Tuzu Fazla Olan Yemeği Düzeltmek İçin 8 Yöntem

  • Minik Tospik yazdı.
  • 1 Ağustos 2021
  • 1.441 okunma

Yemek yaparken kaçırılan tuz yeme keyfinizi kâbusa çevirebilir. Yemeklerde kullanılan diğer ana ve ek malzemelerin de etkisiyle tuz oranını dengelemek çok kolay olmuyor bazen. Tuz, vücudun iyot gereksinimine hizmet eden ve faydalı yemek malzemelerinden olmasına karşın, aşırı tüketilmesi halinde yaratacağı olumsuz etkiler nedeniyle sağlığı tehdit de edebilir. Fazlaca tüketilen tuzun zararları saymakla bitmez. O halde tuz tüketimine maksimum düzeyde dikkat etmek ön koşuldur diyebiliriz.

Yemeğin tuzu neden fazla kaçabilir? Muhtemelen dikkatsizlikten ☹. Yemek yaparken aynı zamanda başka şeylerle de meşgul olunuyorsa çoğu kez tuz atıp atmadığını bile hatırlayamayabiliyor insan. Telefonla konuşmak, çocukla ilgilenmek, o anda dalgın ya da telaşlı olmak gibi pek çok sebep yemeğe tuz atıp atmadığınızı hatırlamanıza engel olabilir.

Bu yazı içeriğini, tuzu fazla gelen yemeği nasıl düzeltebiliriz sorusuna cevap arayanlar için oluşturduk. Araştırmalarımız neticesinde hem fazla tuz tüketimini engelleyecek hem de daha leziz yemekler yapmanızı saplayacak bazı püf noktalarını sizin için derledik.

Öncelikle Daha Az Tuzlu Yemekler İçin Bazı Püf Noktaları

  • Yemeği az tuzla pişirin. Pişen yemeğin tadına bakıp yeterli olmadığını düşünüyorsanız tuz ilave edin.
  • Kullandığınız salça ve diğer yemek malzemelerinin tuzsuz ya da az tuzlu olmasına dikkat edin.
  • Yemeğin lezzeti artırmak için tuz kullanmak yerine sevdiğiniz baharatları kullanmayı tercih edin.
  • Rafine tuz ya da sofra tuzu yerine mümkünse doğal kaya tuzlarını kullanmayı tercih edin.

Bu gibi önlemlere rağmen yemeğiniz çok tuzlu olmuşsa, yemeği kurtarmanız için bazı ipuçlarını da başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz:

1. Patates Eklemek

Patates Eklemek

Çok tuzlu yemeğin imdadına çoğumuzun bilebileceği gibi ‘patates’ yetişir. Hemen her zaman evlerimizde hazır bulunan patates akla gelebilecek ilk çözüm yollarındandır. Ocağı henüz kapatmadan yemeğin tadına baktığınızda çok tuzlu olduğunu anlarsanız hemen orta büyüklükte 1 adet patatesi soyup dört eşit parçaya bölün. Ardından bunları tencerenin dört farklı yerine yerleştirin. Sebzeli yemek pişirmişseniz patatesler içinde de kalabilir. Ama gerekmiyorsa pişirme bittiğinde patatesleri yemekten ayırıp ayrıca tüketebilirsiniz. Patates yemeğin fazla tuzunu kendi içine hapseder ve yeniden lezzet kazanmasını sağlar.

Ayrıca Vitamin Deposu Yumurtalı Kıymalı Ispanak Yemeği Tarifi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Yoğurt Eklemek

Yoğurt Eklemek

Yemeğe fazla gelen tuzu nötr hale getirmenin diğer yöntemlerinden biri de yoğurt ilave etmektir. Bu yöntemi özellikle çorbalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tuzlu yemeğe yoğurt eklerken çorba kasesi içinde yemeğin suyu ile 1 ya da 2 kaşık yoğurdu karıştırıp ılınmasını sağlayarak yavaş yavaş yemeğ ilave edin. Bu ilaveyi yaparken ana yemek de karıştırmaya devam edilmelidir. Aksi takdirde sıcak yemeğin içerisine katılan yoğurt kesilebilir. Mesela çorbanızı içerken tuzu fazla gelirse 1 kaşık yoğurt eklemeniz sorunu ortadan kaldıracaktır. Yemekteki fazla tuz sizi rahatsız etmeyecektir. Çorbanıza yoğurt eklemek suretiyle hem tuz oranını dengelemiş hem de çorbaya terbiyeli kıvam kazandırmış olacaksınız.

3. Limon Suyu Eklemek

Limon Suyu Eklemek

Tuzu fazla olan yemeği düzeltmek için denenebilecek yöntemlerden birisi de limon suyudur. Tuzun kaçtığını fark ettiğinizde yemeğin içine 4-5 damla limon sıkmanız halinde tuz oranını dengelemiş olursunuz. Özellikle sebze yemekleri, sebze çorbaları gibi yemeklerinizde lezzet karmaşası da yaratmayacak yöntemlerden. Böylelikle yemeğinizi de gönül rahatlığıyla servis edebileceksiniz.

