En İyi Kemal Sunal Filmleri - IMDb Puanı En Yüksek Kemal Sunal Filmleri

  • Tugba yazdı.
  • 4 Eylül 2022
  • 588 okunma

Efsanevi sanatçı Kemal Sunal, sinema sektörü için ölümsüz olarak nitelendirilebilir. Filmleri yıllar geçse de izlenmeye doyulmayan ve her defasında ilk günkü gibi güldüren sanatçıyı, efsane yapan o kadar çok özellik var ki... Rolünü yaparken adeta o karakterin ruhuna bürünmesi, gülüşü ve farklı şiveleri ustalıkla konuşması; Kemal Sunal'ı bu kadar çok sevmemizin nedeni olabilir. Kemal Sunal'ın filmleri sadece halk için değil sanat için de ayrı bir öneme sahip. Toplumsal sorunların filme yansıtılması, devrin yöneticilerine ufaktan göndermeler, filmlerin Türk sinema tarihinde önemli bir yere sahip olmasını sağlıyor.

Bu kadar sevgi, IMDb puanlarına da yansımış durumda. Sanatçının onlarca filmi arasından sence hangileri daha çok seviliyor? Kemal Sunal'ın büyük bir hayranı olarak bana sorarsan ben hiçbirini ayıramam tabi ama bazılarının yerinin ayrı olduğunu da yadsıyamam. Hadi gel şimdi beraber IMDb puanı en yüksek olan Kemal Sunal filmleri hangileri bir bakalım :)

1- Çöpçüler Kralı

2022/09/post-1662123812-027-copculer-krali.webp

Çöpçüler Kralı... IMDb puanı 8.6. olan filmin içinde aşk, rekabet, kıskançlık, şöhret; kısacası ne ararsan var. Kahramanımızın adı Apti. Belediyenin cevval temizlik görevlisi. Tabiri yerindeyse "çöpçüsü". Apti, sokakları süpürüp civardaki apartmanlarda oturanların isteklerini yerine getirirken birine sevdalanıyor. Temizlik için sokaktaki apartmanlara gelen Hacer, Apti'nin aşkı. Bir de zabıta memurumuz var. Şener Şen'in canlandırdığı zabıta memuru, Hacer'in temizliğe geldiği evlerden birinde oturuyor. Tabi adam zabıta olunca mahalleli ve bizim Apti kendisinden biraz çekiniyor. Makamına hürmeten diyebiliriz.

Apti'nin aşkı Hacer, zabıta memuruyla aşk yaşıyor ama bir de amirimizin annesi var işin içinde. Sence koca zabıta memuru "bir hizmetçi parçası" ile evlenir mi? Bunu filmi izleyince görebilirsin. Hacer kızımızın erkek kardeşleri ve babası da filmin önemli bir parçası. Amirimiz kızı bir türlü istemeye gelmeyince cevval ağabeylerimiz devreye giriyor. Biraz korkutuyorlar amirimizi. Hacer de zabıtayı kıskandırmak için bizim Apti'ye yanaşıyor. 

Hacer'in gelgitleri arasında bizim Apti bir ara yanlışlıkla sahneye çıkıp ünlü bile oluyor. Ama belediye işi gibisi var mı? Emekliliği var, sigortası var. Bir şekilde bu şöhret işi kısa sürüyor. Hacer bu süreçte hala gelgitler yaşıyor. Bir ara Apti'yle evlenmeye karar verip vazgeçen Hacer'in hayali elalemin evini temizlemekten kurtulmak, evinin hanımı olmak yönünde. Apti'yle böyle bir hayal kurmak zor olsa da amirimiz bunu vadedebiliyor. Bakalım kızımız kimi seçecek ve bu seçim kimi mutlu ya da mutsuz edecek? Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Gruda, İhsan Yüce ve Erdal Özyağcılar gibi değerli oyuncuları buluşturan bu filmi, tekrar tekrar gülmek için izleyebilirsin. 

2- Hababam Sınıfı Tatilde

2022/09/post-1662112422-9779-hababam-sinifi-tatilde.webp

Rıfat Ilgaz'ın efsane eseri Hababam Sınıfı, film olarak da oldukça seviliyor. Bir seri halinde çekilen filmin en sevilen bölümlerinden biri Hababam Sınıfı Tatilde. Kahramanlarımız bu sefer okulun dışına çıkıyor. Bu filmde yaramaz öğrencilerin arasına kızlar da katılıyor. Bir de genç ve idealist bir öğretmenimiz var bu bölümde. Avni Hoca... Öğrenciler bu genç öğretmenin kendilerine gösterdiği yakınlığı biraz kötüye kullanıyor. Sınıfa gelen kızlarımız da erkek öğrencilerin kötü niyetlerinden payını alıyor ve "şaka" adı altında yaptıkları acımasızlıklara maruz kalıyor.

Mahmut Hoca bu filmde de öğrencilere yol göstermeye çalışsa da onu pek dinleyen yok. Yine bir ceza sonucu haylaz öğrencilerimiz kendilerini kampta buluyor. Bu kampta kızlar ve erkekler arasında rekabet devam ediyor. Nihai barış ise Mahmut Hoca'ya karşı iş birliği yapmak için gerçekleştiriliyor. Filmde bir de okulun tahliyesiyle ilgili bir sıkıntı var. Okulun tahliyesi gerçekleşirse ne olacak? Her ne kadar okumaya hevesleri olmasa da çocuklar nerede okuyacak? Filmi izleyip bu sorulara cevap bulabilirsin. Kemal Sunal'a bu filmde Münir Özkul, Şener Şen, Ayşen Gruda, Sevda Aktolga, Feridun Şavlı gibi sevilen oyuncular eşlik ediyor. Filmimizin IMDb puanı 8.6. 

3- Kapıcılar Kralı

2022/09/post-1662111947-1312-kapicilar-krali.webp

8.4'lük IMDb puanı ile Kapıcılar Kralı sanatçının en güzel filmlerinden. Her biri birbirinden ilginç karakterlerle dolu apartmanda kahramanımız Seyit, kapıcılık yapıyor. İki çocuğu ve karısıyla kapıcı dairesinde kalan Seyit'i uyanık birisi diye tanımlamak yanlış olmaz. Meyve sularını içki diye satmak, bir komşudan aldığı yumurtayı diğerine marketten aldım diye vermek; Seyit'in numaraları arasında. Bir de eziyeti bol bir apartman yöneticimiz var. Seyit ona Albayım diyor. Albay, Seyit'e kömür taşıtarak ya da sabah koşusuna çıkararak çeşitli eziyetler ediyor. Sence bu eziyetler bir yerde son bulur mu? 

Apartmanda bir de servetinin haddi hesabı olmayan Üveyit Bey var. Üveyit Bey, Seyit'i seviyor ve ona güveniyor. Üveyit Bey'in apartmandaki bir dairesini kiraya vermesiyle işler bir hayli değişiyor. Apartmana yeni taşınan karı koca, ilk baştan gizemli halleriyle dikkat çekiyor. Seyit yeni kiracının karısının güzelliğinden bir hayli etkileniyor. Ne dersin bir yasak aşk mı doğacak? Kemal Sunal, Sevda Ferdağ, Bilge Zobu, Sevil Üstekin ve Güler Ökten gibi zengin oyuncu kadrosuyla bu film defalarca izlenmeye değer. 

4- Kibar Feyzo

2022/09/post-1662111897-8938-feyzo.webp

8.7'lik IMDb puanıyla dikkat çeken Kibar Feyzo, anlatmaya neresinden başlayacağımı bilemediğim bir film. Siyasi eleştirileri, hukuk düzenine yaptığı gizli göndermeler ve başkaldırının yanına eklenen komedi... Kahramanımız Feyzo askerden yeni gelmiş, tek derdi bir an önce sevdiği kızla evlenebilmek. Bir de rakibi Bilo var. O da aynı kıza talip. Köy yerinde ha deyice evlenmek mümkün mü? Başlık parası en büyük dert. Bir de ağa belası var. Ağanın izni olmadan köyde kuş uçurmak mümkün değil. Bu böyle gitmez ama ne yapılması gerekir acaba? 

