IMDb Puanı En Yüksek Cüneyt Arkın Filmleri - En İyi Cüneyt Arkın Filmleri

  • Tugba yazdı.
  • 5 Eylül 2022
  • 280 okunma

Cüneyt Arkın... Türk sinemasında kavga, mücadele, kahramanlık deyince ilk akla gelen oyunculardan. Yakışıklılığıyla da dikkatleri üzerine çeken sanatçının romantik filmlerdeki performansını da es geçmemek lazım. 2022 yılında aramızdan ayrılan Cüneyt Arkın, son anına kadar oyunculuğa devam etti. Ardında  300'ün üzerinde film bırakan sanatçı aslında bir doktor. Asıl adı Fahrettin Cüreklibatur olan sanatçı iyi ki doktorluğu bırakmış yoksa böyle bir cevheri hiçbir zaman tanıyamayacaktık.

1- Yıkılmayan Adam

2022/09/post-1662102753-309-yikilmayan-adam.webp

5.6 IMDb puanına sahip olan film, 1977 yapımı. Acı, mücadele, kavga... Bu filmde aradığınız her şey var. Küçük yaşta hapse düşen Çakır hayatı boyunca mücadele etmek zorunda kalır. Hapishane yıllarında bile sürekli suç işlemeyi sürdüren Çakır, gittikçe güçlendikten sonra cezaevinden çıkar. Dışarıda düşmanlarıyla olan mücadelesi ve cesareti onun Yıkılmaz Adam lakabını almasını sağlar. Kahramanımız Çakır, bir ara aşka da düşer. Fakat esas kızımızın babası da kirli ilişkileri olan bir çete lideri olduğu için bu aşkı sürdürmek oldukça zordur. 

Çakır, her zaman halktan yana olan ve halk düşmanlarıyla savaşan bir adamdır. Siyasi mesajlar da içeren filmde zengin kesim eleştirilir. Adından da anlaşıldığı üzere Yıkılmaz Adam her koşulda ayakta kalmayı başarır. Esas kızımız da babasının kirli işler peşinde olduğunu anladığı için her zaman Çakır'ın yanında olur. Filmin sonu ise adeta bir efsane olmuştur. Düşmanları tarafından kurşun yağmuruna tutulan Çakır, asla yıkılmaz. Bu sırada sarf ettiği sözler ise akıllara kazınmıştır. "Ben yıkılmam, belki ölürüm, asla yıkılmammm." Filmde Cüneyt Arkın'a Suna Yıldızoğlu, Eşref Kolçak, Macit Flordun, Turgut Özatav eşlik ediyor.

2- Önce Hayaller Ölür

2022/09/post-1662124690-209-once-hayaller-olur.webp

Önce Hayaller Ölür'ün IMDb puanı 5.8. Filmde sıradan bir hayat süren Kemal'in hayatı, tanıklık ettiği bir trafik kazası neticesinde değişiyor. Bir kişinin ölmesiyle sonuçlanan kazada, şuçluyu gören tek bir kişi var. O da kahramanımız Kemal. Dürüst kahramanımız bu konuda tanıklık yapınca başı tam anlamıyla belaya girer. Evi kundaklanır, karısı kaçırılır. Tüm bunlar kazaya ilişkin tanıklığından vazgeçmesi için yapılır çünkü kazayı yapan arkası sağlam ve kirli ilişkileri olan biridir. Karısını kurtarma konusunda başarılı olamayan kahramanımız, baktı dürüstlük para etmiyor, herkesten intikam almak için kolları sıvar.

En az onlar kadar acımasız bir adama dönüşen Kemal'in yaşadığı bu süreçte, en büyük sıkıntıyı küçük oğlu çekiyor. Filmde dürüstlük, vatanseverlik anlamında yapılan göndermelere de rastlamak mümkün. En güzeli bu filmde sevgili Cüneyt Arkın, çok değerli eşi Betül Hanım ve oğluyla kamera karşısına geçiyor. Filmde gerçek hayattaki kadar mutlu olamasalar da yine Türk sinema tarihinin unutulmaz eserlerinden birinin ortaya çıkmasını sağlıyorlar. Eşref Kolçak, Baykal Kent, Zeki Sezer ve Yüksel Gözen gibi birbirinden değerli Yeşilçam oyuncularını buluşturan filmi keyifle izleyebilirsin. 

