Evde Yapabileceğiniz 17 Doğal Oda Kokusu Tarifi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 21 Aralık 2020
  • 948 okunma

Evlerinizin kendinizin hazırladığı doğal kokular ile kokmasını istemez misiniz? Birbirinden güzel doğal kokuların kimisinde kendinizi ferahlatıcı bir ormanda gibi hissedecek, kimisinde kendinizi yaz ayında ya da kış mevsiminde gibi hissetmenizi sağlayacak kokuların tariflerini sizler için derledik.

1- Evinizi bahar kokuları sarsın

Evinizi bahar kokuları sarsın

Malzemeler:

Portakal
Karanfil taneleri
Yenibahar
Bir miktar anason

Hazırlanışı:

İlk olarak portakalları soyun ve kabuklarını küçük bir tencereye koyun. Tencerenin içerisine karanfil tanelerini, yenibaharı ve anasonunu ilave edin. Biraz su katın ve ocağı açarak kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra karışımın ilk sıcağının geçmesini bekleyin. İstediğiniz sıcaklığa gelince bir tane cam kavanoza aktarın ve cam kavanozu odanızda istediğiniz yere koyun. Odanızda bahar esintisini hissedeceksiniz.

2- Lavantalı bir bahar kokusu da tercih edebilirsiniz

Lavantalı bir bahar kokusu da tercih edebilirsiniz

Malzemeler:

8 damla lavanta yağı
5 damla sardunya çiçeği yağı
5 damla greyfurt yağı

Hazırlanışı:

Şık bir kavanozun içerisine lavanta yağı, sardunya çiçeği yağı ve greyfurt yağını damlatın ve karıştırın. Odanızda bir köşeye koyun ve evinizi turunçgillerin kokusu sarsın.

3- Mis gibi kokuya sahip vanilyalı oda kokusu

Mis gibi kokuya sahip vanilyalı oda kokusu

Malzemeler:

1 çay kaşığı vanilya
1 çubuk tarçın
6 adet karanfil

Hazırlanışı:

Bir tencerenin içerisine vanilya, tarçın ve karanfili verilen ölçülerde koyun ve kaynatın. Kaynadıktan sonra güzel bir kaba karışımı ilave edin ve soğumasını bekleyin. Soğurken odanızı harika bir vanilyalı koku saracak. Tarçın ve karanfil, karınca kovucu yöntemler arasında da sıkça karşımıza çıkmakta, detaylar linkteki yazımızda..

4- Menekşe kokusuyla çiçek bahçesinde gibi hissedin

Menekşe kokusuyla çiçek bahçesinde gibi hissedin

Malzemeler:

1 litre su
2 çay kaşığı karbonat
15 damla menekşe yağı

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisindeki suyun içerisine karbonatı ilave ederek karıştırın. Sonra içerisine 15 damla menekşe yağını damlatın. Karışımı çalkalayın ve artık kendinizin hazırladığı doğal menekşe kokulu oda spreyiniz hazır. Kullanmadan önce her zaman çalkalayın.

5- Elma ve tarçın kokusuyla doğallığı evinize kazandırın

Elma ve tarçın kokusuyla doğallığı evinize kazandırın

Malzemeler:

Portakal
Tarçın çubukları
Karanfil taneleri
Elma kabukları

Hazırlanışı:

Küçük bir tencere içerisine malzemeleri sırasıyla koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynama işi tamamlanınca ayrı bir kaba karışımı dökün ve soğumasını bekleyin. Soğurken odanızda muhteşem ve keskin olmayan tarçının ve elmanın kokusu yayılacak.

6- Lavanta kokusuyla çiçek bahçesi evinizde gibi

Lavanta kokusuyla çiçek bahçesi evinizde gibi

Malzemeler:

Karbonat
Lavanta yağı
Su

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine su koyun ve içerisine biraz karbonat ilave ederek karıştırın. Sonra içerisine lavanta yağını damlatın. Karışımı kapaklı bir kaba koyun ki karışımı çalkalayın. Karışımınız artık hazır. Lavanta kokusuyla odanızda bahar esintisi hakim olurken sizler de ferahlayacaksınız. Lavanta ile çok güzel sabunlar da üretebilirsiniz. Tarifler için ev yapımı sabun tarifleri yazımıza bir göz atın!

7- Kış esintisiyle doğal odunsu kokular

Kış esintisiyle doğal odunsu kokular

Malzemeler:

1 litre su
7 damla köknar
7 damla çam
7 damla ardıç

Hazırlanışı:

Herhangi bir sprey şişesinin içerisine 1 litre su ve sırasıyla 7’şer damla olmak kaydıyla köknar, çam ve ardıç kokularını ilave edin. Karışımınız artık hazır. Dilediğinizde odanıza sıkarak kendinizi kışın ormanda dolaşıyor gibi hissetmenizi sağlayacak.

8- Ferahlatıcı Oda Kokusu

Ferahlatıcı Oda Kokusu

Malzemeler:

Küçük cam şişe
Bambu çubuklar
4 damla tarçın yağı
1 damla okaliptüs yağı
2 damla misket limonu

Hazırlanışı:

Cam şişenin içerisine 4 damla tarçın yağı ve 1 damla okaliptüs yağını koyun ve karıştırın. İçerisine 2 damla misket limonu damlatın. Sonra şişenin içerisine bambu çubuklarını yerleştirin ve odanızda istediğiniz bir köşeye koyun. Ferahlatıcı kokusuyla evlerinize çok güzel bir atmosfer yaratacak.

9- Yaz esintisi

Yaz esintisi

Malzemeler:

5 damla portakal yağı
5 damla limon yağı
5 damla lime yağı
5 damla greyfurt yağı

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine portakal yağı, limon yağı, lime yağı, greyfurt yağını sırasıyla ilave edin ve karıştırın. Kabı odanızda bir köşeye koyun ve artık odanız yaz esintisiyle dolacak.

10- Portakal ve limon aromalı doğal oda kokusu

Portakal ve limon aromalı doğal oda kokusu

Malzemeler:

Portakal ve limon kabukları
Bir miktar deniz tuzu
Bir miktar nane
Birkaç adet karanfil

Hazırlanışı:

Portakal ve limon kabuklarının içlerini güzelce temizleyin. Daha sonra içlerine deniz tuzu, nane ve karanfili sırasıyla ekleyin. Çanak gibi kullanılan bu portakal ve limon kabuklarını odanızda istediğiniz yerlere koyabilirsiniz.

11- Nane ferahlığıyla portakallı doğal oda kokusu

Nane ferahlığıyla portakallı doğal oda kokusu

Malzemeler:

10 damla portakal yağı
8 damla nane yağı

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine portakal yağı ve nane yağını koyun ve karıştırın. Kokunuz hazır. Odanızda istediğiniz yere koyarak odanıza doğal nane ve portakal kokusunu yayacaksınız. Portakal ve nane yağı, hijyen sağlama özellikleri ve kokularıyla, ev yapımı deodorant tariflerinde de tercih edilen yağlardan, tariflere göz atmak için linke tıklamanız yeterli.

12- Baharatlı şekerli oda kokusu

Baharatlı şekerli oda kokusu

Malzemeler:

1 litrelik boş sprey şişesi
1 litre su
7 damla Hindistan cevizi yağı
5 damla tarçın yağı
7 damla vanilya yağı

Hazırlanışı:

Sprey şişesinin içerisine su koyun. Üzerine 5 damla tarçın yağı ve 7’şer damla Hindistan cevizi yağı ve vanilya yağını damlatın. Doğal oda parfümünüz hazır. İstediğiniz zaman kokuyu sıkarak hem baharat hem de şekerli kokuyu odanıza yayabilirsiniz.

13- Ferahlatıcı doğal orman kokusu

Ferahlatıcı doğal orman kokusu

Malzemeler:

7 damla çam ağacı yağı
6 damla sedir ağacı yağı
5 damla buhur ağacı yağı

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine 7 damla çam ağacı yağı, 6 damla sedir ağacı yağı, 5 damla buhur ağacı yağını damlatın ve odanızın bir yerinde bulundurun. Ormanın iç açıcı kokusunu artık evinizde hissedeceksiniz.

14- Rahatlatıcı etkisiyle yasemin kokusu

Rahatlatıcı etkisiyle yasemin kokusu

Malzemeler:

1 litrelik sprey şişesi
1 litre su
2 çay kaşığı karbonat
10 – 15 damla yasemin yağı

Hazırlanışı:

Sprey şişesinin içerisine su koyun ve içerisine 2 çay kaşığı karbonatı ilave edin. Biraz karıştırın ve bu işlemden sonra içerisine 10 – 15 damla kadar yasemin yağını ilave edin. Karışımı çalkalayın. Çalkaladıktan sonra artık karışımınız hazır. İstediğiniz zaman karışımı evinizde odalarınıza sıkabilirsiniz. Yasemin ile parfüm de üretmeniz mümkün, detaylar linkteki yazımzıda..

15- Kahve kokusu sevenler için oda kokusu

Kahve kokusu sevenler için oda kokusu

Malzemeler:

Kahve çekirdekleri
Mum
Kase

Hazırlanışı:

Küçük, çerezlik olan kasenin içerisine kahve çekirdeklerini koyun ve üzerine küçük bir mum yerleştirin. Sonra odanızda bir köşeye koyun ve mumu yakın. Odanızda mis gibi kahve kokuları yayılacak. 

16- Stres azaltan doğal oda kokusu

Stres azaltan doğal oda kokusu

Malzemeler:

1 su bardağı kurutulmuş lavanta
1 yemek kaşığı karanfil
1 çubuk tarçın
1 çay kaşığı anason
1 yemek kaşığı muskat cevizi

Hazırlanışı:

Malzemeleri uygun büyüklükte bir tencerenin içerisine sırasıyla koyun ve kaynatın. Kaynadıktan sonra karışımı koku kabına dökün. Sonra odanızda uygun bir yere koyun. Evinize mis gibi koku yayılarak stresinizin azaldığını hissedeceksiniz.

17- Narenciye ve tarçınlı doğal oda kokusu

Narenciye ve tarçınlı doğal oda kokusu

Malzemeler:

1 limonun kabuğu
1 portakal kabuğu
3 adet çubuk tarçın
Karanfil taneleri
2 adet defne yaprağı

Hazırlanışı:

Bir tencerenin içerisine limon kabuğu, portakal kabuğu, tarçın, defne yaprağı ve karanfil tanelerini koyun ve kaynatın. Daha sonra bu karışımı bir kase ya da kavanoz içerisine aktarın ve odanızda istediğiniz bir köşeye yerleştirin. Odanıza harika bir narenciye kokusu sararak rahatlayacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Evlerde doğal koku yapmak oldukça kolaydır. Bunun için gerekli malzemeler toplanarak ve karışım elde edilerek de yapılabilir ya da daha kolay yoldan 1 2 malzemeyle de kokular elde edilebilir.

Evlerde yapılan doğal kokular marketlerde satılan kokulardan oldukça sağlıklıdır. Marketlerden aldığınız oda kokuları ve spreylerinin içerisinde zararlı maddeler bulunur. Bunları solumak sağlığımız için zararlıdır. Ancak evlerinizde kendinizin hazırladığı kokular asla sağlığa zararlı değildir. Sadece alerjiniz bulunan bir ürün kullanılmışsa alerjik bir etki yaratabilir. Bu sebeple kendiniz ve evde yaşayanlar için alerjik etki yapmayacak oda kokuları hazırlamalısınız.

İlgili Yazılar