En İyi Koku Alabilen 10 Köpek Cinsi ve Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 11 Şubat 2021
  • 5.126 okunma

Sadık dostlarımız arasına girmeyi başarmış dört bacaklı, kuyruklu dostlarımız bugün yine sayfamızın konukları. Hayvanlar arasında belli bir düzen ve uyumdan sıyrılıp, insan doğasına bu denli çabuk adapte olabilen nadir tür olan köpekler, aslında biz insanoğlunun da tam ihtiyaç duyabileceği bir yoldaş ve bir asistan da olabilmektedir. Gerek arama kurtarma çalışmalarında olsun, gerek hırsız tehdidine karşı, sesleri duyması ve havayı koklaması olsun, olası bir saldırıyı ve tehdidi haber vermekten çekinmeyen bu güzel dostlarımız, adeta vefa duygusuna, sorumluluğu da ekleyerek belki biz insanlarda olması gereken pek çok özelliği de kendisinde bulundurmaktadır. Eğitime açık canlılar olarak bilinen köpeklerin dünyasında bugün özellikle, insanların baş etmekte zorlandığı durumlarda, hassas duyularından yardım istediği bu canlılardan bahsedeceğiz. Türleri arasında en iyi koku alabilen köpek cinsleri hangileridir, bugüne ait yazılarımızdan biri. Öyleyse, bu yetenekli dostlarımızın bilinmeyen dünyasına açılmaya, en iyi koku alan köpek türleri ve özellikleriyle devam edelim.

1. Dakhund

Dakhund

Dakhund ve Daksund gibi iki farklı isimle de adlandırılmaktadır. Bu köpeği ilginç kılan bir yanı ise küçük boyuna rağmen uzun boynu ve farklı vücut formudur. Minyatür bir görünüşe bakıp aldanmamak da fayda var. Neden diyecek olursanız boyuna rağmen maharetleri çoktur. Havladığında, sesi gür çıkan bir tür olarak bilinir. Ayrıca dakundlar iyi koku alma özelliğinin yanı sıra toprağı kazma yönüyle de çevik bir köpektir. Burnu uzun ve dişleri güçlüdür. Türleri arasında kişilik özellikleri yönünden pek bir fark yoktur. Almanya’da ilk olarak porsuk avına yönelik yetiştirilen bu tür, avcılar için iyi bir asistandır. Zeki ve uyumlu olma özelliği ile mesken tipi yerlerde yaşamaya uygun bir köpek türü olarak da bilinmektedir. Ortalama ömürlerinin 12-15 yıl olduğu belirtilmektedir.

En zeki köpek ırklarını ve özelliklerini merak ediyorsanız linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Labrador Retriever

Labrador Retriever

Polis köpeği olma özelliği ile de bilinen Labrador Retriever, tehlikeli operasyonların da yapılması esnasında desteğine başvurulan bir köpek cinsidir. Gizlenmiş bir bombayı ve uyuşturucuyu bulma özelliğini sıkı eğitimler almasıyla üst seviyeye taşımıştır. İyi bir yüzücü olma özelliği ve avcılara iyi bir partner olması da yeteneklerinden bazıları. Kemik yapısı güçlü bir hayvan olan labradorların, bekçilik yapma, rehberlik, arama kurtarma yapma gibi özellikleri de mevcut. Yetiştirilme amaçlarına uygun mizaçları bu yönde öne çıkar. Örneğin av köpeği olarak yetişmesi yönünde eğitim almış bir labrador çok daha dikkatli ve aktiftir. Güçlü boyunları vardır. Eğitimine küçükken başlanan bir labradorun, tasma kullanılmadan yürütülebilmesi, gelişmesinde rol oynar. Ortalama ömrünün 10-12 yıl arasında olduğu söylenir. Boyu ortalama 60 cm civarındadır.

3. Tazı

Tazı

Koku alma yönünde türleri içerisinde en hassas sayılabilecek köpek olan tazılar, av işleri için özellikle partner olarak kabul edilen bir türdür. Kulaklarının yapısı, rüzgarın engelleyeceği kokuya dair moleküllerin ayrışmasını sağlar ve en hassas bir kokuyu bile bu yüzden algılamakta gecikmezler. İngiliz tazısı olarak tanınan greyhound tazıları saatte 72 km koşabilme gücüne sahiptirler. Tazı yarışları, bir dönem Avustralya, Amerika’da sıkça yapılagelmekteydi. Tazıların koku alma gücünün yanı sıra iz sürme, takip etme, odaklanma özelliği oldukça fazladır. Bazı türleri, ırklar halinde bazı türleri yalnız avlanmayı seçer. Boyu erkeklerde 75, dişilerde 70 cm’e uzayabilen tazıların ömürleri 10-14 yıl arasındadır.

4. Alman Puanteri

Alman Puanteri

Avını sessiz bir şekilde takip etmesiyle ünlü kısa tüylü Alman puanteri, 1800’lü yıllarda Almanlar tarafından yetiştirilmiş bir köpek cinsi. Koruyucu, bekçi özelliğine de sahip olan bu tür, hem karada iyi bir takipçi, hem suda iyi bir yüzücüdür. Boyu ortalama 60 cm olabilen Alman puanteri, gri, beyaz tüylü ve siyah puanlı görünümü, koyu renk kafası ile dikkat çekicidir. Zeki ve itaatkar bir tür olmakla birlikte, aile ortamında yaşamaya elverişli değildir. Hareket halinde ve gürültücü olmaya alışkın bir köpek türüdür. Ortalama ömrünün 12 ila 14 yıl arasında olduğu söylenir.

5. Base

Base

Bassethound türü köpekler, ilk olarak tavşan tarzı canlıların av esnasında yakalanması için İngiltere’de üretildi. Fazla hareketli bir tür olmasa da gözlem yeteneği ve koku alma özellikleri gelişmiştir. Ortalama 10-13 yıl ömre sahip olan base türleri, aileyle yaşamaya uygun bir canlıdır. Eğitime açık yapısı ile öğrenmeye meyillidir. Boyları 37 cm’e kadar uzayabilen bu cins, farklı renk çeşitleriyle doğada bilinmektedir. Olağanüstü koku alma becerisi ve avını sinsice takip etme özelliği, avcılar için kolaylıktır. Hareket etmeyi pek sevmeseler de onlar için hareket olmazsa olmazlardandır. Aksi halde bünyesi yağlanma ve kilo alma riski taşır. Kısa bacaklı bu sevimli türün insanlarla olan bağı sıcak ve dostane yapıdadır.

6. İngiliz Springer

İngiliz Springer

İngiliz Springer av köpekleri varlığını 18. yüzyıldan bu yana devam ettiren bir cins. spanyel özellikteki bu türün sarkık kulakları, ilk dikkati çeken unsurdur. Verilen eğitimlerin kolay geçmesinin en önemli yanı, kurallara uyabilen bir köpek olması ve komutlara uygun davranmasından ötürüdür.

Kahverengi-beyaz uzun tüyleri, ortalama 55 cm olan  boyuyla ilgi çeker. 12-14 yıl arasında yaşadığı belirtilen İngiliz Springer köpekleri, neşeli, dikkatli ve hassas koku alışları ile dikkat çekerler.

Spanyeller içinde en hızlı ve atik olması ile bilinen İngiliz Springer cinsleri, ayrıca ekiple oynanan oyunlarda iyi bir takım oyuncusu olma yönüyle de ilgi odağı olmuştur.

7. Belçika Malinoisi

Belçika Malinoisi

İlk ürediği ve yetiştirildiği yer, adından anlaşılacağı üzere Belçika’dır. Boyu 67 cm’e uzayan Belçika malinoisi, özellikle kolluk güçlerinin narkotik takibi için, patlayıcı yanıcı maddelerin tespiti ve imhası ve enkaz arama kurtarma çalışmaları için kullanılmaktadır. Hassas koku alışı ve iz sürüşü ile bir dedektif gibi avını arama özelliğine sahip bu cins, ortalama 10-12 yıl gibi bir ömre sahiptir. Siyah kızıl kahve kısa tüylere sahip, Belçika malinoisi, temkinli, çalışkan, planlı hareket eden özelliğiyle dikkat çekicidir. Çalışmaktan büyük keyif alan bu cins, zorlu iklim koşullarına da dayanıklı olma özelliğiyle bilinmektedir.

