En Çok Ziyaret Edilen Uzak Doğu Şehirleri Gezi Rehberi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 19 Ocak 2021
  • 332 okunma

Uzak Doğu ülkeleri; havada mistisizm kokusu aldığınız şehirleri, kendilerine özgü kültürleri ve farklı oldukları için fazla bilgi sahibi olunmadığından olsa gerek, turistlere her zaman gizemli ve ilgi çekici gelmişlerdir. Aşağıda Sizlere tanıtmaya çalışacağımız ‘3 Uzak Doğu Şehri’ son yıllarda dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehri arasında yer almaktadır!

Romantik bir gezi hayaliniz var ise, Avrupa'nın romantik üçlüsü Venedik, Paris ve Sevilla gezi rehberimize göz atmadan geçmeyin derim!

Budizm’in Hoşgörü Temsilcisi BANGKOK, Tayland

Budizm’in Hoşgörü Temsilcisi BANGKOK, Tayland

Bangkok, Tayland’ın başkenti ve turistlerin olmazsa olmaz ziyaret noktası! Şehir 12 ay boyunca, zengin veya sırtında sadece çantasıyla gezen her türlü turist için bir cazibe merkezi ve dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 şehrinden biri haline gelmiş durumda! Bangkok, 4 sene boyunca dünyanın en iyi şehri seçilmiş olup, bu arada Asya’da artan yatırımlar turizmin canlı olmasının en büyük sebeplerinden biri olarak görülüyor. Gezginler için diğer bir tercih edilme sebebi de; eğlendirici ve dinlendirici etkinliklere sahip olması, eşşiz gurme lezzetleri ve tabi ki tarihi ve doğal güzellikleri!

Hoşgörü ve Saygı Kültürü: BUDİZM!

Hoşgörü ve Saygı Kültürü: BUDİZM !

Halkı son derece kibar ,sakin ve güler yüzlü! Bu durumdan dolayı şehirde kendinizi çok rahat hissediyorsunuz, çok da güvenli bir şehir olduğu da söylenebilir.. Bu nezaket ve güven Tayland kültüründen geliyor. Tayland kültüründe; ülkede baskın din olan Budizm’in, eski inanış biçimi Animizm’in, Hinduizm’in ve Konfüçyanizm’in motifleri yoğun olarak göze çarpıyor. Budizm inancı gereğince; her Tayland’lıya, aileye ve başkalarına karşı hoşgörülü olunması ve öfkenin de tercih edilmeyen ve beslenmemesi gereken bir duygu olarak görülmesi öğretilmektedir.

7/24 Yaşayan Gizemli Şehir

7/24 Yaşayan Gizemli Şehir

Bangkok’un; renkli kültürüyle, etkileyici ve farklı mimarisiyle insanı hemen kendi içine çeken gizemli ve sıra dışı bir havası var! Şehir 7 gün/24 saat yaşıyor ve şehri gezerken, bu enerjik durumun keyfine varabiliyorsunuz. Şehrin metropol olan modern tarafını ve uzak doğunun dünyadan uzak mistik tarafını aynı anda yaşayabiliyorsunuz. Şehri nasıl yaşayacağınız, tamamen sizin tercihlerine kalmış durumda. En keyiflisi ise; geleneksel ile modern hayatı harmanlayarak, şehrin tadını doyasıya çıkarmak gibi görünüyor. Ayrıca şunu hatırlatalım; giderken yanınıza şemsiye ve ince kıyafetler almakta fayda var, şehir dünyanın en sıcak başkenti seçilmiş durumda ve muson yağmurlarının olduğu dönemde yağmurlar hiç dinmiyor!

Buddha’nın Evi ve Uzak Doğu’nun Venedik’i!

Buddha’nın Evi ve Uzak Doğu’nun Venedik’i!

Bangkok kanalları nedeniyle Uzakdoğu’nun Venedik’i olarak anılıyor. Sokaklarda satılan meyveler ve karışık içecekler son derece lezzetli ve doğal, ayrıca şehir ananas başta olmak üzere tam bir meyve cenneti! Artık görülecek yerleri gezmeyi başlamanın vakti geldi, değil mi? İlk adresimiz, dev altın Buddha heykelinin de içinde yer aldığı ‘Wat Pho Tapınağı’ (Yatan Budha Tapınağı) Tapınağın duvarlarına yerleştirilmiş, 108 bronz kaseye para atılarak dilekte bulunabiliniyor ve para atıldığında - aynı anda -  tapınağın duvarlarında sesin yankılanmasını duymak da oldukça ilginç ve neredeyse sihirli bir deneyim oluyor. Ayrıca Tapınak ‘Thai Masajı’ öğretilen en önemli okullar arasında ilk sırada yer alıyor. Budist geleneklerine göre, tüm tapınak ziyaretlerinizde; omuz ve dizlerinizin kapalı olması gerekiyor, üzerinde uygun kıyafeti olamayanların tapınak ziyaretine izin verilmiyor..

