2022'nin En İyi 10 Akıllı Saat Tavsiyesi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 18 Şubat 2022
  • 2.121 okunma

Teknolojiyi yakalamak isteyen herkes, tüm nimetlerinden yararlanmak ister. Son dönemlerin en revaçta teknolojik nimetlerinden biri de akıllı saatlerdir. Dolayısıyla neredeyse telefonlarla yarışacak şekilde akıllı saat piyasasında da gerçek rekabet ortamının bulunduğunu söylemek mümkündür. Yakın zamanda akıllı saat satın almak için araştırma yaptıysanız, piyasada çok fazla seçenek olduğunu fark etmişsinizdir. Hem değişen fiyat aralıkları hem de farklı özellikleriyle çok sayıda akıllı saat seçeneği olduğundan karar vermek biraz zor olacaktır. Sizler için hazırladığımız en iyi akıllı saat tavsiyeleri eminiz ki yardımınıza koşacaktır. O halde bakalım 2022’nin en iyi 10 akıllı saat tavsiyesi bizi nasıl yönlendirecek…

1. Apple Watch Series 7

Apple Watch Series 7

Ortalama Fiyat: 5.899 TL ve üstü

2021’in son aylarında piyasaya sunulan Apple Watch Series 7, tasarım anlamında önemli yenilikleriyle gelmiştir: Markanın yeni nesil akıllı saatinde eskisinden farklı olarak 41 mm ve 45 mm varyantlar kullanılmıştır. Öte yandan ürünlerde kasa büyümüş ve çerçeveler incelmiştir. Dolayısıyla ekran deneyimi ciddi anlamda geliştirilmiştir. Teknik faydalarıyla beraber akıllı saatten isteyebileceğiniz her şeyi destekleyen Apple Watch Series 7’nin tek dezavantajı ise sadece iPhone telefonlarıyla çalışabiliyor olmasıdır.

2. Samsung Galaxy Watch 4 Classic

Samsung Galaxy Watch 4 Classic

Ortalama Fiyat: 3.299 TL ve üstü

Android cihazlarla kullanılabilen en iyi akıllı saatler listesine rahatlıkla alabileceğimiz ürünlerden biri olan Galaxy Watch 4 Classic, geleneksel saat tasarımını WearOS’un sağladığı olağanüstü özellikleriyle beraber sunar. Markanın diğer akıllı saatlerinde bulunan sağlık takibi uygulamalarının hepsini içeren üründe ayrıca kan basıncı, biyoempedans analizi ölçümü ve EKG gibi ekstra özellikler de vardır. Tabii hiç dezavantajı yok değildir. Örneğin tansiyon veya EKG sensörlerini yalnızca Samsung akıllı telefon sahibi kişiler kullanabilmektedir. Eğer başka marka Android telefonunuz varsa, özellikleri kullanabilmek için ek uygulamalar ve yöntemlere başvurmanız gerekir.

3. Xiaomi Mi Band 6

Xiaomi Mi Band 6

Ortalama Fiyat: 450 TL ve üstü

Akıllı saatin teknolojik fonksiyonlarına ihtiyaç duyuyor fakat yüksek fiyatlardan kaçıyorsanız Xiaomi Mi Band 6 bu alanda bulabileceğinizen iyi fiyat performans ürünüdür. Mi Band 6 yenilenen tasarımıyla en geniş ekran deneyimini amaçlar. Haliyle temel akıllı saat işlevlerini gerçekleştirmek için idealdir. Fiyatı diğer modellere göre çok iyi olsa da en büyük avantajı değildir. Saat aynı zamanda uzun batarya ömrüyle dikkat çeker, pili iki haftaya kadar dayanabilmektedir. Öte yandan hem iOS hem de Android destekli cihazlarla kullanılabiliyor olması da oldukça etkileyicidir.

4. Huawei Watch GT 3

Huawei Watch GT 3

Ortalama Fiyat: 2.999 TL ve üstü

Markanın en güncel saati Huawei Watch GT 3, akıllı saatlerde aranılan birçok niteliği şık cihazında barındırır. Bu açıdan günlük kullanım için son derece uygun tasarımıyla akıllı saat, spor ve sağlık takipleri için de elverişlidir. Bu yeni modelde malzeme yapısı ise şu şekildedir; her iki varyantı da hem güçlü hem hafif yapısıyla dikkat çeken paslanmaz çelikten yapılan ön kasaya ve artırılmış dayanıklılığa sahip polimer fiber kompozit materyalden yapılan plastik arka kasaya sahiptir.

5. Garmin Vivoactive 4

Garmin Vivoactive 4

Ortalama Fiyat: 5.000 TL ve üstü

2022’nin en iyi akıllı saat tavsiyeleri arasında sıralayabileceğimiz Garmin Vivoactive 4 esasında daha çok sporculara hitap eder. Tasarımı ve özellikleriyle spor takibi alanında iddialıdır. 20’den fazla önceden yüklenenegzersiz modlarıyla gelen üründe, animasyonlu programlar sayesinde antrenmanlarınızı anbean takip edebilirsiniz. Öte yandan geliştirilmiş algoritmalarıyla kan oksijen satürasyonunuzu, enerji seviyenizi, stres durumunuzu, uyku aktivitelerinizi ve solunum düzeninizi takip imkanı sağlar. Üstelik tüm bu özelliklerine rağmen pil ömrü 1 haftaya kadar dayanabilmektedir.

6. Samsung Galaxy Watch Active 2

Samsung Galaxy Watch Active 2

Ortalama Fiyat: 1.799 TL ve üstü

Samsung Galaxy’nin Watch 4 Classic ürününe kıyasla çok daha uygun fiyatla EKG ve tansiyon sensörlerini sunan Watch Active 2, aynı zamanda tasarım olarak da daha sportiftir. 40 mm ve 44 mm olarak iki ayrı varyantla piyasaya sunulmuştur. Fakat ne yazık ki tansiyon ve EKG sensörlerinin kullanılabilmesi için yine Samsung marka akıllı telefon gerektirir. Tabii her halükarda kendi fiyat segmentinde EKG ve tansiyon ölçümü içeriyor olması onu bir adım öne taşımaktadır.

7. Huawei Band 6

Huawei Band 6

Ortalama Fiyat: 550 TL ve üstü

Kategori olarak akıllı saat ve akıllı bileklik arasında sayılabilen Huawei Band 6, uygun fiyatı ve geniş ekranıyla en çok tercih edilen ürünlerden biridir. 100’e yakın egzersiz moduyla sporculara uygun kullanım sunan model aynı zamanda adım, stres, kalp ritmi, uyku ve kan oksijen düzeyi takibi özellikleri sunar. Üstelik bu takibi 7/24 yaptığında bile iki haftaya kadar pil ömrü sunabilmektedir. Tüm bu özellikleriyle Xiaomi Mi Band 6’yla büyük rekabet içerisinde olacağı kesin! 

8. Apple Watch SE

Apple Watch SE

Ortalama Fiyat: 4.199 TL ve üstü

Apple’dan vazgeçemeyenler için ideal tercihlerden biri olan Apple Watch SE kan oksijen seviyesinin ölçümü, EKG ve daimi açık ekran gibi özellikler haricinde tamamen Apple Watch 5 ile aynı özelliklere ve tasarıma sahiptir. Dolayısıyla hem güncel işletim sistemi hem de güçlü özellikleriyle Apple severler için en önemli seçeneklerden biri olur. Watch 5 gibi, Watch SE de Android cihazlarla kullanılamaz. Böylece EKG sensörü gibi özellikleri aktif olarak kullanmayacak iPhone sahipleri için bu akıllı saat biçilmiş kaftandır.

9. Fitbit Sense

Fitbit Sense

Ortalama Fiyat: 3.000 TL ve üstü

Fitbit Sense yine ağırlıklı olarak sporculara yönelik tasarlanan akıllı saatlerden biridir. Ekran şekli kareye benzer. Sporcular için tasarlanmış olmasıyla egzersiz ve sağlık modlarınınön planda olduğunu söylemek mümkündür. Hem iOS hem de Android cihazlarla uyumludur.

10. Huawei Watch GT 2 Pro

Huawei Watch GT 2 Pro

Ortalama Fiyat: 2.500 TL ve üstü

Huawei’in üst model akıllı saatine kıyasla fiyat etiketinin normalliğiyle Huawei Watch GT 2 Pro, çok sayıda avantajı sayılabilecek akıllı saat modeliolarak dikkat çeker. Malzeme yapısı şöyledir; camı safir, çerçevesi titanyum ve tabanı seramikten yapılmıştır. 2022'nin en iyi akıllı saat tavsiyelerinden GT 2 Pro, tasarımının geleneksel olmasının yanında şık görüntüsüyle de her yerde kullanıma uygundur. Son olarak avantajlarından en önemlisi ise iki haftaya kadar dayanabilen pil ömrüdür. Fakat bu pil ömrüne sahip olmak için üçüncü parti uygulamalardan vazgeçmeniz gerekir.

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı saat seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Uyumluluk

Elbette akıllı saat satın alırken ilk dikkat edilmesi gereken şey, saatin kullandığınız akıllı telefon ile uyumlu olup olmadığıdır. Örneğin, daha önce de belirttiğimiz gibi, Apple Watch alacaksanız iPhone kullanıyor olmalısınız. Ayrıca saat ve telefon uyumlu görünseler de bazı işlevler kısıtlı olabilir. Mesela Huawei Band 6, iPhone ile kullanılıyor olmasına karşın müzik değiştirme işlevini kullandırtmıyordu. Dolayısıyla akıllı saat satın almak için telefonunuzla uyumlu olup olmadığını araştırmak çok önemlidir.

  • Kullanım Amacı

Akıllı saat istiyorsunuz evet, ancak ürünü ne amaçla kullanacaksınız? Bu satın alma sürecinde en çok düşünmeniz gereken şey olacaktır. Sadece spor takibi için kullanmayı düşünüyorsanız Garmin veya Fitbit gibi bu alana yoğunlaşan markaları tercih etmek mantıklıdır. Ancak örneğin kapsamlı sağlık takibi önceliğiniz varsa Samsung veya Huawei akıllı saatleri sizin için daha elverişli olacaktır.

  • Pil Ömrü

Evet, 2022 yılında olmamıza rağmen hala batarya sorunu yaşamamız garip… Neyse ki piyasada uzun pil ömrü sağlayan birçok akıllı saat modeli vardır. Fakat bu saatleri tercih ettiğinizde, saatin kimi güzel özelliklerinden vazgeçmeniz gerekebilir. Huawei akıllı saatler batarya anlamında çok iyi olsa da Samsung veya Apple gibi markalar uygulamalardan vazgeçmeye gerek kalmadığınız cazip fırsatlar sunabilmektedir. Dolayısıyla önceliklerinize karar vermek sağlıklı olacaktır.

  • Uygulama Desteği

Son dönemde en iyi uygulama mağazasına sahip işletim sistemleri WearOS ve WatchOS’tur. Akıllı saatinizden beklediğiniz uygulama çeşitlerine bağlı olarak bu iki işletim sistemi arasından tercih yapabilirsiniz. Öte yandan Huawei de son dönemde App Gallery’si ile yeni gelişmelere imza atmaktadır ancak elbette biraz zamana ihtiyacı olduğu aşikardır. Tabii akıllı saatinizde çalıştırdığınız her uygulama pil ömrünü etkileyecektir. Bu sebeple, ihtiyacınız yoksa, uygulama desteğindense pil ömründen yana tercihler yapmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

SIM kart desteği bulunan akıllı saatler, telefonla senkronize edilmeden arama yapabilir ve internete bağlanabilir. Bu ürünlerde saat üzerinden maillere bakma veya telefon görüşmesi yapma imkanı vardır.

Akıllı bileklikler daha çok spor aktiviteleri için tasarlanır. Akıllı saatler ise, akıllı telefonların gerçekleştirebildiği çoğu fonksiyonu barındırır. Bu ürünler kendilerine ait yazılım sistemine sahiptirler, böylece telefon uygulamalarını destekleyebilmektedirler.

İlgili Yazılar