Ev İçin 6 Koşu Bandı Önerisi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 28 Haziran 2021
  • 458 okunma

Kimi zaman spor yapmak için salona gitmeye veya dışarı çıkmaya üşenirsiniz, zaten ev konforunda fit kalmanın keyfi de başkadır. Koşu bantları ise, istediğiniz yere koyma fırsatı vererek rahatça spor yapmanızı sağlar. Özellikle evimizin sıcağından kopamadığımız kış günlerinde hem sıcak hem uzun hem de tempolu koşular yapmak için idealdir. Koşu bantları sayesinde formunuzu ve kilonuzu korumanın yanında, diyetinize destek olarak daha hızlı kilo verebilirsiniz. Peki hangi koşu bandını seçmem gerektiğini nasıl bileceğim derseniz, onun cevabı da bizde…

Öncelikle, az sonra vereceğimiz koşu bandı önerilerinin haricinde bireysel tercihler yapmak isteyenler için koşu bandı seçilirken nelere dikkat edilmeli, hangi özellikleri incelenmeli gibi konularda bilgi vermek gerekir.

Koşu Bandının Motor Gücü Ne Anlama Gelir, Kaç Olmalıdır?

Motor gücü değeri, koşu bandı almak için araştırmalar yaparken karşınıza çıkacak ilk şeyler arasındadır. Koşu bandında motor gücü taşıma kapasitesiyle ilgili değerlerdendir. Mesela, motor gücü 2hp AV olan koşu bandı ortalama olarak 110 kilogram taşıma kapasitesine sahiptir.

Taşıma Kapasitesi

Bandın taşıma kapasitesi kullanacak kişinin veya kişilerin ağırlığından ortalama %20 oranda daha ağır olmalıdır. Eğer bandı ev halkı birlikte kullanacaksa bu ağırlık evdeki en ağır kişi baz alınarak belirlenmelidir. Örneğin bu kişi 100 kg ise, 120 kg taşıma kapasitesi olan koşu bandı tercih edilmelidir. Ancak gereğinden fazla kapasiteye sahip koşu bandı tercih edilirse bant daha yüksek motor gücüyle çalışacağı için gereksiz elektrik harcamasına neden olabilir. Öte yandan, eğer koşu bandını kullanacak kişi 130 kilogram veya daha üzeri ağırlığa sahipse profesyonel koşu bandı tercih edilmelidir. Profesyonel koşu bandının alınamadığı durumlarda ise, motor gücü en az 2,5 hp veya üzeri bantların tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

Az Elektrik Harcaması

Günümüzde artık neredeyse tüm elektrikli aletlerde dikkat ettiğimiz bu özellik koşu bantları için de aynı ölçüde gereklidir çünkü koşu bandının motor gücü ne kadar yükselirse elektrik harcama oranı da aynı şekilde artacaktır. Kullanacak kişinin kilosuna bağlı olarak tercih edilecek taşıma kapasitesi arttıkça motor gücü artacak dolayısıyla elektrik sarfiyatı da artacaktır.

Hız

Belki de en önemli özellikler arasında olan hıza, vücudunuzun yeterliliğine uygun olması veya spor esnasında kazalar olmaması adına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ev tipi koşu bantları çoğunlukla 12-14 km/saat hızda yapılmaktadır. Tempolu yürüyüş değerinin saatte 6 km olduğunu ve bu cihazlarda saatte maksimum 14 km yapıldığını hesaba katarsak tempolu yürüyüş ve koşu için oldukça yeterli olduklarını söyleyebiliriz. Ancak daha yavaş koşu bandı tercihleri de mevcuttur. Dolayısıyla burada seçim tamamen size bağlı, iyi koşuculardansanız km/saat değeri yüksek bantları tercih edebilirsiniz.

Bandın Yürüme Alanı

Koşu bantlarında ortalama yürüme alanı 40x120 cm’dir. Bu değer, ortalama fiziksel değerlere sahip kişiler için uygun olduğu için bu değerin altına düşmemeye çalışmak faydalı olacaktır. Fiziksel özelliklerinize ya da yürüyüş biçiminize göre daha geniş almak isteyebilirsiniz ancak genişlik arttıkça fiyatın da arttığını unutmamak gerekir.

