Palo Santo Tütsü Özellikleri ve Faydaları

  • Minik Tospik yazdı.
  • 24 Ekim 2021
  • 137 okunma

Olumsuz enerjiler gün içerisinde kişiyi etkisi altına aldığında, bu durumdan kurtulmak için çeşitli yollar denenebilir. Palo Santo tütsüsü de asırlardır güçlü sakinleştirici etki yaratmak ve ortamın enerjisini yenilemek için kullanılır. Ayrıca, daha sakin hissetmek ve ortamda bulunan kötü enerjiyi gidermek için basit çözümlerden olan Palo Santo tütsüsünün daha başka pek çok faydası bulunur. Eşsiz kokusunu açığa çıkarmasıyla birlikte kimi zaman meditasyon ya da yoga gibi ritüellerin vazgeçilmezi olurken tütsü brülör olarak da kullanılarak kişileri gün boyu pozitif enerji kazanmasına yardımcı olur. Böylesi çok yönlü kullanım alanına sahip olan Palo Santo tütsüsünün özelliklerine ve faydalarına göz atalım…

Palo Santo Nedir?

Palo Santo Nedir?

Palo Santo, Güney Amerika’ya has, bölgenin yerlileri tarafından kutsal olduğuna inanılan ağaç türüdür. Henüz İspanyollar bölgeye gelmeden önce bile yerliler tarafından kutsal sayıldığına inanılır. Kullanım pratiklerinin İnka İmparatorluğu’na kadar geçmişe gittiği düşünülür. Ritüel, dua, dini veya din dışı törenlerde sıklıkla şifa aracı olarak kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır. Özellikle Şaman törenlerinde özel ortamı yaratmak için yaygın olarak kullanılır.

Bölgeye gelmeleriyle yerli halk tarafından sıklıkla kullanılan bu ağaç türünü fark eden İspanyollar, ağaca Palo Santo yani ‘kutsal ağaç’ ismini uygun görmüşlerdir. İspanyollar tarafından fark edilen ve kullanılmaya başlanan ağaç neredeyse tüm dünyaya yayılmış ve özellikle tütsü sevenler tarafından sık sık tercih edilmeye başlamıştır.

Palo Santo ağacı, yağış alan ve tropik iklim özelliklerine sahip bölgelerde yetişir. Oldukça uzun ömürlü ağaçlardandır ve hâlâ Güney Amerika yerlileri tarafından kutsal sayıldığı için insanlar ona zarar vermezler. Tütsü olarak kullanılan Palo Santolar, kendiliğinden düşen ya da kuruyan ağaç parçaları içinden seçilir. Ağaca bile isteye zarar vermek, yerlilerin inanışına göre kişinin lanetlenmesine sebep olur; ağacın yaydığı tüm iyiliklerin tam tersi kişinin başına gelir.

İçerisinde bulunan ‘limonen’ ve ‘aterpineol’ gibi oksijen bazlı terpenler bakımından oldukça zengin olan Palo Santo’nun tercih edilmesinin en büyük sebebi ise kişiyi canlandırıcı etkiye sahip olmasıdır. Yakılmasının ardından çok kısa süre sonra ortamı etkisi altına alır ve ortamdaki negatif enerjileri saptırarak itme özelliğine sahiptir. Özellikle yorgun geçen günlerde büyük fayda sağladığı gibi kişinin ortama yaydığı pozitif titreşimleri de artırır. Üretkenlik, yaratıcılık gibi yararları olduğuna inanılan tütsünün sanatsal çalışmalar sırasında da sıklıkla kullanıldığı bilinir.

Palo Santo Kokusu ve Özellikleri

Palo Santo Kokusu ve Özellikleri

Palo Santo, narenciye ailesinin parçasıdır; kokusu hafif tatlı çam, limon, nane karışımı ılık ve yumuşak notalardan ibarettir. Etkileyici kokusuyla herkes tarafından çok sevilir. Özellikle yeni yeni tütsü kullanmaya başlayanlar için tütsüleri sevdiren özelliğe sahiptir diyebiliriz. İçeriği bakımından zengin notalarıyla kısa süre içinde huzur ve mutluluk hissettiren Palo Santo, aynı zamanda kokusunun dengeli olması sayesinde de yakıldığında rahatsızlık vermez.

Palo Santo Tütsüsünün Faydaları

Palo Santo Tütsüsünün Faydaları

Palo Santo’nunhem fiziksel hem de zihinsel olarak farklı faydaları vardır. Arındırmadan, başarılı meditasyona, günün yorgunluğunu gidermeye ve pozitif enerji kazanmaya kadar büyük şifalı etkileri vardır. Şamanlar, Aztekler, İnkalardan beri alternatif tıpçılar tarafından faydaları için kullanılmaktadır. Bakalım Palo Santo’nun asırlardır kutsal sayılmasını sağlayan faydaları nelermiş…

1. Manevi Temizlik

Palo Santo’nun en büyük faydası,etkili manevi temizlik aracı olmasıdır. Yanması esnasında ortaya çıkan ve netleştirici özellikler taşıyan dumanı, ruh halini iyileştirdiği gibi aynı zamanda etraftaki nesneleri etkileyerek, onların olumsuz enerjiden arınmalarını da sağlar. Ortama Palo Santo’nun dumanından yayılan pozitif iyonların yayılmasıyla negatif enerji ortamdan temizlenir. Dolayısıyla dünya çapında tütsü olarak en sık Palo Santo kullanılır.

2. Şifa Kaynağı

Geleneksel olarak etkili şifa kaynağı olması Palo Santo’nun önde gelen yararlarındandır. Eski çağlardan beri kullanım amacı stres, soğuk algınlığı, astım, baş ağrıları, grip ve benzeri rahatsızlıkların giderilmesine yöneliktir. Kokusuyla bu etkiyi sağladığı gibi, aynı zamanda ağacın suyundan elde edilen karışımlar da büyük şifa kaynağı olarak kullanılır. İçerdiği limonen ve aterpineol terpenleri olarak bilinen zengin antioksidan ve fitokimyasal kaynakları bakımından vücuttaki ağrıların giderilmesinde yatıştırıcı etkisi vardır.

Öte yandan, Palo Santo’nun konsantre yağ formunda, serbest radikal hasar olarak bilinen durumlara karşı etkili mücadele verdiği bilinir. Bu durumlara bağlı görülen mide ve artrit ağrılarına karşı son derece etkilidir. Yapılan tıbbi araştırmalar, kokusunun solunum yolları rahatsızlıklarında daha rahat nefes alıp vermeyi sağladığını saptamıştır.

3. Sakinlik ve Gevşeme

Güçlü anksiyete giderici özelliğe sahip olan Palo Santo, günlük kaygıları ve yorgunlukları yok etmek konusunda çok başarılıdır. Özellikle kokusuyla vücudu endişe, stres, kaygı ve çeşitli uyku bozuklukları gibi olumsuz durumlardan kurtarır. Uyku sorunu yaşayan kişilerde uyku öncesinde solunduğunda, rahatça uykuya dalmayı sağlar

4. Detoks

Bitki çayı formunda tüketildiğinde Palo Santo, bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Vücuttaki fazlalıkların ve zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak cildin daha parlak gösterir. Doğal ağaç Palo Santo tütsülerin küçük parçalar şeklinde doğranarak çay olarak demlendiğinde çıkan suyu tüketmek, vücuda şifa, sağlık ve içsel temizlik sağlar. Hatta bu özel çayı iltihaptan kaynaklanan hastalık belirtilerinin giderilmesi için kullanmak mümkündür.

5. Ortam Havasını Değiştirme

Palo Santo limon-çam karışımı ferah kokusuyla ortamdaki kötü kokuları çok kısa zamanda gidererek yerine daha yumuşak atmosfer yaratır. Böylelikle ortam nemlenir. Yumuşak kokularıyla sadece nefes bakımından ortamın havasını değiştirmez aynı zamanda temiz enerjilerin ortama yayılmasını da sağlar. Son dönemde, pek çok nefes terapisti ve kişisel gelişim uzmanı Palo Santo tütsü kullanımını önerir. Ayrıca yoga uzmanları tarafından da sıklıkla tavsiye edilen tütsünün kişilerin kendilerini pozitif ve sakin hissetmelerini; meditasyonları sırasında etkili şekilde odaklanmalarını sağlar.

