Az Kokan 15 Köpek Cinsi ve Karakter ve Fiziksel Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 30 Aralık 2020
  • 6.564 okunma

İnsanların en yakın dostlarından biri olan köpeklerin çoğu, yapıları gereği kokarlar ve bu bazen bizleri rahatsız edebilir. Ancak köpek cinsleri arasında az kokan türler de vardır. Bu az koku kiminde doğru bakım ile kiminde farklı cilt yapısı ile en aza indirgeniyor. Peki az kokan köpek cinsleri nelerdir? Listemizde az kokan cinslerden 13 köpek türünü sizlere karakter yapılarıyla da beraber açıkladık.

Ayrıca köpeklerin az kokması için neler yapılabilir merak ediyorsanız, linkteki yazımızı inceleyebilirsiniz. 

1- Beagle

Beagle

Yaramazlıklarıyla meşhur Beagle cinsi köpekler rahatsız edecek kadar kokmazlar. İnatçı oluşları sebebiyle burnunun dikine gidebilirler. Ancak onlarla iletişim kurmak da kolaydır. Doğru iletişim ve iyi bir eğitimle zamanla söz dinleyeceklerdir. Saldırgan olmadıkları için diğer köpeklerle de anlaşabilirler. Çocuklara karşı sevgi doludur. Ancak kedilerle pek arası iyi değildir. Çok meraklılardır ve iz sürmede çok başarılı köpeklerdir. Enerjik oldukları için rahat hareket edebileceği bir ev ortamı olmalıdır. Aksi halde her şeye zarar verebilirler. Yalnız bırakılmaktan da çok nefret ederler.

Ortalama ömürleri 12 – 15 yıl arasında değişebilir. Boyları ortalama 33 ila 41 cm arasında, kiloları 2 kg kadardır. 

2- Bichon Frise (Bişon çuha köpeği)

Bichon Frise

Enerjik yapılarıyla etrafına neşe ve eğlence katan Bichon Frise köpek cinsi de tüyleri sayesinde az kokarlar. O kadar tüylerine rağmen de az dökülür. Farklı ortamlara kolaylıkla adapte olabilirler. Günlük ortalama 30 dakika dışarıda yürüyüş yapıp, koşup oynamaları enerjilerini atmalarına yardımcı olur. Sahibi ve ailesiyle büyük bir bağ kurar ve onların mutlu olması için her şeyi yapabilir. Ancak uzun süreli ayrı kalmamanız çok iyidir çünkü ailesinden ayrılma kaygısı yaşayabilir. Oldukça da zekidirler, eğitimi doğru şekilde verilirse söylenen her şeyi kavrayabilir. Tüyleri düzenli olarak taranmalıdır ve bundan çok hoşlanırlar.

Ortalama ömürleri 12 ila 15 yıl arasında değişen Bichon Frise cinsi köpeklerin ortalama boyu 23 – 30 cm arasında değişirken kilo ise 3 – 5 kg arasında değişir.

3- Samoyed

Samoyed

Kökeni Bat Sibirya olan Samoyed’leri de az kokulu köpek cinsleri arasında sayabiliriz. Çok kibar, lider ruhlu ve asil duruşlu olan bu köpekler uzun yıllar Sibirya’da kızak çekmişlerdir. Bazen çok sinirli olabilirler. Diğer köpeklerle pek de anlaşamazlar. İnsanlarla güzel ilişki kurar, çocuklarla da anlaşabilirler. Ama onlar için saygı çok önemli olduğu için karşısından bunu beklerler. Enerjileri yüksek ve çok da akıllıdırlar. Özgürlüklerine düşkün olduklarından dolayı doğru eğitimin küçük yaşta verilmesi gerekir. Tüylerini çok sık fırçalamamalısınız. Sürekli taranmak cildine zarar verebilir.

Ortalama ömürleri 12 ila 14 yıl arasında değişir. Boyları da 48 – 60 cm arasında, kiloları 16 – 30 cm arasında farklılık gösterebilir.

