İtalya Hakkında Bilgi: 10 Özelliğiyle İtalya Hakkında Merak Edilenler

 • Minik Tospik yazdı.
 • 17 Ağustos 2021
 • 385 okunma

İtalya, büyüleyici tarihi, zengin kültürü ve nefis mutfağı ile Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerindendir. Canlı başkenti Roma’dan, kanallarla bezenmiş Venedik’e ve güneşte kavrulan Calabria’ya kadar sevilecek çok şey vardır. Ama İtalya hakkında gerçekte ne kadar bilgi sahibiyiz? Ülkenin kaç yaşında olduğunu ya da Carlo Collodi’nin kim olduğunu biliyor muyuz? İşte tüm bu soruların cevabı ve İtalya hakkında merak edilen her şey…

İtalya Hakkında Genel Bilgiler

İtalya Hakkında Genel Bilgiler

 • Resmi Adı: İtalyan Cumhuriyeti
 • Yönetim Şekli: Cumhuriyet
 • Başkent: Roma
 • Nüfus: 62.246.674
 • Resmi Dil: İtalyanca
 • Para Birimi: Euro
 • Yüzölçümü: 301.277 km2
 • Başlıca Sıradağlar: Alpler, Apeninler
 • Başlıca Nehirler: Po, Adige, Arno, Tiber

Ayrıca El Salvador Nasıl Bir Ülke? Az Bilinen Gerçekler! adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Coğrafyası

İtalya Coğrafyası

İtalya, güney Avrupa’dan Adriyatik Denizi, Tiren Denizi, Akdeniz ve diğer sulara uzanan çizme şeklinde yarımadadır. Bulunduğu konum, tarihinde önemli rol oynar. Deniz İtalya’yı çevreler ve iç kısmındaki dağlar onu bölgelere ayırır. Alpler ülkenin tepe kısmını keser ve uzun, ince buzul gölleriyle çevrilidir. Alplerin batı ucundan, Apeninler tüm yarımadanın güneyine doğru uzanır. Apeninlerin batısı, Roma da dahil olmak üzere İtalya’nın pek çok tarihi kentine ev sahipliği yapan ağaçlık tepelerdir. Güneyde ise zeytin, badem ve incir yetiştirilen sıcak, kuru kıyılar ve verimli ovalar vardır.

İnsanı ve Kültürü

İtalya İnsanı ve Kültürü

Roma İmparatorluğu’nun yükselişinden bu yana, İtalyan sanatı, mimarisi ve kültürü dünya çapında etkiye sahip olmuştur. Ünlü İtalyan ressamlar arasında Leonardo da Vinci ve Michelangelo bulunur. İtalya, Roma ile çevrili şehir devleti olan Vatikan’dan yönetilen Katolik Kilisesi’nin de kalbinde yer alır. Aile kavramı, İtalyan toplumunun merkezindedir. Gençler, işleri olsa bile 30’lu yaşlarına kadar genellikle evde yaşarlar. Ebeveynler emekli olduklarında da çoğunlukla çocuklarıyla beraber yaşamaya giderler.

Doğası

İtalya Doğası

22 asır boyunca İtalyanlar ve ataları tarlaları temizledi, hayvanları otlattı ve vahşi hayvanları avladı. Bir zamanlar geniş alanları kaplayan ormanlar yok oldu ancak ülkenin ücra yerlerinde ve pek çok milli parkta hala insanlar tarafından büyük ölçüde dokunulmayan vahşi yaşam bulunur. İtalya Alplerinin alçak yamaçları ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlık alanların üzerinde, ilkbaharda özel olarak açan kır çiçekleriyle dolan çayırlar bulunur. Milyonlarca kuş, Afrika’ya yıllık göçleri sırasında dinlenmek için İtalya genelinde durmaktadır.

Devlet ve Ekonomi

İtalya Devlet ve Ekonomi

İtalya’da siyaset, genel olarak heyecan verici ve gürültülü olabilmektedir. Hükümet politikalarını protesto etmek ya da partilerine desteklerini göstermek için kalabalıklar sokaklarda toplanır. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, İtalya ekonomik dönüşüm yaşamıştır. Sanayisi büyümüş ve 1960’ların ortalarında İtalya dünyanın önde gelen ekonomileri arasına girmiştir. İhraç ettiği başlıca ürünler giyim, ayakkabı, yiyecek ve şaraptır.

Tarihi

İtalya Tarihi

İtalya’nın Akdeniz’deki konumu, onu bölgede gelişen eski uygarlıkların ticaret yollarıyla ilişkilendirmiştir. Roma kentinin iktidara gelmesiyle birlikte, İtalyan yarımadası yüzyıllarca süren büyük imparatorluğun merkezi haline gelmiştir. İtalya’nın ilk toplumları M.Ö. 1200 civarında ortaya çıkmıştır. M.Ö. 800 civarında ise Yunanlılar güneye yerleşmiş ve Etrüskler orta İtalya’da ortaya çıkmıştır. M.Ö. 6. Yüzyılda Etrüskler, Etruria adında grup devleti yaratmışlardı. Bu arada, Etruria’nın güneyindeki Latin ve Sabin halkı, Roma adında güçlü şehir devletini oluşturmak için birleşmişlerdir.

Etrüsk kralları Roma’yı yaklaşık yüz yıl yönetmiştir. Ama Romalılar Etrüskleri M.Ö. 510’da kovmuşlar ve tüm yarımadayı fethetmeye devam etmişlerdir. Daha sonra büyük imparatorluğu inşa etmek için yola çıkmışlardır. En geniş haliyle, M.S. 117’de Roma İmparatorluğu, Portekiz’den Suriye’ye, İngiltere’den Kuzey Afrika’ya kadar uzanmaktaydı. Roma’nın ilk imparatoru Octavianus, M.Ö. 27’de iktidara gelmiş ve ‘Augustus Caesar’ adını almıştır. 400 yıldan fazla süren imparatorluktan sonra, M.S. 4. yüzyıl civarında düşüşe geçmişti. 395’te imparatorluk ikiye bölünmüş ve 476’da kuzeyden gelen Germen kabileleri Batı tarafın imparatorluğunu devirmiştir.

12. yüzyılda İtalyan şehir devletleri yeniden yükselmeye ve ticaretten zenginleşmeye başlamıştır. Ancak İtalya, bazı bölgeleri yabancı hanedanlar tarafından kontrol edilen toprak parçası olarak kalmıştır. 1859’da başlayan ayaklanma, yabancıları sürgüne zorlamış ve 1861’de İtalya Krallığı ilan edilmiştir. 1914’te İtalya, Birinci Dünya Savaşı’nda Birleşik Krallık ve ABD’nin yanında yer almıştır ancak savaşın sonunda yoksulluk içinde kalmıştır. Benito Mussolini ve Faşist Partisi, Roma İmparatorluğu’nu yeniden kurma sözü vererek iktidara gelmiştir. Diktatör olarak hüküm süren Mussolini, İkinci Dünya Savaşı’na Almanya ve Japonya’nın yanında girmiştir. Daha sonra yakalanarak idam edilmiştir.

Ayrıca Dünyanın En Garip Ülkesi Butan Hakkında 10 Gerçek adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya Hakkında 10 İlginç Bilgi

İtalya Hakkında 10 İlginç Bilgi

İtalya, Batı Avrupa’nın en genç ülkelerindendir.

İtalya, yalnızca ayrı ulus devletlerin İtalya Krallığı olarak birleştiği 1861’den beri tek ülke halindedir. İtalya’nın Avrupa’daki ve hatta dünyadaki en uzun ve en renkli tarihlerden birine sahip olduğu düşünüldüğünde bu garip görünebilir. İtalya, Roma döneminde tek siyasi varlık olmasına rağmen kısa süre sonra tekrar bölünmüştür.

Pinokyo ilk kez İtalyan gazetesinde yayınlandı.

Canlanan ve yalan söylemeyi seven tahta oyuncağın klasik hikayesi, 1880’de Carlo Collodi tarafından yazılmıştır. İtalya’nın ilk çocuk gazetesi Gioniale per i Bambini’de tefrika edilmiştir. Pinokya o zamandan beri ülkenin kültürel simgesi olmaya devam ediyor ve tüm dünyada biliniyor.

