Zeytinyağında Patlamış Mısır Yapılır mı?

  • Tugba yazdı.
  • 2 Şubat 2023
  • 165 okunma

Zeytinyağında patlamış mısır yapılmasının önünde hiçbir engel yoktur. Özellikle kaliteli bir zeytinyağı tercih ettiğiniz takdirde en iyi lezzeti elde edebilirsiniz. Zeytinyağı sağlıklı yapısı nedeniyle tercih edilen yağlardan biridir. Genellikle sebze yemeklerinde tercih edilen bu yağ, kimileri için tüm yemeklerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Zeytinyağında patlamış mısır yapılmasının yanı sıra mutfağında başka hiçbir yağa yer vermeyenler de olabilir. Dönüşümlü olarak farklı yağları kullananlar da vardır. Patlamış mısır için ayçiçek, mısırözü gibi farklı alternatifler de tercih edilebilir. Ama en iyisinin zeytinyağı ve ayçiçek yağı olduğunu söyleyebiliriz.

Patlamış mısır konusunda da seçiminizi doğru yapmanız önemlidir. İyi bir mısıra denk gelmediğiniz takdirde patlamama ihtimali ortaya çıkabilir. Bu durumun sebebi dış kabuk yapısından da kaynaklanır. Aynı zamanda nemlenen mısırlarda da patlamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle mısırlarınızın saklama koşullarına dikkat etmelisiniz.

Patlamış Mısır Hangi Yağ İle Yapılır?

Patlamış Mısır Hangi Yağ İle Yapılır?

Patlamış mısırın yapılacağı yağ seçeneklerinin başında zeytinyağı gelir. Zeytinyağı ile gayet güzel lezzette mısır taneleri elde edebilirsiniz. Bunun için ölçüyü doğru ayarlamanız önemlidir. Aynı zamanda uygun bir tencere kullanmanız da gerekir. Özellikle bolca mısır patlatacaksanız büyük bir tencere tercih etmelisiniz.

Ölçü olarak yarım çay bardağı mısıra 2 yemek kaşığı zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Yağın üzerine mısırı ve tuzu ekledikten sonra bir süre karıştırmalısınız. Patlamaya başladıktan sonra tencerenin kapağını kapatarak tüm tanelerin patlamasını beklemelisiniz. Ocağın altını yüksek seviyeye getirmeniz tüm tanelerin aynı anda patlaması açısından önemlidir. Zeytinyağında patlamış mısır yapılması sırasında gurmeler çelik tencere kullanımını tavsiye eder. Özellikle alt kısmı kalın çelik tencereler daha iyi bir lezzet elde etmenizi sağlar. Yağ ve tuz miktarını kendi tercihinize göre artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ancak yağ ve tuz konusunda aşırıya kaçmamakta fayda var.

Tereyağlı Patlamış Mısır Olur mu?

Tereyağlı patlamış mısır yapılması her ne kadar mümkün olsa da çok tavsiye edilmez. Çünkü tereyağ çok çabuk yanar. Mısırlar patlayana kadar yağ çoktan yanmış olabilir. Yanmış yağ ile yapılan patlamış mısır ise kötü bir tada sahip olur. Bu nedenle tereyağ yerine sıvı yağları tercih etmenizde fayda vardır. Eğer illaki tereyağ lezzetini hissetmek istiyorsanız zeytinyağı ve tereyağ karışımı kullanabilirsiniz.

1 çay bardağı mısır için birer yemek kaşığı zeytinyağı ve tereyağ kullanabilirsiniz. Yağ karışımını hafif kızdırdıktan sonra mısırları ekleyebilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken patırtıları dinlemektir. Tüm mısırlar patladıktan sonra ocağın altını kapatabilir ve mısırları servis edebilirsiniz.

Mısır Patlatmak İçin Ne Kadar Yağ Koymak Gerekir?

Mısır patlatmak için koyulması gereken yağ miktarı, mısır ölçüsüne göre belirlenir. Yarım çay bardağı mısır için iki yemek kaşığı zeytinyağı yeterlidir. Sık yapılan hatalardan biri mısır patlatmak için yağın fazla kullanılmasıdır. Bu hatayı yapmamak için ilk önce mısır miktarını doğru ayarlamalısınız. 2 kişi için yarım çay bardağı yeterli olur. Daha fazla sayıda kişi için doğru orantılı olarak miktarı artırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Patlamış Mısır Kilo Yapar mı?

Zeytinyağlı patlamış mısırın kilo yapması, aşırı tüketim sonucunda mümkündür. Az tuzlu ve az yağlı patlamış mısır tükettiğiniz takdirde kilo sorunuyla karşılaşmazsınız. Bir kase patlamış mısırın kimseye zararı olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak bol yağlı ve tuzlu olanlar; diyet yapanlar, şeker hastaları, obezite hastaları tarafından tüketilmemelidir. Zeytinyağında patlamış mısır yapılması tüketeceğiniz kalori miktarını da azaltır.

Sıkça Sorulan Sorular

Zeytinyağında patlamış mısır yapmak için yarım çay bardağı mısıra iki yemek kaşığı yağ eklemeniz yeterlidir.

Zeytinyağında patlamış mısırın tadı gayet güzel olur.

Mısır patlatırken tencereyi ara sıra sallayarak tüm tanelerin kolayca patlamasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar