25 Ünlü Tarihi Figür Hakkında İlginç Anekdotlar

  • Minik Tospik yazdı.
  • 30 Mayıs 2021
  • 1.417 okunma

Bilim, sanat, politika vb alanlarda buluşları, eserleri, kişilikleriyle tarih sahnesinde yer almış ve Dünya’ya damgasını vurmuş kimi figürler, bilinen yönlerinin yanı sıra az bilinen ya da hiç bilinmeyen kimi özellikleriyle karşımıza çıkabilmektedirler; artık hayatta olmamalarına rağmen… İşte bunlardan bize en ilgi çekici gelenleri sizin için derledik. Bizim için çok özel olan anekdotu ise en başa aldık 😉

1. Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk senaryo yazmıştır. Yanlış okumadınız film senaryosu yazmıştır. Dehası ve entelektüel kişiliğiyle kendisine her defasında kendisine yeniden hayran bırakan Büyük Önderimiz Atatürk’ün vefatından çok sonra ortaya çıkmıştır bu bilgi. Maalesef senaryo günümüzde kayıptır.

Münir Hayri Egeli ile beraber Ben Bir İnkılâp Çocuğuyum adını verdikleri sinema filminin senaryosunu yazmıştır. Filmin çekimine de başlanmış ancak Atatürk’ün rahatsızlığı nedeniyle film tamamlanamamış. Sonrası meçhul… Türkiye’deki büyük devrimi ve kendisinin de hayatını konu edinen senaryo 137 sayfadan ibaretmiş. Senaryoda Atatürk’ün politik kişiliğinden çok insani yönü anlatılmış ve özellikle kendisiyle ilgili kısımları bizzat kaleme almış.

2. Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven

Beethoven, çok küçük yaşlardan itibaren müzik eğitimi almaya başlamış fakat ilk eğitmeni, birkaç dersin sonunda onun kemanı bile doğru düzgün tutamadığını, müzik konusunda gelecek vaat etmediğini söylemiş.

Ayrıca Dünya Tarihine Damga Vuran Gelmiş Geçmiş En Büyük 9 İmparatorluk yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart günde 5 saat uyurmuş; gece 1'de uyuyup 6'da kalkarmış. Uyumadan önce ve uyanır uyanmaz besteleri üzerinde çalışırmış. Mozart’ın İmparator 2. Joseph için çalıştığı dönemde, genç Ludwig van Beethoven Mozart ile birlikte çalışmayı umarak yıllarını Viyana’da geçirmiş ama bu hiç gerçekleşmemiş.

4. Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Sanat ve bilim çalışmalarıyla tanınan da Vinci aynı zamanda vejetaryen ve hayvan hakları savunucusuydu. Kafeste satılan kuşları alır, ardından onları hemen serbest bırakırdı. Miras bıraktığı en önemli hatıralarının yazılı olduğu meşhur not defterleri sağdan sola ve tersten yazıldığı için notları ancak aynayla okunabilirdi.

5. Pablo Picasso

Pablo Picasso

Ünlü ressam Picasso çocukken oldukça zekiymiş fakat kendisine yapması gerekenlerin söylenmesinden hiç hoşlanmazmış. Derslerle ilgilenmez, devamlı çizim yaparmış. Asi tavırları nedeniyle her zaman ceza alır, öğretmenleri onu pek sevmezmiş. Onun şansını döndürense babasının ressam olmasıymış. Babası durumu fark edince onu, yeteneklerini ortaya koyabileceği başka okula göndermiş.

6. Büyük Ashoka

Büyük Ashoka

Ashoka; eğitimde ve dinde cinsiyet eşitliğini savunan, hayvana ve ağaca zulmetmeyi; köle edinmeyi ve idam cezasını yasaklamış Budist hükümdardır. Peki bunları ne zaman yapmıştır: M.Ö. 274 yılında, yani günümüzden yaklaşık 2.300 yıl önce…

7. Nicola Tesla

Nicola Tesla

Tesla'nın çocukluğundan beri yemeğe başlamadan önce, yemeğin hacmini aklından hesaplama alışkanlığı varmış. Aksi halde yemeğinden asla tat alamıyormuş. Sık sık akşam yemeği yediği New York’taki otelin şef garsonu bu durumu bilirmiş ve Tesla’ya uygun yemekler hazırlatırmış.

