Kadın Hastalıklarına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

  • Tugba yazdı.
  • 17 Eylül 2022
  • 405 okunma

Kadın hastalıklarına iyi gelen bitkiler ile sağlığınız açısından olumlu etkiler elde etmek mümkün. Öncelikle şunu belirtelim. Bu bitkiler asla bir tedavi yöntemi değildir. Bu nedenle kadın hastalıkları ile ilgili hekim tarafından size uygulanan tedaviyi aksatmadan bitkilerin gücünden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bazı bitkilerin bazı ilaçlarla aynı anda alınmaması gerekebilir. Bu gibi durumlarda hekiminize danışarak tüketim miktarını belirleyebilirsiniz. Bitkiler genellikle suda kaynatılarak tüketilir. Bazılarının ise lezzetli yapısı nedeniyle doğrudan tüketimi mümkün olur. Aşağıda sizin için kadın hastalıklarına iyi gelen bazı bitkilerden bahsettik.

Çörek Otu

çörek otu

Çörek otunun kadın hastalıklarına birtakım faydalarından bahsetmek mümkündür. Düzenli adet göremeyen kadınlar bu sorunu çözmek için çörek otu kullanabilir. Aynı zamanda bu bitki adet döneminde meydana gelen ağrıların hafifletilmesine de yardımcı olur. Doğurganlığın artırılması yani yumurta kalitesinin artırılması için de çörek otu kullanılabilir. Çörek otu, menopoz döneminin olumsuz etkilerinden arınmak için tercih edilebilir. Peki çörek otu nasıl kullanılır? Çörek otunu ezerek yoğurda karıştırabilir ya da doğrudan günde 3 çay kaşığı olacak şekilde de tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra çörek otu yağını da kullanma şansınız vardır.

Hayıt Tohumu(Otu)

hayıt tohumu

Hayıt otu aslında kadın hastalıklarının tedavisinde eski çağlardan beri kullanılan bir bitki. Bu bitkinin hormonal bozukluklar üzerinde fayda sağladığı bilinir. Bunun yanı sıra emzirme döneminde olan anneler tarafından süt artışı sağlamak amacıyla kullanılır. Kadınların sık karşılaştığı hastalıklardan olan çikolata kisti, hayıt tohumu ile yok edilebilir. Adet döneminde ortaya çıkan sancılar için de bu bitkiyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda adet takviminizin daha düzenli bir hale gelmesi için bu bitkiden yardım alma şansınız vardır. Hayıt tohumu, gebelik düşünen anneler tarafından mutlaka kullanılmalıdır. Rahim içi zar yapısının kalitesini iyileştiren bitki sayesinde daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra hamile kalma ihtimalini artırmak da hayıt tohumu sayesinde mümkün.

Hayıt tohumu kaynamış suyun içerisine atılarak kullanılır. Bir su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı tohum atarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Aslan Pençesi

aslan pençesi

Kadın hastalıklarına iyi gelen bitkiler arasında aslan pençesi de yer alır. Adet periyodunun düzenlenmesinde, akıntı probleminin giderilmesinde etkilidir. Ağrıları da azalttığı için regl dönemlerini kabus olmaktan çıkarır. Menopoz sürecinde yaşanan ruh halindeki olumsuz değişiklikler, aşırı terleme gibi sorunlarda bu bitkiden destek alabilirsiniz. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler aslan pençesi kullanabilir. Yumurta kalitesini artıran bu bitki ile çocuk sahibi olma ihtimaliniz artar.

Aslan pençesi, çay şeklinde hazırlandıktan sonra tüketilir. Bir litre suya bir yemek kaşığı olacak şekilde eklenmesi yeterlidir. Aslan pençesini ekledikten sonra 10 dakikalık bir kaynama yeterli olur. Bir ay boyunca günde bir ya da iki kere tüketimi uygundur.

Soğan

soğan

Soğan suyu kadın hastalıkları için sıklıkla kullanılan bir tariftir. Çikolata kistleri ve miyomlardan kurtulmak isteyen kadınlar sık sık bu tarife başvurur. Aynı zamanda polikistik over probleminde de etkilidir. Adetleri düzenli olmayan kadınlar tarafından kullanılır. Menopoz, vajinal akıntı gibi problemlerde de soğan suyu içilebilir. Gebe kalmak isteyen kadınlar soğan suyu içerek hayallerine kavuşmaya çalışır.

Soğan suyu hazırlamak için bir katı meyve sıkacağına ihtiyaç var. Eğer meyve sıkacağınız yoksa soğanı rendeledikten ya da robottan geçirdikten sonra elinizle suyunu sıkabilirsiniz. Bu tarif, eğer mide probleminiz varsa ağrı ya da yanma gibi sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra alerjik reaksiyon da gelişebilir. Soğan suyunu ilaç aldığınız dönemlerde kullanmamalısınız. Aksi takdirde ilaç etkileşimi azalabilir.

Adaçayı

adacayi

Adaçayı kadın hastalıklarını önleyen bitkilerden biridir. Özellikle adet sancılarının giderilmesinde önemli rol oynar. Oturma banyosu olarak da adaçayı kullanılabilir. Bu sayede kaşıntı ve akıntı gibi farklı sorunlara çözüm bulunur. Hamilelik planı yapan kadınlar, gebeliğe engel olan hormonal dengesizlikten kurtulmak için adaçayı içebilir.

Adaçayı kaynamış suyun içerisinde bekletildikten sona tüketilebilir. Kokusunu solumak da ağrılarınızdan kurtulmanız da etkilidir. Bu nedenle adaçayı yağını buhurdanlık kullanarak etrafa yayabilirsiniz. Adaçayı emzirme, hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Aynı zamanda kanser hastaları tarafından kullanımı da önerilmez.

Civan Perçemi

civan perçemi

Civan perçemi iyi bir adet söktürücü olarak bilinir. Aynı zamanda düzensizlikler için de kullanılır. Sakinleştirici bir etkiye sahip olan bu çay sayesinde menopoz dönemi gerginliklerinden kurtulmak mümkün olur. Kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar civan perçemi koymanız yeterlidir. Beş dakika kadar demlendikten sonra çayınız tüketime hazırdır. Her gün taze olarak hazırladığınız çayı günde iki fincan tüketebilirsiniz.

Kuşburnu

kuşburnu

Adet söktürücü ve ağrı giderici olan bir diğer bitki de kuşburnudur. Bu bitki sayesinde günlük hayatınıza daha kolay devam edebilirsiniz. Kuşburnu reçel ve marmelat olarak tüketilebilen bir besindir. Aynı zamanda çayını da hazırlamak mümkündür. 5-6 adet kuşburnunu ezerek kaynamış su bulunan bardağa ekleyebilirsiniz. 10 dakika sonunda demlenme tamamlanır ve içeceğiniz hazır hale gelir. Günde iki bardak tüketimi normaldir. Daha üzerinde bir kullanım sonucunda zararlı etkiler ortaya çıkabilir. Kuşburnu bulunduğunuz bölgede satılmıyorsa poşet çay formunda olan ürünleri de tüketebilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen bitkilerin kullanımından önce hekiminize danışmanızda fayda vardır. Bazı bitkiler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Aşırı tüketim ise kansızlık gibi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle tüketimde ölçüyü doğru ayarlamak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadın hastalıklarına iyi gelen bitkiler arasında; hayıt tohumu, civan perçemi, adaçayı gibi farklı alternatifler vardır.

Kadın hastalıklarına iyi gelen bitkiler suyu çıkarılarak ya da çay formunda tüketilir.

Kadın hastalıklarına iyi gelen bitkiler, çay olarak günde 1-2 fincan tüketilmelidir.

İlgili Yazılar