Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

  • Tugba yazdı.
  • 11 Ocak 2023
  • 175 okunma

Yavru muhabbet kuşunu alıştırmak için aslında yapman gereken çok fazla bir şey yok. Esasen önemli olan onu yanına almadan önce onun sorumluluğunu almaya hazır olman. Yeterince vaktin yoksa, kuşun temizliğiyle, yemleriyle ilgilenemeyeceksen baştan bir muhabbet kuşunu yanına almamalısın. Unutma o da bir can taşıyor; sevgiye ve ilgiye ihtiyacı var.

Yavru muhabbet kuşunu alıştırmak için ilk önce ona uygun bir alan hazırlamalısın. Aşırı gürültü, kafesin sallanması, kaba ve büyük eşyalar onu korkutabilir. Üstelik sürekli kafesi parmağını sokman ya da elinle onu yakalamaya çalışman sevimli dostun için tam bir kabus olabilir. İlk başlarda onu biraz kendi haline bırakmanda fayda var. Sonra zamanla dostluğunuz pekişir ve ayrılmaz bir ikili olabilirsiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Kaç Günde Alışır?

Yavru muhabbet kuşunun sana alışacağı gün sayısı duruma göre değişir. Muhabbet kuşları da insanlar gibi kendilerine has özellikleri olan canlılar. Daha cana yakını da var. Resmi ilişkiler kurmayı seveni de. Alışma süresi cinsiyete göre de değişir. Dişi kuşlar genelde pek fazla cana yakın değil. Erkek kuşlar ise daha cana yakın ve hareketli canlılar.

Yavru muhabbet kuşu alırken aslında cinsiyetini anlamak zor. Erkek diye sana verilen kuşların dişi çıkması çok sık rastlanılan bir durum. Biraz da şans işi diyelim buna. Ama ciddi bir ilgi ve sevgiyle dişi kuşları da kendine kısa sürede alıştırabilirsin.

İlk Aldığında Muhabbet Kuşuna Nasıl Yaklaşmalısın?

İlk Aldığında Muhabbet Kuşuna Nasıl Yaklaşmalısın?

İlk aldığında muhabbet kuşuna yaklaşma şekline çok dikkat etmelisin. Evine gelen, seni hiç tanımayan bir canlı bunu unutma. Yapman gereken onu uygun bir yere koyarak bir hafta çok fazla ona karışmamak. Bu süre boyunca sevimli dostun seni ve etrafı tanıyacak. Bir hafta ya da on günlük bir süre sonra etrafta gerekli önlemleri alarak sevimli dostunu dışarı salabilirsin.

Yavru muhabbet kuşlarını alırken kaç aylık olduğuna ve yeme düşüp düşmediğine de dikkat etmelisin. Bu sevimli canlıları yaklaşık bir buçuk ay anne ve babaları besler. Bu süreçte annesinden yavruyu ayırman çok sağlıklı olmaz. Henüz yemi tek başına yiyemeyeceği için elinle besleme yapman gerekir. En az bir buçuk, iki aylık bir muhabbet kuşu aldığın takdirde böyle sorunlar yaşamazsın.

Yavru Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşur?

Yavru Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşur?

Yavru muhabbet kuşunun konuşması biraz büyümeden mümkün değil. Muhabbet kuşları genellikle yedinci aydan itibaren konuşmaya başlar. Çok küçükken sürekli onunla konuşarak ve belli kelimeleri tekrarlayarak ufaktan çalışmalara başlayabilirsin. Öğrenmesini istediğin kelimeleri tekrar etmelisin. Kelimelerin çok uzun ve karışık olmamasına da dikkat etmelisin.

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Yavru muhabbet kuşunu beslemek, yeme düştüyse oldukça basittir. Ancak yeme düşmeyen muhabbet kuşlarının yemeklerini elinle yedirmen gerekir. Yem seçimini kaliteli markalara ait ürünlerden yana yapmalısın. Bunun yanı sıra dal darı, ballı kraker de verebilirsin. Marul, salatalık muhabbet kuşlarının çok sevdiği yiyeceklerdir. Bunlardan da haftada bir ya da iki kere verebilirsin.

Eve Yeni Gelen Muhabbet Kuşunun Davranışları Nasıl Olur?

Eve Yeni Gelen Muhabbet Kuşunun Davranışları Nasıl Olur?

Eve yeni gelen muhabbet kuşunun davranışları genellikle oldukça durgundur. Çok fazla ötmez ve hareket etmezler. Yem yemek konusunda bile çok istekli olmayabilirler. Özellikle ilk birkaç gün sudan çıkmış balık gibi şaşkındırlar. Ona da hak ver. Ailenin, arkadaşlarının yanından ayrılıp sen de hiç bilmediğin bir yere gitsen şaşkın şaşkın etrafa bakardın. Yavru muhabbet kuşunu alıştırmak için tüm bu detaylara dikkat etmek işini son derece kolaylaştırır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yavru muhabbet kuşunu ilgi, sevgi ve doğru bakımla kolayca kendine alıştırabilirsin.

Yavru muhabbet kuşu yeme düştüyse yemle ve meyve sebze takviyesiyle onu büyütebilirsin.

Yavru muhabbet kuşunu kelimeleri tekrar ederek 7-8 aylık olunca konuşturabilirsin.

Yavru muhabbet kuşu en az 1,5-2 aylıkken beslenmeye başlanmalıdır.

İlgili Yazılar