İtalya, dünyadaki en çok UNESCO alanına sahiptir.

Etna Dağı’ndan Alberobello’nun trulli evine, Roma’nın Kolezyum’una kadar İtalya önemli turistik mekanlarla doludur. Yine de 55 dünya mirası alanına sahip olması İtalya’nın daha az bilinen gerçekleri arasındadır.

İtalya, Avrupa’nın en yaşlı nüfusuna sahiptir.

2020’de 1 İtalyan’ın yaş ortalaması 45,7 idi. 2050 yılına gelindiğinde, tahminler İtalyan nüfusunun ortanca yaşını 53 veya 54 olacağını gösterir. İtalya, yaşlanan nüfusu açısından Japonya’dan sonra ikinci sırada yer alırken Almanya ise üçüncü sırada yer alır. Ülkenin bu istatistikleri büyük ölçüde doğum oranına ve uzun ömre indirgenir.

İlk termometre İtalyan mucit Santorio Santorio tarafından tasarlandı.

1612’de icat edilen Santorio’nun cihazı, bir ölçek karşılığında sıcaklık gösterebilen ilk aletti. Ondan önce Galileo, nesnelerin ısınıp ısınmadığını gösteren termoskop üzerine çalışmıştı.

Piller İtalya’da icat edildi.

İtalyan bilim insanı Alessandro Volta 1800’de ilk pili üretti. Elektrik gücü birimi olan ‘volt’a onun adı verildi.

Gözlük de İtalyan icadıdır…

Kesin tarihi bilinmemekle birlikte, düzeltici camlara sahip ilk gözlük çiftinin 13. yüzyılın sonlarında İtalya’da yapıldığı düşünülmektedir. Romalılar uzun zamandır metinleri büyütmek için cam kullanıyorlardı ancak bunlar burun üzerine oturan ilk gözlüklerdi. Başlangıçta çoğunlukla keşişler tarafından kullanılan gözlüklerin son moda versiyonlarında akla ilk gelen ülke İtalya olmaktadır.

Masanın üzerine ekmeği baş aşağı koymanın uğursuzluk getirdiğine inanırlar.

Pek çok İtalyan, somunu baş aşağı koymayı kötü şans olarak görür ancak bu batıl inancın kökenleri kaybolmuştur. Bazı tarihçiler, Orta Çağ’da kasaba infazcılarına verilen ekmeğin bu şekilde yerleştirildiğini ve batıl inancın orada başlamış olabileceğini söyler.

İtalyanlar salatalarını tatlı niyetine yerler.

Pek çok ülkede salatalar meze olarak işlev görürken İtalya’da genellikle ana yemekten sonra yenir. Bunun nedeni, salatadaki kaba yiyeceklerin sindirime yardımcı olduğuna inanılmasıdır. Yine de bu salatalar gerçekten tatlı değildir.

İtalya’da her yıl 14 milyar adet espresso tüketilir.

Pek çok İtalyan günlük kahve payını yerel kafelerde içtiği için İtalya’da barista olmak ciddi iştir. 20.000’den fazla İtalyan barista olarak çalışırken hane başına yıllık kahve tüketimi 37 kilogramdır. Ve İtalya’da günün herhangi bir saatinde espresso içmek uygun olsa da sabah 11’den sonra cappuccino sipariş etmek kesinlikle bazı kaşları kaldıracaktır. Buradakiler kahvesini ciddiye alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Pizza kelime olarak M.S. 10. yüzyıla kadar uzanır ancak modern anlamda pizza, yani domates tabanlı olan, 18. yüzyılın sonlarında İtalya’nın Napoli şehrinde geliştirilmiştir.

Kristof Kolomb, İspanyol bayrağı altında Amerika’ya yaptığı keşif gezileriyle dünya çapında tanınan kaşiftir. Ancak aslında İtalya kökenlidir, 1451’de Cenova’da doğmuştur.

İlgili Yazılar