İngiltere Hakkında Bilgi: 10 Özelliğiyle İngiltere Hakkında Merak Edilenler

 • Minik Tospik yazdı.
 • 13 Ağustos 2021
 • 429 okunma

Birleşik Krallık’taki en büyük ülke olan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile birlikte grubun parçasıdır. İngiltere, kuzeyde İskoçya ve batıda Galler ile sınır komşusudur. Ülkenin hareketli başkenti Londra, yakın zamanda 20 milyon uluslararası ziyaretçi alarak dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci şehri seçilmiştir. Tarih ve kültür açısından zengin olan İngiltere, dünya çapında en ünlü yazarlardan, şarkıcılardan, bilim insanlarından ve sporculardan bazılarına sahiptir. İşte İngiltere hakkında merak edilen her şey…

Genel Bilgiler

Genel Bilgiler
 • Resmi Adı: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı
 • Yönetim Şekli: Parlamenter hükümetli anayasal monarşi
 • Başkent: Londra
 • Nüfus: 65.105.246
 • Resmi Dil: İngilizce
 • Para Birimi: İngiliz sterlini
 • Yüzölçümü: 242.514 km2
 • Başlıca Nehirleri: Thames, Severn, Tyne

Ayrıca Madagaskar Hakkında Bilinmesi Gereken 15 İlginç Gerçek adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Coğrafyası

Coğrafyası

İngiltere’yi de içerisine alan Birleşik Krallık, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısındaki grup adadan oluşmaktadır. Dört ulustan oluşan ve eşi benzeri görülmeyen ülkedir: İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda. İngiltere, Galler ve İskoçya ayrıca Büyük Britanya’yı da oluşturmaktadır. Birleşik Krallık’ın kuzeyi ve batısının çoğu, derin vadilerle ayrılmış yüksek zeminli, bıçak kenarlı dağ sırtlarıyla kaplıdır. Bu arazi, kalın buzulların araziyi kapladığı son Buz Devri’nde şekillenmiştir.

İngiltere’nin güneyinde, kırsal alan çoğunlukla inişli çıkışlı tepelerden oluşur. Kuzeybatı İngiltere’de ve İskoç yaylalarında, ‘loch’ adı verilen düzinelerce göl görülür. Buz Devri buzulları eridiğinde bunlar geride kalmıştır. Uzun ve dar olma eğilimindedirler ve bazıları çok derindir. Efsanelere göre Nessie adındaki canavar İskoçya’daki ‘Loch Ness’te yaşamaktadır.

İnsanları ve Kültürü

İnsanları ve Kültürü

İngiliz topluluğu, Keltler, Romalılar, Anglo-Saksonlar, Vikingler ve Normanlar dahil olmak üzere istilacı ve göçmen dalgaların etkisiyle oluşmuştur. 1950’lerde ve 1960’larda Karayipler, Afrika ve Asya’daki eski kolonilerden insanlar çalışmak için Birleşik Krallık’a gelmiştir. Birleşik Krallık’ın kültürel şöhret iddiaları arasında spor ve edebiyat alanları baskındır. Futbol, ragbi, kriket, boks ve golf İngiltere’de icat edilmiştir. Aynı zamanda Birleşik Krallık, William Shakespeare, Charles Dickens ve Robert Burns dahil olmak üzere pek çok büyük yazara sahiptir. Hatta meşhur fantastik seri Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling, İngiliz’dir.

Doğası

Doğası

Yaklaşık 5000 yıl önce Birleşik Krallık’ın merkezi, sık ormanlarla kaplıydı. Binlerce yıl önce bu ormanlık alanlar eski çiftçiler tarafından temizlendiği için bugün arazinin yalnızca %10’u ormandır. Birleşik Krallık’ın karmaşık jeolojisi, hayvan ve bitki yaşamı için çok çeşitli manzaralara ve çeşitli habitatlara yol açmaktadır. Ama ülke çok kalabalık olduğu için vahşi hayata pek fazla yer kalmamıştır. En başarılı yaban hayatı türleri arasında insanlarla yaşayabilen türler bulunmaktadır. Büyük Britanya’nın İskoç Dağlık Bölgesi gibi engebeli dağları, nispeten insanlar tarafından dokunulmamış yaşam alanı sunmaktadır. Ülkenin uzun uçurumlardan kumsallara ve bataklıklara kadar uzanan 12.429 km kıyı şeridi, deniz kuşları ve foklar gibi vahşi yaşam için de barınak sağlamaktadır.

