Instagram Arkadaşlık İsteği Nasıl Kapatılır?

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 28 Aralık 2021
 • 949 okunma

Fotoğraf ve videoları ücretsiz paylaşma imkanı tanıyan Instagram piyasaya sunulduğu zamandan beri artırdığı çıtasıyla günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında sayılmaktadır. Hatta son zamanlarda esas kullanım amaçları dışına çıkarak ticari sayfalar için de gelir kaynağı olmaya başlamıştır. Instagram’ı özellikle ticari amaçla kullananlar veya fenomenler için takipçi sayıları ise oldukça önemlidir. Çünkü takipçi sayısı ne kadar fazla olursa platform üzerindeki popülarite o kadar artacaktır. Ancak uygulamayı daha gündelik ve basit paylaşım amacıyla kullanmak isteyen de pek çok kullanıcı mevcuttur. Dolayısıyla bu kullanıcılar zamanla gelen ısrarcı takip isteklerinden sıkılabiliyorlar.

Son dönemde bu kullanıcılarındantakip isteği ile ilgili çok şikayet alan Instagram, kişileri engelleyerek arkadaşlık isteğini kapatma özelliğini işleme koyarak pek çok kişi için takip isteğini kaldırma fırsatı tanıdı. Bu özelliği kullanarak Instagram arkadaş isteğini kapatma ve gereksiz takipçilerden kurtulma artık çok daha kolay olmaktadır. Böylelikle hesabınızı yalnızca sizin de takip etmesini istediğiniz kişiler takip edebilmektedir.

1. Instagram Arkadaşlık İsteği Kapatma Yöntemleri

Instagram Arkadaşlık İsteği Kapatma Yöntemleri

Hesabınıza devamlıarkadaşlık isteği gelmesinden sıkıldıysanız sizi rahatsız eden kişiler için bu özelliği kapatarak tanımadığınız kişilerin sizi takip etmesini kökten engelleyebilirsiniz. İşte Instagram arkadaşlık isteği almak istemiyorum diyenlerin izlemesi gereken adımlar:

 • Bu işlemi hem kendi hesap ayarlarınızdan hem de kişilerin profillerinden gerçekleştirmeniz mümkündür.
 • Kendi hesap ayarlarınızdan yapmak için, ilk olarak Instagram hesabınıza giriş yaparak ayarlar bölümüne girmeniz gerekmektedir.
 • Ayarlar kısmında ‘’Gizlilik’’ kısmına girerek ‘’Bağlantılar’’ başlığı altından ‘’Engellenen Hesaplara’’ giriş yapmalısınız.
 • Engellenen hesaplar kısmındaki ‘’+’’ sembolüne tıklayarak sizeInstagram arkadaşlık isteği göndermesini istemediğiniz hesapları engellemelisiniz.
 • Kimi durumlarda engellemek istediğiniz kişilerin kullanıcı adını aklınızda tutamadığınız için kendi hesap ayarlarınız üzerinden işlemi uygulamak daha zor olabilir.
 • Eğer Instagram arkadaşlık isteği kapatma işlemini kişilerin profili üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle takip isteğini iptal etmek istediğiniz kişinin profiline girmelisiniz.
 • Ardından ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklamalı ve ‘’Engelle’’ butonuna basmalısınız.
 • Kişileri engellemek, bu kişiden banaInstagram takip isteği gelmesin, profilimi ve gönderilerimi görmesin anlamına gelmektedir.
 • Ne yazık ki bunu herkese veya birkaç kişiye aynı anda kapatmanın yolu yoktur. Sürekli Instagram takip isteği atarak sizi rahatsız eden kişileri engellemek kurtulmanın tek yoludur.

2. Instagram Arkadaşlık İsteği Neden Önemlidir?

Instagram Arkadaşlık İsteği Neden Önemlidir?

Öncelikle güvenlik açısından takip istekleri çok önemlidir. Takip isteğiyle kullanılan gizli hesap kullanılmadığında sizi takip eden kişileri tanımasanız bile nerede, kiminle ve ne yapıyor olduğunuzu bu kişilerle paylaşmış oluyorsunuz. Ancak arkadaşlık isteğiyle takip sağlanan gizli hesaplarda tüm bu bilgileri ve fotoğraflarınızı yalnızca onayladığınız kişilerle paylaşma imkanına sahip olursunuz. İstenmeyen ısrarcı kişiler için ise Instagram arkadaşlık isteği iptal etme için engelleme olanağı sağlanır.

Öte yandan popüler hesaplar isteyen kişiler için arkadaşlık isteği aracılığıyla takipçi kazanmak çok daha gerçekçi takipleşmeleri getirir. Böylece fotoğraf ve videolarınız Instagram Keşfet’te çok daha kolay görünürlük kazanır. Üstelik takipçi sayısının artması sosyal medya üzerinden para kazanma ihtimalini de doğurur. Fenomenlik veya satış gibi Instagram’da ne yapmak istiyorsanız takipçilerinizin beğenisiyle sizi takip etmeyen kişilerin de sizi fark etmesini sağlar. Takip isteğiniz ne kadar fazla olursa bu, takipçinizin de aynı oranda fazla olacağı anlamına gelir. Ayrıca rahatsız olduğunuz ve sizi takip etmesini istemediğiniz kişileri engelleyerek Instagram takip isteğini kapatma ve sayfanıza ulaşmalarını kısıtlama mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesabınızda arama kısmına sizi engelleyip engellemediğini merak ettiğiniz kişinin adını yazmalısınız. Eğer kişi arama sonucunda çıkarsa sizi engellememiştir. Ancak çıkmıyorsa bu, sizi engellemiş olabileceği anlamına gelir. Başka Instagram hesabından sağlamasını yaparak engellemeden emin olabilirsiniz.

Öncelikle Instagram’ı uygulama yerine tarayıcıdan açarak ayarlar bölümünde Gizlilik ve Güvenlik kısmına giriş yapılmalıdır. Burada ‘’Hesap Verilerini Görüntüle’’ bölümüne girerek ‘’Bağlantılar’’ kısmından gönderdiğiniz tüm takip isteklerini görmek mümkündür.

İlgili Yazılar