Evlilik Hakkında Her Şey Dizisinin Konusu, Oyuncuları ve Uyarlandığı Dizi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 27 Ekim 2021
  • 397 okunma

Yönetmenliğini Yusuf Pirhasan’ın, yapımcılığını MF Yapım’ın üstlendiği, Ayşe Canan Ertuğ, Seda Çalışır ve Toprak Karaoğlu’nun ise senaryosunu orijinalinden uyarladığı FOX Tv’nin yeni dizisi Evlilik Hakkında Her Şey’in ilk iki bölümüyle ekran macerasına başladı. Oyuncu kadrosunda birbirinden başarılı pek çok isim yer alıyor. Cevher ailesinin birbirlerinden apayrı uçlar kadar farklı dört kadınının ortak geçmişleri, olaylara verdikleri tepkiler ve farklılıklarının konu alındığı dizide evliliklerin tüm aşamalarına ve türlerine şahit oluyoruz. Çolpan Cevher ve üç kızı Azra, Sanem ve Güneş’in hikâyelerine tanıklık edeceğimiz dizinin konusu, oyuncuları ve karakterleri gibi detayları sizler için araştırdık. Tabii uyarlandığı dizi The Split’e değinmeden bitirmeyeceğiz…

1. Evlilik Hakkında Her Şey Konusu

Evlilik Hakkında Her Şey Konusu

İşinde epey başarılı olan boşanma avukatı Azra Günay, yani Çolpan Cevher’in en büyük kızı, yine işinde adeta duayen olan annesi ve asi ama başarılı avukat ortanca kardeşi Sanem Cevher ile birlikte İstanbul’un nüfuzlu ve tanınmış kişilerinin davalarına bakar. En küçük kardeş Güneş ise ailesinin geriye kalan tüm kadınlarından farklı hayat tarzını benimseyerek hukuk dünyasından epey uzakta küçük kafesinde çalışmayı tercih etmiştir.

Azra, Hukuk Fakültesi’nden başarıyla mezun olmasının ardından kendisi gibi avukat olan Sergen Günay ile hayatını birleştirmiş ve üç çocuk sahibi olmuştur. Meslek hayatı boyunca evliliklerle ilgili şahit olduğu güven kırıcı olaylar ve babasının onu küçük yaşta terk etmesiyle aldığı darbeye rağmen evlilik ve aile kurumlarına sıkı sıkıya inanan kadınlardandır. Tabii bilinçaltı korkuları onun peşini bırakmayacak, hepsiyle tek tek yüzleşmek zorunda kalacak ve kocasının ihanetini fark etmesiyle yarattığı mükemmel çekirdek aile tablosu yerle yeksan olacaktır. 

Merkez olarak çoğunlukla Azra Günay’ı işleyen dizinin arka planında Cevher ailesinin dört güçlü kadınının ortak geçmişe sahip olmalarına rağmen olaylara karşı farklılaşan tepkileri ve altından kalkma yöntemleri işleniyor. Evliliğe karşı hepsinin bambaşka duruşları vardır; en büyük Cevher olan anne Çolpan, boşanmış ve tek başına üç çocuk büyüten keskin kadın karakterini, Azra uzun senelerdir evli ve mutlu, Sanem evlilik kavramına tamamen karşı duran çılgın ve asi kadını ve en küçük Cevher olan Güneş ise evlilik arifesinde olan ancak bundan epey korkan karakteri temsil ediyor.

Üç avukatlı Cevher ailesinin müvekkillerinin hayatları ve öykülerinin de konuya dahil olmasıyla Evlilik Hakkında Her Şey dizisi aşk, sadakat, aile ve boşanma işleyişlerinin kirli yüzüne dikkatleri çekecek bölümleriyle seyircisiyle buluşacaktır.

