Türk Rock Müziğinde Efsane Olmuş 17 İsim

  • Minik Tospik yazdı.
  • 29 Nisan 2021
  • 811 okunma

Altmışlı yılların son dönemecinde ülkemizde ses vermeye başlar Rock Müzik. Rock Müzikle birlikte Anadolu Rock tarzında kendini gösteren yeni nesil bir müzik ortaya çıkar. Anadolu rock tarzı müzikler o kadar sevilir ve talep görür ki, (bugün çok önemli müzisyenler olarak anılan) dönemin genç müzisyenleri bu tarzda önemli eserler verirler. Rock müziğin ülkemizdeki temsilcilerinin müzik sahnesinde varlık göstermeye başladıkları tarihsel sıralamaya uygun olarak efsane haline gelmiş isimleri ve grupları şöyle derledik…

1. Barış Manço - 1958

Barış Manço 1958

Şarkılarıyla rock müziğin ülkemizdeki öncülerinden; Anadolu Rock müziğinin yayılmasında çığır açanlardandır. Barış Manço ürettiği müzik ve şarkı sözleri ile ayrı bir yere sahip olur müzikseverlerin yüreğinde. Sadece müziği ile değil naif kişiliği ile de… Ve sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde sayılır, sevilir. Bazı şarkıları başka dillerde yorumlanır. Hala efsanedir! Kaygısızlar, Moğollar gibi gruplarla çeşitli çalışmalar yapar. Fakat 1972 yılında kendi kurduğu ve hayatının sonuna kadar birlikte müzik yaptığı ‘Kurtalan Ekspres’ ile birlikte çok önemli eserlere imza atar. Kült haline gelen, hala hiç bıkmadan dinlenen 200’ün üzerinde şarkının yaratıcısıdır sevgili Barış Manço.

2. Cem Karaca - 1961

Cem Karaca 1961

Anadolu rock türünün kurucularından olan Cem Karaca, şarkılarında toplumsal konulara yer vermesi nedeniyle çok gönülde taht kurmuştur. Çok sayıda grubun kuruculuğunu ve yöneticiliğini de yaparak güçlü bir figür; kendinden sonrakiler için de ikon haline gelir. Kendi kurduğu Dinamikler, Apaşlar, Kardaşlar, Edirdahan gibi gruplarla çalışır. Yarattığı şarkılar hep liste başı olur. 1980 darbesi sırasında Almanya’da yaşamakta iken "1 Mayıs" plağı ve "komünizmi yayma" gerekçesiyle Sıkıyönetim Mahkemesi'nce yargılanır. Vatandaşlıktan çıkarılır. Fakat 1987 yılında davadan beraat eder ve ülkesine döner. O tarihten sonra da albümleriyle yüreklere dokunmaya devam eder.

3. Erkin Koray - 1966

Erkin Koray 1966

Anadolu rock, ve hard rock türünde özgün eserler vermiş olmakla birlikte birçok türküyü yeniden düzenleyen Erkin Koray, kendine has çalışmaları, doğu ve batı müziklerinde yaptığı özgün düzenlemelerle birçok müzisyeni etkileyen önemli bir model olmuştur. Kendi nesli için Erkin Baba’dır. 60’lı ve 70’li yıllarda yaptığı özgün çalışmalar ve türkü uyarlamalarıyla, kendi tabiriyle ‘elektronik türkülerle’ her zaman liste başına oynar. 1991’den sonra aktif müzik hayatına devam etmez.

Ayrıca Çocuk Gelişiminde Etkili Müzik Aletleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

4. Moğollar - 1967

Moğollar 1967

Murat Ses ve Aziz Azmet ile müzik yolcuğuna başlayan grup 60'lı ve 70'li yıllarda çok sevilir ve Anadolu tarzı Rock müziğinin öncülerinden olur. 1976 yılında dağılırlar ve ayrı olarak çeşitli gruplarla müzik yaparlar. 90’lı yılların başında, Moğollar Grubunun tekrar bir araya gelmesi çağrısıyla bir imza kampanyası başlatılır. Kampanyada 4.000’in üzerinde imza toplanır. Kadrosunda Cahit Berkay, Taner Öngür, Engin Yörükoğlu ve Serhat Ersöz ile 1993 yılında muhteşem bir konserle geri döner Moğollar… Günümüzde de halen Cahit Berkay, Taner Öngür, Serhat Ersöz, Kemal Küçükbakkal ve Emrah Karaca ile müzik yolculuğuna devam etmektedir.

