En İyi Aziz Nesin Kitapları - Elinizden Düşüremeyeceğiniz 10 Kitap Tavsiyesi

 • Tugba yazdı.
 • 23 Eylül 2022
 • 371 okunma

En iyi Aziz Nesin kitaplarını okumak, düşünce dünyanı farklı bakış açılarıyla tanıştırmak açısından inanılmaz bir deneyim olacak. Türk edebiyatının usta isimlerinden olan Aziz Nesin birçok farklı dalda eser vermiştir. Tiyatro, şiir, öykü gibi farklı eserleri bulunan yazar, düşüncelerini ince bir mizahla dile getirmesi ve siyaset hayatına getirdiği eleştirileri ile kendine özgü bir kişilik. 1995 yılında 80 yaşında hayata gözlerini yuman yazar, geriye onlarca eser bırakmıştır.

Aziz Nesin sadece Türkiye'de değil uluslararası alanda tanınan bir yazardır. Yabancı dillere eserleri en fazla çevrilen yazarlar arasında bulunan Nesin'in yazarlık öncesi çalışma hayatı da bir hayli ilginç. Köylülere ekmek dağıttığı için ordudan atılan, askerliği döneminde de gizli gizli yazılar yazıp dergilere gönderen Nesin, 1945 yılında Yedigün Dergisi ile yazarlık serüvenine resmi olarak başlamıştır. Yazıları nedeniyle hakkında birçok dava açılan ve tutuklanan Aziz Nesin, 1993 yılında 37 aydının öldürüldüğü Sivas Katliamından sağ kurtulmuştur. İşte şimdi bahsedeceğimiz kitaplarını yazmak ve okuyucuyla buluşturmak için Aziz Nesin, bunca sıkıntıyı yaşayarak aramızdan ayrılmıştır. Sen de bu eserleri okuyarak yazarı daha yakından tanıyabilirsin.

1. Zübük

zübük

Aziz Nesin'in bu eserinde konusu yıllardır memleketin başından eksik olmayan zübükler. Çıkarı için her şeyi mübah gören, her türlü dalavereyi çeviren Zübükzâde İbrahim Bey... Siyasete atılmadan önce ilçedeki herkesi dolandıran İbrahim Bey, siyasette de dalaverelerine devam eder. Önce belediye başkanı ardından milletvekili olan Zübükzâde'nin oyunları ilk önce Ankara'daki partisi tarafından fark ediliyor. Fakat ilçedeki vatandaşlar saflıklarından vazgeçmeyince Zübük de onları kandırmaktan, dolandırmaktan hiç vazgeçmiyor. Zübük kelimesinin Aziz Nesin tarafından ilk defa kullanıldığını ve hayatımıza yerleştiğini biliyor muydun? İşte Aziz Nesin'in nasıl usta bir yazar olduğunun kanıtı. Zübük eseri daha sonra sinemaya da aktarılıyor ve başrolde Kemal Sunal yer alıyor.

2. Hangi Parti Kazanacak

hangi parti kazanacak

Hangi Parti Kazanacak kitabı gülmece türünde bir eser. Eserde toplam 19 öykü yer alıyor. Bu öyküler, Türk insanının hayata ve siyasete bakışının mizahi bir dille anlatılmasıdır. Kitabın bazı yerlerinde yazar şiveli bir yazım kullanmış. Şiveli olarak konuşmaların aktarımı kitabı daha da ilgi çekici kılmakta. 1957 yılında kaleme alınan bu eseri okudukça o yıllardan bu yıllara değişen bir şey olmadığını anlayabilirsin.

3. Nah Kalkınırız

nah kalkınırız

Nah Kalkınırız adını duyunca sana da güldürünün tozu biraz fazla olacak gibi gelmiyor mu? Evet doğru tahmin. Bu kitabı okurken yazarın ince mizahı karşısında gülme krizine girebilirsin. Bu kitap da Hangi Parti Kazanacak gibi birtakım öykülerden oluşuyor. Memlekette değişen pek bir şey olmadığını anlamak için bu kitabı da okuyabilirsin. Kitapta yer alan öykülerin isimleri şu şekilde:

 • En Büyük Numara
 • Du Bakali Nolecek
 • Bu Memleket Batar
 • Kırk Basamaklı Hela Ne Oldu
 • Tanrısal Adalet
 • Bizim Oranın İnsanları
 • Bir Pişmaniye İstidası
 • Bir Muzır Öykü Vah Yavrum Vah
 • Kırk Yıl Önce
 • Aşk Otu
 • Korkacak Ne Varmış
 • Hay Adı Batsın
 • Muasır Medeniyet Seviyesi
 • Yiyin Allah Aşkına
 • Elim mi Değiy Gardaş
 • İğdiş Edilmiş İnsanlar Ülkesinde Ayıp Yeri Yerinde Kalmış Biri
 • Bir Düğün Töreni Konuşması
 • 19 Şubat Gününün Mana ve Ehemmiyeti
 • Son Görevimizi Yaptık
 • Nah Kalkınırız

4. Ah Biz Eşekler

ah biz eşekler

Ah Biz Eşekler kitabı, Aziz Nesin'in 1960 askeri darbesi önceki ortama getirdiği eleştirileri yansıtmakta. O dönemdeki aydın kesimin başlarına bir şey gelene kadar hiçbir şeye ses çıkarmamaları; iğnenin ucu kendilerine dokununca ise artık çok geç olması mizahi öyküler üzerinden anlatılır. Nesin'in eleştirilerinden halk da onları kandırarak menfaat elde edenler de nasibini alır. Karşılıklı konuşma şeklinde eserlerini oluşturan Aziz Nesin, bu şekilde vermek istediği mesajı daha net biçimde okuyucusuna iletir.

