Kedilerin Az Tüy Dökmesi İçin Neler Yapılabilir?

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 4 Ocak 2021
  • 136 okunma

Sevimli dostlarımızdan biri olan kedilerin tüy dökmeleri durdurulamaz bir şey. Sağlıklı olmaları için her yıl 2 defa yoğun bir şekilde tüy dökerler. Ancak onların tüy dökmelerini engelleyemesek de evinizin temiz olması için yapabileceğiniz birçok uygulamalar vardır. Ayrıca bazı kedi cinsleri ev için daha uygundur, evlerde beslenebilecek en uygun kedi cinslerini ve özelliklerini görmek için linkteki yazımızda bakabilirsiniz.

İşte kedilerin tüy dökmesini azaltmak için yapabileceğiniz uygulamalar..

Sık sık tüylerini tarayın

Sık sık tüylerini tarayın

Kedilerinizin özellikle tüy dökme dönemlerinde düzenli olarak tüylerini tararsanız çevrenizde tüy sorununu en aza indirgemiş olursunuz. Ancak çoğu kedi taranmaktan hiç hoşlanmaz. Bu süreçte onların canını yakmadan, güzel bir şekilde taramalısınız.

Düzenli sağlık kontrollerine götürün

Düzenli sağlık kontrollerine götürün

Kedileriniz mevsimsel durum dışında herhangi bir sağlık problemi nedeniyle de tüy dökebilir. Bu sebeple veterinere götürerek sağlık kontrolü yaptırmalısınız. Hatta sağlık kontrollerini daima düzenli bir şekilde yaptırın ki oluşabilecek başka sağlık sorunlarını da erkenden öğrenerek tedavilerine başlatabilin.

Yeterli su içmesini sağlayın

Yeterli su içmesini sağlayın

Yılda 2 kez gerçekleşen tüy dökme dönemlerinde kediler daha fazla su içmelidir. Yeterli suya doyamayan kediler daha fazla tüy dökme sorunu yaşayabilir. Ve içeceği su daima temiz olmalıdır.

Psikolojik olarak rahatlatın

Psikolojik olarak rahatlatın

Kediler yoğun stres yaşadıklarında tüyleri dökülmeye başlar. Stres sebepleri arasında örnek olarak kapalı yerlerde yaşayamazlar ve hemen stres olurlar. Ya da kedi sevmeyen bir köpekle karşılaştığında ve köpek ona saldırdığında büyük bir stres yaşayabilirler. Bu gibi durumların olmamasına dikkat edin.

Kaliteli mama ile besleyin

Kaliteli mama ile besleyin

Kedilerinizi kaliteli mamalar ile beslemelisiniz. Kaliteli ve sağlıklı olmayan mamalar kedilerin tüylerini dökmesine sebep olabilir. Bu ayrıca tuvalet için de önemli bir konu. Kedilerde tuvalet eğitimi nasıl verilir göz atmak isterseniz linkteki yazımızda..

Temizliğine dikkat edin

Temizliğine dikkat edin

Kedileriniz pirelendiğinde hemen tüy dökmeye başlar. Bu sebeple temizliğine çok özen gösterin. Eğer pirelenirse kediler için özel olarak üretilen pire ilaçları kullanabilirsiniz.

Gerekirse vitamin takviyesi yapılmalı

Gerekirse vitamin takviyesi yapılmalı

Kedileriniz eksik vitamin durumunda tüy dökmeye başlar. Bunu öğrenmek için tabi ki de veterinere gitmeli ve kedinin sonucuna göre ve onların da onayıyla vitamin takviyesi yapabilirsiniz. B vitamini eksikliği tüy dökmesine neden olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler yıl içerisinde tüy döktükleri 2 dönem oluyor. Bunun dışında kullandığınız mama kalitesiz olabilir, B vitamini eksik olabilir, psikolojik olarak stresli olabilir.

Kedinizin tüy dökmemesi için canlarını yakmadan tüylerini taramalısınız. Bunun dışında düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalısınız. Vitamin eksikliği ya da başka bir problemi varsa veterinerin vereceği ilaçları düzenli kullandırın. Yıl içerisinde aşırı tüy döktükleri dönemde bol bol su içmesini sağlayın. Psikolojik olarak onları rahatlatın. Maması da kalitesiz ise değiştirmeniz de fayda var. Kediler çok titiz ve temiz olsalar da yine de siz onların temizliğiyle yakından ilgilenin.

İlgili Yazılar