En vahşi köpek türleri için linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Coonhound

Coonhound

Bir tazı ailesi mensubu olan Coon köpekleri, ormanlarda tavşan, yaban domuzu gibi bazı canlıların avı için üretildiği bilinen bir cinstir. Eğitimleri kolay olmayan Coonhound’lar, çevik yapısı ve tırmanış özellikleriyle rakun tazısı olarak da bilinmektedir. Erken yaşta eğitilmeleri, itaatkar olmaları ve komutlara uymaları açısından önerilmektedir. Dikkatli ve sahiplenici özelliği onu aynı zamanda dost canlısı yapmaktadır. Ortalama 12 yıl gibi bir ömre sahip olan bu köpekler, Amerikan-İngiliz melezliğine sahiptir. Yeryüzünde altı farklı türü bulunan Coonhound cinsi, düzenli egzersize ihtiyaç duyan bir tür olarak bilinirler. Boylarının 70 cm’e kadar uzadığı da bilinmektedir.

En uysal köpek türleri için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

9. Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Ülkemizde kurt köpeği olarak da tabir edilen Alman çoban köpekleri, cesur, atletik ve zeki oluşuyla bilinmektedir. Koruyucu özelliği iyi bir eğitim imkanıyla sağlanabilen Alman çoban köpekleri, olası saldırılara ve tehditlere karşı hassas duyulara sahiptir. Boyları 65 cm’e varabilen bu cins, siyah-bronz,kırmızı gibi birçok rengi bünyesinde barındırabilir. Özellikle Almanya’nın ordu teşkilatında ve polis operasyonlarında sıklıkla görmeye alıştığımız Alman çoban köpeği, hassas burnu ve iz sürme özelliği ile misyoner şekilde hareket etmesini bilen bir canlıdır. Aileye karşı sadık fakat yabancılar için risk konusu olabilirler. Tehlikeyi haber verme özelliğiyle istihbaratçı bir nitelik kazanmış olan Alman çoban köpeği, ortalama 9-13 yıl gibi bir ömre sahiptir./kultur-ve-sanat/en-guclu-10-kopek-irki-ve-karakteristik

En güçlü köpek ırkları ve özelliklerini incelemek için linke tıklamanız yeterli!

10. Beagle

Beagle

Yine saydığımız en iyi koku alan köpekler listemizin vazgeçilmez ismi olan Beagle bahsedeceğimiz bir diğer canlı. Küçük, sevimli görünüşünün yanı sıra farkındalığı güçlü olan bir köpektir. Takipçi ve meraklı özelliği onu da birçok insan için vazgeçilmez bir partner sınıfına dahil etmiştir. Boyları 40 cm’e varabilen Beagle, 12-15 yıl ortalama bir ömre sahiptir. Sarı, turuncu, kahverengi, beyaz gibi birçok renk çeşidine sahip olan Beagle, saldırgan özelliğe sahip değildir. Tehlikeyi sezer, hassas kokuları kolayca ayırt edebilirler. Tavşan, bıldırcın hatta balık avında dahi avcıların dostu olarak yer aldığı belirtilmiştir. Hareketli bir yapısı olan bu köpekler, aileyle yaşayabilecek canlı türleri arasında sayılmaktadırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerin burunlarında, koku almayı sağlayan hücre sayısı insan burnunda koku almaya elverişli, hücre sayısının 4 katı daha fazladır. Fizyolojik yapının etkisiyle köpekler, koku alma duyusu en gelişmiş canlılar sınıfında yer almaktadırlar.

Özellikle, Alman çoban köpekleri, labrador cinsi köpekler, aksiyon tarzı, arama ve kurtarma sahnelerin olduğu pek çok yapımda yer almışlardır.

İlgili Yazılar