Muhabbet Kuşu Kafasını Neden Sallar?

 • Tugba yazdı.
 • 19 Eylül 2022
 • 693 okunma

Muhabbet kuşu kafasını neden sallar sorusunun cevabı, bu sevimli canlıyı besleyenler tarafından merak edilir. Evcil hayvan sahipleri, onların her hareketinden bir mana çıkarmaya çalışır. Özellikle biraz evhamlı bir insansanız kuşunuz olağan dışı bir hareket yaptığında hemen endişelenmeye başlarsınız. Bu nedenle muhabbet kuşunun kafa sallama nedenini öğrenmek önem arz eder. Sevimli canlılar yaradılışları gereği oldukça hareketlidir. Kafa sallama ise sık yaptıkları hareketlerden biridir. Neşe içerisinde oyun oynarken ya da kızgınlık dönemlerinde bu hareketi yaptıkları görülür. Ancak hareketin nedeni bir hastalık da olabilir. Solunum yolu hastalıkları veya zehirlenme gibi nedenler kafa sallamaya yol açabilir.

Muhabbet kuşu sahipleri aşırı panik yapmadan kuşlarında olağan dışı gelişen ve sürekli tekrarlayan hareketleri takip etmelidir. Gerekli durumlarda veteriner desteği alınabilir. Evcil hayvanınızda solunum güçlüğü, kusma ve halsizlik gibi belirtiler varsa vakit  kaybetmeden muhabbet kuşunuzu veterinere götürmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Kafasını Sallarsa Ne Yapmak Gerekir?

Muhabbet Kuşu Kafasını Sallarsa Ne Yapmak Gerekir?

Muhabbet kuşu kafa sallarsa yapılması gereken belirli bir süre onu takip etmektir. Baktınız neşeli neşeli oyun oynuyor ya da arkadaşının gagasına kafa sallayarak vuruyor, demek ki herhangi bir sorun yok. Zaten tuhaf bir durum olduğunda bunu anlamanız oldukça kolaydır. Muhabbet kuşunuz kendi huzursuzluğunu da size yansıtır. Ancak her durumu kötüye yormak size de zarar verir. Ne kadar sakin kalırsanız ona o kadar faydanız olur.

Kızgınlık Döneminde Muhabbet Kuşları Kafa Sallar mı?

Kızgınlık döneminde muhabbet kuşlarının kafa sallaması normal olarak kabul edilir. Erkek muhabbet kuşları çiftleşme döneminde dişilerini etkilemek için kafalarını sallamaya başlarlar. Bunu bir nevi dans olarak düşünebilirsiniz. Erkek muhabbet kuşu burada dişisine bir çağrı yapar ve ona isteğini belirtir. Yanıt alması halinde yakın zamanda çok sevimli yavrularınız olabilir. Sadece kızgınlık döneminde değil normal bir arkadaşlık kurma isteğinde de muhabbet kuşu kafasını sallayabilir. Eğer muhabbet kuşunuz yalnız yaşıyorsa ve oyuncaklarına kafa sallıyorsa ona bir eş alabilir ve çiftleşmesini sağlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunda Kafa Sallama Hastalığa Bağlı Olabilir mi?

Muhabbet Kuşunda Kafa Sallama Hastalığa Bağlı Olabilir mi?

Muhabbet kuşunda kafa sallamanın hastalığa bağlı olma ihtimali de vardır. Bir de kusma, halsizlik, dengede duramama gibi problemler de varsa hastalık olduğu neredeyse kesin gibidir. Hastalık zehirlenme kaynaklı olabilir. Kafesteki herhangi bir eşya ya da evin içerisindeki bir bitki zehirlenmeye yol açabilir. Muhabbet kuşu kafasını neden sallar sorusunun cevabı da bu zehirlenmeler olabilir.

Yavru Muhabbet Kuşları Neden Kafa Sallar?

Yavru muhabbet kuşlarının kafa sallaması, onların acıktığının ya da oyun oynadığının göstergesi olabilir. Yavrular henüz yeni yeni vücutlarını keşfettikleri için farklı farklı hareketler yapabilirler. En sık yaptıkları ise kafa sallamadır. Bu hareketi acıktıkları zaman yapabilirler. Ebeveynleri yanlarındaysa zaten onların bu hareketini anlamlandırarak beslemeye başlayabilirler. Sizin elinizden besleniyorlarsa onlara hemen biraz yem verebilirsiniz.

Kafa Sallayan Muhabbet Kuşunu Veterinere Götürmek Gerekir mi?