4. Süt Eklemek

Süt Eklemek

Bilhassa da tuzu kaçmış çorbalarda denemenizi tavsiye edebiliriz. Bu yöntem sıvı olarak tüketilen yemekler için geçerlidir. Süt etli yemeklerin lezzetini bozacağı için denemenizi tavsiye etmiyoruz. Dediğimiz gibi çorba ve sulu yemekler için deneyin. Öncelikle yemeğin fazla tuzunu almak için sütü tencereye bir anda eklemeyin. İki üç kaşık yemek suyunu az miktarda süt ile karıştırıp, yine karıştırarak tencereye eklemelisiniz. Tıpkı yoğurt gibi sıcak yemeğe eklenen süt de kesilebilir ve yemeği bozabilir.

5. Sirke Eklemek

Sirke Eklemek

Aynı anda birden fazla yemek yapıyorsanız ve telaşınız hat safhadaysa hangi yemeğin nesi eksikti diye düşünürken yemeğin tuzu ne hale geldi kim bilir? İşte yine böyle anlarda yemekten yoğun derecede tuz tadı alıyorsanız; sıradaki çözüm önerimiz 1 tatlı kaşığı sirke! Sebzeli ya da etli yemekler, salçalı yemekler sirke eklenerek tuz oranının dengelenebileceği yemek türlerindendir. Bu türden, tuzu fazla kaçmış yemekleri sirke ile lezzetli şekilde yenilebilir kıvama getirmeniz mümkündür.

6. Şeker Eklemek

Şeker Eklemek

Bilenler bilir. Büyüklerimiz yemeğin tuzu çok gelmişse, ilk iş şeker ilavesi yaparlar. Tuzu fazla olan yemeği düzeltmek için kullanılan ve adeta gelenek haline gelmiş, bilinen yöntemlerdendir. Ve yine deneyenler bilecektir ki bu yöntem de gerçekten işe yarıyor. Özellikle zeytinyağlılarda! Zeytinyağlı yemekler için önerilen bu yöntem, yemekteki tuz oranını oldukça azaltıyor. Zeytinyağlı taze fasulye, zeytinyağlı taze barbunya ve zeytinyağlı dolmalarda rahatlıkla kullanılabilir ve hayat kurtarıcı olabilir.

7. Kızarmış Ekmek Kullanmak

Kızarmış Ekmek Kullanmak

Yemeğin ana malzemesi tuzdan çok etkilenmemiş ama suyu çok tuzlu olmuş ise, kızarmış ekmek kullanmak en iyi yöntemlerdendir. Yemeğin suyuna lokma büyüklüğünde doğradığınız kızarmış ekmekleri atın ve sonrasında suyu çeken ekmekleri tencereden alın. Bu kadar basit! Yemeğinizi afiyetle yiyebilirsiniz. 

Ayrıca Dondurulmuş Yaz Tatlıları Tarifleri ve Önerileri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

8. Alternatif Çözüm Önerisi

Alternatif Çözüm Önerisi

Sebzeli olarak hazırladığınız yemeğin tuzu ciddi manada fazla gelmişse yemeğin taneli kısmını süzgeç yardımıyla süzerek tencereye alın. Soğan ve salça ayrıca hazırlayacağınız sosu sebzeleri süzdüğünüz tencerenin içine aktarın. Yeterli miktarda sıcak su ekleyerek 10 dakika kadar yemeği kaynatın. Böylece maddi manevi emek verdiğiniz yemeği çöpe gitmekten kurtarmış olursunuz.

Son olarak yemeğinizin tuzu;

Biraz fazlaysa 1-2 adet kesme şeker, orta derecede fazlaysa 1 patates, çok fazlaysa patatesle beraber kızarmış ekmek yöntemlerini kullanın.

Ancak aşırı tuzluysa ve yemeği ziyan etmek istemiyorsanız; yemeğin suyunu tamamen boşaltın ve ardından hiç tuz kullanmadan yeni sos hazırlayıp yemeğinizle birleştirin.

Ellerinize sağlık 😉

Sıkça Sorulan Sorular

Harcın içine çok az ince doğranmış maydanoz ve kuru nane ekleyip tekrar karıştırmak en etkili yöntemdir. Ya da biraz daha bulgur ıslatıp, mercimek haşlayarak eklenip tekrar yoğurulabilir. Eğer bunların hiçbirine vakit yoksa ya da bu malzemeler yoksa bol limonla servis etmek en doğrusu olacaktır.

Kızarmış ve çok tuzlu olduğu anlaşılan köfteyi, üzerine sarımsaklı (tuzsuz) ya da sade yoğurt dökerek veya ayrıca pişireceğiniz domates sosu ile servis edebilirsiniz.

İlgili Yazılar