3- Yalnız Adam

Yalnız Adam

Yalnız Adam, IMDb puanı 5.7 olan film. Kahramanımız Murat bu filmde de geleneği bozmuyor ve kötülerle savaşıyor. Faili meçhul bir cinayeti çözme peşinde olan Murat, sevdiği kadın tarafından terk ediliyor. Üstelik sebepte para... Kahramanımız suçlularla savaşırken sevdiği kadın, sırf zengin diye suçlu biriyle evleniyor. Bir gazeteci olan Murat, cinayet soruşturması sırasında işinden de oluyor. Eli kolu uzun kişiler, onun bu soruşturmayı yürütmesinden rahatsız oluyor belli ki. Ama o vazgeçer mi? Tek derdi bir masumun kanı yerde kalmasın, zenginlerin çarkı bozulsun. Bu süreçte kendisine rüşvet bile teklif ediliyor. "Boşuna harcanan tek adam sen değilsin bu dünyada." filmin belki de en etkileyici sözlerinden biri. 

Filmde kahramanımız doktorluğunu da konuşturuyor. Yaralanan birini tedavi etmek neyse ama şırıngadaki hava boşluğundan kendisini tedavi eden kişinin doktor olmadığını anlaması, hoş bir ekleme olmuş. Filmde Süleyman Turan'ın canlandırdığı Murat'ın en yakın dostu Eşref karakteri de güzel bir dostluğu sembolize ediyor. Hatta Eşref'i Murat zannedip vuruyorlar ama arkadaşıma canım feda olsun minvalinde birkaç laf ediyor. Böyle dostluk herkesin başına. Tabii ki Murat'ın film boyunca tek dostu Eşref değil. Bir de sevimli köpeğimiz var. Filmde Mandingo müzik grubunun eserlerinden olan Fever Pitch, Sacrifice gibi müziklerin çalması da bir hayli iyi düşünülmüş. Semra Özdamar, Erol Taş, Turgut Boralu, Şükriye Atav gibi unutulmaz oyuncuları buluşturan film, biraz nostalji isteyenler için birebir. 

4- Önce Vatan

2022/09/post-1662124628-5006-once-vatan.webp

Önce Vatan, 5.8 IMDb puanından daha fazlasını hak ediyor diyebilirim. Vatanseverliği iliklerine kadar hissedeceğin bu filmde kahramanımız idealist bir subay. Kıbrıs Barış Harekatı dönemi. Kahramanımız da Kıbrıs yolcusu. Özel görevle Kıbrıs'a giden subayımız orada kendisi gibi vatansever bir kıza aşık oluyor. Bu Kıbrıslı köylü kızı ile beraber Yavru Vatan'ı savunuyorlar. Kahramanımız Yavuz bu mücadele sırasında bacağından ağır şekilde yaralanıyor ve zor şartlar altında Türkiye'ye tedaviye gidiyor. Yavuz'un Türkiye'deki zengin ve şımarık nişanlısına da değinmeden edinmeyeceğim. Kızın zengin babası Yavuz'un kahramanlıklarını firmasının reklamı için kullanmak isteyince ortada nişan falan kalmıyor.

Yavuz, tekrar Kıbrıs'ta sevdiği Zeynep'i bulmak için dönüyor. Zeynep ise bu sırada kahramanımızdan bir bebek bekliyor. Zaman geçiyor bebek doğup büyüyor bile. Kıbrıs'ta tekrar savaş başlıyor. Zeynep'le Yavuz tekrar buluştuğunda ise savaşın acımasız yüzüyle karşılaşıyorlar. Filmde Cüneyt Arkın'a Fatma Girik eşlik ediyor. 

5- Çöl Kartalı

2022/09/post-1662101720-5456-col-kartali.webp

IMDb puanı 5.8 olan Çöl Kartalı filminde Cüneyt Arkın'ı bu sefer bir Osmanlı subayı olarak iziliyoruz. Her şey veliaht prensinin Bedeviler tarafından kaçırılmasıyla başlıyor. Prensi kurtarmak içinse iki Osmanlı subayı görevlendiriliyor. Murat ve Faruk adındaki subaylarımız, bu görevde kılıktan kılığa girip türlü tehlikelerle boğuşuyor. Aşk olmadan olur mu? Ama filmde işler biraz karışık çünkü iki subay da aynı kıza hem de paşanın kızına aşık oluyor. Kızımız, Murat'ı sevse de biraz da mecburen Faruk'la evleniyor. 