Kafa Sallayan Muhabbet Kuşunu Veterinere Götürmek Gerekir mi?

Kafa sallayan muhabbet kuşunu veterinere götürmek bazı durumlarda gerekebilir. Kuşunuz eğer neşesiz ve şuursuz bir şekilde kafa sallıyorsa hemen veterinere gitmelisiniz. Neşesi yerindeyse ve tuhaf bir davranışı yoksa veterinere götürmenize gerek yoktur.

Muhabbet Kuşu Besleyenlerin Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Muhabbet kuşu besleyenlerin dikkat etmesi gerekenler oldukça fazladır. Artık sizinle birlikte yaşamaya başlayacak ola bu canlının en rahat edeceği şekilde evinizi düzenlemelisiniz. Kuşunuzu kafesin dışına çıkaracaksanız etrafta onu zehirleyecek bir bitki ya da kemirmesi durumunda zarar göreceği bir eşya bulunmamalıdır. Muhabbet kuşunuzu ilk aldığınız zaman hemen serbest bırakmamalısınız. İlk bir hafta evinizi tanımasına müsaade etmeli; daha sonra etraftaki zararlı her şeyi kaldırarak serbestçe gezmesine izin vermelisiniz

Muhabbet Kuşu Cereyanda Kalırsa Ne Olur?

Muhabbet kuşu cereyanda kalırsa hastalanıp ölebilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kuşlarınızın bulunduğu odayı cereyanda bırakmamalısınız. Balkon kapısı, camların önü muhabbet kuşlarınızı koymak için uygun alanlar değildir.

Muhabbet Kuşu Hangi Odada Olmalıdır?

Muhabbet kuşunun bulunması gereken oda, sizin aktif olarak kullandığınız bir yer olmalıdır. Kullanılmayan bir odada kuşunuzu yalnız bırakmak, onun depresyona girmesine neden olabilir. Bulunduğunuz odada çok yüksek ya da alçak olmayan bir noktaya kuşunuzu koymalısınız. Çok yüksekte olması sizi görmesini zorlaştırır. Alçakta olmaları ise sizden korkmalarına sebebiyet verebilir. Yapmanız gereken onu makul bir noktaya yerleştirmektir.

Muhabbet Kuşu İçin İdeal Oda Sıcaklığı Nedir?

Muhabbet Kuşu İçin İdeal Oda Sıcaklığı Nedir?

Muhabbet kuşu için ideal oda sıcaklığı 20-24 derece arasında olmalıdır. Daha düşük sıcaklıklar, onların hastalanmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınmak gerekir. Özellikle mevsim geçişlerinde siz henüz havalar tam soğumadı diye doğal gazı açmazken onları üşütebilirsiniz. Böyle durumlarda üşümemeleri için etraflarına bir battaniye örtmek işe yarayabilir.

Muhabbet Kuşu İçin Zararlı Salon Bitkileri Hangileridir?

Muhabbet kuşu için zararlı salon bitkileri arasında nergis, sarmaşık, zambak gibi çok sayıda çeşit vardır. Kuşlarınızı saldığınız odada bu bitkilerin olmaması gerekir. Aksi takdirde bitkileri kemirmek kuşları sağlığından edebilir. Zararlı bitkilerden bazıları şunlardır:

 • Amaryllis
 • Sarmaşık
 • Nergis
 • Gündüzsefası
 • Sarmaşık
 • Yonca
 • Atatürk çiçeği
 • Deve tabanı

Muhabbet Kuşu İçin Güneş Zararlı mıdır?

Muhabbet kuşu için güneşin zararı vardır. Özellikle yaz aylarında birçok insan kuşlarını balkona koyarak hava almalarını sağlar. Ancak fark etmeden kuşlarını uzun süre güneşe maruz bıraktıklarında onların ölümüne sebep olabilir. Güneşin doğrudan vurduğu bir noktaya koymadan, gölge bir noktada olmak şartıyla muhabbet kuşlarınızı balkona çıkarabilirsiniz. Muhabbet kuşu kafasını neden sallar adlı bu yazımızda verdiğimiz ayrıntılara dikkat ederek sağlıklı bir yetiştirme ortamı elde edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Muhabbet kuşunun kafasını sallamasının sebebi oyun oynaması, kızgınlık dönemi ya da hastalık olabilir.

Kafasını sallayan muhabbet kuşu halsizlik, kusma, dengesizlik gibi belirtiler de varsa veterinere götürülmelidir.

Kafasını sallayan muhabbet kuşu bu hareketi oyuncaklarına karşı yapıyorsa bir eş almakta fayda vardır.

İlgili Yazılar