Bandın Eğimi

Kimi koşu bantlarında olan bu özellik, yokuş aşağı veya yukarı yürümek-koşmak isteyenler için düşünülmüştür. Farklı kas gruplarını çalıştırmak ya da yürüyüşü daha zor hale getirmek gibi planlarınız varsa eğimli koşu bantlarını tercih edebilirsiniz. Eğimli alanda koşarak daha kısa zamanda daha fazla kalori harcayabilir, dolayısıyla kondisyonunuzu artırarak hızlı kilo verebilirsiniz.

Esnek Zemin

Yürürken ve koşarken yaptığımız şey aslında zemine darbe uygulamaktır. Esnek zeminli koşu bandı bu darbeyi emip şiddetini azaltarak sizi diz, eklem ve kas rahatsızlıklarından korur. Bacaklarda ve dizlerde ağrı oluşmasını önler.

Emniyet Mandalı

Koşu bandının, olası düşme durumlarında koşu bandını otomatik olarak durduran ve sizi daha büyük kazalardan koruyan, yürüyüş esnasında üzerinize tutturacağınız mandalı bulunması da oldukça önemlidir.

Koşu Bandının Kurulu Haldeki Boyutları

Eviniz için ideal koşu bandını ararken öncelikle onu evinizde nereye koymak istediğinize karar vermeniz işiniz kolaylaştıracaktır. Koyacağınız alanın boyutlarına göre, bandın kurulu haldeki boyutlarına dikkat ederek seçim yapmanız halinde evdeki alanınızı kısıtlamamış olursunuz.

Katlanabilmesi

Ev için en ideal koşu bantları katlanabilir olanlardır çünkü istediğiniz zaman açıp kapatma özgürlüğünüz vardır. Böylece kullanılmadığı zamanlarda daha az yer kaplar ve gözünüze batmaz.

Gösterge Paneli

Yürüyüş-koşu sırasında gelişiminizi takip etmek adına dijital ekranlı gösterge panelleri oldukça faydalıdır. Üstelik hazır programları sayesinde çeşitli zorluk dereceleri seçerek daha hızlı kalori yakmak gibi hedefler belirleyebilirsiniz. En hayati olanı ise nabız kısmıdır çünkü nabzını kontrol ederek gerektiği zamanlarda tempo düşürmenizi sağlar.

Az önce saydığımız özellikleri göz önünde bulundurarak, fiyatına göre performansı oldukça iyi olan ev için ideal 6 koşu bandı önerisi… Üstelik internet üzerinden satın alarak, kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz.

Ayrıca En Çok Kalori Yaktıran Spor Branşları ve Egzersizler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Voit Balance Plus (Masajlı)

Voit Balance Plus (Masajlı)

Motor Gücü: 2,5 hp AV

Taşıma Kapasitesi: 110 kilograma kadar

Gösterge: LCD ekran göstergede hız, zaman, mesafe, nabız, kalori, body flat değerleri

Hız: 0,8-12 km/saat

Program: 12 adet hazır + 1 manuel program

Yürüme Alanı Ebatı: 42x122

Ağırlık: 58 kg

Eğim Seçenekleri: 3 kademeden oluşan manuel eğim

Zemin: Soft Flex

Koşu bandı kategorisinde en çok rastlanan markalardan Voit’in ev için tasarlanan, katlanabilen ve çok satan modellerindendir. Masaj, twister, mekik, MP3 girişi ve hoparlör gibi ekstra özellikleri bulunmaktadır.

2. Ultima DC-3000 (Masajlı)

Ultima DC-3000 (Masajlı)

Motor Gücü: 2,75 hp AV

Taşıma Kapasitesi: 110 kilograma kadar

Gösterge: LCD ekran göstergede hız, zaman, mesafe, elden ölçülen nabız, kalori, program, hız artırma-azaltma

Hız: 1-14 km/saat

Yürüme Alanı Ebatı: 43x126

Ağırlık: 56 kg

Eğim Seçenekleri: 3 kademeden oluşan manuel eğim

Zemin: Süspansiyonlu, darbe emici, esnek zemin

DC-3000, masaj seçeneği ve mekik aparatı bulunan koşu bantlarındandır. Darbe emici amortisör sistemi mevcuttur. Egzersizlerinizden sonra kasları gevşetmek ya da selülitlerden kurtulmak için tasarlanmış anti-selülit kemeri vardır. Hidrolik sistemi vardır dolayısıyla kolay katlanır ve tekerlekleriyle taşınabilir. Ayrıca emniyet anahtarı ve harici ses sistemi gibi özellikleri bulunan koşu bandının DC-4000 ve 3 hp motor gücü ve 130 kg taşıma kapasitesi olan DC-5000 üst modelleri de oldukça revaçtadır.

3. Dynamic Fluence M Plus (Masajlı)

Dynamic Fluence M Plus (Masajlı)

Motor Gücü: 2 hp AV

Taşıma Kapasitesi: 110 kilograma kadar

Hız: 1-12 km/saat

Yürüme Alanı Ebatı: 42x125

Eğim Seçenekleri: 3 kademeden oluşan manuel eğim

Zemin: Double Deck (Darbe emici, özel çift katmanlı)

Katlanabilir, tekerlekli ve taşınabilir Dynamic Fluence M Plus, bütünleşik masaj motoru ve kemeri aracılığıyla bacak, bel, sırt, omuz ve selülit bölgelerine masaj imkanı sunar. Mekik için tasarlanan ‘sit up’ aparatı sayesinde mekik egzersizi de yapılabilmektedir. Öte yandan, elden nabız ölçme, emniyet anahtarı gibi güvenlik açısından önemli özelliklere de sahiptir. MP3 girişi ve hoparlörün yanı sıra, kitap koymak için özel bölmesinin olması da onu diğer bantlardan ayırmaktadır.

4. Dunlop Action

Dunlop Action

Motor: 3 hp

Taşıma Kapasitesi: 135 kilograma kadar

Hız: Maksimum 18 km/saat

Ağırlık: 70 kg

Yürüme Alanı Ebatı: 44x132

Eğim: Otomatik eğim özelliği

Program: 15 hazır + 1 manuel program

Zemin: Esnek zemin sistemi

Amortisörü sayesinde belinizi zorlamadan kolayca katlayıp açarak taşıyabileceğiniz Dunlop Action 3HP, esnek zeminiyle aynı zamanda eklemlere binen yükü de azaltmaktadır. Tutma kollarından nabız ölçme özelliği, emniyet anahtarı gibi özellikleri de mevcuttur.

Ayrıca Evde Yapılabilecek Spor ve Egzersizler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5. Hattrick Expert

Hattrick Expert

Motor: 3 hp DC Motor

Taşıma Kapasitesi: 150 kilograma kadar

Yürüme Alanı Ebatı: 51x140

Hız: 1-18 km/saat

Eğim: %0-15 aralığında otomatik eğim

Program: 10 hazır + 1 manuel program

Zemin: Flex (Darbe emici ve tartan zemin)

Katlanabilen ve tekerlekleri sayesinde basitçe taşınabilen amortisörlü Hattrick Expert 3 HP, body fat özelliği ile vücudun yağ oranını ve elden nabız ölçebilir. Dizlerde oluşabilecek baskıyı engelleyen ‘air shcok’ sistemine sahiptir. Ayrıca MP3, USB ve SD kart girişi bulunmaktadır. Ana konsolunda telefon ve su şişesi bölmesi vardır.

6. BONUS: Az yer kaplayan, hafif ve ucuz seçenek: Rovera

BONUS: Az yer kaplayan, hafif ve ucuz seçenek: Rovera

Motor: 1,5 hp max.

Taşıma Kapasitesi: 100 kilograma kadar

Hız: 1-6 km/saat

Ağırlığı: 18 kg

Yürüme Alanı Ebatı: 52x110

Diğerlerine göre daha az özelliğe sahip olan Rovera, evinde yer sıkıntısı yaşayan ama tempolu yürüyüşten vazgeçemeyenler için tasarlanan sade koşu bantlarındandır. Katlanabilir, tekerlekli, hafif ve taşınabilir olan bandın motor gücü diğerlerine göre düşük olduğu için harcayacağı elektrik de aynı oranda az olacaktır. İnternetten satın alarak evde rahatlıkla kendiniz kurulumunu yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kendinden eğimli mekanizmaya sahip manyetik koşu bantları üzerlerine uygulanan gücü dönüştürerek çalışmaktadır, dolayısıyla ayrıca motoru bulunmaz. Kas gücüyle çalışmasından dolayı 30 dakikayı geçen egzersizlerde motorlu olanlara oranla daha yorucu olabilir ancak motorsuz olduğu için tamamen sessizdir ve fiyatı daha uygundur.

Koşu bandı her egzersiz türü gibi doğru şekilde kullanıldığında etkili olur ve güzel kilo verme araçlarındandır. Örneğin, eğimsiz bantta 6 km/saat hızda veya 6 km mesafede yapılan yürüyüş yaklaşık 460 kalori harcatmaktadır.

İlgili Yazılar