En Çok Kullanılan Instagram Hashtagleri - Topluluk, Marka, Kampanya Hashtag

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 11 Ocak 2022
 • 269 okunma

Sosyal medya platformları arasında yerini aldığı 2010 senesinden beri Instagram’da pek çok şey değişti, bir sürü değişiklik yapıldı. Özellikle Instagram henüz küçücük ekibiyle çalışırken Facebook tarafından satın alınınca bu, uygulama için dönüm noktası oldu. Tabii Facebook’un rekor fiyatla gerçekleştirdiği satın almasının ardında kitlesini hızla genişleten Instagram ile ilgili planları vardı. O günden beri birçok yeni özellik kazanan Instagram’da değişmeyen ise tek şey var: Hashtagler. Esasında etiket olarak kullanılan bu hashtaglerin günümüzde hala etkileşimi artırmak için en etkili yollar arasında olduğunu söylemek mümkündür. Hashtag ile paylaşılan postlar hashtag olmadan paylaşılan postlardan ortalama %12 oranla daha fazla etkileşim alır. Dolayısıyla en çok kullanılan etiketleri bilmek istersiniz diye düşündük. İşte en çok kullanılan Instagram hashtagleri

Hashtagleri sıralamadan önce aktarmak istediğimiz önemli detaylar var:

 • Instagram’da gizli hesap kullanıyorsanız, yani hesabınız yalnızca sizi takip etmesine izin verdiğiniz kişilerin erişimine açıksa, hashtag kullanmanızın anlamı olmayacaktır. Çünkü fotoğraflarınız herkese açık olmadığından kullandığınız hashtagler hiçbir yerde görünmeyecektir.
 • Özel karakterler veya işaretler hashtaglerde kullanılamaz.
 • Son olarak hashtag kullanımı Instagram postları için maksimum 30, hikayeleri için ise maksimum 10 hashtag ile sınırlandırılmıştır.

En Çok Kullanılan Hashtagler Hangileridir?

En Çok Kullanılan Hashtagler Hangileridir?

Popüler Instagram hashtaglerini kullanmak postlarınızın geniş kitlelere yayılması için önemlidir ancak her zaman için tek başına yeterli olmaz. Ancak takipçi anlamında büyük hedefleriniz yoksa kesinlikle işe yarayacaklardır. Bu sebeple 2021 senesinden çok kullanılan Instagram hashtaglerini sizler için sıralıyoruz. Zira Instagram ve diğer sosyal medya platformları her geçen gün gelişirken hashtaglerin popülaritesi de değişebilmektedir.

 1. #beach
 2. #l4l (like for like anlamında)
 3. #blogger
 4. #instadaily
 5. #lol
 6. #blue
 7. #instagram
 8. #model
 9. #nature
 10. #hot
 11. #followme
 12. #pink
 13. #bestoftheday
 14. #night
 15. #blackandwhite
 16. #nofilter
 17. #food
 18. #f4f (follow for follow anlamında)
 19. #family
 20. #foodporn
 21. #fashionblogger
 22. #black
 23. #me
 24. #gym
 25. #home
 26. #makeup
 27. #photography
 28. #girl
 29. #pretty
 30. #fitfam (fitness ve family kelimelerinin birleşmesinden oluşturulan, fitness hedeflerine ulaşmak üzere birbirini destekleyen kişilerin kullandığı hashtag)
 31. #lifestyle
 32. #work
 33. #sky
 34. #love
 35. #amazing
 36. #beautiful
 37. #sun
 38. #luxury
 39. #vsco
 40. #landscape
 41. #cute
 42. #like4like
 43. #hair
 44. #girls
 45. #london
 46. #tbt (throw back Thursday anlamında)
 47. #life
 48. #picoftheday (picture of the day, günün fotoğrafı anlamında)
 49. #beauty
 50. #smile

Instagram Hashtag Çeşitleri Nelerdir?

Instagram Hashtag Çeşitleri Nelerdir?

Kişisel takipçilerinizi artırmak adına kullanabileceğiniz en çok kullanılan Instagram hashtaglerinin yanı sıra etkilemeye çalıştığınız topluluğa ya da sattığınız ürünlere yönelik hashtag çeşitleri de mevcuttur.

 • Topluluk Hashtagleri

Herhangi bir konuda ilgisi olan veya benzer düşüncelere sahip olan kullanıcıları buluşturan hashtaglerdir. Diğer kullanıcılarla iletişimde kalmanın, takipçi kazanmanın ve topluluk oluşturmanın en etkili yoludur.

Örnek olarak;

 1. #kahvedükkanı ya da #süveter benzeri servis ve hizmet ifade edenler
 2. #seyahatfotoğrafçısı ya da #düğünfotoğrafçısı gibi alanınızı belirtenler
 3. #foodiesofinstagram (Instagram gurmeleri) ya da #bakersofinstagram benzeri alanınızın topluluklarına yönelik olanlar
 4. #sevgililergünü ya da #29ekim gibi özel günler ifade edenler
 5. #kanlıcayogurdu ya da #beşiktaşkahve gibi yer belirtenler
 6. #tuesdaytip ya da #pazartesimotivasyonu benzeri günlük hashtagler
 7. #pastaaşkı ya da #yaratıcıol gibi yapılan işi simgeleyenler
 8. #ootd (outfit of the day, yani günün kıyafeti) ya da #qotd (quote of the day, yani günün sözü) gibi kısaltma hashtagler
 9. Emojili hashtagler
 • Marka Hashtagleri

Eğer Instagram üzerinden satış yaptığınız markanız varsa, ona özel oluşturabileceğiniz hashtag türüdür. Buna benzer hashtagler markanızın ismi, sloganı, kampanyasının ismi ya da spesifik ürünlerinizin isminden oluşabilir.

 • Kampanya Hashtagleri

Belli sezon veya dönemler için spesifik kampanyaları ifade eden hashtaglerdir. Bu etiketler ürünlerin tanıtımı, özel etkinlikler ya da ortaklık amacıyla kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer hesabınızı kişisel nedenlerin ötesinde geniş kitlelere yaymak üzere hashtag kullanıyorsanız, en uygun etiketleri bulmak için hitap ettiğiniz kitleyi ve alanınızdaki rakipleri tanımanın yanı sıra sektördeki liderleri takipte kalmak gerekir.

Biyografide hashtag içeren ifadeler kullanmak sizinle aynı şekilde düşünen veya aynı şeylerden hoşlanan kişilerin sizi kolaylıkla bulmasını ve iletişimde kalmanızı sağlar.

İlgili Yazılar