Etkileyici Hikayelere Sahip En İyi 11 Single Player Oyun Önerisi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 18 Haziran 2021
  • 1.858 okunma

Multiplayer oyunların piyasada çoğalmasıyla birlikte kısa zaman önce pek çok büyük oyun firması single player oyun fikrinin bittiğini düşündü. Ancak ekip halindeki savaşçılara, çevrimiçi servis edilen ekip oyunlarına ve ardından battle royale oyunlarına giderek artan ilgiye rağmen, single player oyunlar da her yerde ortaya çıkmaya devam etmektedir. Hatta son yıllarda, bu türün en iyi oyunları yeni anlatıları ve teknik sınırlarıyla piyasaya egemen oldu. İşte en iyi single player oyunlardan 11 öneri

1. Assassin’s Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla

Viking yaşamının size göre olduğuna dair şüpheleriniz varsa, Assassin’s Creed Valhalla muhtemelen karşınıza çıkabilecek en iyi single player oyunlardandır. Assassin’s Creed oyunları genel olarak harika single player deneyimler sunma eğilimindedir ve bu son oyunu da farklı değildir. Oyunun unutulmaz kahramanı Eivor övülmeye değer ve Viking Çağı boyunca büyük maceranızda ana eşlikçiniz olacaktır. Oyun, bilgisayarlarda oynamaya müsait olduğu gibi, görsel performans iyileştirmeleriyle birlikte PS5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil konsollarda da mevcuttur.

Ayrıca Çocuk Gelişimini Destekleyen Tablet ve Telefon Oyunları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Marvel’s Spider-Man en iyi single player oyunlar arasında sayılabileceği için, devamı Miles Morales de burada olması sürpriz olmayacaktır. Oyunun baş kahramanı Miles hem karizmatik hem de sevimlidir. Dolayısıyla onunla birlikte New York siluetinde gezinmekten daha iyi çok az şey vardır.

Miles Morales, aynı zamanda, Hollywood’un en iyilerine kolayca rakip olan, gişe rekorları kıran sinematik deneyim sunmaktadır. Onu, rahatça 2020’nin gişe rekorları kıran en iyi aksiyon filmi olarak adlandırmak mümkündür. Ancak oyun PlayStation’a özeldir. PS4 veya PS5 kullanıcıları bazı görsel ve performans geliştirmeleri sunan PS5 sürümüyle oynayabilmektedir.

3. Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

Ayaklarınızı yerden kesecek oyun dünyası arayışındaysanız, Ghost of Tsushima’dan başkasını aramak mantıklı olmayacaktır. Feodal Japonya’daki Tsushima adasında geçen bu açık dünya oyunu, samuray olma hayalleriniz şık şekilde yaşamanıza izin verir.

Gizemli manzaraları, ilgi çekici dövüş hareketleri ve olaylı ana hikayesi onu en iyi single player oyunların arasına sokmayı başarır. Ghost of Thushima da PlayStation’a özel oyunlardandır. Dolayısıyla sadece PS4 veya PS5 kullanıcıları oyunu oynayabilmektedir.

4. Control

Control

Remedy Entertainment firmasının Control oyunu, muhtemelen David Lynch’in çalışmalarına ilgi duyan herkese hitap edecek son derece sinematik single player oyundur. Oyuncular, paranormal faaliyetleri araştıran ve nihayetinde kontrol etmeyi amaçlayan devlet kurumu olan gizli Federal Kontrol Bürosu’nun (FBC) en yeni direktörü Jessie Faden’ın yerine geçmektedir. Ancak Jessie’nin yeni rolü, yalnızca Hiss olarak bilinen paranormal gücün ayaklanması da dahil olmak üzere, iş tanımında tam olarak ortaya konmayan sorunlara sahiptir.

Control’ü, bilgisayarda, Nintendo Switch, PlayStation ve Xbox’ta oynamak mümkündür. Oyunda ücretsiz yeni nesil yükseltme seçeneğine sahip olmak istiyorsanız, oyunun ultimate sürümünü satın aldığınızdan emin olmalısınız.

5. Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps

En iyi single player oyunların çoğu, açık dünya RPG (rol yapma oyunları) özelliklerini yayma eğilimindedir. Bu özellikleri barındırmayan oyunlardan arıyorsanız, akıl almaz güzellikteki dünyasında size kalacak 12 saatlik meydan okumalarıyla Ori and the Will of the Wisps sizin için mükemmel olabilir.

Xbox One’daki en sevilen Metroidvania 2D zindan taramalarından olan Ori and the Blind Forest’ın devamı niteliğinde olan oyun, ilk orijinal oyunu da bu kadar iyi yapan içten ruhu ve keyifli oynayışı korurken, baş kahraman Ori’yi yeni mekanlara götürmektedir. Ori and the Blind Forest, Xbox konsolları, Nintendo Switch ve bilgisayarlarda mevcuttur.

6. Hades

Hades

Size saatlerce eğlence getirecek mükemmel rougelike oyunlarından arıyorsanız Hades’i denemenizde fayda vardır. Ayrıca, Yunan mitolojisine ilginiz varsa, o zaman sizden bonus puanlar alacaktır. Transistor geliştiricisi Supergiant Games’ten Hades, Yeraltı Dünyası’ndan Olimpos Dağı’na ulaşmak için kaçmaya çalışırken Hades’in oğlu Zagreus’un kontrolünü size verir. Ara sıra da Olymposluları yardımınıza sunar.