4- Kerry Mavi Terrier

Kerry Mavi Terrier

Alt kürkü olmaması sebebiyle hiç koku içermeyen Kerry Mavi Terrier cinsi köpeklerin tüyleri neredeyse hiç dökülmez. Oldukça zeki olan bu köpek cinsi çok uyanık ve beceriklidir. Sahiplerine düşkünlerdir ve insanlarla iyi anlaşırlar. Çocukları da severler fakat diğer köpek türleriyle anlaşamazlar. Sahibi ve ailesiyle oyun oynamak onları çok mutlu eder. Oldukça enerjik yapılı Kerry Mavi Terrier köpeklerin bakımı da çok zorlayıcı değildir. Hareket etmedikleri takdirde çok hızlı kilo alırlar.

Ortalama yaşam süreleri 14 ile 16 yıl arası değişebilir. Kiloları 17 – 19 kg arasında değişirken boyları 44 – 51 cm arasında değişir.

5- Shih Tzu

Shih Tzu

Günümüzde oldukça popüler küçük süs köpeklerinden biri olan Shih Tzu cinsi köpekler doğru ve düzenli bakımla asla kokmazlar. Tüyleri de çok dökülmez. Oldukça kibirli bir duruşları vardır ancak karakterleri çok samimi ve cana yakındır. Sahiplerine düşkündürler. Yabancılarla kolaylıkla anlaşabilirken çocuklara karşı çok dikkatlidirler. Çok akıllıdırlar. Doğru bir eğitim verildiği takdirde her şeyi hızlı kavrarlar. Küçük boya sahip olsalar da çok cesur bir karakterleri vardır. Çok yaramaz değillerdir, oldukça sakin yapıları vardır. Bakımı da kolaydır.

Ortalama ömürleri 15 – 20 yıl arasında değişir. Boy ortalamaları 20 – 28 cm arasındadır, kilo ortalaması ise 4 – 7,2 kg arasıdır.

6- Dalmaçya Köpeği

Dalmaçya Köpeği

Dünya üzerinde en popüler köpek türü olan Dalmaçyalılar da az kokan köpekler arasında sayılır. Yüksek dayanıklı kas yapısına sahiptir. Bu cinsler bembeyaz bir şekilde doğar ve benekleri büyüdükçe ortaya çıkar. Oldukça neşeli, enerjik, eğlenmeyi ve eğlendirmeyi severler. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Sürekli insanlarla aynı ortamda bulunmak isterler. Yalnız bırakıldığında terk edildiklerini düşünebilirler. Çok güçlü bir hafızaları vardır. Ona yapılan yanlış hareketleri ve güzel şeyleri asla unutmazlar. Emir verilmesinden hoşlanmadıkları için böyle bir durumda söyleneni asla yapmazlar. Bakımı zor değil, standart usullerde yapılır. Ancak çok titiz oldukları için bakımları özenli olmalıdır. 

Ortalama yaşamları 13 ile 13 yıl arasında değişiklik gösterirken, boyları 56 – 61 cm arasında, kiloları ise 15 – 32 kg arasında değişiklik gösterir.

7- Collie (İskoç Çoban Köpeği)

Collie

Lessie filminden tanıdığımız Collie cinsi köpekler de az kokarak çevresini rahatsız etmezler. Onlar için aile çok değerlidir. Çok sadıklardır ve daima itaat gösterirler. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Naif ve kırılgan yapıları vardır. Oldukça da zekilerdir. Eğitim verilirken sert davranılmamalıdır çünkü çok hassas yapıları vardır. Sıcağı sevmeyen Collie cinsi köpeklerin bakımı zor değildir. Yaz aylarında gölge yerlerde olmalı ve bol bol su içmelidirler.

Ortalama yaşam süreleri 14 ile 16 yıl arasına değişirken, boyları 51 – 61 cm arasında, kiloları 18 – 29 cm arasında değişir.

