Kokusuyla Baş Döndüren En İyi 15 Erkek Parfümü

  • Minik Tospik yazdı.
  • 17 Temmuz 2021
  • 548 okunma

En iyi parfüm tavsiyesi söz konusu olduğunda hangi parfümlerin seçileceği konusu ‘en iyi’ olduğu için nesnel seçimler üzerine gibi görünse de aslında tamamen göreceli, kişiden kişiye değişen tercihlerden oluşur. Dolayısıyla, senelerdir en çok tercih edilen ve popülaritesini hiç kaybetmemiş olan erkek parfümleri, en iyi erkek parfümleri listesi oluştururken neredeyse başvurulacak tek kaynak durumundadır.

Üstelik koku hafızası diğerlerine göre çok daha güçlü olduğu için kişilerin, yani şu anki yazımıza göre erkeklerin, kokusu epey önemlidir. Zaten güzel kokuların insanları ruhsal açıdan olumlu etkilediği de bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş durumdadır. Haliyle hem erkekler hem de kadınlar için karşı tarafı etkilemek adına iyi parfüm fazlasıyla artı sağlar. Ayrıca parfümlerin cilt tipi için doğru ve iyi seçilmesi durumunda siz sıkılmadığınız sürece yıllarca kullanılarak imza oluşturması gibi özelliği de bulunur. İşte kokularıyla hafızalarda yer edinen ve en popüler 15 erkek parfümü…

1. Davidoff Cool Water

Davidoff Cool Water

Ortalama Fiyat (200 ml): 300 TL

Eskiliğiyle hafızalara kazınmış olan Davidoff Cool Water 1988 senesinde piyasaya sürülmüştür ancak buna rağmen popülaritesini hiç kaybetmemiştir. Kişniş, lavanta, nane, biberiye ve portakal çiçeği bileşiminden oluşan parfüm, hala daha en çok tercih edilen parfümler arasındadır.

Ayrıca En İyi Koku Alabilen 10 Köpek Cinsi ve Özellikleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Prada Luna Rossa Sport

Prada Luna Rossa Sport

Ortalama Fiyat (50 ml): 700 TL

2012 senesinde piyasaya çıkan kokulardan olan Prada Luna Rossa Sport, üst notalarında zencefil, lavanta ve ardıç meyvesi bulundururken dip noktasında günebakan çiçeği, tonya fasulyesi, vanilya ve misk ile harmanlanmıştır. Prada Luna Rossa Sport EDT yüksek fiyatına rağmen çıktığı ilk zamanlardan beri erkeklerin vazgeçemediği kokulardan olmuştur.

3. Versace Dylan Blue

Versace Dylan Blue

Ortalama Fiyat (200 ml): 1100 TL

En iyi erkek parfümleri listesinden her daim yerini koruyan Versace efsanesinin Dylan Blue adlı parfümü greyfurt, kalabriyen bergamot, incir yaprağı ve su notalarının bileşimiyle ortaya çıkmıştır. Mevsim ve hava koşulları ayırt etmeksizin rahatlıkla tercih edilebilir olan parfüm 2016 senesinde piyasaya sürülmüştür.

4. Carolina Herrera 212 NYC Men

Carolina Herrera 212 NYC Men

Ortalama Fiyat (100 ml): 800 TL

New York City’nin (NYC) global cazibesinden ve enerjisinden ilhamla ortaya çıkmış olan 212 NYC Men, 1999 senesinde piyasaya sürüldüğü günden beri en sevilen erkek parfümleri arasındadır. Zencefil, bergamot ve greyfurt bileşimleriyle ön plana çıkan Carolina Herrera marka parfüm hem odunsu hem de ferah olan kokusuyla belki de günlük hayatımızda etrafta en sık duyduğumuz erkek parfümlerindendir.

5. Paco Rabanne Invictus

Paco Rabanne Invictus

Ortalama Fiyat (50 ml): 600 TL

2013 senesinde piyasaya sürülen ve kupa şeklindeki şişesiyle de dikkatleri epey üzerine çeken Invictus, üst notalarında deniz, greyfurt ve mandalina kokularını barındırırken alt notalarında defne yaprağı ve yasemin eşlikçilerini içerir.

6. Jean Paul Gaultier Le Male Ultra

Jean Paul Gaultier Le Male Ultra

Ortalama Fiyat (75 ml): 690 TL

En iyi erkek parfümleri listesine 1995 senesinde piyasaya sürülen J.P. Gaultier markasının Le Male Ultra parfümü oldukça yakışmaktadır. Bergamot, pelin otu, kakule, misk, ağaç, kehribar ve vanilya tonlarını beraber barındıran popüler parfüm erkekler arasında çok sık tercih edilenler arasındadır.

7. Giorgio Armani Acqua di Gio Profumo

Giorgio Armani Acqua di Gio Profumo

Ortalama Fiyat (125 ml): 900 TL

Kısaca ‘Gio’ adıyla da tanınan bu erkek parfümü 1996 yılında üretildiğinden beri favoriler arasındadır. Adından da belli olacağı üzere ferah erkek parfümleri arasında yerini alan Giorgio Armani Acqua di Gio Profumo, Akdeniz’deki Pantellerie Adası’nın eşsiz ve güzel kokularından ilham alınarak tasarlanmıştır. Üst notalarında portakal, mandalina, limon, yasemin, neft ve bergamot bulunurken alt notalarında ise paçuli, amber, meşe yosunu, beyaz misk ve sedir vardır.

8. Valentino Uomo

Valentino Uomo

Ortalama Fiyat (100 ml): 790 TL

2014 senesinde üretilerek piyasaya sürülen Uomo, özel olarak tasarlanan şişesiyle de epey dikkatleri üzerine çekmiştir. Mersin ağacı ve bergamot üst notalarını temel alan parfüm, aynı zamanda alt notalar olarak çikolata, kavrulmuş kahve çekirdekleri ve fındık kokularını bünyesinde barındırır. 

9. Giorgio Armani Code Homme

Giorgio Armani Code Homme

Ortalama Fiyat (200ml): 1100 TL

2004 senesinde üretilen Armani Code, şüphesiz ki erkek parfümü denince aklına gelenlerden olmuştur. Limon ve bergamot üst notalarını temeline alan Code’un alt notalarında ise zeytin çiçeği, anason ve guaya ahşabı bulunmaktadır.

10. Hugo Boss Bottled

Hugo Boss Bottled

Ortalama Fiyat (200 ml): 1300 TL

Üst notası narenciye ve elma; alt notasında ise, ahşap kokuları, sandal ağacı, vetiver, zeytin odunu, sedir, musk ve amber ile harmanlanan Boss markasının meşhur kokularından Bottled kokusunun yanı sıra sade ve zarif tasarımlı şişesiyle de çıktığı tarihten beri dikkatleri üzerine çekmektedir.

11. Givenchy Pi

Givenchy Pi

Ortalama Fiyat (100 ml): 700 TL

Giyim, aksesuar ve parfüm üzerine yoğunlaşan Fransız marka Givenchy, Pi adlı kokusunu 1998 senesinde üreterek piyasaya sürmüştür. Bugüne kadar dünyanın en çok satan erkek parfümleri arasındaki yerini koruyan Pi, popülerliğinin yanı sıra kalıcılığıyla da etkisini sürdürmektedir. Parfüm üst notalarında biberiye, tarhun, mandalina ve fesleğen barındırırken orta notalarında sardunya, portakal çiçeği esansı, anason ve müge; alt notalarında ise badem, hink baklası, benzoin, vanilya, sedir ve esmer şeker bulunur. Ayrıca erkeklerin yanı sıra kadınların da epey sık tercih etmesiyle ününe ün katmıştır.

12. Paco Rabanne One Million

Paco Rabanne One Million

Ortalama Fiyat (100 ml): 900 TL

2008 senesinde Paco Rabanne tarafından piyasaya sürülen One Million, çıktığı ilk tarihten günümüze kadar her yaş grubundan erkeğin (ve hatta kadının) en sevdiği parfümü olmaya aday olmuş, adaylığın da ötesinde geçmiş parfümlerdendir. Popülerliğini hala yitirmeyen parfümün üst notalarında nane ve greyfurt bulunurken alt notalarında ise tarçın, absolut gülü ve baharatlar yer almaktadır.

Ayrıca Evde Yapabileceğiniz 17 Doğal Oda Kokusu Tarifi listesine bakabilirsiniz.

13. Versace Eros

Versace Eros

Ortalama Fiyat (200 ml): 1100 TL

Sırada yine en iyi erkek parfümleri listesinde akla ilk gelen markalardan olan Versace var… Eros, şişesinde bulunan medusa başlı logosu ve içeriğinde yer alan oryantal-bademsi notalar sayesinde ilham aldığı Yunan mistisizmini en aşikâr şekilde yansıtmaktadır. Üst notalarında yeşil elma, mint, limon bulunurken alt notalarında ise güve otu, Madagaskar vanilyası, virjinya ve sedir ağacı kendini hissettirmektedir.

14. Jean Paul Gaultier Le Male

Jean Paul Gaultier Le Male

Ortalama Fiyat (125 ml): 880 TL

‘Temiz Ter’ arka planıyla J.P. Gaultier tarafından piyasaya sürülen Le Male’in geçmişi 1995 senesine dayanmaktadır. En iyi erkek parfümleri arasında şüphesizce sayılabilecek parfüm, bergamot, pelin otu, kakule, misk, ağaç, vanilya ve kehribarın harmanlanmasından meydana gelmiştir.

15. Diesel Fuel for Life

Diesel Fuel for Life

Ortalama Fiyat (125 ml): 760 TL

2007 senesinde Diesel tarafından piyasaya sürülen Fuel For Life parfümü, kokusu ve asi esintiler içeren şişesiyle beraber oldukça dikkat çekerek en iyi erkek parfümleri listesine girmeye hak kazanmıştır. Üst notalarında greyfurt ve anason yer alan Fuel For Life’ın alt notalarında ise lavanta ve ahududu bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Orijinal parfümlerin seri numaraları hem şişelerine hem de kutularına işlenmektedir. Eğer elinizde seri numarası her iki alanda birden yazmayan ya da iki alanda farklı numaralar yazan parfüm varsa muhtemelen parfümünüz sahtedir.

Tüm yabancı maddeler gibi cildimize değen doldurma parfümler de alerjik tepkimelere sebep olabilir, ayrıca koku dolayısıyla akciğer rahatsızlıklarına zemin hazırlayan ya da hali hazırda var olan hastalıklar üzerinde tetikleyici etki gösterebilirler. Dolayısıyla, nerede üretildiğini bile bilmediğimiz doldurma parfümleri kullanmanın sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir.

İlgili Yazılar