5. Ersen ve Dadaşlar - 1969

Ersen ve Dadaşlar 1969

Türk Halk Müziği eserlerini rock formunda yorumlayarak gönüllere taht kurmuş, dönemin sıra dışı gruplarından biridir. Müzisyen Ersen Dinleten öncülüğünde önce “Ersen ve Kardaşlar” adıyla kurulur. Daha sonra Ersen ve Dadaşlar adını alırlar. 70’li yıllarda popülerlik kazanır. Uzun yıllar, zirveye oynayan uyarlamalar/eserler üretirler. 1993'te müziğe ara verirler. O arada dinî tarzda çalışmalara yapar Ersen, sonrasında Mehmet Mısır, Cevdet Canel, Zafer Şanlı ve Volkan Şanda ile, eski hit parçalarının yeniden düzenlemelerinden oluşan bir albümle yeniden müzik listelerindeki yerlerini alırlar. Ersen Dinleten yeni kurulan bu grupla Ersen ve Dadaşları günümüze taşımıştır.

6. 3 Hürel - 1970

3 Hürel 1970

Onur, Haldun ve Feridun Hürel kardeşlerin kurduğu; o yıllarda adından çok söz ettiren ve geniş bir hayran kitlesi yaratan bir Anadolu rock grubudur. Bir müzik dergisine verdikleri röportaj; kendi bestelerini çalıp söyleyen, hippi görünümünde sahne alan bu grubun daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlar. 1970'te “3 Hürel” grubunu kurarlar. Ünleri ve hayran kitleleri gitgide büyür. Şarkıları dilden dile dolanır. Ancak aile içinde yaşanan birtakım felaketler, grup üyesi kardeşlerin savrulmasına yol açar ve grup dağılır. Ancak 3 Hürel’in şarkıları 70’li yıllardan günümüze hala sevilerek dinlenir.

7. Mavi Sakal - 1983

Mavi Sakal 1983

1980'de Murat Tümer, Tibet Ağırtan, Kaan Uçak, Kaan Altan ve Ahmet Ersöz tarafından "Echo '83" adıyla kurulan grup, 1984 yılında Mavi Sakal adını alır. 1992 yılında Çektir Git adlı ilk kasetini piyasaya sunan Mavi Sakal, listeleri zorlamaya başlar. 1993 yılında albümleri CD formatında piyasaya sürülür ve Türkiye'de yayımlanan ilk Türkçe rock CD'si olur. Geçmişteki örneklerinde de olduğu gibi lisede bir hevesle kurulan, okul salonunda sahne alırken gelecekte çok ünlü olacağına dair hayalleri gerçek olan bir grubun öyküsüdür onlarınki. Onları emsallerinden ayıran önemli bir özellikleri ise, Londra Wembley arenada konser veren ilk Türk rock grubu olmalarıdır. Günümüze kadar sekiz kadar albümle hayranlarına ulaşmışlardır.

8. Pentagram - 1990

Pentagram 1990

Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü tarafından kurulan sıra dışı grup. Pentagram’ı diğer rock gruplarından ayıran özellik ülkemizde hard rock yapan ilk rock grubu olması. 1986 yılında kurulan grup hem Türkiye'de çok sevilen hem de uluslararası platformda en çok tanınan Türk hard rock grup olur. İlk albümlerini 1990'da çıkarırlar. Görkemli müzikleri ve sahneleri ile efsane haline gelirler. Rock müziğe ilgi duyan herhangi biri hiç heavy metal dinlememiş bile olsa birkaç şarkısını duymuşluğu vardır. Hala etkin biçimde müzik çalışmalarına devam eden grup, Hard rock müzik türünde unutulmayacakların başında gelir.

