Evde Bakılabilecek Küçük Köpek Türleri ve Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 5 Ocak 2021
  • 326 okunma

Evde, apartman dairesinde besleyip büyütebileceğiniz, size arkadaş olabilecek birbirinden güzel ve tatlı küçük köpeklerin karakteristik özelliklerini, nereden çıktıklarını araştırdık ve sizler için derledik.

Pomeranian

Pomeranian

Sevimli bir görüntüye sahip olan Pomeranian, 1700 ile 1800’lü yıllarda Pomeranya Bölgesinde (Almanya’nın doğusu, Polonya’nın batısı) ortaya çıkmıştır.

Başka köpeklerle pek anlaşamayan Pomeranian köpeği kedilerle anlaşabilmektedir. Yabancılarla da anlaşamaz ancak çocuklarla iyi anlaşırlar. En belirgin özellikleri aşırı inatçı olmalarıdır. Genel olarak sağlıklı bir köpek ırkı olan Pomeranian’ın bakımı da oldukça kolaydır. Oyunu çok seven Pomeranian, eğitimlerini de oyun oynar gibi alınca çok daha iyi öğrenirler. İlgi bağımlılarıdır ve sahiplerine aşık olacak kadar da düşkündürler. 

Ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Boy ortalaması 13 – 28 cm arası, kilo ise 1 – 3 kg arasıdır.

Chihuahua

Chihuahua

Dünyanın en küçük köpek türlerinden olan Chihuahua, adını Meksika’nın eyaleti Chihuahua'dan almıştır. Yüzyıllar öncesinde Güney Amerikalı yerliler tarafından kutsal sayılmıştır.

İyi bir eğitim alırsa Chihuahua köpeği sevgi dolu ve sosyal bir köpek olur. Ancak kızdırılırsa ısırmaya eğilimlidirler. Gözlem yetenekleri çok gelişmiştir ve sevmedikleri bir şey olursa hemen ortamdan uzaklaşırlar. Oldukça da inatçı yapıları vardır. Sahiplendikleri oyuncakları sahiplerine bile vermezler. Küçük boylarına rağmen çok cesurdurlar, karşılarına çıkan köpeklere karşı hemen havlarlar. Çok zekidirler. En zeki köpek ırklarını ve özelliklerini linkteki yazımızda bulabilirsiniz.

Ortalama ömürleri 12 – 20 yıl arasında değişir. Boyları 15 – 23 cm arasında değişirken kiloları 1,5 – 3 kg arasında değişir.

Papillon

Papillon

Kulaklarına hayranlık duyulan ve en küçük köpekler arasında yer alan Papillon, ismini kelebeği andıran kulaklarından almıştır. Menşei Belçika-Fransa olarak kabul edilen Papillon tahminen 16. Yüzyıldan beri var. Papillon, eskiden saraylı kadınların gözdesiymiş.

Papillon köpekler çok zekidir ve oldukça özgüvenlidir. Eğitim alırken çabucak kavrar. Küçük yaştan itibaren doğru eğitim verilmezse ve sosyalleştirilmezse agresifleşirler. Bazı Papillon köpeklerin arası çocuklarla iyidir ancak çoğunun iyi değildir. Küçük yapısına rağmen iyi bekçilik yapar. Apartman yaşamına ayak uydurabilir. Ancak bazen çok sık havlarlar. Az tüy döker ve bakımı da oldukça kolaydır.

Ortalama ömürleri 13 – 15 yıl arasındandır. Ortalama boyları 20 – 28 cm, kiloları da 3 – 4,5 kg arasında değişir.

Pug

Pug

M.Ö 400 yılında Asya bölgesinde ortaya çıkan Pug cinsinin kökleri ile alakalı araştırmalar hala sürmektedir.

