Hafta Sonu İzlenecek 8 Film Önerisi

  • Tugba yazdı.
  • 13 Eylül 2022
  • 198 okunma

Hafta sonu yapılacak en güzel etkinliklerden biri film izlemek. Üstelik online platformlar ve akıllı televizyonlar sayesinde bu artık son derece kolay. Netflix, Blu TV, Exxen gibi platformlar sana, çok sayıda film ve dizi seçeneği sunuyor. Tabii ki film izlemenin keyfi bir başka. Türk ya da dünya sinemasının seçkin örnekleri arasından seçim yapabilirsin. Dilersen sinevizyon kullanarak evinin bir odasını sinema salonuna çevirme şansın da var. Arkadaşlarını, aileni keyfine ortak edebilirsin. Sevgilinle romantik bir film seçerek baş başa vakit geçirebilirsin. Alternatifin çok fazla. Biz de sana destek olmak için hafta sonu izlenecek 8 film önerisi sunuyoruz. Bu filmler bütün haftanın yorgunluğunu atmak, stresini birazcık dindirmek için de sana yardımcı olacak. 

1. Forrest Gump

Forrest Gump

Filmde kahramanımız babasız büyüyen bir çocuk olan Forrest. Forrest annesiyle beraber yaşamakta. Zihinsel becerilerinde birtakım aksaklıklar olan Forrest, bu nedenle devlet okuluna kabul edilmiyor. Annesi onu özel bir okula yazdırarak eğitim almasını sağlıyor. Küçükken arkadaşları tarafından pek de sevilmeyen Forrest'ın tek dostu Jenny. Jenny ise babasıyla yaşayan küçük bir kız ama yaşamında yolunda gitmeyen bir seyler olduğunu filmin ilerleyen sahnelerinde anlıyoruz. Forrest yaşıtlarından zeka olarak geri olmasına rağmen birçok başarıya imza atıyor. Kendini olmadık işlerin ortasında buluyor. Elvis Presley, Kennedy gibi kişilerle tanışması da tamamen tesadüfi. Jenny ise bu süreçte hep dönüp dolaşıp bulduğu kadın. İkisi de bir yerlerde çok farklı hayatlar yaşasalar da tekrar bir araya gelmeyi başarıyorlar. Forrest bir ara Vietnam Savaşı'na da katılıyor. Burada da kendinden beklenmeyecek şekilde kahramanlıklara imza atıyor. Tabii ki hızlı koşması da filmde sık sık işlenen detaylardan biri. Tom Hanks'ın yanı sıra filmin oyuncuları arasında Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field var.

2. Mirage

mirage

Mirage; gerilim türlerinden hoşlananlara hitap eden ve izlerken sıkılmanın mümkün olmadığı filmlerden biri. Hele ki benim gibi zamanda yolculuk filmlerini seviyorsan bu filmi birkaç kere izlemek isteyebilirsin. Film, küçük bir kız çocukları olan genç çiftin yeni bir eve taşınması ile başlıyor. David ve Vera yeni evlerinde kamera ve kasetler buluyor. Kamerada yer alan görüntüleri izlemek istediklerinde ise esas olay başlıyor. Ekranda küçük bir çocuk beliriyor. Görüntü ise 25 yıl öncesine ait. Fırtınalı bir havada Vera bu çocukla iletişim kurabildiğini fark ediyor. Aslında çocuk o videoyu çektiği gün ölecek ama Vera onu uyararak ölmekten kurtulmasını sağlıyor. Ama bunu yaparken kendi hayatını baştan aşağı değiştireceğinden haberi yok. Nico Lasarte adlı çocuk ölümden kurtulunca zamanın akışı tamamen değişiyor. Vera, hiç evlenmemiş ve hiç çocuğu olmamış bir kadın olarak yeni hayatına uyanıyor. Bu durumu düzeltmekse Nico'nun ölümü demek. Vera kendi hayatı ya da Nico'nun hayatı arasında bir seçim yapmak zorunda. Yoksa ikisi için de bir kurtuluş şansı var mı? Filmi Netflix'ten izleyebilirsin.

3. Tatil

tatil

Hafta sonunuzu güzelleştirecek filmlerden biri de Tatil. Kate Winslet ve Cameron Diaz'ın başrolde olduğu filmde kendi hayatlarından sıkılan ve aşk hayatlarında hayal kırıklıkları yaşayan iki kadın, bir internet sitesi üzerinden birbirlerinin evlerini kiralıyor. Yalnız şöyle bir sorun var. İki kadın da birbirinden farklı bir hayat yaşıyor. Iris, kırsal bir yerde yaşarken Amanda ise şehirde yaşayan başarılı bir iş kadını. Bu iki kadın birbirleri ile yer değiştirdiklerinde ise hiç beklemedikleri olaylarla karşılaşacak. Iris'in kardeşi Amanda'nın yeni bir aşka yelken açmasını sağlarken Iris de Miles ile yakınlaşmaya başlar. İki kadın için kısa sürede meydana gelen bu değişiklikler, tatil bittiğinde de devam edecek mi? Seyredip görelim.