8- Poodle (Kaniş)

Poodle

Alman kökenli olduğu düşünülen Poddle cinsi üçe ayrılmaktadır. Oyuncak, minyatür ve standart şeklinde. Üçü de az kokarlar ve hipoalerjenik olduğu düşünülen kürke sahiptirler. Diğer köpek cinslerine göre daha zekidirler. En zeki köpek cinslerini linke tıklayarak yazımızda inceleyebilirsiniz. Sahiplerine karşı çok bağlıdırlar. Yeni insanlara karşı ilk başta ne soğukturlar ne de sıcak, dengeli bir tavır gösterirler. Doğru eğitim verilmezse oldukça şımarık bir karaktere sahip olabilir. Enerjik yapılarından dolayı bunu üzerlerinden atmaları için oyun oynamalısınız. Bakımları zor değildir ancak yemek konusunda dikkat edilmelidir. Kilosuna çok dikkat edilmeli buna göre doğru beslenmelidir.

Genelde yaşam süreleri 13 ile 15 yıl arasında değişir. Boyları da 28 – 38 cm arasında değişirken kiloları 7 – 8 kg arasında oynar.

9- Pomeranian

Pomeranian

Bir başka az kokan köpek de Pomeranian cinsleridir. 1700 ile 1800’lü yıllarda Pomeranya bölgesinde ortaya çıkan bu köpek cinsini dünyaya İngiltere Kraliyeti tanıttı. Çok enerjik yapıları sayesinde oldukça hareketlidirler. Diğer köpek türleriyle ve yabancı insanlarla pek geçinemeseler de kedilerle araları daha iyidir. Ayrıca çocuklara karşı da çok iyilerdir. Onlar için her şeyin oyun olması ve akıllı olmaları sayesinde eğitimleri diğer köpeklere göre daha kolay olabilir. Sürekli ilgi isterler ve sahiplerine çok aşıktırlar. Bakımları da çok kolaydır ancak yemek seçerler.

Yaşam süreleri genelde 15 yıldır. Boy ortalaması 13 – 28 cm arası, kilo ise 1 – 3 kg arasında değişiklik gösterir.

10- Basenji

Basenji

Az kokan köpek türlerinden biri de Basenji’dir. Kokuyu hapseden ve hiçbir koku taşımayan kısa ve pürüzsüz kürkleri vardır. Kendileri Afrika kökenlidir. Sessiz ve sakin bir yapıları vardır. Ancak av köpeği yapısında oldukları için özgür ruhludurlar. Çok zeki ve başarılı bir gözlemcidirler. Verilen ilk komutları yerine getirmeme gibi huyları vardır. Çocuklarla iyi geçinirler. Beraber büyüdükleri çocuklar ile arasında bambaşka bir bağ oluşur. Yüksek çitlerden bile atlayabilen bu köpek için günlük egzersiz gereklidir.

Ortalama yaşam süreleri 12 – 14 yıl arasında değişiklik gösterir. Boyları ortalama 43 cm kadar olurken, kiloları 10 kg kadardır.

11- Malta Köpeği

Malta Köpeği

Malta Köpeği az kokan bir başka köpek cinsidir. Canlı ama bir o kadar da kırılgan karaktere sahiplerdir. Kibar ve sevgi dolu karakterlerini karşısındakilere gösterir. Sahiplerine karşı çok sahiplenici ve kıskançlardır. Oldukça da zekilerdir ancak eğitim süreçlerinde sabırlı olunmalıdır. Bakımı kolaydır ancak çok dikkatli olmanız gerekir. 

Ortalama ömürleri 12 – 15 yıl arasında değişir. Ortalama boyları 20 ila 25 arası değişirken kiloları da 3-4 civarında farklılık gösterir. Maltese Terrier olarak da bilinen bu cins hakkında daha detaylı bilgi edinmek için, linki tıklayarak bu konuyu derlediğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

12- Schnauzer

Schnauzer

Kendine özgü bir görüntüye sahip Schnauzer köpek cinsi de az kokar. Çocuklarla, diğer köpek ve hayvanlarla iyi anlaşırlar. Eğlenceli bir karakteristik yapıya sahiplerdir. Çok da cesurlardır. Oldukça akıllıdır ve hızlı öğrenseler de çok inatçıdırlar. Bu sebeple eğitim süreci biraz zorlu geçebilir. Bakımı zor değildir ama tüyleri haftalık olarak çok iyi taranmalıdır.

Yaşamları ortalama 13 – 15 yıl arasında değişebilir, boyları 30 – 36 cm, kiloları 5,4 – 9,1 kg arasında değişir.  

13- Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Küçük köpekler arasında az kokan türlerden biri olan Yorkshire Terrier cinsleri İngiliz asıllıdır. Minik yapılarına rağmen oldukça cesurlardır. Yabancı köpeklere karşı saldırgan olmaya başlayabilir. Sahibine ve ailesine karşı çok sevgi doludur. Küçük çocuklara karşı bazen saldırgan olabilirler. Bu sebepten onları yalnız bırakmamak en doğrusudur. Akıllıdırlar ve söyleneni anlarlar. Bakımları da kolaydır.

Yaşamları ortalama 13 – 16 yıl kadardır. Boy ortalaması 18 – 23 cm arasında değişiklik gösterebilir.

14- Husky (Sibirya Kurdu)

Husky

Kökeni Rusya olan Sibirya Kurtları az kokan köpek cinsleri arasında yerini alır. Oldukça dayanıklı ve güçlü yapıları sayesinde en zor şartlarda bile kendini gösterebilirler. En güçlü köpek ırklarını incelek isterseniz linkteki yazımız size göre :) Bu köpekler havlamak yerine ulumayı daha çok severler. Çok soğuk havalar için uygundur. Özgürlüğüne çok düşkün olan Sibirya Kurtları çocuklarla ve diğer insanlarla iyi anlaşır. Eğitimi bazı noktalarda uğraştırıcı gelebilir çünkü kendilerine saçma gelen konuları dikkate almama gibi huyları vardır. Çok da inatçıdırlar.

Sibirya kurtlarının ortalama yaşam süresi 12-15 yıl kadardır. Boyları ortalama 50 – 60 cm, kiloları 16 – 27 kg arasındadır.

15- Çince Tepeli Köpek

Çince Tepeli Köpek

Oldukça sıra dışı görünüme sahip olan Çince Tepeli Köpek türü de az kokan cinslerdendir. Bu köpek türü çok fazla utangaç ve hassas yapıdadır. İlgiyi çok severler ve yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmazlar. Oldukça hareketli ve meraklıdırlar. Bu köpek türü öğrenmeye meraklı olduğundan ve zeki olduklarından dolayı eğitimleri çok kolaylıkla yapılır. Bakımı diğer köpeklere göre biraz daha uğraştırıcıdır.

Bu köpek türünün ortalama boy uzunluğu 28 – 33 cm arasında değişir. Kilo ise maksimum 5 kg’dır.

Sıkça Sorulan Sorular

Soğuğa dayanıklı ve sıcağı hiç sevmeyen ve az kokan köpekler tabi ki de var. Bunlar arasında verilebilecek ilk örnek Sibirya Kurtları’dır (Husky). Sibirya kurtları -60, -70 derece soğuklara çok dayanıklıdır. Zaten Rusya kökenlidir. Sıcağı hiç sevmez ve sıcak havalarda dışarı çıkarılmaması gereklidir. Bir başka örnek olarak İskoç Çoban Köpeği (Collie) cinsleridir. Sıcağı sevmedikleri için gölge yerlerde gezdirilmelidir ve yaz aylarında bol bol su verilmelidir.

Az kokan küçük köpeklere baktığımızda ilk olarak Shih Tzu örnek olarak verilebilir. Shih tzu köpek cinsi bakımları çok kolaydır ve düzenli olarak bakımı yapılırsa kokmazlar. Ayrıca bu köpek cinsi yok denecek kadar az tüy dökerler. Bir başka örnek olarak Kaniş’leri, Yorkshire Terrier cinsi köpekleri verebiliriz.

İlgili Yazılar