

Belcher Deniz Yılanı

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 30 Dakika

Belcher Deniz Yılanı, aslında en uysal yılanlardandır ancak sizi ısırırsa başınız büyük belada demektir. Hint Okyanusu’na özgü olan bu yılan türü insanlara çok nadiren saldırır fakat saldırdığında zehri hayatınızı 30 dakika içerisinde sonlandırabilecek güce sahiptir. Umut ışığınız ne olabilir? Bu iyi huylu hayvan, ısırdığında sadece %25 oranında zehir salgılar, yani eğer Belcher Deniz Yılanı ile temasa geçerseniz ve ısırılırsanız iyi olmanız için şans var demektir.

8. Taipan Yılanı

Taipan Yılanı

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 30-45 Dakika

Dünyanın en zehirli yılanı olarak kabul edilen ve Avustralya’da bulunan Taipan, sıcak kanlı her şeye ölümcül olarak gelişti. Zehri, herhangi bir memeli canlıyı öldürmek için mükemmeldir. Tek ısırığı ile en az 100 kişiyi öldürecek kadar toksine sahiptir. Kendinden sonra en zehirli yılan Kral Kobra’dan 50 kat daha zehirli olduğunu unutmamak gerekir. Neyse ki bu canlı münzevi doğası sayesinde dünyadaki en ölümcül yılan olarak kabul edilmez, yani daha doğrusu pek çok insanla temas etmez…

9. Brezilya Gezgin Örümceği

Brezilya Gezgin Örümceği

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 1 Saat İçinde

Bu küçük canlı asla şaka değil… Sizi ısırdığında toksini ‘aşırı ağrıya, şişmeye, felce, cilt hücresi tahribatına’ ve diğer şeylerin yanı sıra kalp krizlerine sebep olur. Neyse ki mevcut panzehri vardır. Bu da bu örümceklerin ölümlerinin çoğunlukla vücutları yetişkinler gibi zehri kaldıramayan küçük çocuklarda olduğu anlamına gelir. Tabii mağdurların derhal tıbbi yardım alması koşuluyla… Brezilya Gezgin Örümceklerinin yuva dediği Orta ve Güney Amerika’da dolaşırken dikkatli olmalısınız.

10. Taş Balığı

Taş Balığı

Ne Kadar Hızlı Öldürür: 1 Saatten Az

Bu inanılmaz derecede çirkin olan balık aynı zamanda dünyanın en zehirli balığıdır. Sırtından aşağı doğru inen toplam 13 dikeni vardır ve hepsi kurbanlarına şiddetli şok ve hatta kalp yetmezliği yaşatabilecek inanılmaz derecede güçlü nörotoksin verme yeteneğine sahiptir. Asıl korkunç kısmı ise, suyun dışında 24 saate kadar hayatta kalabilmeleridir. Bu sebeple, eğer dikkatli olmazsanız Hint-Pasifik sahillerinde kazara üzerlerine basmak oldukça kolaydır. Neyse ki panzehri vardır ve kolayca temin edilebilir.

11. Mermer Koni Salyangoz

Mermer Koni Salyangoz

Ne Kadar Hızlı Öldürür: Saatler İçerisinde

Başlamadan önce iyi haber: Mermer Koni Salyangoz aslında morfinden 10.000 kat daha güçlü ağrı kesici bileşikler içerir. Kötü haber ise, zehri o kadar güçlüdür ki sizi anında felç eder. Panzehri yok, bu yüzden Hint Okyanusu kıyılarında bu salyangozlarla karşılaşmadan kurtulmak tamamen azim ve şansa bağlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu zehirli hayvanların çoğu okyanus kıyılarında, hatta Avustralya kıyılarında, bulunur. Dolayısıyla, bu hayvanlardan herhangi birine Türkiye sahillerinde rastlamak oldukça zordur.

’Koca Engerek’ Türkiye’nin en zehirli yılanı olarak bilinmektedir. Habitatının uygun olduğu alanlar Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz olan hayvan son olarak Hakkari şehrinin Derecik ilçesinde görülmüştür.

İlgili Yazılar