Devleti ve Ekonomisi

Devleti ve Ekonomisi

Britanya’nın hükümet sistemi yüzyıllar boyunca gelişmiştir. Bir zamanlar krallar, dini liderler ve soylulardan oluşan konseyin tavsiyesiyle hükmetmekteydi. Bu konsey sonunda, şimdilerde tüm ülkenin yasalarını hazırlayan ‘Parlamento’ya genişledi. Bugün, hükümdarın (kral ya da kraliçenin) gerçek anlamda gücü yoktur. Birleşik Krallık, 500 yıldan fazla süredir önde gelen ticaret ülkelerinden olmuştur. 19. yüzyılda İngiliz endüstrisi, ülkeyi dünyanın en güçlü ulusu haline getirmeye yardımcı olmuştur. Hala dünyadaki en güçlü ekonomiler arasındadır.

Tarihi

Tarihi

İlk Britanyalılar, yaklaşık 10.000 yıl önce gelen ‘Pict’lerdi. M.Ö. 8. Yüzyılda, Keltler Avrupa’dan geldi ve Pictleri kuzeye, İskoçya’ya itti. M.S. 43’te Romalılar bölgeyi işgal etti ve yaklaşık 400 yıl boyunca burada hüküm sürdü. Yollar, hamamlar, kanalizasyonlar ve büyük köşkler inşa ettiler. M.S. 6. Yüzyıla gelindiğinde, Angles, Jüt ve Saksonlar olarak bilinen Alman halkları Britanya’ya taşınıyordu. Angles halkı, İngiltere’ye ismini verdi ve İngilizler Anglo-Saksonlar olarak tanınmaya başladı. 900’lerden 1400’lere kadar İngiltere, Viking, Danimarka ve Norman istilacıları tarafından yönetildi.

1485’te Gallerli asil Henry Tudor, İngiliz tacını talep etti ve 5 Tudor hükümdarının ilki olan Henry VII oldu. Onu birkaç önemli kral ve kraliçeler izledi. 1800’lerde İngiltere dünyanın en güçlü ülkeleri arasındaydı. Ticareti sayesinde muazzam zenginliği yaratıldı ve ülke büyük, denizaşırı imparatorluğa dönüştü. Ancak 20. yüzyılın başları Britanya için aksiliklerden ibaretti. I. ve II. Dünya Savaşları tarafından tüketilen Britanya, imparatorluğunu artık karşılayamaz hale geldi ve içerisindeki kolonilerin çoğu bağımsız hale geldi.

İngiltere Hakkında 10 İlginç Bilgi

İngiltere Hakkında 10 İlginç Bilgi

 • Kraliçe II. Elizabeth, Kazıklı Vlad (Drakula) ile uzaktan akrabadır.

Majesteleri hakkında oldukça ilginç gerçeklerden… Kazıklı Vlad, Drakula olarak bilinen ünlü vampir karakterinin gerçek ilham kaynağı olarak tanınmaktadır. Kraliçenin soyunun izi ise Kazıklı Vlad’a kadar uzanır, bu da onunla uzaktan akraba olduğu anlamına gelmektedir.

 • Köpüklü şarap İngiltere’de icat edildi.

Çoğu insan şampanyayı Fransızların icat ettiğini düşünür ancak Dom Perignon tarafından kullanılan teknik, İngiltere’de zaten mevcuttu. Dolayısıyla köpüklü şarabı İngiliz mucitler üretti.

 • Okyanustan en fazla 115 km uzakta olabilirsiniz.

Nereye giderseniz gidin, büyük mavi okyanustan en uzak olabileceğiniz mesafe 115 kilometredir.

