Yalancı Dizisi Konusu, Oyuncuları ve Uyarlandığı Dizi

 • Minik Tospik yazdı.
 • 25 Ekim 2021
 • 281 okunma

Yapımcılığı Süreç Film tarafından üstlenilen ve geçtiğimiz haftalarda seyircilerin beğenisine sunulan yeni dizi Yalancı, yayınlandığı ilk günden beri sosyal medyanın gündeminden düşmedi. İlgi çekici konusu, seyircilerine adeta dedektiflik yaşatan gizemli işleyişi ve heyecan verici sahneleriyle dizi severlerin epey beğenisini toplayan dizinin konusu, oyuncuları ve karakterleri ise en çok merak edilen sorular arasında… Ayrıca dizi uyarlama olduğu için konunun gidişatını şimdiden öğrenmek isteyenler de mevcut. Bakalım Yalancı dizisinin konusu, oyuncuları ve karakterleri, uyarlandığı dizi ve tüm detayları nelermiş…

1. Yalancı Dizisi Konusu

Yalancı Dizisi Konusu

Çocukluk arkadaşıyla yaptığı evliliği yeni bitiren Deniz öğretmen ve oğlunu tek başına büyüten başarılı cerrah Mehmet Emir, Deniz’in ablasının ısrarları ve birbirlerinden etkilenmeleriyle akşam yemeğine çıkarlar. Epey keyifli geçen yemeğin ardından Deniz’in evinde biten gecede yaşananları haliyle yalnızca dışarıdan oldukça ‘güvenilir’ görünen bu iki kişi biliyor. Ancak asıl problem, ertesi sabah her iki tarafın yaşadığı duygular ve hatırladığı gerçekler taban tabana zıt olunca başlıyor.

Mehmet Emir, geçirdiği keyifli geceden sonra Deniz’e mesaj atan ve buluşmanın tekrarlanmasını isteyen taraf olurken Deniz ise, gece kendi evinde yaşananların tamamen kendi isteği dışında olduğunu söylüyor. Elbette gerçek tek… Ya Mehmet Emir yalan söylüyor ya da Deniz. Ertesi gün Deniz’in olayı polise taşımasıyla beraber iki tarafın bakış açısını derinlemesine öğrenmeye başlıyoruz. Yalan söyleyen taraf hangisi? Hangisi yalancı, hangisi tamamen dürüst? Tüm bölümlerin aynı gecenin parçalarıyla devam edeceği dizi, adeta spor müsabakası gibi seyircilerin iki taraf arasında gidip geldiği hikâyesiyle dikkat çekiyor.

2. Yalancı Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

Yalancı Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

 • Deniz Sungur (Burçin Terzioğlu)

Edebiyat öğretmeni Deniz, Yasemin’in kardeşi ve Murat’ın eski eşidir. Savaşçı, başına buyruk, cesur ve inatçı karakteriyle öne çıkıyor. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise adalete olan düşkünlüğü… Hayatının kontrolünü eline almak adına verdiği mücadelenin ve kendini yeniden keşfetmenin hikâyesini yazıyor.

 • Mehmet Emir Gürsoy (Salih Bademci)

Kalp ve damar cerrahi Mehmet Emir, Doruk’un babasıdır; oğlunu tek başına büyütür. Deniz’in ablası Yasemin ile aynı hastanede çalışır. Karşı cinse karşı centilmen ve kibar olmasının yanı sıra çocuğuyla yakinen ilgilenen disiplinli ama aynı zamanda şefkatli biridir. Ayrıca takıntılı derecede düzenlidir.

 • Yasemin Aytekin (Hazal Türesan)

Anestezi uzmanı Yasemin, Okay’ın eşi ve Deniz’in ablasıdır. Derin ve Burak isimlerinde iki çocuğu vardır. Mehmet Emir ile aynı hastanede çalışır. Yardımsever, sorumluluk bilinci gelişmiş ve çalışkan kimliğiyle dikkat çeker. Bugüne dek sevilmek için tüm sorumluluklarını ve rutinlerini aksatmadan yerine getirmiş ve bunun sonucunda ideal gibi görünen hayatına sahip olmuştur. Ancak bu ideal hayat için kendinden bile vazgeçmiştir.