5. Bir Koltuk Nasıl Devrilir?

bir koltuk nasıl devrilir

Bir Koltuk Nasıl Devrilir adlı eser, adından da anlaşılacağı üzere siyasi göndermeler içeriyor. Siyasetin halk üzerindeki baskısı ve menfaat çevrelerinin kendi çıkarları için neler yapabileceği; bu kitabın ana konuları arasında. Halkın olaylara karşı vurdumduymazlığı da bu kitapta ince bir mizahla eleştirilen konular arasında.

6. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

yaşar ne yaşar ne yaşamaz

En iyi Aziz Nesin kitaplarından olan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz hepimizin aşina olduğu bir eser aslında. Filmi çekilen, tiyatro sahnelerinde defalarca sergilenen bir eser olan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz'ın kahramanının adı Yaşar Yaşamaz. Yaşar, devlet kayıtlarında ölü olarak görünmekte. Nüfus kağıdı olmasa da devlet Yaşar'ı askere çağırıyor. Askere çağrılıyor ama bu sefer ölü göründüğü için terhis olurken sorun yaşıyor. Terhis olur fakat yine ölü göründüğü için babasının mirasını alamaz. Dolandırılır yine nüfus kağıdı olmadığı için hakkını arayamaz vb... Yaşar Yaşamaz'ın bu talihsiz öyküsü seni hem güldürecek hem de hüzünlendirecek türden.

7. Korkudan Korkmak

korkudan korkmak

Korkudan Korkmak adılı eserde güncelliği devam eden birtakım konulardan bahsediliyor. Bu konulara ilişkin görüşlerini Aziz Nesin çekinmeden dile getiriyor. Aynı zamanda eğitim hakkında yazarın düşüncelerini merak edenler de bu eseri okumalı. Eser, yazarın alışılmış mizah anlayışını yansıtmıyor. Buradaki yazılar bir deneme, eleştiri olarak değerlendirilebilir. Bazı yerlerde eleştirinin dozunu artıran yazarın, bir kesim tarafından sevilmemesini ve ciddi eleştiriler almasını sağlayan da korkusuzca yazdığı bu tür eserleridir diyebiliriz.

8. Şimdiki Çocuklar Harika

şimdiki çocuklar harika

Şimdiki Çocuklar Harika, yazarın en çok satan kitabı. Bu kitapta kahramanlarımız Ahmet ve Zeynep adlı iki çocuk. Aynı okulda okuyan fakat Zeynep'in taşınmasıyla yolları ayrılan bu çocuklar, arkadaşlıklarını mektuplaşarak sürdürüyor. Bu mektuplarda birbirlerine yaşamlarını anlatan çocukların gözünden yetişkinlerin davranışlarını analiz etmek mümkün. Ayrıca kitapta çocukların kendileri savunmasına yönelik tavsiyeler de var. Roman ilk baskısını 1967 yılında yapıyor.

9. Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim

birlikte yaşadıklarım birlikte öldüklerim

Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim adlı eser, Aziz Nesin'in eleştirel kişiliğinden yakın çevresinin de payını aldığını gösteriyor. Tabak, sevdiği deriyi yerden yere vururmuş hesabı, Aziz Nesin kendi açıklamasına göre yaşamları boyunca söyleyemeyecekleri şeyleri dostları ölünce kaleme alıyor. Kitapta 80'in üzerinde şahsiyet var. Kemal Tahir, Sabahattin Ali, Ruhi Su, Uğur Mumcu... daha nicesi kitapta yer alıyor. "Her ölen arkadaşımla beraber ben de biraz ölüyorum." diyen yazarın dostlarını hangi yönlerden tenkit ettiğine bu eserde şahit olabilirsiniz.

10. Anıtı Dikilen Sinek

anıtı dikilen sinek

Anıtı Dikilen Sinek... aslında burada mesele sinek değil bunu anlayan çok kolay bir şekilde anlıyor. Mesele yaşarken takdir edilmeyen çabaların, başarıların ya da canını hiçe saymaların öldükten sonra değer görmesi. Sineğin camdan dışarı çıkma çabası üzerinden anlatılan çabanın çocuklar için bir ders niteliğinde olduğu kesin. Bu kitapta esere adını veren öykünün dışında farklı öyküler de var.

En iyi Aziz Nesin kitaplarını sıraladığımız bu yazımızda yer alan eserleri bir an önce alarak okumaya başlayabilirsin. Memlekette yıllar önce nasıl bir siyasi ortam olduğunu ve halkın durumunu kafanda canlandırmak için Aziz Nesin kitapları iyi bir seçim. Daha önce hiç Aziz Nesin okumadıysan işe Yaşar Ne Yaşar Yaşamaz ile başlayabilir, Nah Kalkınırız ile devam edebilir ardından diğer eserlere geçebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Aziz Nesin kitaplarının konusu siyasi hayat ve Türk halkı üzerine düşünceler olarak ifade edilebilir. Yaza düşüncelerini mizahi bir dille aktarır.

Aziz Nesin'in en önemli eserleri arasında Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Nah Kalkınırız ve Zübük gibi kitaplar yer alır.

Aziz Nesin'in öykü, tiyatro, şiir ve roman türünde eserleri vardır.

İlgili Yazılar