Sahiplerine karşı oldukça sevecen olan Pug köpekler biraz ısırmaya da meyillidir. Apartman dairelerinde kolaylıkla uyum sağlayabilir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için düzenli aktiviteler yapmaları gereklidir. Oyun oynamaya ve yaramazlık yapmaya bayılırlar. Pug köpekleri sahiplerinin sesini hemen tanır ve gereksiz yere havlamazlar. Çocuklar ile de çok iyi anlaşırlar. Hatta başka insanlarla da anlaşabilirler. Ama kıskanç bir yapıları vardır sahiplerini, bağlandığı çocukları hemen kıskanabilirler. Uyumaya çok düşkündürler.

Ortalama ömürleri 12 – 15 yıldır. Erkek Pug boyu 30- 36 cm, kilosu 6 – 9 kg’dır. Dişi Pug boyu 25- 30 cm, kilosu 6- 8 kg şeklindedir.

Shih Tzu

Shih Tzu

Shih tzu (Şitsu) cinsinin anavatanı Çin’dir ve kelime anlamı Aslan Köpeğidir.

Diğer köpeklere göre eğitim süreci oldukça kolaydır. Oldukça küçüktürler ve ayrıca hiç tüy dökmezler. Sahiplerinin dışında yabancılarla da kolaylıkla anlaşırlar. Küçük boyuna rağmen oldukça cesurdurlar. Çocuklara karşı oldukça dikkatlidirler ve kolaylıkla anlaşırlar. Çok akıllı ve hayat doludurlar. Dışarıdan kibirli dursa da oldukça cana yakındırlar. Yemek çok sevdikleri için kilo almaya meyillidirler. Ayrıca bu cins az kokan türlerden biridir. Az kokan köpek cinsleri ve özellikleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.Ayrıca köpekler için koku önleyici yöntemler nelerdir incelemek isterseniz, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ortalama 15 – 20 yıl kadar yaşarlar. Boy ortalamaları 20 – 28 cm arasında, kilo 4 – 7,2 kg arasıdır.

French Bulldog

French Bulldog

İsimleri her ne kadar Fransız Bulldog olarak geçse de bu köpek ırkı İngiltere’de ortaya çıkmıştır.

Çok tipik bir görünüşü olan French Bulldog’lar asık suratlı gibi görünseler de oldukça eğlenceli bir yapıları vardır. Ama oldukça da inatçı bir karaktere sahiptir. Bu sebeple eğitim vermek zor olabilir. Başka köpeklerle sosyalleşmesi zor olabileceği için küçük yaşta bu konuda eğitim verilmelidir. Eğitimin sonunda hem diğer köpeklerle hem de kedilerle kolaylıkla anlaşabilir. Çocuklarla çok kolaylıkla anlaşarak oyunlar oynamaya bayılır. Yabancılar dışında kolay kolay havlayan bir köpek değildir.

Fransız Bulldog’unun boyları 30 cm iken kiloları 9-13 kg arasındadır. French bulldog ve İngiliz bulldog hemen hemen birbirlerine tip olarak çok benzeseler de aralarındaki tek fark, Fransız olan daha küçüktür.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel, Birleşik Krallık'ta ortaya çıkan Kennel Club ve American Kennel Club'ın oyuncak grubunda sınıflandırılan küçük bir spaniel türüdür.

Bakımı kolay olan Cavalier King Charles Spaniel, sahibiyle vakit geçirmeye çok bayılır ve oldukça arkadaş canlısıdır. İlgi gösterilmesi onu çok mutlu eder. Ayrıca başarılı bir oyuncudur ve orta düzeyde enerjik bir yapıya sahiptir. Eğer küçük yaşlarda doğru eğitim verilmezse ileride şımarık bir köpeğe dönüşür.  Çocukları çok sevse de küçük çocukların onlarla yalnız bırakılmaması önerilir.

Ortalama yaşam süresi 9-14 yıl olan Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerin ortalama boyu, 30 cm, kilosu ise 5 ile 8 kilo arasında değişir.

Lhasa Apso

Lhasa Apso

Lhasa Apso Tibet kökenli bir köpek türüdür ve ismini kutsal kent Lhasa'dan almıştır.

Lhasa Apso arkadaşlık kurmakta oldukça başarılıdır ancak yabancılara karşı da oldukça dikkatlidir. Yabancı birinin geldiğini hissettiğinde ya da gördüğünde haber verir. Sakin yapıya sahip ve sadık bir köpektir. Sadece ona karşı dominant olmak gerekir. Çünkü verilen her taviz onu şımartır ve özgüvenini artırır. Bu sebeple sizinle inatlaşmaya başlayabilir. Eğitimlerinde sert olmamak gerekir. Çocuklarla anlaşabilen bir yapıdadır. Apartmanlar için uygun bir köpektir.

Ortalama ömrü 12 – 14 yıl olan bu köpeğin dişilerde kilosu 5–7 kg ve boyu 25 – 28 cm’dir. Erkeğin kilosu 6–8 kg ve boyu 25–28 cm’dir.

Dachshund

Dachshund

“Sosis köpek” olarak da tanınan Dachshund, bir yazar tarafından kökeninin Eski Mısır’a dek uzandığını belirtmiş olsa da modern Dachshund Alman kökenlidir.

Çok akıllı olsalar da eğitilmekten hiç hoşlanmazlar. İnatçı bir yapıları vardır ve bağımsızlığı çok severler. Ancak sahibine çok bağlı bir köpek türüdür. Küçük yaşta sosyalleştirilmezse bu bağlılık aşırı korumacılığa ve diğer insanlara karşı agresif tavırlar sergilemeye sebep olur. Yine aynı şekilde küçük yaşta sosyalleştirilemezlerse diğer tür köpeklerle anlaşamazlar. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve oyun oynamaya bayılırlar. Kısa bacakları sayesinde egzersizlerini dışarı çıkmadan da yapabilirler ve çok havlarlar.

Bu ırk kilo almaya yatkındır, köpeklerde şişmanlık kalp ve damar sorunları, şeker hastalığı, kanser gibi birçok ciddi soruna zemin hazırlar. Ortalama ömürleri 12 – 15 yıl civarıdır. Ortalama kilosu 7,3 – 15 kg civarıdır.

Maltiz (Malta Köpeği)

Maltiz

Malta cinsi köpekler, yaklaşık 2800 yıl öncesinde Malta’da ortaya çıktığı bilinir.

Çok zeki olan Malta köpeği tuvalet eğitimlerini çok çabuk öğrenir. Çok hassas yapıları vardır bu sebeple eğitim verirken cesaret veren bir dil kullanmalısınız. Çok fazla havlamasalar da yabancı ya da şüpheli bir durumda havlamaya başlarlar. Oldukça arkadaş canlısı ve sosyaldirler. Kendilerinden büyük köpekler ve kedilerle kolaylıkla anlaşabilirler. Oyunu çok severler bu yüzden fark etmeden çocuklara zarar verebilirler. Çok sık yalnız bırakıldığında “ayrılık kaygısı” psikolojisine girebilirler. Tüylerini de çok dökmezler.

Malta cinsi köpeğin daha detaylı özellikleri ve bakımı için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ortalama ömürleri 12 – 15 yıl arasındadır. Ortalama boyları 20 – 25 cm, kiloları 3 – 4 kg arasındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çok fazla küçük köpek türleri vardır. Bunların başında Pomeranian, Maltese yani Malta Köpeği, Cavalier King Charles Spaniel, Fransız Bulldog sıralayabiliriz.

Küçük köpeklerin hepsi birbirinden oldukça zekidir. Verilen eğitimi kavrayacak seviyededirler. Ancak bazı köpekler örneğin French Bulldog, çok inatçı olduğu için eğitim süreci zorlu olabilir. Bunun dışında bazı köpekler örneğin Malta Köpeği, Lhasa Apso gibi köpekler alıngan oldukları için onları cesaretlendirecek tarzda eğitim verilmelidir.

İlgili Yazılar