4. Güzelliğin Portresi

guzelligin portresi

Korku filmlerini sevenler, yazımızda sizi de unutmadık. Türk işi korku filmleri arasında son zamanların başarılı örneklerinden biri Güzelliğin Portresi. Burçin Terzioğlu, Birkan Sokullu filmin başrolünde. Senelerdir babasını görmeyen Nisan, onun öldüğünü öğrenince birtakım şeyleri yapmaya mecbur kalıyor. Babasının evinde bir süre kalmak zorunda olan Nisan, onun garip resimlerine de katlanmak zorunda. Babasının resimlerinde yer alan karakterler ise oldukça tuhaf. Ürkek bakışlı, işkence gören ve acı duyduğu her halinden belli olan kadınların resimleri bir hayli korkutucu. Bu korkutuculuğu daha da artıran resimdekine benzer biçimde giyinmiş bir kadının Nisan'ı öldürmeye çalışması ve yaşanan diğer tuhaf olaylar. Sence Nisan hayal mi görüyor? Yoksa gerçekten evde gizemli olaylar mı dönüyor? Bu güzel filmi Netflix'te izleyebilirsin.

5. Sil Baştan

Sil Baştan

Orijinal adı Eternal Sunshine Of  The Spotless Mind olan film, Türkçeye "görülen lüzum üzerine" Sil Baştan şeklinde çevriliyor. Filmde Kate Winslet ve Jim Carrey başrollerde. Biten bir aşkın izlerini tamamen hafızadan silmek mümkün mü? Filmde Jim Carrey'in canlandırdığı Joel Barish isimli adam, sevgilisinin bir deneye katıldığı haberini alıyor. Bu deneyde sevgilisi, Joel ile yaşadığı tüm anılarını unutacak. Joel ise deney tamamen başarılı bir şekilde sonuçlanmadan önce kendisini sevgilisine hatırlatmaya çalışıyor. Fakat sevgilisinden olumlu bir tepki alamayınca kendisi de hafızasından ilişkisini sildirmeye karar veriyor. İlişkisini deney sırasında hatırlayan ve güzel anları anımsayan Joel, bir süre sonra bu işlemi yaptırdığı için pişman oluyor. Bu nedenle deneyi sonlandırmaya karar veriyor. Bakalım iki sevgiliyi nasıl bir süreç bekliyor?

6. Yedinci Koğuştaki Mucize

Yedinci Koğuştaki Mucize

Yedinci Koğuştaki Mucize dram türünde bugüne kadar Türkiye'de çıkarılmış en iyi işlerden biri. Zihinsel engelli Memo'nun bir kasabada kızıyla ve babaannesiyle yaşamını sürdürürken başına gelenleri anlatıyor. Memo koyunlarını otlatırken sıkı yönetim komutanının kızı yanına geliyor ve onunla oynamak istiyor. Kız onunla oynarken uçurumun kenarına çok fazla yanaşınca yüksek bir noktadan aşağı düşüyor. Memo onu kurtarmaya çalışırken insanlar küçük kızı onun öldürdüğüne inanıyor. Bundan sonrası ise oldukça korkunç. Sıkı yönetim zamanı olunca cezaevlerindeki işkenceden Memo da payına düşeni alıyor. Babaannesi, kızı ve kızının öğretmeni ise onun suçsuzluğunu ispatlama peşinde. Bakalım Memo'nun suçsuz olduğu anlaşılacak mı? Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, İlker Aksum ve Yurdaer Okur gibi değerli oyuncular filmi izlemeyi ayrı bir keyifli hale getiriyor.

7. Zindan Adası

Zindan Adası

Hafta sonu izlenebilecek 8 film arasında yer alan Zindan Adası filmi, bir akıl hastanesinde meydana gelen olayları soruşturmakla görevli iki polisin etrafında dönüyor. Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli polisler akıl hastanesinde bir hastanın ortadan kaybolmasındaki gizemi çözmeye çalışıyor. Filmde neyin gerçek neyin hayal olduğunu anlamak bazen zorlaşıyor. Bu zorluklar içerisinde bakalım gizem çözülecek mi? Leonardo Dicaprio filmlerini sevenler, Zindan Adası'nı mutlaka izlemeli.

8. Üç Maymun

üç maymun

Tavsiyelerimiz arasında bir de sanat filmi olmasın mı? Sanat filmi deyince hepimizin aklına gelen yönetmen, Nuri Bilge Ceylan. Namı değer NBC'nin filminde Yavuz Bingöl, Hatice Aslan ve Ercan Kesal başrollerde.  Filmin konusu aslında adında gizli. Bazı şeyleri duymazdan görmezden gelmenin nelere mal olacağına dair güzel bir çalışma. Cannes Film Festivali'nden eli boş dönmeyen Nuri Bilge Ceylan bu filmiyle en iyi yönetmen kategorisinde ödül alıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili Yazılar