En Uysal Köpek Türleri Nelerdir? Uysal 19 Köpek Cinsi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 12 Ocak 2021
  • 10.260 okunma

İnsanların en çok beslemek için tercih ettiği hayvan köpeklerdir. Uysallıkları, sadık olmaları, sevecenlikleri ile kalplerimizde tahtlarını kurmuşlardır. Dünya üzerinde olan beş yüze yakın köpek türü olduğunu biliyor muydunuz? Pekala en uysal olanları hangileri? Bizler de sizin için bu köpek türlerini derledik.

1- Golden Retriever

,Golden Retriever

Yüz yılı aşkın süre önce İngiltere’yi ziyaret eden bir Rus sirkinde olan cinsi bilinmeyen altın tüylü köpeklerin Bloodhound cinsi ile çiftleşerek doğumu gerçekleşen bir türdür. Duygu yüklü köpekler olmalarının yanı sıra iyi huyları ile bilinirler. Özelliklede çocuk yaşta insanlar ile anlaştıkları görülmektedir. Ayrıca sevimli yüz halleri onların dostu olmak için can atmanıza sebep olacaktır. Ki onlarda bizler ile arkadaş olmak için istekli olacaklardır. Çünkü ilgiyi seven, yabancılık çekmeyen, yalnızlıktan hoşlanmayan köpek türlerindendir.

2- Labrador Retriever

Labrador Retriever

Kanada’da iki farklı cinsin bir araya gelişi ile türetilen bir köpektir. Ailenizin bir parçası haline gelebilecek olan bu cinse geçmişte St. John da denilmekte idi.  Bu türler yüz yıllar önce eğitim vererek balıkçıların yoldaşları olmaları sağlanmıştır. Ayrıca soğuk sulara atlamak gibi önemli maharetleri de vardır. Bunlardan da anlayacağınız üzere son derece zeki köpeklerdir. Cesurluklarının yanında sevdiklerine naif ve sevgiyle bakan köpeklerdir. Eğitilmeyi severler. Emirler almayı ve onlara uymaya eğilimlidirler. Hiperaktif bir bünyeye sahiptirler. Suda olmayı ve oynamayı severler.

3- Terrier

Terrier

Çok küçük ve sempatik köpeklerdir. Genellikle sinirli olmamalarına rağmen ara ara agresif bir yapıya bürünebilirler. Hem yetişkin hem de çocuklarla geçirilen vakitte uyumlu oldukları görülmüştür. Yirmiye yakın farklı çeşidi olan bir köpek cinsidir. Ortaya çıkış hikayesi ise, 1800’lü yıllarda İngiltere’de meydana fare istilası ile olmuştur. Yani fareleri yakalamak için üretimleri yapılmıştır. İç güdüsel olarak bir fareyi yakalama eğilimindedirler.

Terrier cinsleri içerisinde dikkatleri çeken Maltese Terrier köpek cinsi temel özellikleri ve bakımı bilgilerine de bakabilirsiniz.

4- Pug

Pug

Bu türün geçmişi çoğu köpek ırkından fazladır. Hatta milattan önce var olduğuna dair inançlar vardır. Kısa tüylü bir ırktan türediği varsayılmaktadır. Irkının kökenli olması tarihi olaylara eşlik etmiştir. Son derece güçlü hisleri vardır. Prens William’a düzenlenen bir suikast girişimini önceden hissetmiş ve insan dostlarını uyarmıştır.  Başka bir tarihi olay ise, Napoleon’un hapse girmiş iken eşine yollamak için bu tür bir köpeğin tasmasına mektuplar iliştirmesidir. Gereksiz gürültü yapmamaları insanların sevdikleri özelliklerindendir. Boş yere havlamazlar. Ayrıca sahiplerinin seslerini hemen tanır ve tepki verirler. Diğer hayvanlar ile de iyi anlaşır, çocuklar için herhangi olumsuz bir duruma etki etmezler.

5- Beagle

Beagle

İngiliz asaletinin yansıması köpek türlerindendir. Ebeveynlerinden biri bir İngiliz tazısıdır. Küçük, sempatik görünümleri ile ilgi odağı olurlar. Son derece arkadaş canlısı yapıları vardır. Çevresindeki insanları gülümsetecek köpeklerdir. İnsanların yanında olmayı severler, yalnızlık onlara göre değildir. Ancak kafalarına esen yere gitme gibi bir huyları vardır. O yüzden tasmasız bir şekilde geniş bir alana bırakmamakta fayda vardır. Bu tür avcılık içinde kullanılmıştır. Burnu çok iyi koku alır. Özellikle tavşan avı esnasında bu türden faydalanılmıştır.