 • Yıllık olarak düzenlenen peynir yuvarlama yarışması vardır.

Bu, kesinlikle İngiltere hakkında ilginç ve benzersiz gerçeklerdendir. İlk yazılı kanıtı 1826 yılından kalma mesajdır ancak peynirli rulo geleneğinin bundan çok daha eski olduğu söylenmektedir. Günümüzde uluslararası ziyaretçiler bile bu büyüleyici etkinliğe katılabilirler.

 • Winchester, İngiltere’nin ilk başkentiydi.

Londra’nın İngiltere’nin ilk başkenti olduğunu düşünüyorsanız, yanılırsınız. 1519’da Winchester başkent olarak seçilmiştir.

 • İngilizce en çok konuşulan diller arasında ön sıralarda yer alır.

Dünyada yaklaşık 1 milyar insan İngilizce konuşmaktadır. Dünyadaki en küresel dildir.

 • Leeds, Avrupa’nın en yağışlı şehirlerindendir.

İngilizler hava durumu hakkında konuşmayı oldukça sever ve bu hiç şaşırtıcı değildir. Leeds, yılda 1024 mm yağışla tüm Avrupa’nın en yağışlı şehirleri arasındadır.

 • Su altı tüneli sayesinde İngiltere’den Fransa’ya arabayla gitmek mümkündür.

İngiltere ada olabilir ancak anakara Avrupa ve Fransa’ya su altı tüneli ile bağlıdır. İki ülke arasındaki mesafe 50,45 kilometredir.

 • World Wide Web (www), İngiliz bilim insanı tarafından icat edilmiştir.

İnterneti bugün kullandığımız gibi kullanabilmemiz Tim Berners-Lee adlı İngiliz bilim insanı sayesindedir. World Wide Web olarak bilinen ‘www’yi icat etmiştir.

 • İngiltere 1966’da FIFA Dünya Kupası’nı kazanmıştır.

Genel olarak, İngiliz futbolu, Premier Lig ve çeşitli üst düzey futbol takımları sayesinde dünya çapında büyük saygı görmektedir. Ancak milli takım, taraftarlarının yüksek zamanlı beklentilerini her zaman karşılayamaz. Ama 1966 senesi istisnadır… Batı Almanya’yı 4-2 yendikleri Dünya Kupası şampiyonluğuyla epey gurur duyarlar.

Ayrıca Yasakların Ülkesi Kuzey Kore Hakkında 32 İnanılmaz Gerçek adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İngiltere Hakkında 10 Eğlenceli Bilgi

İngiltere Hakkında 10 Eğlenceli Bilgi

 • İngiltere’de insandan çok tavuk vardır.
 • Posta pulunu ters zarfa yapıştırmak suçtur.
 • Fransızca, 1066’dan 1362’ye kadar yaklaşık 300 yıl boyunca İngiltere’nin resmi diliydi.
 • Avam Kamarası’nda, yani parlamentoda, ölmek yasa dışıdır.
 • İngilizler kişi başına dünyadaki herkesten daha fazla çay tüketir.
 • York, Danimarka Vikingleri tarafından kalıcı olarak yerleşen ilk İngiliz şehri (867’de) ve Viking yönetimi altında kalan son şehirdi (954’e kadar).
 • Spotted Dick, Bangers and Mash ve Toad in the Hole ülkenin en popüler yemekleri arasındadır.
 • İngiltere’de şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık Brogdale, Kent’te 38,5°C idi.
 • Bira, yüzlerce yıldır burada demleniyor.
 • David (erkek) ve Susan (kadın) en yaygın kullanılan isimlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet esasında ülkedir ancak İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallık’ı oluşturur. Bununla birlikte, Birleşik Krallık egemen devlet olarak tanınan tek ülkedir.

Birleşik Krallık, 1 Ocak 1973’ten beri 47 yıl AB ve selefi Avrupa Toplulukları’nın üyesi olduktan sonra AB’den ayrılan ilk ve şimdiye kadar tek ülkedir. Ülke, 31 Ocak 2020’de AB’den ayrılmıştır.

İlgili Yazılar