9. Haluk Levent - 1992

Haluk Levent 1992

Anadolu Rock türünde 90’lı yılların başından beri fırtınalar estiren, son yıllarda müziğinin yanısıra yürüttüğü yardım platformuyla da adından çok söz ettiren bir güzel yürektir Haluk Levent. Müzik kariyerinin başında Ortaköy'ün barlarında çalışır. 1992 yılında ilk albümünü çıkarır. Albüm 600.000 adet satar. Destek konserlerinde birinde 11 saat sahnede şarkı söyler ve kırılması güç bir rekor denemesinde bulunur. Haluk Levent, konserlerinin birçoğundan para almaz, konser gelirlerini ihtiyacı olan hastalara vakfeder. Müzik ve sanat yolculuğunda göze çarpan başarıları arasında on iki albüm, on bin konser, iki kitap, yüzlerce ödül, yardım konserleri sayılabilir.

10. Athena - 1993

Athena 1993

90'larda ortaya çıkan rock müzik fırtınasının içinde ayakta kalmayı başarabilmiş, müzikleri ve şarkılarıyla milyonları coşturmuş bir rock grubu Athena. Gökhan ve Hakan Özoğuz kardeşlerin kurduğu grup, ilk albümünü 1993'te çıkarır; Rock müzik tarihinde ve hatta günümüzde bile ska ve punk türlerinin ülkedeki yegâne temsilcisi sayılırlar. 1998 yılında çıkardıkları ikinci albümleri ile daha çok sevilir ve müzik piyasasında güçlü ve büyük adımla ilerlemiş olurlar. 2001 yılında efsane olan 12 Dev Adam, 2003 yılında 49. Eurovision Şarkı Yarışmasında dördüncü olan For Real gibi başarılı çalışmaları vardır.

11. Mor ve Ötesi - 1995

Mor ve Ötesi 1995

Grup 1995'te Harun Tekin, Alper Tekin, Derin Esmer ve Kerem Kabadayı tarafından kurulur ve ilk albümünü (Şehir) 1996 yılında çıkarır. 1996'dan Eurovision’a uzanan ve hala ilk günkü başarısını koruyan bir yolculuk yaparlar. Bu başarı onları Türkçe rock müziğin demirbaşlarından yapar. Derin Esmer ve Alper Tekin gruptan ayrıldıktan sonra, Kerem Özyeğen ve Burak Güven ile yoluna devam eder Mor ve Ötesi. Grup 2008 yılında 53. Eurovision Yarışmasında ‘Deli’ ile ülkemizi temsil eder ve yedinci olur. Başarılı müzik çalışmaları devam etmektedir.

12. Teoman - 1996

Teoman 1996

1986 yılında başladığı müzik kariyerinde çeşitli gruplarla çalıp söyler Teoman. Teoman adını müzik piyasasına duyuran; kendi adıyla çıkardığı ilk albüm ile 1996 yılında müzik listelerine girmeyi başarır. Onyedi, Gönülçelen, Renkli Rüyalar Oteli gibi önemli albümler yapar ve özellikle alternatif rock müziğinin Türkiye'de en iyi tanınan isimlerinden biri haline gelir. Zaman zaman magazin içerikli olaylarla da gündeme gelen müzisyen onlarca kült şarkıya imza atarak Türkiye’de rock müziğin sevilen isimlerinden biri olur.

13. Şebnem Ferah - 1996

Şebnem Ferah 1996

Volvox grubunun asi kızı, 1996'da yayınladığı Kadın adlı albümüyle piyasayı sarsarak müzik dünyasına adım atar. Türk rock müziğinin kraliçesi olur Şebnem Ferah. 90'lardaki pop müzik furyasından sıyrılarak çok önemli bir başarı elde eder. Türk rock müziğinde yeni bir alan açar ve bu onu daha da önemli yapar. Asi, isyankâr ve gümbür gümbür kendi müziğini anlatır. Çok sevilir ve genç kadın rockçılar için bir ikon olur. Türkiye’de rock müziğinde kadın denildiğinde aklına gelen ilk isimdir.

