Soğanın Acısını Alma Yöntemleri

  • Tugba yazdı.
  • 8 Şubat 2023
  • 108 okunma

Soğanın acısını alma yöntemleri arasında farklı alternatifler var. Bunlardan bazıları doğrama aşamasında işinizi kolaylaştırıyor bazıları ise soğan yerken midenizin yanmasını engelliyor. Salataların, et yemeklerinin yanında vazgeçilmez lezzetlerden biri olan soğanı siz de keyifle tüketmek istiyorsanız farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Soğanın acısını alma yöntemlerini deneyerek sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Reflü, ülser gibi rahatsızlıkları olanlar ve çeşitli sebeplerle sık sık mide ağrısı çekenler, soğan yediğinde rahatsız olabilir. Bu rahatsızlık bazen öyle bir hal alır ki ağrıdan ne yapacağınızı şaşırır ve soğan yediğinize bin pişman olabilirsiniz. Bazen yemekler de soğanın acısından nasibini alabilir. Bu da istediğiniz lezzeti elde etmenizi zorlaştırır. Bu nedenle acısını alarak soğanı doğramanızda, yemeklere katmanızda fayda vardır.

Soğan Neden Acıdır?

Soğan Neden Acıdır?

Soğanın acı olmasının nedeni içeriğinde bulunan maddelerdir. Bu maddelerden biri propenil sistein sulfoksit adı verilen bileşendir. Bunun yanı sıra sülfür içeren farklı asitler de soğanın içerisinde yer alır. Soyma işlemi sırasında bu maddeler çözünür. Çözünen maddeler havaya dağılarak gözde yanmaya sebebiyet verir. Oluşan acı madde yemeklere de sirayet eder. Aslında soğan kabuğu sizi acıdan korur ama kabuk açıldığında içinden çıkanlarla beraber o kötü etkiyi hissedebilirsiniz. Hele bazı soğanlar daha da acı bir etki bırakarak doğrama işlemini yarıda bırakmanıza bile yol açabilir. Böylesine sorunlarla uğraşmamak için soğan acısını alma yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Soğanın Göz Yakmaması İçin Ne Yapılabilir?

Soğanın Göz Yakmaması İçin Ne Yapılabilir?

Soğanın göz yakmaması için yapılabilecekler arasında ilk sırada suda bekletmek gelir. Hızlı bir şekilde kabukları soyun ve soğanı ikiye bölün. Sanırım bu kadar acıya katlanabilirsiniz. Ardından hemen geniş bir kaba su koyarak içerisine soğanları atın. 10-15 dakika bekledikten sonra soğanları suyun içerisinden alabilir ve doğramaya başlayabilirsiniz. Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise musluğu açıp soğanları doğramaktır. Bu yöntemde havaya yayılan acının etkisi biraz azaltılabilir. Soğanın gözünüzü yakmasından nefret edenlerdenseniz gözlük takarak doğrama işlemini yapmayı deneyebilirsiniz. Hatta hiçbir noktada boşluk kalmaması için deniz gözlüğü bile takabilirsiniz. Daha normal bir yöntem için rondo kullanarak soğanları doğrayabilirsiniz.

Çiğ Soğanın Acısı Nasıl Geçer?

Çiğ Soğanın Acısı Nasıl Geçer?

Çiğ soğanın acısını geçirmek için etkili yöntemlerden biri soğanı buzdolabında bekletmektir. Böylece gözünüz yanmadan doğrama aşamasını tamamlayabilir ve ardından acısı alınmış soğan tanelerini yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Soğan doğrarken camı açtığınız takdirde ortamda oluşan kötü kokuyu da engelleyebilirsiniz.

Soğanın acısı insana neler yaptırıyor diyebilirsiniz ama doğrama işlemi sırasında ağızdan nefes almak da etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra ağzınıza bir parça ekmek ya da şeker alabilirsiniz. Hatta bir yudum suyu ağzınızda bekleterek soğan doğramak da işe yarar. Bu kadar tavsiye arasından illaki biri fayda sağlar sanırım.

Doğramaya tahammül ederim yeter ki acı tadı hissetmeyeyim diyenlerdenseniz soğanı doğradıktan sonra tuza bulayabilirsiniz. Tuza bulanmış halde soğanları beklettikten sonra biraz ovalayabilir ardından sudan geçirebilirsiniz. Doğradıktan sonra zeytinyağında bekletmek de acının çıkması anlamında işe yarayabilir.

Soğan Yedikten Sonra Oluşan Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Soğan Yedikten Sonra Oluşan Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Soğan yedikten sonra oluşan mide ağrısı gününüzü ve gecenizi mahvedebilir. Bu ağrıyı bilenler ne demek istediğimi çoktan anladı bile. Siz de soğan yemeyi seviyor ancak sonrasında ağrı çekiyorsanız ilaç almadan önce doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Soğan sonrası oluşan mide ağrısı için tahin yiyebilirsiniz. Tahin midede nasıl bir etki yapıyor bilinmez ama ağrıyı kestiği tecrübeyle sabit. Tahinin yanı sıra bal, kefir, çiğ patates de ağrı için şifa kaynağı olabilir. En çok tercih edilen mide rahatlatma yöntemlerinden biri sade sodadır. Bunun yanı sıra süt de iyi gelebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Buzlu su, sirke ve tuz karışımında bekletmek soğanın acısını almak noktasında fayda sağlar.

Soğanı tuzla ovmak acısını almanızı sağlar.

Soğanı suda beklettiğiniz takdirde acısı geçer.

İlgili Yazılar