6. Böcekleri Uzak Tutma

Palo Santo Güney Amerika yerlileri tarafından böcek ilacı olarak da kullanılmıştır. Aslında böceklere hiçbir zarar vermeyen ağaç sadece kokusuyla böceklerin ortamda bulunmamasını sağlar. Böylece böcekler Palo Santo’nun bulunduğu yerlere girmez. Özellikle sıcak yaz akşamlarında sineklerden rahatsız olunduğunda, tütsü şeklinde kullanılarak sineklerin ortamda durmasının önüne pratik şekilde geçilebilir.

Palo Santo Tütsü Kullanımı

Palo Santo Tütsü Kullanımı

Palo Santo’nun etki göstermesi için düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. Özellikle yorgun ve endişeli geçirilen günlerin ardından Palo Santo tütsüyle ev ortamını ve ruhu arındırmak kişiye çok iyi gelir. Ayrıca ağaç tütsülerin diğerlerine nazaran kullanımları çok daha kolay olduğu ve daha uzun süre yandığı için evde veya ofiste kullanmak mümkündür. Üstelik diğer tütsülerden farklı olarak, Palo Santo’nun sonuna kadar yanması gerekmez çünkü ağaç tütsü olduğu için yettiği yerde söndürülebilir; daha sonra tekrar yakıldığında aynı koku özelliklerini gösterir.

Gün içerisinde enerjinin düştüğü anlarda, karamsarlıktan kurtulmak için rahatlıkla kullanılabilen bu özel tütsü, pozitif etkilerini yaşamın geneline yayarak kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Ancak etkisi, tütsünün nasıl kullanıldığına ve özel kokularının tam olarak alınıp alınmamasına bağlıdır. Örneğin Palo Santo’nun kokusunu iyice algılamak istemiyor ya da ortama başka kimyasal kokular karıştırıyorsanız tütsü yararlarını tam olarak göstermeyecektir. Bunun için gibi Palo Santo tütsü kullanımı adeta tören gibi olmalı; kendisinden özel kokuların çıkması için ona saygıyla ve minnetle yaklaşmalısınız. Palo Santo bu saygıya hemen yanıt verecek, kullanıcının isteklerini doğru şekilde algılayacak ve harika, yumuşak, ılık ve baş döndürücü kokusunu ortama yayarak gününüzün daha huzurlu geçmesini sağlayacaktır.

Öte yandan, tüm bu özelliklerinden yararlanmak için kullanımı doğru şekilde yapılmalıdır. Palo Santo tütsü çeşitleri, ağaç tütsü biçiminde sunulduğu için kullanımında bu adımlara uyulması gerekir: Öncelikli olarak ağaç tütsü çubuğunu tutuşturmak için mum, kibrit ya da çakmağa ihtiyaç vardır. Daha sonra ağaç çubuğunu uç kısmı aşağıya dönük olacak şekilde 45oC açı ile tutarak uç kısmı ateşe verilir. Çubuğun en az 30 saniye süresince yanmasına izin verildikten sonra uç kısmında küçük alev oluşacaktır. Bu alev üflenerek söndürülür ve arındırmak, pozitif enerji kazandırmak ya da şifa yaymak istenen alanlarda gezdirilir. Ayrıca ısıya dayanıklı kaba koyarak tütsünün özel kokularını kendiliğinden yayması da beklenebilir.

Eğer ortama olumlu enerjilerin yayılması için Palo Santo tercih ediliyorsa, bu durumda uzun süre aynı tütsüyü yakabilirsiniz. Meditasyon ya da yoga için kullanılacaksa ritüel sırasında Palo Santo’nun eşsiz kokusuyla daha kaliteli odaklanma sağlanabilir. Özel kokusu ve kokusunun içeriği kişinin enerjisini ve zihnini canlandıracak, çok daha kolay şekilde uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğadaki bazı ağaçların dal ve gövdelerinden elde edilen tütsüler, ağaç tütsülerdir. Ancak ağacın tütsü olabilmesi için ölümü gerçekleştikten sonra doğada 8-10 yıl süresince kuruması gerekir. Bunun için ayrıca ağaç kesilmez.

Evde adaçayı bitkisini yakmak, negatif enerjinin yok edilmesine yardımcı olabilir. Ortamı olumsuzluklardan arındırmak adına ritüel şeklinde adaçayı yakmak oldukça yaygın geleneklerdendir.  

İlgili Yazılar