Filmde ezilen, hor görülen halkın temsilcisi Feyzo, ağayla ters düşünce şehre çalışmaya gidiyor. Şehirde sendika, grev, paralı tuvalet gibi farklı şeyleri öğrenen Feyzo, öğrendiklerini köyünde denemeye kalkıyor. Bazen başarısız olup gaza getirdiği köylülerle beraber dayağını yiyip otursa da pes etmiyor. Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, İhsan Yüce, Şener Şen ve İlyas Salman. Dev oyuncu kadrosuyla bu filmi izlemek ayrı bir keyif. 

5- Şabanoğlu Şaban

2022/09/post-1662123813-7075-saban-oglu-saban.webp

Şaban Oğlu Şaban, 8.7 IMDb puanına sahip. Film alışılagelmişin dışında bir savaş sahnesiyle başlıyor. Savaş borozanlaını çalmakta biraz zorlanan askerlerimizin adı Şaban ve Ramazan. Kahramanlarımız ordunun düzenini biraz alt üst ediyor gibi. Bir de kumandanımız Hüsamettin var. Biraz üç kağıtçı. Kahramanlarımız askerlik hizmeti bitince sivil hayata dönüyor. Tesadüfen bir kabadayıyı mağlup edince kumandanımızın babası tarafından gizli polis olarak görevlendiriliyorlar.

Gizli polislerimizin vazifesi kumandanın babasının yani Nazır Paşa'nın kız kardeşinin kaybolan elmasını bulmak. Bunun için evde yaşayan herkesi sorguluyorlar. Sorgulama aşamasında bazen dilenci bazen de bohçacı olup kılık değiştiriyorlar. Nazır Paşa bir evde kız kardeşi, kızları, damatları, oğlu ve gelini ile bir arada yaşıyor. Bu evde yaşayan herkes hırsız olabilir. Aman dikkat :) Filmde Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Sevda Aktolga, Ayben Erman gibi değerli oyuncular rol alıyor. 

6- Süt Kardeşler

2022/09/post-1662123814-0759-sut-kardesler.webp

Süt Kardeşler, 8.9 IMDb puanına sahip. Filmde Kemal Sunal'ı bu sefer bahriyeli olarak görüyoruz. Tabi can arkadaşı Ramazan da yine yanında. Filmde kahramanımız Şaban'a süt annesinden bir mektup geliyor. Süt annesinin yavrusunu göresi gelince onu yanına çağrıyor. Bir de mektupta süt kardeşinin resmini yolluyor. Resmi gören Ramazan, Şaban'ın süt kardeşine aşık olmaz mı? İp zaten burada kopuyor. Şaban'a izin kağıtlarını değiştirmeyi teklif eden Ramazan, onun yerine süt annenin evine gidiyor. 

Ramazan süt kardeşinin evli olduğunu öğrenince artık iş başka bir yöne doğru gidiyor. Bir de damat Bayram ortaya çıkınca ev halkı kimin kim olduğunu iyice karıştırıyor. Bu filmde de kumandanımız Hüsamettin var. Kumandanımız Şaban'ın süt annesinin ağabeyi. Oldukça sinirli bir yapısı olan kumandanımız donanmadan Şaban'ı ve Ramazan'ı tanıyor aslında. Filmde bir de geceleri gelen Gulyabani var. Dev bir yaratık olan Gulyabani sence kimin eseri? Filmde Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen, Ali Şen, Ayşen Gruda, Adile Naşit ve daha nice değerli oyuncumuzu keyifle izleyebilirsin. 

7- Tosun Paşa

2022/09/post-1662112772-5786-tosun-pasa.webp

8.9 IMDb puanıyla karşına çıkan Tosun Paşa, bir evde hizmetli olarak çalışan Şaban'ın öyküsünü anlatıyor. Halalar, enişteler, yengelerden meydana gelen Tellioğulları ailesi ve düşmanları Seferoğulları... Bir de ortada bir türlü paylaşılamayan Yeşil Vadi var. İki aile her buldukları fırsatta kavga ederken Yeşil Vadi'yi ele geçirme yollarını düşünüyorlar. Sonunda en mantıklı çözüm, dönemin en önemli devlet adamlarından olan Daver Bey'in kızıyla evlenmek olarak görünüyor. Tellioğulları'nın oğlu Lütfi; Seferoğulları'nın oğlu Suphi, Leyla Hanım'a talip oluyor. 

Leyla Hanım sence hangisini beğeniyor? Osmanlı zamanlarını anlatan bu filmde Daver Bey, modern bir baba gibi davranıp kızına fikrini soruyor. Kızımız biraz ayran gönüllü gibi ama olsun. Tellioğulları bu yoldan pek fazla umduklarını bulamayınca Tosun Paşa adındaki paşanın kendi akrabaları olduğu yalanını uyduruyor. Peki Tosun Paşa rolüne kim bürünüyor dersin? Şaban, Tosun Paşa olarak Daver Bey'i ve Seferoğullarını kandırmaya çalışıyor. Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda ve diğer oyuncular size bu filmde inanılmaz bir seyir keyfi yaşatıyor. 

8- Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

2022/09/post-1662113026-5086-hababam-sinifi-sinifta-kaldi.webp

8.9 IMDb puanına sahip olan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, haylaz öğrencilerimizin bu sefer sınırları aştığı bir film. Çamlıca Lisesi'nde edebiyat öğretmeni olarak göreve başlayan genç ve güzel Semra öğretmen, haylazlarla baş etmekte biraz zorlanıyor. Genç ve saf bu öğretmen, ilk başta tüm şakaları hoş görse de son aşamada Hababam Sınıfı'nın yaptığı şaka, genç öğretmeni tam anlamıyla çileden çıkarıyor. Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Münir Özkul gibi çok saygın oyuncuları buluşturan film, ders çıkaracak mesajlar içeriyor. 

9- Hababam Sınıfı

2022/09/post-1662123812-77-hababam-sinifi.webp

Kemal Sunal'ın 9.2'lik en yüksek IMDb puanına sahip filmi. Filmde öğrenciler ilk defa Mahmut Hoca ile tanışıyor. Okulda göreve yeni başlayan Mahmut Hoca kısa sürede öğrencilerin korkulu rüyası haline geliyor. Fakat yaptığı iyiliklerle de onların gönlünü kazanmayı başarıyor. Filmde Ferit karakteri etrafında pek çok olay dönüyor. Yakışıklılığı ile dikkat çeken Ferit, lisede olmasına rağmen evli ve hatta çocuğu bile var. 

10- Hababam Sınıfı Uyanıyor

2022/09/post-1662123812-3958-hababam-sinifi-2.webp

8.8 IMDb puanına sahip olan Hababam Sınıfı Uyanıyor'da öğrencilerimizin bir nebze de olsa aklı başına geliyor gibi. Mahmut Hoca'nın eski bir tanıdığının oğlu olan Ahmet, sınıfımızda eğitim görmeye başlıyor. Haylaz sınıfımız Ahmet'e birçok şakayla karşılıyor. Bu şakalarla gülüp geçen ve onlarla arkadaş olmaya çalışan Ahmet bir yerde pes ediyor. 

Sen de bu keyifli filmleri izleyerek gününü daha güzel hale getirebilirsin. Tüm filmlerinde muhteşem bir oyunculuk sergileyen Kemal Sunal bünyeye adeta bir anti depresan etkisi yapıyor. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kemal Sunal 1972 yılında Tatlı Dillim filminde rol alarak sinema kariyerine başlamıştır.

Kemal Sunal toplam 82 filmde rol almıştır.

Kemal Sunal en son Propaganda filminde oynamıştır.

Kemal Sunal, "Güllü Geliyor Güllü" filmi hariç tüm filmlerde kendi sesini kullanmıştır.

İlgili Yazılar