Düğün gecesi bu durumu Faruk'a itiraf eden gelinimiz, Murat'ın aşkından vazgeçmiyor. Murat ise sevdiği kızın evlendiğini duyunca kahroluyor. Ve kendini devleti için mücadeleye adıyor. Hatta gelin kızımız bile üniformasını çekip savaşa dahil oluyor. Filmde Süleyman Turan, Bahar Erdeniz, Atıf Kaptan, Meral Zeren gibi oyuncular da var. Aksiyonu bol bu filmi Cüneyt Arkın hayranları mutlaka izlemeli. 

6- Kavga

Kavga

Kavga, 5.8 IMDb puanıyla sevilen filmlerden biri. Filmin açılış sahnesinde kahramanımız Kemal ve kardeşinin çocukluğunu izliyoruz. Bir lokma ekmeğe muhtaç olan bu iki kardeşten büyük olan Kemal. Kemal küçük yaşına rağmen kendinden vazgeçmiş ve kardeşi için çabalıyor. Çalışıyor ve en sonunda mecburen çalıyor. Bir parça yiyecek bulamadığı için hırsızlık yapan Kemal, sonunda hapse düşüyor. Hapishanede cesaretiyle nam salan kahramanımız ömrünün büyük bölümünü demir parmaklıklar ardında geçiriyor. Neyse ki kardeş okuyup öğretmen oluyor. Kemal hapishaneden çıktıktan sonra da çetelerle mücadele etmekte. Salih Kırmızı, Hüseyin Peyda, Nuri Tuğ ve Selahattin Fırat filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor. 

7- Hakanlar Çarpışıyor

2022/09/post-1662124628-0711-hakanlar-carpisiyor.webp

Hakanlar Çarpışıyor, Cüneyt Arkın'ı bu sefer Türk tarihindeki bir kahraman olarak karşımıza çıkarıyor. 5.9'luk IMDb puanına sahip bu filmde zamanın Türkistan topraklarında Türklerin Çinlilerle olan mücadelesi anlatılıyor. Fakat Türkler de kendi aralarında sorunlar yaşıyor. Cüneyt Arkın'ın canlandırdığı Olcayto karakteri bir taraftan Çinlilerle bir taraftan diğer düşmanları ile mücadele ediyor. Bu mücadeleden Olcayto'nun karısı ve oğlu da nasibini alıyor. Filmde; Hüseyin Peyda, Bahar Erdeniz, Aytekin Akkaya gibi değerli oyuncular, ortaya izlemekten keyif alacağınız bir yapıt çıkarıyor. 

8- Alev Alev

2022/09/post-1662101778-2963-alev-alev.webp

5.9'luk IMDb puanına sahip filmde bu sefer kavga yerine aşk ve ihtiras var. Filmde Cüneyt Arkın'ın yakışıklılığının yanına bir de Tarık Akan'ın karizması ekleniyor. Gülşen Bubikoğlu'nun güzelliğini de unutmamak lazım. Alev ve Murat karakterlerinin aşkı konumuz. Bu iki genç birbirlerini çok seviyor ve evlenme planları yapıyor fakat işler Murat'ın yat kaptanı olarak çalışmaya başlamasıyla değişiyor.

Yatın sahibi Şahin. Şahin'in bir de yeğeni Ümran var. Ümran Murat'ı beğeniyor. Her ne kadar Alev'i sevse de bir yerden sonra Ümran'a karşı koyamayan Murat, sonunda onunla evleniyor. Alev ise bu süreçte hamile. İntikam için Şahin'e yaklaşmaya çalışan Alev, sonunda başarılı oluyor ve Murat'ın karşısına Şahin'in nişanlısı olarak çıkıyor. Çiğdem Tunç, Hulisi Kentmen, Sevda Aktolga ve Şemsi İnkaya filmde izleyebileceğiniz diğer oyuncular. 

9- Osmanlı Kartalı

2022/09/post-1662124629-7963-osmanli-kartali.webp

6.1 IMDb puanına sahip filmde, Cüneyt Arkın'ı bir Kafkas kumandanı olarak izliyoruz. Filmde gizli görevlerde karşımıza çıkan Cüneyt Arkın'ın adı İslam Bey. İslam Bey, Kafkas lideri Hacı Murat'ın oğlu. Rusların himayesine girmemek için mücadele eden Hacı Murat, Rus Kalesine, oğlunun peder kılığında girmesini sağlıyor. Bir ara prens kılığında da izlediğimiz İslam Bey, bu kadar çabanın mükafatını sonunda alıyor. Osmanlı Kartalı oyuncularından biri de çok değerli Kadir Savun. Nubar Terziyan, Oktar Durukan, Önder Somer gibi Yeşilçam yıldızları da bu filmde oldukça iyi bir performans sergiliyor. 

10- Kara Murat Serisi

2022/09/post-1662124626-7732-kara-murat-olum-emri-filmi.webp

Kara Murat serisinde yayımlanan pek çok film var. Serinin toplam IMDb puanı ise 6.2. Kara Murat, Cüneyt Arkın'ın bu kadar sevilmesinin belki de en önemli nedeni. Bu serinin tarihi sevmemizde ki rolünü de unutmamak lazım. Seride yer alan filmler şunlar:

  • Kara Murat Fatih'in Fedaisi
  • Kara Murat Fatih'in Fermanı
  • Kara Murat Ölüm Emri
  • Kara Murat Kara Şövalye'ye Karşı
  • Kara Murat Şeyh Gaffar'a Karşı
  • Kara Murat Denizler Hakimi
  • Kara Murat Devler Savaşıyor

Kara Murat Fatih'in Fedaisi filmi adından da anlaşılacağı üzere Fatih Sultan Mehmet'i anlatılıyor. Bu filmde kahramanımız, Türklere zulüm eden kim varsa kılıçtan geçiriyor. Bizans prensesine gönlünü kaptıran Sultan'ın sevdiceği öldürülüyor. Kara Murat'ın görevi ise katilleri yakalamak ve intikam almak. Bu intikam sürecini Kara Murat Fatih'in Fedaisi filminde izliyoruz. Kara Murat Ölüm Emri filminde  ise kahramanımız, Bizans oyunlarını bozmak için harekete geçiyor. Sultan II.Murat vefat ediyor ve tahta çıkma sırası II.Mehmet'te. Gel gör ki Bizans lideri Şehzade Orhan'ı tahta çıkarmaya çalışıyor. Kara Murat'da tabii ki hemen harekete geçiyor. 

Kara Murat Kara Şövalye'ye karşı filminde kahramanımızın bir de kardeşi var. Fakat kardeşini küçükken Bizanslılar kaçırıyor ve bir Bizanslı gibi yetiştiriyor. Bu çocuk büyüyünce de Türk köylerini basıyor. Kardeşlerin buluşması ise üzücü bir durum sırasında gerçekleşiyor. Kara Murat Şeyh Gaffar'a karşı filminde Osmanlı'ya isyan eden Şeyh Gaffar'la karşı karşıyayız. Bu filmde kahramanımız Şeyh Gaffar'ın oyunlarını çözmeye çalışıyor. 

Kara Murat Denizler Hakimi filminde Kaptan-ı Derya'nın gemisi ve ganimetleri korsanlar tarafından ele geçiriliyor. Kara Murat'ın görevi ise gemiyi ve içindekileri kurtarmak. Son filmimiz Kara Murat Devler Savaşıyor'da ise kahramanımız iftiraya uğrayan bir valiyi kurtarma peşinde.

Bu birbirinden güzel filmleri severek izleyeceğine eminim. Daha keyifli bir ortam istersen yanına Türk filmlerini izlemeyi seven birkaç arkadaşını almayı da unutma. 

Sıkça Sorulan Sorular

Cüneyt Arkın filmlerinde savaş, fakirlik, tarih, aşk gibi konular işlenir.

Cüneyt Arkın filmlerinin IMDb puanları genelde 5-6 puan aralığındadır.

Cüneyt Arkın filmlerinde dublör kullanmamıştır.

Cüneyt Arkın'ın 330'un üzerinde filmi var.

İlgili Yazılar