2. Evlilik Hakkında Her Şey Oyuncuları ve Karakterleri

Evlilik Hakkında Her Şey Oyuncuları ve Karakterleri

  • Azra Günay (Gökçe Bahadır)

Azra Günay, Cevher ailesinin en büyük kızı ve İstanbul’un önde gelen üst düzey aile hukuku bürolarından Cevher Hukuk’un büyük ortaklarındandır. Tanınmış kişilerin sansasyonel davalarında ise sıklıkla talep edilir. Kızların babası Faruk, tam 25 yıl önce bakıcılarıyla evi ve ailesini terk etmiş, sonrasında da ölüm haberi gelmiştir. Bu ağır dramatik olayın Azra üzerindeki etkisi ise kuşkusuz çok sarsıcı olmuştur.

Babasından erken yaşta yediği bu darbenin yanında meslek hayatında şahit olduğu çirkin aile olayları olmasına rağmen evlilik kurumuna ve ailesine olan inancı hiç eksilmemiştir. Artık kendi çekirdek ailesini kurmuştur ve eşi Sergen ile 15 seneye yakın süren evliliğinden oldukça mutludur. Haliyle her şeye sahip ve hayatındaki her detaydan mutlu görünmektedir. Fakat geçmişinden getirdiği hayaletler onun yeniden geçmişiyle yüzleşmesine sebep olacaktır.

  • Sergen Günay (Sarp Akkaya)

Azra’nın eşi Sergen Günay, başarılı avukat ve akademisyendir. Azra ile Hukuk Fakültesi’nde tanıştıklarından beri beraberdir. Sergen ailesine karşı son derece korumacı ve çocuklarına çok bağlıdır; haliyle dışarıdan Günay ailesine bakıldığında hem iş hem özel hayat bakımından ideal görünürler. Fakat çocuk yetiştirmenin getirdiği kaçınılmaz sorumluluk duygusu, bedenen git gide yaşlanması, sürekli artan iş yükü ve beraber geçirilen uzun yılların verdiği yorgunluk, aslında çok sağlam olan Azra-Sergen ilişkisindeki çatlakları su yüzüne çıkarmaya başlar. İyi eş ve iyi baba olmak Sergen için artık o kadar kolay olmayacaktır.

  • Yıldırım Şahin (Yiğit Kirazcı)

Yıldırım, hukuk dizisi için epey normal olacak şekilde başarılı boşanma avukatıdır. Karizmatik, rekabetçi, zeki ve hırslıdır. Gençliğinde ise çapkınlığıyla ünlenmiştir. Hem Azra hem de Sergen ile fakülteden arkadaştır. Azra eğitim zamanlarında içten içe Yıldırım’dan hoşlansa da babası tarafından güveni kırılmış kız çocuğu olarak güvenilmez ve çekici adamlardan uzak durur. Dolayısıyla Yıldırım ve Azra ilişkisi arkadaşlıktan öteye gidememiştir. Ta ki Azra ve Sergen’in düğün günlerinin arifesine kadar…

O gün iki taraf da birbirlerine aşklarını itiraf eder ancak Azra yine de daha güvenilir bulduğu Sergen ile evlenmekte kararlıdır. Yıldırım ise olay üzerine İstanbul’dan gider. Yurt dışında kariyer basamaklarını hızla tırmanan Yıldırım, seneler sonra şaşırtıcı şekilde şehre geri döner. Bu geri dönüşün ardındaki sır yavaşça açığa çıkarken Erman Arsen Hukuk Bürosu’nda Azra ile yeniden karşılaşması tüm hayatını baştan planlamasına sebep olacaktır.

  • Sanem Cevher (Gökçe Eyüboğlu)

Sanem de annesi ve ablası gibi aile bürosunun avukatlarındandır ancak ablasıyla olan tüm benzerliği bununla sınırlıdır. O, Azra’nın olduğu her şeyin tam zıttıdır. Nerede akşam orada sabah ve pervasızdır. 30’lu yaşlarını da 20’lerini geçirdiği gibi hedonistik şekilde geçirir. Son derece özgür ruhlu ve zekidir; yani aslında eşine az rastlanan türdendir. Her şeye sahip gibi görünür ancak o da geçmişten getirdiği yükleri yüzünden eğlence bittiğinde aslında yapayalnızdır.