14. Özlem Tekin - 1996

Özlem Tekin 1996

Volvox grubunun Şebnem Ferah’tan sonraki diğer asi kızıdır Özlem Tekin. 1996'da çıkardığı Kime Ne albümüyle müzik piyasasına girer. Aynı yoldan yürüyen Şebnem Ferah'la kıyaslanır ve onun gölgesinde kaldığını düşüneneler olursa da kendi dinleyici kitlesini oluşturmayı başarır. Müzisyenliğinin yanı sıra zaman zaman oyunculuk da yapar Özlem Tekin fakat Türkiye'de rock müziğin kalıcı isimlerden biri olur. Şarkıları hala söylenir. 2013 yılında profesyonel müzik kariyerini sonlandırmıştır.

15. Duman - 1999

Duman 1999

Kaan Tangöze'nin öncülüğünde 90’larda kurulan Duman grubu, 1999'da çıkan ilk albümü Eski Köprünün Altında ile Türk rock müzik piyasasına girer. Fakat asıl önemli çıkışlarını 2002 yılında çıkardıkları Belki Alışman Lazım adını verdikleri albümle yaparlar. Albümde bir Sezen Aksu bestesi olan Her Şeyi Yak şarkısı ile çok büyük kitlelere isimlerini duyururlar. Böylece rock müzikseverlerin yanı sıra farklı yelpazelerden de bir hayran kitlesi kazanırlar. Yıllardır zirvedeki yerini koruyarak; her tarzdan, her yaştan insanı kendisine hayran bırakmaya devam eden önemli bir rock gruptur.

Hint sinemasında müzik ve dans neden var? Hakkında merak edilenlere de bakabilirsiniz.

16. Aylin Aslım - 2001

Aylin Aslım 2001

Müzik hayatına 1994 yılında, yabancı şarkılar söyleyerek başlar Aylin Aslım. 1998 yılında “Süpersonik” adını verdiği kendi grubunu kurar ve çiçeği burnunda grup Roxy Müzik Günleri’nde ikincilik ödülü; bir sonraki yıl yine aynı organizasyonda Jüri Özel Ödülü alır. Rock müziğin sivrilen isimlerinden olur Aylin Aslım. 2001 yılında çıkardığı ilk albümle solo müzik kariyerine adım atan Aylin Aslım, Türkiye dışında, uluslararası sahada da adını duyurarak yoluna devam eden başarılı müzisyenlerimizden biri olur.

17. Manga - 2004

Manga 2004

Yağmur Sarıgül, Orçun Şekerusta, Özgür Can Öney, Efe Yılmaz ve sevilen vokal Ferman Akgül’ün bir araya gelerek kurduğu grup, 2001 yılında “Sing Your Song” yarışmasına katılarak müzik piyasasına giriş yapar. Orçun’un gruptan ayrılmasıyla Cem Bahtiyar gruba katılır ve Manga şu anki yapısına kavuşur. Grup Japon çizgi romanı geleneğinin ekolü olan “manga” ismiyle yola çıkar. 2004 yılında grubun adını taşıyan ilk albümlerini yayınlar ve tüm zamanların en çok satan rock albümleri arasında yer alarak çok önemli bir başarıya imza atarlar. Dünyaca ünlü Sziget müzik festivalinde sahne alırlar. Bu festivalde yer alan ilk Türk sanatçısı/grubu ünvanına sahip olur. 55. Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi temsil eden maNga grubu "We Could Be The Same" isimli şarkı ile yarışmayı ikinci olarak tamamlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Çok uzun yıllardır aktif olarak müzik yapmıyorlar ancak şarkıları hala dillerdedir.

Şüphesiz bu unvan Şebnem Ferah’a aittir ve tacını devredeceği bir kadın rockçı henüz yoktur.

İlgili Yazılar