Güvenle İçebileceğiniz En İyi 4 Süt Markası

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 22 Şubat 2022
  • 2.642 okunma

Süt ve süt ürünleri sağlığımız için en büyük desteği sağlayan besinler arasında yer alır. Doğduğumuz günden itibaren hayatımızda yeri olması gereken önemli besin maddeleridir. Hem büyümeyi ve gelişmeyi hem de sağlıklı kalmayı desteklediği için her yaştan insanın mutlaka tüketmesi önerilir. Zira süt ve süt ürünleri bilhassa bağışıklık sistemine enfeksiyonlara karşı takviye sağlamasının yanı sıra kemikleri güçlendirerek kemik erimesi riskini minimuma indirir. Dolayısıyla bir bardağında bile aradığınız enerjiyi bulabileceğiniz süt, bizler için sudan sonra en önemli içecek niteliğindedir. Ancak gıda sektöründe iş yapan pek çok marka, bambaşka içeriklere sahip süt ve süt ürünü bulunduğundan kimi zaman kafamız karışıyor olabilir. O halde bu hayati ihtiyacımızı karşılamak için güvenle içebileceğiniz en iyi süt markalarına göz atalım…

Kaliteli Süt Neden Önemlidir?

Kaliteli Süt Neden Önemlidir?

Süt imalatı basit gibi görünmesine rağmen çok fazla aşamadan oluştuğu için zorlu süreçler içerir. Günümüz şartlarından bağımsız düşünürsek yıllar öncesinde insanlar kendi sütlerini ya hayvanlarından sağarlar ya da yakın çevredeki süt üreticilerinden günlük olarak temin ederlerdi. Yıllar içerisinde açıkta satılan sütler ile alakalı yasal düzenlemeler yapıldıkça günümüzün modern ve temiz tesislerinde süt üretilmeye başlandı. Eski yıllarda açıkta satılan sütler direkt olarak hayvandan sağılarak sofralara getirildiği için kalite kontrolleri hiçbir şekilde yapılmıyordu.

Fakat günümüzde sütler, fabrikalarda yüzlerce aşamada kalite kontrolleri yapılarak, hijyen oranları test edilerek pastörize biçimde paketlenmekte ve sofralarımıza gelmektedir. Dolayısıyla süt kalite ve kontrol testlerinden geçmiyorsa yeteri kadar hijyenik olduğundan şüphe edilmelidir. Sütün yeterince temiz olmaması içerisinde ölümcül olabilecek bakterilerin üremesine yol açabilir. Öte yandan pastörizasyon esnasında sıcaklık dengesi iyi ayarlanmadığında sütün kötü kokmasına ya da renginin sararmasına sebep olabilir. Bu sebeple sütün kaliteli olması son derece önemlidir.

Sütün Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Sütün Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Marketten aldığınız sütün kaliteli olduğunu anlamanın en iyi yolu tadına bakmaktır. Eğer sütün kıvamı fazla su gibiyse içerisine su katıldığını anlayabilirsiniz. Öte yandan yine tadarak sütün içinde su olup olmadığını keşfedebilirsiniz. Sütü içmenize rağmen burnunuza süt kokusu gelmiyorsa, daha çok su tadı alıyorsanız ya da direkt olarak süt tadı alamıyorsanız aldığınız süt markasının ürünlerine su kattığından emin olabilirsiniz. Ayrıca sütün normal renginden daha beyaz olması da (bilhassa açık satılan sütler için) yine içerisine su katıldığı anlamına gelir.

Diğer yandan, işlenmemiş kaliteli sütte tortu ve kalıntılar olmamalıdır. İstenmeyen değişik lezzetler, anormal renkler ya da kokular olmamalıdır. Sütün kalitesini bakteri oranının düşüklüğü, kimyasal madde içerip içermemesi, normal bileşim ve asitliğe sahip olması belirler. Süt ürünlerinde de kaliteyi etkileyen birincil etmen elde edildikleri çiğ sütün kalitesidir. Kaliteli yoğurt, peynir vb. üretmek istiyorsanız kullandığınız çiğ sütün kalitesinden emin olmalısınız. Eğer market sütlerinin kalitesinden emin olmak istiyorsanız tercih ettiğiniz iki marka sütü farklı bardaklara koyduktan sonra ışık yardımıyla sütlere bakarak geçirgenliklerini test edebilirsiniz. Işığı daha çok geçiren daha saydam, dolayısıyla daha sulu olacaktır.

Güvenle İçebileceğiniz En İyi Süt Markaları

Güvenle İçebileceğiniz En İyi Süt Markaları

Sıkı denetimlerden geçerek marketlerde satışa sunulan süt markaları içerisinden yıllar içinde tüketici sadakati yaratmayı başaran pek çok firma bulunur. Sizler için bu firmalar arasından güvenle içebileceğiniz en iyi süt markalarını derledik. Listemizi oluştururken tüketici güvenilirliğinin yanı sıra markaya ülkenin her yerinden erişim imkanı olup olmamasına da dikkat ettik. Dolayısıyla yerel üreticiler bu listede yok. İşte en güvenilir süt markaları

