90’ların En Popüler Atari Oyunları

  • Minik Tospik yazdı.
  • 31 Ekim 2021
  • 655 okunma

Günümüzde eğlenceli vakit geçirmemizi genellikle akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımız gibi teknolojik aletler sağlıyor. Bu cihazlarda izlediğimiz videolar ya da oynadığımız oyunlar bizi sıkılmaktan kurtarıyor. Ancak elbette her zaman böyle değildi; tabletler ve akıllı telefonlar yoktu, bilgisayarlar bile henüz bu kadar gelişmemişti. İşte o zamanın en büyük eğlencesi ise Z kuşağının gördüğünde ‘Bu ne biçim grafik!’ diyerek küçümsediği atari oyunlarıydı. Yeni nesil şimdilerde bu oyunları hor görüyor olabilir ama eski nesiller için onlar tam anlamıyla efsaneydi. Tam da bu yüzden unutanlar ve tekrar tekrar hatırlamak isteyenler için nostalji rüzgârı estirmeye başlıyoruz. İşte 90’ların en popüler atari oyunları

1. Pac-Man

Pac-Man

En popüler atari oyunları arasında aklımıza ilk gelenlerden olan Pac-Man, 1980’de piyasaya sürülmüş ve çok kısa sürede popülaritesini artırmıştır. Sevilen oyunun ülkemizde yayınlandığı isim ise ‘Dobişko’ olmuştur. Oyunda oyuncunun amacı, labirentin içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışmaktır. Bu sırada canavar ve hayaletlerden kaçarak tüm diskleri toplamaya çalışan oyuncu, toplayacak disk kalmadığında diğer aşamaya geçer. Ayrıca labirentte hareket ederken yolda beliren meyveleri toplamak da fazladan puan getirir.

Ayrıca Zamanın Su Gibi Akacağı En İyi Savaş Oyunları İçin 12 Öneri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Duck Hunt

Duck Hunt

İlk olarak 1984’te Nintendo tarafından piyasaya sürülen Duck Hunt, atari oyunları arasında eşsizdi çünkü ekranda uçan ördekleri vurmak üzere NES Zapper silahı kullanılmaktaydı. Bu oyun deneyimi ise Duck Hunt’ı oldukça eğlenceli ve özel yapıyordu.

3. Cadillacs and Dinosaurs

Cadillacs and Dinosaurs

1993 senesinde Capcom tarafndan piyasaya sürülen Cadillacs and Dinosaurs en fazla 3 oyuncu ile oynanabiliyordu ve oyunda 4 karakter bulunuyordu. Bu karakterlerin hepsinin ayrı ayrı özellikleri vardı. Sonuç olarak bu oyun 90’ların en popüler atari oyunları arasında en sürükleyici olanlardandı.

4. Tetris

Tetris

90’ların en popüler atari oyunlarından olan ve ilk olarak Sovyet mühendis Aleksey Pajitnov tarafından tasarlanan Tetris, 1984’te piyasaya sürülen bulmaca oyunudur. Çıktığı dönemin yanı sıra şimdilerde de sıklıkla bilinir. Bu kadar uzun süre popülerliğini korumasının en büyük nedeni ise, en başta oyun için özel üretilen ve taşınabilen küçük cihazıdır. Öte yandan her platformda oynanabiliyor olması ve sürekli olarak geliştirilmesi sevilen atari oyunları arasında yerini almasını sağlamıştır.

5. Super Mario Bros

Super Mario Bros

1983 senesinde yayınlanan Mario Bros, kısa sürede o kadar çok sevildi ki dünya çapında popülerlik sağladı. Atari için Mario’nun pek çok yeni versiyonu geliştirildi, hatta telefon ve bilgisayarlarda oynanabilen Mario oyunları da yapıldı. Düşününce hak vereceksiniz. Hangimiz bu harikulade oyun için saatlerimizi harcamadık ki? Oyunun sonuna gelebilmek ve prensesi kurtarabilmek için sinir krizleri geçirdiğimiz bile olmuştur. Kısacası, Mario günümüzde oynadıklarımıza kıyasla bambaşkaydı diyebiliriz.

6. Donkey Kong

Donkey Kong

90’ların en popüler atari oyunları arasında sıralayabileceğimiz Donkey Kong, ilk olarak 1981’de piyasaya sürülen oyun serisidir. Amacı, goril tarafından kaçırılan kızı kurtarmaktır ancak goril sürekli olarak fıçı fırlatmaktadır. Bu neslin çocukları Donkey Kong’u oynamak için adeta birbirleriyle yarışırdı. Mahalledeki bütün çocuklar atari bulunan evde toplanır ve sırayla bu oyunu oynarlardı.

7. Street Fighter

Street Fighter

1987’de piyasaya sürüldüğünden beri sürekli oynanan Street Fighter aynı zamanda sık sık geliştirildi. Yayınlandığı ilk günden günümüze dek pek çok farklı serisi çıkan oyunu döneminin çocukları okuldan ayrılır ayrılmaz oynar ve birbirlerine meydan okurlardı. Öte yandan oyundaki tüm karakterlerin kendilerine has hikâyeleri vardı. Tabii şüphesiz ki en sevilen karakter ‘Ryu’ idi. Oyun popülaritesini o kadar artırdı ki beyaz perdeye bile uyarlandı.