Tayland’ın En Kutsal Tapınağı : ‘Wat Phra Kaew’

Tayland’ın En Kutsal Tapınağı : ‘Wat Phra Kaew’

Sıradaki adresimiz ise Tayland kralının yıllarca yaşadığı, görkemli ‘Grand Palace’! Saray artık müze olarak kullanılıyor. Kraliyet Ailesi’nin cenaze törenleri ve düğünleriyle, önemli dini merasimlerin tek adresi konumunda! Birçok bölümden oluşan sarayın, en çok bilinen ve ziyaret edilen bölümü ‘Zümrüt Buda Heykeli’nin yer aldığı ‘Wat Phra Kaew’. Bu tapınak Tayland’ta en kutsal tapınak olarak kabul ediliyor. Diğer önemli bir tapınak da; kesme seramik çinileriyle ünlü, 300 yıllık, 82 metre yüksekliğindeki ‘Wat Arun’ (Görkemli Şafak Tapınağı) Sabahın ilk saatlerinde, ışıklar tapınağın kubbesinden yansıyor. Tapınağın esas güzelliği ve görkemi ise gün batımında, tapınak ışıl ışıl olarak parlayınca ortaya çıkıyor ve bizlere seyrine doyulmaz görüntüler sunuyor.

Dünya’nın En Büyük Hafta sonu Pazarı : ‘Chatuchak’

Dünya’nın En Büyük Hafta sonu Pazarı : ‘Chatuchak’

‘Chatuchak Pazarı’ dünyanın en büyük hafta sonu pazarı olarak biliniyor ve kültürümüzün olmazsa olmazı pazarlık etmek bu pazarda da alışveriş yapmanın altın kuralı! 15.000 civarında satıcının olduğu pazarda gezerken, bir tam günün nasıl geçtiğinin farkına bile varmayacaksınız! Tayland’da kimyasal gübrenin yasak olmasından dolayı pazarda satılan tüm meyve ve sebzeler organik. Yiyeceğin dışında elektronik, antika ve hediyelik eşyaları da rahatlıkla bu pazardan satın alabilirsiniz. Ayrıca Bangkok’da kanallarda ‘yüzen pazarlar’ turistlerin en çok tercih ettiği yerler olarak biliniyor. Bu pazarların en kalabalık olanı ‘Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’. Alışveriş yapmak istemiyorsanız, sadece tekne turu yaparak da pazarın keyfine varabiliyorsunuz.

Sokak Yemekleri Cenneti

Sokak Yemekleri Cenneti

Diğer bir önemli tapınak ise; 18 ayar som altından yapılmış, 5 ton ağırlığındaki ‘Wat Traimit’ (Altın Buda Tapınağı). Bu tapınaktaki Buda heykelinin, dünyadaki en büyük buda heykeli olduğu tahmin ediliyor. Heykelin altın olduğu, taşınırken düşürülüp sıvanın ortaya çıkmasıyla, rastlantısal olarak keşfedilmiş. Bu kadar gezdikten sonra, karnımızı da doyurmak lazım değil mi? Bangkok tam anlamıyla bir sokak yemekleri cenneti! Gezdiğiniz her yerde Tayland yemekleri satan büfeler bulmanız mümkün. Özellikle ‘Pad Thai’ denilen noodle (soya filizi, limon otu, yumurta, soğan,yer fıstığı ile yapılıyor) mangalda pişirilmiş dev karidesler ve bütün olarak ızgara edilmiş balıklar, denenmesi geren ilk lezzetler olmayı hak eder gibi görünüyor.

Renkli Gece Hayatı

Renkli Gece Hayatı

Karnınız doyduğuna göre; Bangkok’un nefes kesen manzarasını seyretmek ve renkli gece hayatının tadına varmak için gökdelenlerdeki roof barlardan birini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bangkok geceleri ‘go-go’ barlarıyla ünlü! Bikinili dans şov yapan Tay kızları, meşhur “ping-pong şovu” vb çeşitli turistik seks gösterileri de cabası! Şehrin renkli gay-lezbiyen hayatı ise; ‘Patpong’ yakınlarındaki çeşitli ‘Silom’ sokaklarına yayılmış durumdadır.

