Salçası Fazla Olan Yemeği Düzeltmek İçin 5 Yöntem

  • Minik Tospik yazdı.
  • 4 Ağustos 2021
  • 4.407 okunma

Yemek yaparken sıklıkla başımıza gelen en kötü şeylerden biri ölçüyü tutturamamaktır herhalde. Hele ölçüyü fazla kaçırmışsak telafisi de zor olabiliyor haliyle. Çorba, makarna, kuru fasulye, etli yemek vb. pek çok yemeğimizde kullandığımız salçayı eğer yemeğin tadını bozacak derecede fazla kaçırdıysak emeğimizin boşa gitmesi riski ile de karşı karşıya kalabiliriz.

Bu yazımızın içeriğinde salçasını fazla kaçırdığınız yemeklerinizi nasıl düzeltebileceğinizi açıkladığımız birkaç yönteme yer verdik. Siz de bu vb. yöntemlerle yemeğinizi olması gereken lezzet ve kıvama yeniden getirebilir ve hem yemeğin çöpe giderek ekonomik israftan kurtulur hem de emeğinizi boşa çıkarmamış olursunuz.

1. Karbonat ya da Soda İlave Etmek

Karbonat ya da Soda İlave Etmek

Salçası fazla kaçan yemeğe, sodyum bikarbonat ya da içme sodası ilave edildiğinde yemek olması gereken tadına kavuşur. Karbonat alkali minerallerdendir ve yemeğe katıldığında salçaya ekşilik veren domates asidini nötr hale getirir. Böylece ekşilik yaratan yoğun salça kıvamı da giderilmiş olur. Bunun için; önce yemek süzgeçten geçirilerek üzerine kaynar su tutulur ardından pişirildiği tencereye geri konur ve baştan pişirilmeye devam edilir. Damak zevkine göre, salçanın yarattığı ekşilik istenen düzeye inene kadar azar azar sodyum bikarbonat eklenir. Karbonat, domates tadını ve ekşiliğini tamamen yok etmemelidir. Bu yüzden azar azar eklenmelidir. Gereğinden fazla kullanmak yemeğin pH seviyesini düşürebilir. Sodayı hızlıca eklemek de yemeğin tadını tamamen bozar ve israfa yol açar.

Ayrıca Vitamin Deposu Yumurtalı Kıymalı Ispanak Yemeği Tarifi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Sebze İlave Etmek

Sebze İlave Etmek

Patates, havuç ve benzeri sebzeler salçanın yoğunluğunu kıracağından bunları ekleyerek yemeği kurtarma şansı yüksek olacaktır. Yemeğe havuç, patates gibi tatlı sebzeler eklemek, fazla salçanın yarattığı ekşiliği maskeleyecektir. pH seviyesinde de fazlaca değişikliğe neden olmayacaktır. Domates yaklaşık 4,6 pH değerinde iken patates 5,5 havuç da 6,0 pH değerindedir.

3. Pirinç İlave Etmek

Pirinç İlave Etmek

Sebzelerin yanı sıra ıspanak, pırasa gibi uygun sebze yemeklerinde salça fazlalığını gidermek için pirinç ilavesi yapmak da salçanın yoğunluğunu azaltıcı etkiye sahiptir.

4. Şeker İlave Etmek

Şeker İlave Etmek

İstemeden yemekte kullanılan fazla salçayı şeker ekleyerek düzeltmek de mümkündür. Kesme şeker de salçanın kıvamını kıran özelliğe sahiptir. Şeker tadı hem yemeğin kıvamında çeşitlilik sağlar hem de farklı ve leziz sos elde etmiş olursunuz.

5. Malzeme İlave Etmek

Malzeme İlave Etmek

Salçası fazla gelen yemeğe yemeğin ana malzemesinden ya da soğan, biber gibi kullanılmış olan diğer malzemelerden ilave etmek de çözüm olabilir. Ya da domates rendelenebilir. Domates hem görüntüye zenginlik katar hem de salçanın ekşi tadını baskılayarak denge sağlar. Yeni malzemeleri ekledikten sonra az su ilavesiyle kısık ateşte pişirmeye devam edilebilir.

Ayrıca Afyon Emirdağ Yağlı Köfte Tarifi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6. Salçalı Yemekler İle İlgili Diğer Püf Noktaları

Salçalı Yemekler İle İlgili Diğer Püf Noktaları

  • Yemeğin fazla salçasını düzeltmek için su ilave etmek ekşiliği azaltır ama aynı zamanda diğer besinlerin de sulanmasına yol açarak lezzetini yok eder. O nedenle sulandırarak yemeği mahvetmemek gerekir.
  • Salça miktarını en baştan minimum ihtiyaç düzeyinde tutmak önemlidir.
  • Salça ile yapılan yemeklerde domates salçası ile biber salçasını beraber ve aynı oranlarda kullanmak, yemeklere daha özel tatlar kazandırır.
  • Salça mutlaka kavrulmalıdır. Yemeğin içinde soğan ya da sarımsak ya da her ikisi beraber kullanılacaksa önce onlar kavrulur daha sonra uygun miktarda salça eklenerek kavurma işlemi sürdürülür.
  • Salça her yemeğe yakışmayabilir. Ancak damak zevki de kişiden kişiye değiştiğinden arzu edilen her yemeğin içine salça ilavesi yapılabilir.
  • Kuru fasulyelerin pişirilmesi esnasında ezilip dağılmaması için domates, salça ve tuzun fasulyeler yarı piştikten sonra eklenmesinde fayda vardır.
  • Salça ilave edilen yemeklerde tuz seviyesine dikkat edilmelidir. Salçanın kendi içindeki tuz oranı yüksek olduğundan bu tür yemeklerde tuz oranı daha düşük olmalıdır. Hatta hiç tuz ilave edilmese bile olur. Ancak ilave edilmek isteniyorsa de oranın oldukça az olması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biber salçası ekşimiş ve acılaşmaya başlamış ise içerisine domates salçası ilave ederek, tadını düzeltmek mümkündür. Aynı şekilde acılaşmaya başlamış domates salçasına da taze tatlı salça eklenmesi suretiyle tadı dengelenebilir.

Özellikle yemek daha renkli olsun isteniyorsa elbette kullanılabilir. Ancak salça mutlaka domatesten sonra eklenmelidir. Önce salça pişirildiğinde salçanın üst kısmı pişer ve topaklanır. Domatesli yemekte salça kullanımı için biber salçası tercih edilebilir.

İlgili Yazılar