 • Murat Özdal (Cemal Toktaş)

Asayiş biriminde komiser olan Murat, Deniz ve Yasemin’in çocukluk arkadaşı ve Deniz’in eski eşidir. Murat yardımsever, dışa dönük ve cömerttir. Aynı zamanda rekabetçi ve çabucak gaza gelen yapısıyla da öne çıkıyor. Ailesinin tek çocuğu olduğu için biraz da ukaladır. Ancak herkesin kurtarıcısı olmaya çalışırken kendi hayatı uçurumun kenarına kadar gelmiştir.

 • Okay Aytekin (Şahin Irmak)

Avukat Okay, Yasemin’in eşidir. Derin ve Burak isminde iki çocuğu vardır. Akıllı, fedakâr, çalışkan ve sevecen kişiliğiyle ön plana çıkar. Ailesi için yapamayacağı çok az şey vardır. Mesleği uygun olduğu için evden çalışır ve çocuklara bakma sorumluluğunu gönüllü olarak üstlenir.

 • Doruk Gürsoy (Fatih Berk Şahin)

Annesiz büyüyen Doruk, Mehmet Emir’in oğlu ve Deniz’in öğrencisidir. Her ergen gibi hayatı anlamaya ve dikkat çekmeye çalışıyor. Zenginliğinin getirdiği şımarık tarafı da var. Hikâyede en yakınları tarafından oluşturulan toz fırtınasında önünü görmeye ve yolunu bulmaya çalışacak; yanlış kararların yarattığı mücadeleleri aşmaya çalışacak.

 • Görkem Bilgen (Efsane Odağ)

Asayişin cinsel suçlar biriminde Erdal’ın yanında komiser yardımcısı olan Görkem, Ahmet ile evlidir. Hatta ilk çocuğunu beklemekte ancak bunu herkesten saklamaktadır. Zorluklara karşı direnen, duygularını kolayca belli etmeyen ve soğukkanlı kadınlardandır. Ayrıca oldukça profesyoneldir.

 • Erdal Numanoğlu (Murat Kılıç)

Eski moda polislerden olan Erdal, Görkem’in çalışma arkadaşıdır. Mutlu evliliği ve yetişkin oğlu vardır. Babacan, neşeli, kalender ve duyguları yüzünden kolaylıkla okunan kişilerdendir. Yaşı dolayısıyla darılmak, küsmek ve söylenmek gibi özellikleri de vardır. Kimsenin hakkında gözü olmamasına ve yasadışı işlere asla girmemesine rağmen Erdal, sevgisi yüzünden kendi çalışma arkadaşlarının bile başını derde sokabilir.

 • Canan Ocakçı (İmer Özgün)

Hemşire Canan, Arif’in eşi ve Mehmet Emir ile Yasemin’in çalışma arkadaşıdır. Çekingen, naif, ürkek ve kırılgandır. Artık taşıyamadığı sırrıyla ne yapacağı ve nasıl yollar tercih edeceği dizinin ilerleyen günlerde merak konusu olacaktır.

 • Arif Ocakçı (Serkan Tınmaz)

Kano kiralama şirketinde çalışan Arif, Canan’ın eşi ve Ahmet’in ordudan arkadaşıdır. Asıl işi balıkçılık olmasına rağmen başka iş bulamadığı için kano şirketinde çalışıyor. Öfke kontrol problemi yüzünden ordudan atılan Arif, dürüst ve merttir. Sevdikleri için kendini çekinmeden ateşe atabilir.