  • Güneş Cevher (Tülin Ece Yazkan)

Güneş, iki ablası tarafından da çok sevilen ailenin en küçük kızıdır. Ablaları gibi annesinin kariyer yolundan gitmemiş, üniversiteyi bile bitirmemiş ve küçük kafesini işletmeye başlamıştır. Çoğu ailenin en küçük çocuğu gibi, kararları en çok tolere edilen Cevher kadını Güneş’tir. Babasını da en az tanıyan odur; tamamen ailenin diğer kadınları tarafından büyütülmüştür. Ancak yetiştiği dönem Çolpan’ın boşanmanın ardından yaşadığı depresif ruh haline, Azra ve Sanem’in ise zorlu ergenlik senelerine denk gelmiştir. Dolayısıyla ailenin en rahat ve saf kişisidir. Uzun süredir erkek arkadaşı olan Yalın’ın ilişkilerini evlilik safhasına taşımak istemesiyle hayattan beklentilerini sorgulayacaktır.

  • Çolpan Cevher (Sumru Yavrucuk)

Cevher ailesinin ve evinin direği, şehrin en ünlü ve başarılı boşanma avukatlarındandır. Kayınpederinden kalan Cevher Hukuk Bürosu’nun başındadır. Çolpan fazlasıyla zekidir, adeta strateji uzmanıdır. Boşanmalar hukuk dünyasının en sevimsiz tarafını oluştururken Çolpan, kendi geliştirerek kariyerinde zirveye ulaşmıştır. Kendi alanında çığır açmıştır. Fakat tabii hiçbir başarı fedakârlık yapmadan elde edilmez. Bu başarısının bedelini özel hayatıyla ödemiştir. 3 kızını tek başına yetiştirmiş, tam anlamıyla Demir Leydi’ye dönüşmüştür. Yaşlanmak onun karakterinde hiç olumsuzluk yaratmamasına rağmen bürosunun başarısını ve kızlarının güvenli hayatını süreğen kılmak adına yorulmak bilmeden sürekli çalışmaktadır.

Ayrıca Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Asya Dizisi listemizi inceleyebilirsiniz.

3. Evlilik Hakkında Her Şey’in Orijinali The Split

Evlilik Hakkında Her Şey’in Orijinali The Split

Girdiğimiz yeni dönemle birlikte televizyon ve dizi sektöründe trafik oldukça yoğun; bu yoğunluğun büyük kısmını da uyarlama diziler oluşturuyor. Evlilik Hakkında Her Şey de bu diziler arasında. Orijinalinin adı ise ‘The Split’: İngiliz yapımı dizi, Abi Morgan tarafından kaleme alınarak 2016 senesinde İngiltere’de 12 bölüm haline yayınlanmıştır. Konusu ise şöyledir:

The Split, boşanma davalarına bakan ancak büyürken birbirinden epey farklı karakterlere bürünen üç kız kardeşin öyküsünü işler. Üç kız kardeş, Londra’nın hızlı şehir temposuna ayak uydurmaya çalışanın yanında aldıkları davaları kazanmak için ise gece gündüz demeden çalışırlar. Tüm bu çalışma rutininde kardeşlerin hayatı, 30 senedir haber alamadıkları babalarının ortaya çıkmasıyla alt üst olacaktır. Yıllar sonra yeniden karşılaşan baba ve üç kızı geçmişleriyle yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlk bölümü 2018 senesinde yayınlanan ve 2 sezonu yayınlanan The Split dizisinin 3 sezonu için ise bekleyiş devam ediyor.

Evlilik Hakkında Her Şey her Salı akşam saat 20.00’de FOX Tv’de yayınlanıyor.

İlgili Yazılar