8. Contra

Contra

90’ların en popüler atari oyunlarından olan Contra aynı zamanda aksiyon temelli oyunlardandı. Tıpkı Street Fighter gibi, 1987’de piyasaya sürüldü. Oyunun böylesine başarılı olmasının sebebi ise elbette iki oyuncuyla oynanıyor olmasıydı. Oyunda iki karakter bulunuyordu, tek oyunculu modunda ise yalnızca ‘Bill’ karakteriyle oynanabiliyordu. Amacı dünyayı ele geçirmeye çalışan örgütü durdurmaya çalışmaktı. Karakterler her yöne ateş edebiliyor olsa da üzerinde harfler bulunan nesneleri alarak ateş gücünü değiştirmek mümkündü.

9. Street Hoop

Street Hoop

1994’te yayınlanan Street Hoop, döneminin en güzel atari oyunları arasında yer alıyordu. Özellikle basketbol ve spor severler tarafından sıklıkla tercih edilen oyunu oynamak epey keyifliydi. Kesinlikle hatırlayanlarınız olacaktır, hatta ABD ve Tayvan oyunun en güçlü takımlarından sayılırdı. Öte yandan ‘super shot’ dolduktan sonra üçlük atmak ve smaç basmak oyunculara ekstra keyif vadediyordu.

10. Mortal Kombat

Mortal Kombat

1992’de piyasaya sürülen Mortal Kombat, kendi döneminin en popüler atari oyunları arasındaydı. Şimdilerde yalnızca PC ve PlayStation gibi platformlarda oynanabilen oyun ilk çıktığında sadece 7 karakter içeriyordu. Ancak oyun geliştikçe karakter sayısı da paralel olarak arttı. Hatta bu karakterlerin filmleri bile çekildi.

11. Pole Position

Pole Position

90’ların en popüler atari oyunları arasında sıralanan Pole Position, ilk olarak 1982’de yayınlandı. 80’li yıllarda yarış tutkunları tarafından büyük ilgi gördü. Oyuncuların oyunda F1 yarışına katılabilmeleri için bulundukları pistte 57-120 saniye arasında süre tutturmaları gerekiyordu. Bu süreyi tutturduktan sonra F1 yarışlarına katılarak CPU araçlarla yarışılabiliyordu.

12. Road Fighter

Road Fighter

1984 senesinde piyasaya sürülen Road Fighter Konami’nin ilk yarış oyunuydu. Amacı etaplar içinde zamanı ve yakıtı tüketmeden ve diğer arabalara çarpmadan bitiş çizgisine varmaktı. En iyi ve popüler atari oyunları arasında sıralanan oyun, 80’lerin favorilerindendi.

13. Captain Commando

Captain Commando

İlk olarak jetonlu atariler için tasarlanan Captain Commando, 1991’de piyasaya sürüldü. Daha sonra Xbox, PC ve PS2 gibi çeşitli platformlar için yeni versiyonları geliştirilen oyun, 2026 senesinde kurgusal Metro Şehri’nin uzay korsanları tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldığı suçun başladığı zamanlarda geçer. Ana karakter olan Captain Commando, yanına üç süper güçlü ekürisi Ninja Commando, Mummy Commando ve Babby Commando’yu alır ve hep beraber Uzay Haydutları’na karşı savaşırlar.

14. River Raid

River Raid

1982 senesinde ilk olarak Atari 2600 konsolu için üretilen River Raid, daha sonra zamanla farklı konsollara da uyarlandı. Oyun içerisinde kendi kendine giden uçak yalnızca sağa ve sola hareket ettirilebiliyordu. Ardından uçağın hızı artırılarak yukarı doğru manevra yapılabiliyordu. Öte yandan yol üstünde beliren benzin istasyonlarında uçağın tankı dolduruluyordu. Hareket kabiliyeti sınırlı olsa da epey eğlenceli atari oyunları arasındaydı.

15. Metal Slug

Metal Slug

En sürükleyici ve popüler atari oyunları arasında listelenen Metal Slug, ilk olarak 1996’da piyasaya sürüldü. Başta Neo Geo arcade makineleri yani MVS ve ev oyun konsolları yani AES donanımları için üretilen oyunlar, daha sonra diğer konsollara ve mobil platformlara da taşındı. Oyunlar isyancı ordulara, uzaylılara, mumyalılara, zombilere ve dünyaya hâkim olmayı hedefleyen diğer çeşitli güçlere karşı savaşan küçük asker grubu Peregrine Falcon Timi’de odaklanıyordu.

Ayrıca Etkileyici Hikayelere Sahip En İyi 11 Single Player Oyun Önerisi adlı yazımıza göz gezdirin!

16. Bomberman

Bomberman

1983 senesinde piyasaya sürülen Bomberman, arcade-stili labirent oyunudur. Oyuncu, oyunda ‘Bomberman’ adı verilen karakteri hareket ettirip düşmanlardan kaçarak labirentte yolu bulmaya çalışıyordu. Ayrıca oyun içerisinde farklı odalara açılan kapılar vardı ancak bu kapılar kayaların altında bulunuyordu ve kayaları yok etmek için bombalar gerekiyordu. 90’ların en popüler atari oyunları arasında yer alan Bomberman, her yaştan oyun tutkunu tarafından kolaylıkla oynanabilen oyunlardandı. Haliyle çeşitli platformlara uyarlandı.

Sıkça Sorulan Sorular

Atari, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde olan video oyunu markası ve şirketidir. 1972 senesinden beri çeşitli konsollar için video oyunları üretir.

Ana ofisi New York’ta bulunan şirket, günümüzde hala farklı konsol türleri için video oyun üretmeye devam etmektedir.

İlgili Yazılar