6- Kurt Köpeği

Kurt Köpeği

En uysal köpek türleri listesinde ne işi var bu köpeğin diyebilirsiniz. Ancak bu köpekler sahiplerine sadık ve akıllı olmaları ile bilinir. Yani iyi eğitilmiş bir kurt köpeği sizin hayatınıza adapte olabilir. Ülkemizde ise çok sevilen bir türdür. Herkesin beslemek istediği kurt köpeğinin görünümü kurt ve köpek ile karışık bir şekildedir. Fenomen dizi Arka Sokaklarında garip kont karakteri bu köpek cinsindendir. Dizide de olduğu gibi bu cins köpeklerden kaçakçılık, uyuşturucu operasyonları gibi işlerde yararlanılmaktadır. O yüzden işlevleri tartışmasız yüksek ölçüde faydalıdır. Bu türün en gözdesi Alman kurdudur. Ancak Sibirya, Alaska, İrlanda, Boyroz, Doğu Kanada gibi çeşitleri de vardır.

7- Pekingese

Pekingese

Küçük boyutta ve tüylü bir görünümleri vardır. Sevimli görünümlerinin yanı sıra cesurdurlar. O sempatik görünümlerinden bu kadar atak olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Bu tür tarihte önemli bir yer edinir. Eskiden Çin’de herhangi halktan bir insan ona selam vermeden geçip gidemezdi. Çalınmasının ise cezası ölüm olarak dikte ediliyordu. Çinliler onu anlayacağınız üzere kutsal bir hayvan olarak görüyordular. Ayrıca onların kötü bir ruhu kovduğuna inanılıyordu. Efsanevi olan Foo cinsi köpek ırkının bir devamı niteliğindedirler. Yüzyıllar boyu Pekinde imparator ailesinin en sevdiği hayvan olarak kalmıştır. El üstünde tutulmuştur. Kökenleri oldukça sağlamdır. Amerika’da ise 19002lü yıllarda tanınmıştır. İngiltere’de şovlara katılmıştır. Bunlara ek olarak itaat etmekte de çok başarılıdırlar.

Ayrıca evde bakılabilecek küçük köpek türleri ve özellikleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

8- Saint Bernard

Saint Bernard

Dünyaca çok sevilen bir köpek türüdür. Kendi aralarında kısa ve uzun tüylü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kökenleri ise çok eski zamanlara kadar uzanır. Bu ırk türeyişini Romalıların yaptığı düşünülmektedir. Alp Dağları’nda bu işlemin yapıldığı var sayılıyor. İlk kez bin yıl önce ortaya çıktıkları biliniyor. Tarihte ise kalıcı izler bırakmışlardır. Öyle ki İsviçre hanedan armasının üstünde resimleri olmuştur. Kendine ün kazandıran olaylar ise bir kurtarma köpeği olmasından gelir. Bu nedenle tüm insanlığın gözdesi haline gelmiştir. Bu ırk iyi bir bakım ile iri ve kuvvetli bir görünüme kavuşabilir.

9- Bulldog

Bulldog

Köpekler için en çok şikayet konusu olan tüy dökme problemi bu köpeklerde yaşanmaz. Kısa tüyleri vardır. Ayrıca genetik bir özellik olarak havlamazlar. Tatlı görünümleri belki yoktur çünkü agresif bir yüz yapısına sahiptirler. Ama çabucak kaynaşır, huysuz davranmazlar. İnsanlar ile iyi anlaşırlar. Bu türün geçmişi eski Asiatik Mastiffler’e dayanır. Olgunlaşma dönemi ise İngiltere’de gerçekleşmiştir. İsmi boğa ve köpek dövüş yarışmalarından gelir. Bu yarışmalar on dokuzuncu yüzyıla kadar devam etmiş. Daha sonra ise yasak koyulmuştur. Bu türün görünüşünde de küçük bir boğa görüntüsü vardır. Öyle ki, bekçilere yoldaş olması içinde tercih edilir. Sinirli suratları kişileri korkutabilir.

10- Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel

İngiliz olan bu türün Amerika’ya götürülmesiyle meydana gelen tür olarak bilinir. Ancak atalarına oranla daha küçük boyuttadırlar. Gördüğünüz anda içinizin kaynayacağı bir görünüşleri vardır. Sevimli, neşe saçan, uyumlu, huyu iyi olan bir köpek cinsindir. Hem bizler ile hem de çocuklarımız ile iyi geçineceğinden şüpheniz olmasın. Aynı zamanda bahçeli olmayan bir evde rahatlıkla uyum sağlayabilir. Zeki bir köpek olarak vereceğiniz eğitimi kısa zamanda size yansıtacaktır. Yabancılara karşı da saldırgan bir tutum halinde olmazlar. Rahatlıkla güvenip evinize alacağınız türde köpektir.

11- İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel

Şimdi gelelim seneler boyu dünyanın en gözde olan köpeği olmuştur. Geçmişinin ise yedi yüz yıl önceye dayandığı düşünülmektedir. Uzun tüyleri olan bir köpektir. Neşesi ile göz doldurur. Çocukların rahatlıkla ilgisini kazanabilir. Mutlu ruh hali ile bizi de mutlu edecektir. Aynı zamanda güçlü, aktif bir yapısı vardır. Burnu çok iyi koku alır. Avcılık içinde uygun bir cins olabilir.

12- Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Asil görünümü ile İngiliz Kraliyet ailesinin gönlünü çelmiştir. Adını da Kral ikinci Charles’den almıştır. Oradan oraya koşan, aktif sevimli köpeklerdendir. İngilizler Toy Spaniel cinsine yakın köpekler yetiştirmek için bu köpeği üretmişlerdir.

13- Poodle

Poodle

Görünüş itibari ile bir tarza sahip olan bir köpektir. İlk defa Avrupa’nın batısında keşfedilmiştir. Varlıkları dört yüz yıl öncesine dayanır. Barbet ırkı ile su tazısının çiftleşmesi sonunda bu tür ortaya çıkmıştır. Önceleri av ve bekçilik için kullanılan bu köpekler aslında neşe sahibi tatlı köpeklerdir. Çobanlara da yoldaşlık etmişlerdir. Onlar ile birlikte eğlence dolu anlar geçirebilirsiniz. Hem olgun insanların hem de çocukların gönüllerini kolayca fethedeceklerdir. Farklı türleri de vardır. Ancak görüntü olarak birbirlerine benzerler.

14- Collie

Collie

Bu tür sevdiği ve sevmediği insanlara farklı davranır. Hoşlanmamış ise eğer size soğuk gelecektir. Sıcak havalar onlara iyi gelmez. Sahipleri korur ve gözetirler. Ayrıntılara dikkat kesilen, hareketli olan köpeklerdir. Bu ırk sadece İskoçya’da tanınmıştır. Bu cinsin ismi ise İskoçya’daki Colley denilen siyah yüzü olan bir koyundan geldiği düşünülmektedir. Bir köpek yarışmasında görücüye çıkmıştır.

15- Border Collie

Border Collie

Bir çoban köpeğine benzerdir. Sürekli hareket halindedir. Eğitim vermek ve emeklerinizin karşılığını görmek istiyorsanız çok doğru bir seçim olacaktır. Yarışmalarda ödül kazanmak da ustadır.

16- Dachshund

Dachshund

Tüyleri itibari ile üç gruba ayrılırlar. Bunlar; kısa, uzun ve tel tüydür. Doğar doğmaz hareket etmeye, aktif bir yaşam sürmeye meyillilerdir. Bakışlarında huzur bulursunuz, sizi sevdiklerini gösterirler. Sevimlidirler. Özellikle kısa tüylü olanları daha sakin ve uyumlu olurlar. Geçmişi Mısır firavunları dönemi kadar gider. Bir firavunun da mezarının üstüne resmi çizilmiştir.

17- Shar Pei

Shar Pei

Hangi ırktan geldiği hakkında bir bilgi yoktur. Kırış kırış bir görünümleri vardır. Başları büyüktür. Tüyleri ise serttir. Hatta diken gibidir. Sahiplerini sever ve gözetirler. Sadık olurlar, sevecen bir yapıları vardır. Suya karşı hassastırlar. Hemen alışamasalar bile daha sonra arkadaşlıkları dillere destandır.  

18- Basset Hound

Basset Hound

İsmi alçak kelimesine eş değerdir. Bacaklarının kısa olması sebebiyle bu isim verildiği düşünülmektedir. Çok havlayan bu köpekler bahçeli evi olanlar için uygundur. Koku duyusu gelişmiş bu hayvan av için de kullanılmıştır. Köpek şovlarında kendini göstermiştir. Size zarar vermeyecek olan bu köpek sakin yapıdadır. Sizin ile iyi arkadaş olacaktır. Zekaları da hafife alınamayacak kadar iyidir.

Merak edilen az kokan 15 köpek cinsi hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

19- Dalmaçyalı

Dalmaçyalı

Çoğu insanın adını duyduğu bir türdür. Görünüşü de siyah veya kahverenginde benek benektir. Hafızaları çok iyidir. Yapılanı asla unutmazlar. Koşmayı severler. Varlığı Mısır dönemine kadar dayanmaktadır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Akita kiu cinsi bir köpeğin sesi diğer köpeklerden farklıdır. Ancak fazla ses çıkarmadan yaşarlar. Adından anlaşılacağı üzere kökenleri Japonya’ya dayanır. Bu ülkenin ulusal bir simgesi haline gelmiştir.

Türkiye’de bu cins köpeklerin bakılması yasaklanmıştır. Çünkü çeneleri çok kuvvetlidir. Bir tona kadar basınç uygulayabilirler.

İlgili Yazılar