3. Yalancı Dizisinin Orijinali Liar

Yalancı Dizisinin Orijinali Liar

Lisede öğretmenlik yapan Laura, uzun zamandır beraber olduğu erkek arkadaşından kısa zaman önce ayrılmıştır. Hatta ilk bölümün başında polis olan Tom’un evde kalan eşyalarını almasıyla ilişki tamamen bitmiş olur. Ayrılıktan kısa süre sonra Laura’nın öğrencilerinden Luke’un cerrah olan bekar ve karizmatik babası Andrew, fırsattan istifade onu yemeğe davet eder. Zaten tüm olaylar burada başlıyor.

İkilinin gayet keyifli başlayan akşamına ve ertesi sabaha ilk bölümde tanıklık ediyoruz. Kafası bulanık halde uyanan Laura, tecavüz iddiasıyla Andrew’i polise şikâyet eder. Fakat ne yazık ki ortada onu destekleyecek kanıt yoktur. Zira kendisi de geceyi tam olarak hatırlayamaz. Andrew ise oldukça güzel vakit geçirdiklerini ve ilişkilerinin iki tarafın da rızasıyla gerçekleştiğini iddia eder.

Bölümler ilerlerken randevu gecesinden kesitler parça parça gösterilir. Böylelikle hem izleyiciler hem de Laura adım adım gerçeğe yaklaşır. Hatta işler kızıştıkça Laura’nın ve Andrew’un geçmişi de işin içine girer. Laura’nın kız kardeşi Kathy, eski sevgili Tom, Andrew’un oğlu Luke ve olayı araştıran dedektif Vanessa gibi pek çok yan karakter ise maceraya dahil olur.

Ayrıca Can Yaman’ın Rol Aldığı 6 Dizi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Liar Dizisinde Yalancı Kim?

Liar Dizisinde Yalancı Kim?

Spoiler istemeyenlerin okumayı burada bırakması gerekiyor! Orijinal dizide ilk sezon bitmeden gerçeğin ortaya çıktığını ve ikinci sezonda hikâyenin başka yöne saptığını söylemek mümkündür. Yalancı uyarlamasından sonra ise beklemek istemeyen seyirciler, orijinalinden tüyo almak istiyor olabilirler. Liar’da milyonlarca izleyici, Andrew’un ceketinin cebinden çıkardığı şişeyle şarap kadehine biraz uyuşturucu koymasını izlerken nefes nefese kalmıştır. Yani haftalarca merak yaydıktan sonra yalancının kim olduğu aniden ortaya çıkar. Dizinin yaratıcıları Harry ve Jack Williams ise Laura’nın tecavüzüyle ilgili gerçekleri açıklar ve Andrew’un tüm cazibesinin maskaralıktan ibaret olduğunu belirtir. Andrew’un Laura’yı uyuşturan kişi olduğunu açığa çıkararak ve seyirciler için gizemi çözerek aslında Williams kardeşler oldukça zeki hamlelerini yapıyorlar.

Hatta konuyla ilgili, erkekler kadınlar tarafından tecavüzle suçlandıklarında kadınlara rutin olarak inanılmayan dünyada, tecavüz kurbanının yalancı olduğu TV dizisini yazmanın oldukça sorumsuzca olacağını söylemişlerdir. İki taraf da doğruyu söylüyor olsaydı Andrew’un temize çıkmasının tek yolu ‘üçüncü şahsın’ varlığı olurdu. Ancak bu gizemin uzamasından başka işe yaramayacağı için Williams kardeşler Andrew’un suçunu ifşa etmişlerdir. Uyarlama Yalancı’da ise konunun nasıl işleneceği henüz bilinmese de şu ana kadar olanların neredeyse tıpatıp olduğunu söylemek mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Toplamda 2 sezon süren Liar, Eylül 2017’de başlayan yayın hayatını Nisan 2020’de final yaparak bitirmiştir.

Yalancı dizisi, her Cuma akşamı saat 20.00’de Show Tv’de yayınlanıyor.

İlgili Yazılar