En İyi 10 Netflix Bilim Kurgu Filmi

  • Tugba yazdı.
  • 9 Kasım 2022
  • 347 okunma

En iyi 10 Netflix bilim kurgu filmi, keyifli bir vakit geçirmek için oldukça iyi bir seçenek. Bilim kurgu sevenler için çok fazla alternatif mevcut. Netflix sizi bu kadar çok seçenek arasından seçim yapma derdinden kurtarıyor. Size her zaman en iyi filmleri sunan platform sayesinde boş zamanlarınızı daha keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. En iyi 10 Netflix bilim kurgu filmi arasında farklı ve birçok özgün senaryo mevcut. Zaman zaman duygusal ögelerin de eklendiği, yer yer zamanda yolculuk yapılan filmler sizi bambaşka bir boyuta taşıyacak.

Bilim kurgu filmleri arasından seçim yaparken ilk önce konuya odaklanmalısınız. Bunun için yazımızda size spoiler vermeden filmlerin konularından, oyuncularından bahsediyoruz. Böylece seçim yapmanız daha da kolay hale geliyor. Severek izleyeceğiniz filmlere bazen arkadaşlarınızı bazen ailenizi dâhil edebilirsiniz.

1. Inception

inception

Inception, Türkçeye Başlangıç olarak çevriliyor. Filmde hırsızlıkla yeteneği birleştiren Dom Cobb'un hikâyesini izliyoruz. Cobb'un hırsızlık şekli biraz farklı. İnsanların rüyalarına girip onların en önemli sırlarını çalan Cobb, bu yeteneği sayesinde uluslararası bir suçluya dönüşüyor. Ancak bu yaşamı onun sevdiklerini kaybetmesine neden oluyor. Cobb, işi zirvede bırakmak ve çocuklarına kavuşmak için önemli bir işi kabul ediyor. Burada Cobb'un görevi sır çalmak değil bir fikri kişinin zihnine yerleştirmek. Cobb evine dönebilmek için bu işi başarmak zorunda. Leonardo Dicaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon ve Ellen Page gibi oyuncuların yer aldığı film, son yılların en iyilerindendir.

2. Interstellar

interstellar

Interstellar, şimdiki zamanın ötesinde yakın bir gelecekte geçiyor. Ancak bu gelecek çok da iç açıcı değil. İklim değişiklikleri, kuraklık ve sonuç olarak insanlık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. İnsanlık için son bir umut mevcut. Uzayda keşfedilen bir solucan deliği, insanlık için yeni yaşam alanlarının keşfedilmesi olanağı doğuruyor. Bu delikten geçip yeni yaşam alanları araştırmak içinse astronotlara ihtiyaç var. Ancak astronotlar için bu bir hayli zorlu bir süreç. Dünyadaki 7 yılın geçecekleri boyutta bir saate denk gelmesi, görevlerini tamamladıklarında her şeyin çok başka olacağı anlamına geliyor. Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Michael Caine gibi oyuncuları buluşturan film, 2015 yılında beş dalda Oscar kazanıyor.

3. Limitless

2022/11/post-1667647203-3496-limitless.webp

Limitless, New York'lu yazar Eddie Morra etrafında dönen bir hikâye. Morra, son zamanlarda yazma noktasında tıkanıyor. Bunun üzerine bir de kız arkadaşı tarafından terk ediliyor. Hayatın zorluklarıyla kaşı karşıya kalan yazar için bir umut doğuyor. Eski eşinin kardeşi olan Vernon ile karşılaşması tüm hayatını değiştiriyor. Vernon, ona NZT-48 adında bir ilaç tavsiye ediyor. Bu ilaç öyle bildiğiniz gibi bir ilaç değil. Beynin %100 olarak kullanımını sağlayan ilaç ile Morra, hızlı bir şekilde yükseliyor. Ancak ilacın ölümcül olabileceğini ve sürekli kullanılması gerektiğini sonradan öğreniyor. Üstelik ilacın peşine başkaları da düşünce iş, daha tehlikeli bir hal alıyor. Bradley Cooper, Robert De Niro gibi değerli oyuncuları buluşturan filmi soluksuz izleyeceksiniz.

4. Lucy

lucy

Lucy, Limitless ile benzer bir konuya sahip. Beyni daha yüksek bir kapasitede kullanma amacı bu filmde de mevcut. Beynin daha fazla kullanılması halinde neler olabileceğini sorgulayan Lucy filminde sınırlar fazlasıyla zorlanıyor. Lucy rolünde sevilen oyuncu Scarlett Johansson yer alıyor. Morgan Freeman, Choi Minsik, Amr Waked ise bu güzel filmde izleyebileceğiniz diğer oyuncular.

5. I Am Mother

i am mother

I Am Mother, yine gelecekte insanlığın yok olması üzerine kurulu bir film. Filmde başlangıçta bir genç kız ve onu seven robot annesi karşımıza çıkıyor. Bu sırada insanlık tamamen yok olmuş. Anne robotun görevi yeni bir insan ırkı yaratmak. Ancak yaratacağı ırkın üstün özelliklere sahip olması gerekiyor. Genç kız sadece robot annesiyle yaşayıp giderken dışarıda neler olduğunu merak ediyor. Onların yanına gelen yaralı bir kadın ise genç kızın bu merakını giderecek her şeyi biliyor. Filmde Clara Rugaard ve Hilary Swank yer alıyor.

7. I Am Legend

i am legend

I Am Legend, dünyayı etkisi altına alan bir virüsün neticelerini anlatıyor. Ancak bu virüs bildiğiniz gibi değil. İnsanları bir yaratığa dönüştüren virüsün hızlıca yayılması, kimseye kaçacak yer bırakmıyor. Robert Neville isimli bilim adamı, bu virüsten kaçmayı başaran kişilerden biri. Yapayalnız kalan Neville, kendisi gibi hayatta kalanlara ulaşmak için yıllarca uğraşıyor. Kendi kanından bir panzehirle bu virüsü yok etmeyi planlayan Naville, bakalım bunu başarabilecek mi?

8. Eternal Sunshine Of Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine Of Spotless Mind, çok uzun gelmiş olacak ki Türkçeye Sil Baştan olarak çevriliyor. Fantastik bir dünya yaratmayan bu film, hafıza sildirme işlemini konu alıyor. Joel Barish, eski sevgilisinin hafızasını sildirmeye karar verdiği haberini alınca harekete geçiyor. Sevgilisinin kendini unutmaması için uğraşan Barish, maalesef geç kalıyor. Bu nedenle kendisi de hafıza sildirme işlemi yaptırmaya karar veriyor. Film iki dev oyuncuyu bir araya getiriyor. Jim Carrey ve Kate Winslet'in başrolde olduğu film, tekrar tekrar izlemeye değer.

9. Geleceğe Dönüş Serisi

geleceğe dönüş serisi

Geleceğe Dönüş Serisi, bilim kurgu tutkunları için tam bir efsane. Zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştiren Dr. Emmet Brown, ilk filmde birtakım talihsizlikler yaşıyor. Brown'un peşindeki adamlar onu vuruyor. Marty ise bu adamlardan kaçmaya çalışırken 1985 yılından 1955'e gidiyor. Bu yolculuk her ne kadar kazara olsa da Marty'nin yapması gereken önemli işler mevcut. ikinci filmde ise bu sefer yolculuk, 2015 yılına doğru yapılıyor.

2015 yılında yapılan en ufak dikkatsizlik, Marty ve Doktor'un geçmişini tamamen değiştiriyor. Geçmişi tekrar değiştirmek ise yine Marty'e düşüyor. Son filmde ise Dr. Emmet Brown, 1885'de mahsur kalıyor. Marty ise onu kurtarmak için 1955'deki Doktor'dan yardım alıyor. Serinin tüm filmleri oldukça eğlenceli ve heyecanlı. Michael J. Fox, Christopher Lyod'un başrollerde olduğu filmleri hala izlemediyseniz vakit kaybetmeyin.

10. Bird Box

Bird Box

Bird Box, biraz gizemli bir film. Filmde Malorie ve çocuklarının hayatta kalma çabasını izliyorsunuz. Beş yıl önce başlayan bir süreçte tüm dünyada insanlar çıldırmış gibi davranıyor. Görünmeyen bir şeyin etkisi altına giren insanlar, kendini öldürmeye çalışıyor. Bu süreçte hamile olan Malorie hayatta kalmayı başarıyor. Kendi çocuğunu doğuruyor. Bir de hayatını kaybeden bir annenin çocuğuna annelik yapıyor. Beş yıl boyunca hem çocukları hem de kendini sessiz hareket etmeye ve her türlü sese duyarlı olmaya alıştıran Malorie, güvenli bir yer olduğunu öğrenince uzun bir yolu aşıp oraya gitmeye karar veriyor. Bu, onların son şansı. Yol boyunca hiç ses çıkarmamaları ve hiçbir şeye bakmamaları gerekiyor. Sandra Bullock'un başrolde olduğu bu filmi severek izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

En iyi 10 Netflix bilim kurgu filmi tavsiyelerimizi hafta sonu bir arkadaş buluşmasında ve ailenizle güzel vakit geçirmek istediğinizde izleyebilirsiniz. Evde yalnız başınıza canınız sıkılıyorsa da bu filmler tam size göre. Netflix aboneliği satın alarak istediğiniz tüm filmleri istediğiniz cihazdan izleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi 10 Netflix bilim kurgu filmi arasında; Bird Box, Geleceğe Dönüş, Lucy gibi farklı seçenekler vardır.

Zamanda yolculuk filmlerini sevenler Geleceğe Dönüş'ü, Interstellar'ı tercih edebilir. Farklı konular arıyorsanız diğer filmleri tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar