Balığın Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 9 Ekim 2022
  • 957 okunma
  • 1 beğeni

Balığın yanına iyi giden yiyecekler tercih ettiğiniz türe göre farklılık gösterir. Hamsi, palamut, alabalık ya da çinekop. Farklı balık türleri arasından hangisini pişirecekseniz ona göre yanına eşlik eden yiyeceği de seçebilirsiniz. Balığın öncesinde, sonrasında ya da balıkla beraber yiyebileceğiniz yiyecekleri sofranızda gördüğünüzde açılan iştahınıza engel olamayabilirsiniz. Balığın yanına iyi giden yiyecekler arasında çok fazla alternatif olması sayesinde damak tadınıza uygun seçim yapabilirsiniz.

1. Patates Püresi

patates püresi

Patates püresi, özellikle alabalığın yanına çok yakışır. Patates püresini hazırlamak için birkaç adet patatese, süte, tereyağına ihtiyacınız var. Pürenin tam kıvamında olması için patateslerin tam olarak haşlanması gerekir. Böylece kolayca ezdiğiniz patatesleri rahatlıkla püre kıvamına getirebilirsiniz. Dilerseniz karabiber ve pul biber gibi farklı baharatları da pürenin içerisine ekleyebilirsiniz.

2. Tahin Helvası

tahin helvası

Tahin helvası, balıktan sonra yenilen yiyeceklerin başında gelir. Bu durum sadece damak tadıyla değil sağlıkla da alakalı bir durumdur. Denizlerdeki kirlilikten dolayı ağır metalleri depolayan ve şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlara yol açan balığın olumsuz etkilerinden korunma noktasında tahin helvası ciddi fayda sağlar. Tahin helvası asit dengesini de düzenleyerek ağrı oluşumunu engeller. Bu nedenle her balık keyfinizin sonrasına tahin helvasını da eklemelisiniz.

3. Şehriye Çorbası

şehriye çorbası

Şehriye çorbası, balıktan önce ideal bir seçimdir. Arpa ya da tel şehriye kullanarak salça ve domates rendesiyle çorbanızı hazırlayabilirsiniz. Üzerine limon, nane, karabiber ekleyerek çorbanızı daha fazla damak tadınıza uygun bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Bir kase çorba, balk öncesinde yeterlidir. Çok fazla içerseniz balığa yer kalmayabilir.

4. Havuç Salatası ve Roka

havuç salatası ve roka

Havuç salatası ve roka balıkla beraber tüketilebilecek ideal seçimlerden biridir. Havucun yanında mutlaka roka, turp, maydanoz olmalıdır. Bunlara eşlik etmesi gereken yeşillik ise rokadır. Rokanın lezzeti balıkla eşsiz bir uyum içerisindedir. Salatayı zeytinyağı, nar ekşisi ve limon ile süsleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra mısır taneleri, nar taneleri de salataya oldukça yakışır.

5. Közlenmiş Patlıcan

kozlenmis patlıcan

Közlenmiş patlıcan da tüm balık çeşitlerinin yanında iyi gidecek bir seçenektir. Patlıcanı közledikten sonra domates ve soğanla salata şeklinde hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz içerisine biber doğrayarak ya da sade olarak da tüketebilirsiniz. Közlenmiş patlıcanı hafif yağda kavurarak tüketenler de vardır.

6. Şakşuka

şakşuka

Şakşuka, patlıcanın biber, domates ve soğan ile kavrulmasıyla yapılır. Yağda kızartılan patıcanın üzerine domates, biber ve soğanla hazırlanan sos eklenir. Eklenen sos patlıcanla harmanlandığında ortaya son derece özel bir tat çıkar. Şakşuka her ne kadar meze olarak tercih edilse de tek başına da son derece doyurucu bir yemektir. Balığın yanına iyi giden yiyecekler arasında ise ilk sıralarda gelir.

7. Çeşitli Mezeler

çeşitli mezeler

Çeşitli mezeleri de balığın yanında tüketebilir; misafirleriniz için daha çok alternatif oluşturabilirsiniz. Meze olarak o kadar fazla alternatifiniz var ki! Havuç tarator, fava, humus, hibeş ve daha nice mezeyi balığın yanında hazırlayabilirsiniz. Yine bir deniz mahsulü yemek isterseniz karides tava sizin için ideal bir seçenek olabilir. Acı sevenler, acılı ezmeye mutlaka sofralarında yer vermelidir. Favorilerden biri olan humus için ihtiyacın olan malzemeler; haşlanmış nohut, limon suyu, tahin. Son derece özgün bir lezzet olan humusu sofranıza bir tabak da olsa dâhil etmelisiniz.

Havuç tarator ise bambaşka bir lezzet. Yağda kavurduğunuz havuçların üzerine süzme yoğurt ve sarımsak karışımını ekleyerek bu lezzeti tadabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise börülce salatası; sarımsak ezmesi ve limon suyuyla karıştırılan börülceler damaklarınızda hoş bir iz bırakacak türden. Siz de balığın yanına iyi gidecek yiyecekler arıyorsanız bu alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Balığın yanına salata, patates püresi, şehriye çorbası gibi yiyecekler çok iyi gider.

Balıktan sonra tahin yenmesinin sebebi balığın yol açtığı olumsuz etkileri azaltmaktır.

Balığın yanına humus, havuç tarator, şakşuka, deniz börülcesi gibi mezeler tüketilebilir.

İlgili Yazılar