İçim Süt

1998 senesinden itibaren süt ve süt ürünleri sektöründe aktif rol alan İçim markası, her çeşit süt ürünüyle Türkiye’de favori markalar arasında yerini alır. Oldukça tercih edilen İçim süt kalitesiyle kefirden yoğurda, ayrandan taze peynire kadar birçok ürün sunar. Ayrıca firma lezzetli, doğal, besleyici ve kaliteli olduğu konusunda oldukça iddialıdır. Üstün Lezzet Ödülü bulunan marka, annelerin ailelerine gösterdiği özenden ilham alır. Ve bu ilhamla kaliteli, taze, ulaşılabilir ve doğal ürünleriyle hayatlarımızı lezzetlendirmeyi kendisine vizyon edinir. Firmanın ilhamı ve vizyonunu temel alarak imal ettiği ürünleri arasına aromasız ve aromalı cam şişe pastörize sütleri, yarım ve tam yağlı pastörize pet şişe sütleri, kahve-çikolata-vanilya aromalı İçim Fit gibi türleri bulunur. Markanın UHT süt grubunda ise tam yağlı sade sütü, şişe sütü, yarım yağlı sade sütü, light süt, laktozsuz süt ve organik süt gibi çeşitleri vardır. Öte yandan küçük çocukları da ihmal etmeyen firma İçim Çocuk Devam Sütü ve İçim Fan grubunun meyve ve çikolata aromalı ürünleriyle dikkat çekmektedir.

SEK Süt

Ülkemizde süt ve süt ürünlerinin imalatına destek olması adına Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan SEK firması 1968 senesinden beri faaliyet göstermektedir. 1995’te bakanlıktan ayrılarak özelleşen firma ayrıcaTürkiye’de ilk defa pastörize süt üreten markadır. SEK süt, peynir, yağ ve ayran gibi ürünleriyle mandıra sektöründe önemli pazar payına sahip olan firma, ‘’Herkes iyilikle beslensin’’ sloganıyla tanınır. Ürünleri arasında cam şişe pastörize sür, çiftlik pastörize süt, yeni nesil doğal pastörize süt, laktozsuz pastörize süt, yoğurtluk süt ve çilek-muz-çikolata aromalı süt çeşitleri bulunur. Ayrıca sporcular için özel olarak imal edilen Sek Laktozsuz Protein Süt çeşitleri de Hindistan cevizi ve kakao aromalarıyla satışa sunulur. UHT süt grubunda yer alan tam yağlı süt, light süt, yarım yağlı süt, laktozsuz sütleri ise lezzetli ve uzun ömürlü olmalarıyla SEK’in tüketiciler tarafından en çok tercih edilen süt markaları arasında listelenmesini sağlar.

Sütaş

Bursa Karacabey’in Uluabat köyünde 1975’te kurulan Sütaş, günümüzde Karacabey’in yanı sıra Aksaray ve Tire’de bulunan fabrikalarında günlük 3700 ton süt işletme kapasitesiyle ülkemizdeki sektör devlerindendir. Aynı zamanda yurt dışındaki tesislerinde de imalat yapan firma, 1 sene içerisinde yaklaşık 900 milyon litre süt işleyerek ulusal ve uluslararası alanda tüketiciyle buluşur. Güvenle içebileceğiniz en iyi süt markalarından Sütaş entegre tesis işletmeciliği yaptığından süt ve süt ürünleri üretiminin tüm aşamalarını kontrol etme imkanıyla dikkat çeker. Sütaş süt aromasız çeşitlerinde cam şişe, pratik şişe, taze pastörize süt, uzun ömürlü %3,5 yağlı süt, uzun ömürlü %2,5 yağlı süt, uzun ömürlü tam ve yarım yağlı süt ve uzun ömürlü light süt vardır. Öte yandan kolay sindirimi amaçlayan Laktozsuz süt çeşitleri ve çocuklar için ürettiği çilek-muz-kakao aromalı süt çeşitleriyle giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmeye başlamıştır.

Pınar Süt

1973 senesinden beri hizmet veren Pınar süt ve süt ürünlerinin yanı sıra et ve su üretimi de yapmasıyla gıda sektörünün en büyük markaları arasında başında çeker. Vizyonu tüketiciye sağlık, yenilik ve lezzet kaynağı ürünler sunmak olan markanın sloganı ise ‘’Yaşam Pınarı’’dır. İhracat hacmi de yüksek olan marka tüketici kitlesine sunduğu geniş ürün yelpazesiyle ön plana çıkar. Uzun ömürlü süt çeşitleri arasında tam yağlı, yarım yağlı, %0,1 yağlı ve light süt gibi sıklıkla tercih edilen ürünler vardır. Öte yandan fonksiyonel süt grubunda ise Pınar Denge Laktozsuz Süt, Pınar Organik Süt, Pınar Protein Süt, Chai Tea Latte ve Pınar Cafe Art Latte çeşitleriyle karşımıza çıkar. Çocuklar için ürettiği Çocuk Devam Sütü ve çilek-muz-kakao aromalı Kido sütleriyle de sıklıkla tercih edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Açılımı Ultra-High Temperature olan UHT, uzun ömürlü sütlerin imalatında kullanılan işletme teknolojisidir. Sterilizasyon amacıyla sütlere buhar püskürtülür ve 1 saniye süresince sütler 140-150°C’de işlenir. Hemen ardından sütler vakum altında soğutulur.

Laktozsuz süt, bilhassa Akdeniz ülkeleri nüfusunun %70’inde rastlanılan laktoz duyarlılığına karşı üretilmiş süt çeşididir. Laktaz enzimi az olan kişiler süt ve süt ürünlerini sindirmekte zorlanır. Dolayısıyla laktozsuz süt ürünleri bu kişiler için daha uygundur.

İlgili Yazılar