8. Edison

Edison

Edison, kafasında küçük insanların yaşadığı ve düşüncelerini yönlendirdiği algısına sahipmiş. Yanında çalışmak için görüşmeye gelen insanlara çorba içirip, çorbaya içmeden önce tuz atıp atmadıklarına bakıyor eğer çorbanın tadına bakmadan adayın eli tuza gidiyorsa, o kişiyi ‘ön yargılı’ olarak değerlendiriyor ve eliyormuş.

9. Virginia Wolf

Virginia Wolf

Yahudilerden ve erkeklerden nefret eden ünlü feminist yazar, kendi gibi yazar olan Yahudi Léonard Woolf ile evlenmiş. Ancak evlilik tamamen arkadaşlık üzerine kuruluymuş ve cinsellik yokmuş. Karı-koca, yeryüzünün git gide cehenneme sürüklendiğini düşünür ve ihtiyaç olduğunda egzoz gazı soluyarak intihar etmek için yedek benzin bulundururlarmış.

10. Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Poe'nun İngiltere’de okuduğu yatılı okulun bahçesi mezarlığa bakıyormuş. Matematik derslerini dışarıda ölülerin arasında verdikleri için Poe, karanlıktan çok korkuyormuş. Poe, ölmeden önce evinden uzakta, üstünde kendisine ait olmayan kirli kıyafetlerle bulunmuş. Bilinci yarı kapalıymış ve kıpırdayamıyormuş. Dört gün boyunca başına ne geldiğini anlatacak kadar kendine gelememiş ve sürekli halüsinasyon görmüş ve sayıklamış. Poe'nun ölümünün ardındaki sır hala çözülememiş.

11. Eva Peron

Eva Peron

Arjantin’in, 1952 senesinde 33 yaşında kanserden ölen, First Lady’si Eva Peron’un Arjantin bayrağı renklerinden oluşan kefeni İtalya’da yapılan açık arttırmada 160.100 Euro’ya Arjantinli havayolu şirketi Aerolinas Agentinas'a satılmış. Aslında en fazla 40.000 Euro’ya alıcı bulması bekleniyormuş. Eva Peron’un İspanya'da kaybolan mücevherleri 60 yıl sonra İtalya'da bulunmuş. Elmas taç, küpe ve yüzüklerden oluşan setin değerinin 6 milyon Euro olduğu açıklanmış.

12. Che Guevara

Che Guevara

Birçok kişinin düşündüğünün aksine Kübalı değil Arjantinli olan sosyalist devrimci Güney Amerika'daki diğer ülkelerde gerilla savaşlarını örgütlemek için yola çıkmış ancak bu yolculukta öldürülmüştür. Kimliği belirlenemesin diye öldürüldükten sonra elleri kesilmiş ve bu nedenle uzun yıllar sonra cesedin Che’ye ait olduğu belirlenebilmiştir. 30. Ölüm yıldönümü olan 1997 yılı Che Yılı ilan edilmiştir.

13. Albert Einstein

Albert Einstein

Tarihin en ünlü bilim insanlarından olan Einstein'a, dönemin İsrail başbakanı tarafından Cumhurbaşkanlığı teklif edilmiş fakat Einstein bu teklifi reddetmiş. Einstein yaşı geçtikçe saçını kestirmeyi bırakmış ve gereksiz gördüğü için çoğu kez çorap da giymemiş. İnsanların uyku ihtiyacını ölçebilmek için beyin dalgalarını araştıran Albert Einstein, kendisi günde 10 saat uyurmuş. Canlı canlı çekirge yemek gibi tuhaf merakları da varmış…

14. Isaac Newton

Isaac Newton

Newton okula başladığı ilk yıllarda çok başarısızmış. Gittiği okullarda başarılı olamamış. Ailesi onu aile çiftliğinin başına geçirmiş ama işin batmasına sebep olmuş. Çiftliği amcası kurtarmış. Newton’un ölümünün ardından şahsi notları arasında astroloji, simya ve ‘gizli’ bilimler hakkında yazılmış binlerce sayfa not bulunmuştu.

15. Frida Kahlo

Frida Kahlo

Frida Kahlo ressamlığının yanı sıra bitki yetiştiriciliği yaparmış. Diego ile paylaştığı evlerinin, bakımını kendisinin yaptığı bahçesini de çiçek ve bitkilerle doldururmuş. Çok iyi bakılan bu bahçe, sanatçı için ilham ve rahatlama kaynağı olmuş. Meksika kökenli çiçekleri, bitki ve meyveleri yetiştirebildiği tek yer bu bahçeymiş. Ölümünden önce, bahçesini görebilmek için yatağının cam kenarına yerleştirilmesini istemiş. Bu da son arzusu olmuş.

16. Salvador Dali

Salvador Dali

Uçarı ve göz alıcı kişiliğiyle tanınan ressam, içine şeytan girdiğine inanırmış. Bu korkusu yüzünden, 1947 yılında, üzerinde şeytan çıkarma ayini yapması için rahip getirmiş, karşılığında kendi yaptığı çarmıh heykelini rahibe armağan etmiş.

17. Mark Twain

Mark Twain

Twain hayatı boyunca adeta takıntı halinde, kısa yoldan köşeyi dönmek arzusundaymış. Emek harcamadan, mümkün olsa mesleğini dahi yapmadan yani yazarlık da yapmadan zengin olmanın yollarını ararmış ama bulamamış...

18. Honore De Balzac

Honore De Balzac

Balzac kahve bağımlısıymış. Günde elli bardağa yakın kahve içiyormuş. Kahvesi pişirilmiş halde önüne getirilmediği zamanlarda, kahve çekirdeklerini öğütüp ağzına atıyormuş.

Dünya Tarihini Değiştiren Devrimler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

19. Charles Dickens

Charles Dickens

Charles Dickens pusulasıyla gezer, gittiği her yerde, her zaman bedenini kuzeye çevirerek uyurmuş. Dickens bu davranışının, yaratıcılığını ve yazma kabiliyetini güçlendirdiğine inanırmış.

20. Walt Disney

Walt Disney

Animasyon filmlerin ve dünyaca ünlü eğlence parklarının yaratıcısı olan Disney, çalıştığı gazeteden, hayal gücüne ve ilginç fikirlere sahip olmaması nedeniyle atılmış.

21. Jane Austen

Jane Austen

Austen kitap yazarken, bitirmeden kimsenin görmesine müsaade etmez hatta görme ısrarında olanlardan nefret edermiş. Sırf bu yüzden çalışma odasının gıcırdayan kapısını gelen olduğunda duyabilsin diye asla tamir ettirmemiş.

22. Victor Hugo

Victor Hugo

Kitap yazarken bütün kıyafetlerini dolaba kilitlermiş. Sadece şalı dışarıda dururmuş. Bunu hem dikkati dağılmasın diye yaparmış hem de dışarıya çıkma isteğinin önüne geçmek için…

23. Sigmund Freud

Sigmund Freud

Freud kokain bağımlısıymış. Sıkıntılı olan kısım ise, Freud’un kokain almadan hastalarıyla asla görüşmemesiymiş.

24. Auguste Rodin

Auguste Rodin

Ünlü heykeltıraşın Bronz Çağı isimli çalışması sanat çevrelerince o kadar gerçekçi görülmüş ki, bazı insanlar heykelin yapımı için gerçek insanların kurban edildiğine inanmaya başlamışlar.

25. Jules Verne

Jules Verne

Jules Verne hayatının büyük bölümünü 19. yüzyılda yaşamıştır. Ancak kitaplarında, ölümünden sonra yapılmış pek çok buluşu hayal etmiş ve betimlemiştir. Canlı haber yayınları, uzay kapsülleri, hava araçları (helikopter), uzay platformları, insansız hava aracı savaşları, görüntülü konferanslar, güdümlü füzeler, elektrikli denizaltılar gibi...

Sıkça Sorulan Sorular

Jackson Pollock’tır. Sıra dışı tarzı ile tanınan; bilinen uygulamaların dışına çıkarak, yere serdiği devasa ölçülerdeki bezler üzerinde hareket ederek boya malzemelerini damlatma, fırlatma kaydıyla resimler yapmıştır.

İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden itibaren dile getirilen bu durumla ilgili olarak Chanel’in, 1940 yılında Fransa'nın işgali sırasında ülkeden kaçmadığı ve işgalci Almanlarla sıkı fıkı ilişkiler kurduğu söylenmiş hatta Alman askeri istihbaratına çalıştığı iddia edilmiştir.

İlgili Yazılar