Harika müzikleri, tatmin edici dövüş efektleri, ilginç hikayesi ve mükemmel RPG sistemleri ile oyunda yapabileceğiniz çok şey var. Hades’in mitolojik köpeği Kerberos’u bile evcilleştirebilirsiniz. Haliyle, bağımlılık yapan eğlencesiyle en iyi single player oyunları arasına girmektedir. Oyunu bilgisayarda ve Nintendo Switch’de oynamak mümkündür.

7. The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt

Piyasaya sürülmesinden 4 yıl sonra, milyonlarca oyuncu hala, The Witcher 3’ün savaşın harap ettiği hafif fantezi dünyasında yolculuklarını sürdürmektedir. Dolayısıyla oyun, hikâye anlatan video oyunları arasında zirvedeki yerini korumaktadır. Alt sınıf köylülerle yapılan yan görevlerden, lordların ve baronların siyasi kurcalamalarına kadar her şeye yazarlar tarafından ilgi ve sevgiyle yaklaşıldığı belli olmaktadır. Bu, somurtkan, gür sesli kahraman Geralt of Rivia’yı simge haline getiren oyundur.

Dünyası sadece topografik ölçek ve çeşitliliği açısından şaşırtıcı değil, aynı zamanda tarihsel dokusu ve yaşam anlayışında da etkileyicidir. Çünkü her köyü, kale kalıntıları ve mağarası anlatacak hikayelerini açıkça belli etmektedir.

8. Resident Evil 2 Remake

Resident Evil 2 Remake

Orijinali gibi, Resident Evil 2 Remake’in de polis memuru Leon Kennedy ve üniversite öğrencisi Claire Redfield olarak iki baş kahramanı vardır. Orijinal oyunun anlatım ritmini takip ederken, bulmacaları çözerken ve labirent gibi Raccoon City Polis Departmanı çevresinde kısa yollar açarken aynı zamanda modern seviye korku oyunu tasarımının arketipidir. Her zombi oldukça güçlüdür ve kahramanlar için ölümcül tehdittir. Kaynaklar pek yeterli değildir ve kurnaz dedektifler gibi giyinmiş öldürülemez mavi adamlar oyunun büyük bölümünde peşinizden gelir.

9. Undertale

Undertale

Undertale, sizi içine çekecek ve bitirdikten sonra bile uzun süre sizinle kalacak türden single player oyunlardandır. Sürekli gelişen RPG türünden en iyi unsurların çoğunu barındırarak seçim, sonuç ve şefkat üzerine kurulu dünyasını inşa etmektedir. Korkularla dolu yeraltı dünyasına düşen çocuk olarak eve dönebilmek için pek çok canavarla yüzleşmeniz gerekecektir. Onlarla yüzleşme tarzınız ve yaptığınız seçimler yolculuğunuzu şekillendirir. Undertale’in sürükleyici hikayesi, diyalogları, karakterleri ve genel dünyası, onu en iyi single player deneyimlerinin örneği haline getirmektedir.

Ayrıca Arkadaşlarla Oynanabilecek PC İçin En İyi 10 Ücretsiz Multiplayer Oyun adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

10. Celeste

Celeste

Piyasadaki kaliteli multiplayer oyunlardan olan Towerfall’un yapımcıları, oyunun en iyi mekaniklerinden bazılarını alarak onları dağa tırmanma konusunda oldukça iyi 2D platform oyununa dönüştürdü. Temel mekaniği, sekiz yönde birden hücum edebilme yeteneğidir ancak ilerledikçe kendinizi süreğen ve büyüyen farklı engellerle karşı karşıya bulacaksınız. Farklı yinelemelerde pek çok seviye oynanabilir ve tüm bu parmak kramplarına sebep olan platformlar, dostluk ve sıkıntı hakkında dokunaklı hikâyeye sarılır.

11. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Nintendo Switch’in fazlasıyla satılmasında epey katkısı olan oyun The Legend of Zelda: Breath of the Wild, bugün bile, piyasaya sürüldükten 3 yıl sonra, hayranları tarafından düzenli olarak oynanmaktadır. Oyuncuları, uzun zamandır elebaşı olan Link kılığında güzelce gerçekleştirilmiş ve mahvolmuş Hyrule’da serbest bırakarak Breath of the Wild, ilk gerçek açık dünya Zelda oyunudur ve The Elder Scrolls serisinden bazı ipuçları alır. İnişli çıkışlı ovalar, bulmacalarla dolu tapınaklar ve sık ormanlar keşfedilmeyi beklerken savaş, bazı zorlu erken çatışmalardan sonra etkileyici nüansını yavaş yavaş ortaya çıkarmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çıktığı tarih 18 Kasım 2011’den bu yana, pek çok platformda 200.000.000 civarında satış yapan, Mojang Studios tarafından geliştirilip Xbox Game Studios tarafından piyasaya sürülen Minecraft oyunudur.

Günümüzde video oyun konsolu alanında bilgisayarlar hariç üç ana platform bulunmaktadır: Sony PlayStation, Microsoft Xbox, Nintendo Switch.

İlgili Yazılar