Ayrca bu kadar çok suyun bulunduğu bir şehirde ‘Chao Praya ve Klongs’da nehir turu yapmak da olmazsa olmazlardan biri! Yeterince dolaştığınız ve yorulduğunuz anlarda ise ‘ Lumphini Park’da bir mola verip, nefes alabilirsiniz. Geçmişle modern hayatın bu kadar iyi bir şeklide harmanladığı bu egzotik şehirde; ister tarihe, ister eğlenceye, ister yemeğe, ister hepsine aynı anda doyabilirsiniz! J Sizi umduğunuzdan daha da mutlu edecek, güzel sürprizlere de hazır olun!

Işıklı Gökdelenlerin Şehri HONG KONG, Çin

Işıklı Gökdelenlerin Şehri HONG KONG, Çin

Hong Kong, kültürel zenginliğinden dolayı ‘Asya’nın Dünya Şehri’ olarak adlandırılıyor. Ve bu tanım da -doğal olarak- turistlerin şehirden beklentilerini daha da artırıyor. Çin’e bağlandıktan sonra - koloni konumunda olduğu dönem sonrası- şehir adeta kabuk değiştiriyor. Ticaret ve turizmin Uzak Doğu’daki başkenti Hong Kong’un; tuhaf karmaşası ve  kozmopolit yapısıyla, sizi yabancı olduğunuza inandırması çok zor olmuyor. Şehirde gezdiğiniz her an, farklı bir yönünü keşfedebiliyorsunuz.

Uzak Doğu’nun Alışveriş Cenneti

Uzak Doğu’nun Alışveriş Cenneti

Tropik iklim etkisindeki şehir, nemli ve yağışlı hava nedeniyle zaman zaman bunaltabiliyor. Bu gökdelenler ülkesinde, güvenli bir şekilde gezip alışveriş yapabiliyorsunuz. Eğer bir alışveriş çılgınıysanız, bu şehir tam size göre! Tek önemli nokta neyi nereden alacağınız bilebilmek! Şehir geceleri tam bir ışıklar şehrine dönüşüyor ve bulutlara doğru uzanan gökdelenlerden, göğe doğru ışıklar yükseliyor.

Bol Işıklı Gökdelenler Şehrinde ‘Big Buddha’

Bol Işıklı Gökdelenler Şehrinde ‘Big Buddha’

Gezilecek yerlere; muhteşem bir Hong Kong manzarası sunan gökdelenleri tepeden görebileceğiniz  ‘Victoria Tepesi’ ile başlayabilirsiniz. Tepe sisli ve rüzgârlı olabiliyor zaman zaman! Bu durum da, şehri tam olarak görme hayaliniz konusunda keyfinizi bozabiliyor. 34 metre, 250 ton’luk tüm ihtişamıyla, çekici bronz ‘Big Buddha’ diğer adıyla ‘Tian Tan’ heykeli ziyaret edilecek yerler arasında ilk sırada olmayı hak ediyor. Budistler için çok önemli olan, huzur dolu ‘Po Lin Manastırı’ da muhteşem mimarisiyle heykelin karşısında yer alıyor.

‘Tsim Sha Tsui’, ‘Disney World’ ve Müzeler

‘Tsim Sha Tsui’, ‘Disney World’ ve Müzeler

Modern alışveriş merkezleri ve renkli mağazaları, haliyle ‘Tsim Sha Tsui’ bölgesini cazip hale getiriyor. Alışveriş turu sonrası; parkta yürüyüş yapmak, biraz eğlenmek ve nefes almak isterseniz tema parkı ‘Ocean Park’ çok güzel bir fırsat tanıyor. Eğer bizim gibi tarihe meraklı olanlardansanız ve müze gezmek isterseniz ‘Hong Kong Tarih Müzesi’ geçmişten günümüze renkli bir yolculuk vaat ediyor. Bu arada; ‘Hong Kong Sanat ve Bilim Müzesi’ de gayet tatmin edici içeriğiyle, kendisine fırsat verilmeyi hak ediyor. Ayrıca; ‘Disney World’e de giderek masallar aleminde gezinin, çocukluk günlerinize bir selam yollayın derim!

Hediyelik Eşya ‘Ladies Market’ ve Elektronik Eşya ‘Times Square’den Alınır

Hediyelik Eşya ‘Ladies Market’ ve Elektronik Eşya ‘Times Square’den Alınır

Haftanın belli günlerinde kurulan ‘Ladies Market Pazarı’ hoş vakit geçirmek ve ucuz, kopya küçük hediyelik eşyalar almak için çok uygun görünüyor. Alışverişten bahsetmişken, ‘Times Square’ ise elektronik eşya almak için en doğru adres! Hong Kong’da alışverişin bu kadar uygun bütçelerle gerçekleşmesinin sebebi ise vergi olmamasından kaynaklanıyor.

‘Wong Tai Sin Tapınağı’ ve ‘Avenue of Stars Hong Kong’

‘Wong Tai Sin Tapınağı’ ve ‘Avenue of Stars Hong Kong’

İlahi güce ulaştığı inanılan ‘Wong Tai Sin’ için yapılan tapınak, mistik havasıyla hem yerel halkı hem de turistleri kendine çekiyor. Bu tapınak, şehirde ‘Taoist Nikah Hizmetleri’ yapan tek yer olup, falcıları ile de ünlüdür. Görmeniz gereken başka bir yer de ‘Avenue of Stars Hong Kong’! ABD’de ‘Holywood Bulvarı’nda yürüdüğünüzü hayal edin, bu cadde tam olarak aynı hissi veriyor. Hong Kong film endüstrisindeki yıldızların el izleri ve levhaları yer alıyor.

‘Sonsuz Akıl Tao’ ve ‘Man Mo Tapınağı’

‘Sonsuz Akıl Tao’ ve ‘Man Mo Tapınağı’

Evrendeki ‘düzen’, ‘sonsuz akıl’ olarak kabul edilen Taoizm’i din olarak seçenlerin ibadet yeri olan ‘Man Mo Tapınağı’ edebiyat ve savaş tanrılarına ithaf edilmiştir. Bugünlerde; rahatlamak umuduyla neredeyse hepimizin merak saldığı ‘meditasyon’, Taoistler tarafından ‘Tao’ ile birleşmek inancıyla da yapılmaktadır. Ruhumuzu tapınaklarda ışıklandırdıktan sonra her gece gerçekleştirilen, ‘A Sympony of Lights’ ışık şovunu kaçırmamanızı öneriyoruz. Çok farklı ve çok ışıklı bir deneyim sunuyor.

Farklı kültürü, lezzetli yemekleri, renkli gece hayatı ve sınırsız alışveriş imkânıyla ‘Hong Kong’ eşşiz bir deneyim vaat ediyor. Gökdelenlerin ve tapınakların ışıltısıyla aydınlanmanın keyfini yaşayın!

Asya’nın Yükselen Yıldızı KUALA LUMPUR, Malezya

Asya’nın Yükselen Yıldızı KUALA LUMPUR, Malezya

Doğu kültürünün egemen olduğu, Malezya’nın başkenti ve refah düzeyi yüksek olan, en değerli şehri ‘Kuala Lumpur’, farklı ve kültürel mozaik yapısıyla size hiç bilmediğiniz bir cennetin kapılarını açacak! Çok eski bir tarihe sahip olmayan Asya’nın yükselen yıldızı, dünyada en çok ziyaret edilen ilk 20 şehri arasında yer alıyor. Şehrin her yanında nefes alabileceğiniz yeşil alanlar yer alıyor ama aynı zamanda şehrin her yanında devasa inşaatlar da gökyüzüne yükseliyor.

70’e Yakın AVM ile Alışveriş Cenneti

70’e Yakın AVM ile Alışveriş Cenneti

Göz alıcı ışıklandırılmalarıyla, 70’e yakın alışveriş merkeziyle tam bir ‘Alışveriş Cenneti’ Kuala Lumpur, tropik iklimin etkisinde yılın tamamı sıcak geçiriyor ve her mevsim yağış alıyor! 452 metre uzunluğunda, 88 katlı ‘Petronasi İkiz Kuleleri’ dünyanın en yüksek kuleleri arasında ve Malezya’nın da en çok ziyaret edilip ve fotoğraf çekilen noktası. Kulelerin 41-42. katları arasındaki ‘Skybridge’ sayesinde, kuleler arasında geçiş yapılabiliyor. Kulenin en iyi fotoğraflarının çekilebildiği göl parkında geceleri yapılan ışık şovları ise görülmesi gereken en önemli olaylardan biri.

Dünya’nın En Büyük Hindu Tapınağı

Dünya’nın En Büyük Hindu Tapınağı

Şehrin merkezi ‘Mardekaka Meydanı’ Malezya’nın bağımsızlığını onurlandıran bir meydan ve burada resmi törenler yapılıyor. Aynı zamanda festivaller, açık hava konserleri de bu meydanda düzenleniyor. Dünyanın en büyük hindu tapınağı olan Batu Mağaraları’na, çok sayıda basamaktan oluşan zorlu bir tırmanış sonrasında varılabiliyor. Girişinde yer alan ‘Hindu Tanrı Lord Murugan Heykeli’ görkemiyle Sizi  çok etkiliyor ve iyi ki buraya gelmişim dedirtiyor. Ama sizi uyaralım; basamaklarda yer olan maymunlar, elinizde olan yemekleri çalmakta çok ustalaşmış durumdalar.

Dünyanın En Yüksek 4. Telekomünikasyon Binası

Dünyanın En Yüksek 4. Telekomünikasyon Binası

Diğer bir eşşiz şehir manzarası görebileceğiniz nokta da, ‘Menera Kl Tower’ 421 metrelik yüksekliğiyle ‘dünyanın en yüksek dördüncü telekomünikasyon binası’ olarak şehrin en gözde destinasyonlarından birisi. Şehrin en eski camisi, ‘Jamek’ mimari açıdan estetik görüntüsüyle çok dikkat çekiyor. Şehrin en otantik, manzara seyredebileceğiniz ‘Thean Hou Tapınağı’  Çin tapınaklarının en görkemli ve en büyüklerinden biri .

Botanik Bahçesi, Kuş Parkı ve Ucuz Elektronik Eşya Alışverişi

Botanik Bahçesi, Kuş Parkı ve Ucuz Elektronik Eşya Alışverişi

Biraz da doğaya karışalım diyorsanız; ‘Perdana Botanik Bahçesi’ ve ‘Kuala Lumpur Kuş Parkı’ da ilginizi çekebilir. Ayrıca’ Bukit Bintang’ alışveriş yapmak için doğru adres, özellikle de ucuz elektronik bir şeyler almak istiyorsanız! Eğer ‘Hint Kültürü’ de ilginizi çekiyorsa; ‘Little India’ renkli evleri, Hintlilere özgü müzik ve yemekleriyle sizi mutlu edecektir.

Siz de dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan ‘ Kua Lumpur’dan ayrılmak istemeyenlerden olabilirsiniz, aman fazla bağlanmayın derim ! J

Sıcak Kanlı ve Dost Canlısı Bir Halk

Sıcak Kanlı ve Dost Canlısı Bir Halk

Tropik iklimin etkisiyle sürekli havanın sıcak olduğu bu ülkeni insanları da sıcakkanlı ve dost canlısı! Halkın Türklere ve Türkiye’ye bakışı olumlu olduğu için şehirde olacağınız süre boyunca rahat hissediyorsunuz. Nüfusun %60’ından fazlası İslam Dini’ne, yaklaşık %20’lik kısmı Budizm’e, geri kalanı ise çoğunluk sıralamasıyla Hıristiyanlık, Hinduizm ve Çin Geleneksel Dini’ne inanmaktadır. Ayrıca; Malezya Parlamentosu ve Malezya Kralı’nın remi evi Milli Saray ‘Istana Negara’ bu şehirde bulunmaktadır.

Uzak Doğu’nun Gizemli 3 Şehri Sizleri Bekliyor!

Uzak Doğu’nun Gizemli 3 Şehri Sizleri Bekliyor!

Uzak Doğu’nun bu en çok ziyaret edilen 3 şehri, dünyadan uzakta hissi veren farklı kültürleri, etkileyici mimari yapıları, zamanda yolculuk yaptığınızı düşündüren tarihi tapınakları ve kendilerine has gurme lezzetleriyle, farklılıkların güzelliğini anlamanızı sağlıyor ve sizi içine çekip sadece orada yaşanabilecek deneyimler sunuyor! Pandemi sonrası, daha fazla gecikmeden yollara düşmek gerek!

Sıkça Sorulan Sorular

Bu inanca göre hoşgörü ve saygı ön plandadır. Aileye ve başkalarına karşı hoşgörülü olunması ve öfkenin de tercih edilmeyen ve beslenmemesi gereken bir duygu olarak görülmesi öğretilmektedir.

Çin’deki ışıklı gökdelenler şehri Hong Kong, ve özellikle şehirdeki ‘Times Square’ elektronik eşya almak için en doğru adres olarak gösteriliyor. Hong Kong’da alışverişin bu kadar uygun bütçelerle gerçekleşmesinin sebebi ise vergi olmamasından kaynaklanıyor.

İlgili Yazılar